Nevinné lži (TV seriál)

Česko, 2013, 13x72 min

Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár, Daniela Kolářová, Vojtěch Dyk, Tatiana Vilhelmová, Jitka Čvančarová, Matěj Ruppert, Boris Hybner, Jiří Langmajer, Ondřej Malý, Michal Dlouhý, Lukáš Vaculík, Simona Babčáková, Ester Geislerová, Nela Boudová, Petra Hřebíčková, Michal Suchánek, Martin Hofmann, Tereza Brodská, Tereza Voříšková, Marek Taclík, Pavel Liška, Vojtěch Machuta, Jan Vaši, Vanda Hybnerová, Hynek Čermák, Lucie Žáčková, Jan Plouhar, Pavla Beretová, Luboš Veselý, Martin Finger, Lubor Šplíchal, Petra Špalková, Iva Janžurová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Veronika Freimanová, Ondřej Vetchý, Tomáš Hanák, Luděk Munzar, Zuzana Čapková, Vanda Károlyi Konečná, Sabina Remundová, Miroslav Krobot, Anežka Rusevová, Ivana Uhlířová, Barbora Poláková, Jana Švandová, Karel Zima, Jarmil Škvrna, Otmar Brancuzský, Hynek Chmelař, Sandra Černodrinská, Nataša Gáčová, Tomáš Jeřábek, Taťjana Medvecká, Gabriela Míčová, Martin Müller, Helena Plecháčková, Ilona Semrádová, Milan Slepička, Kamil Švejda, Markéta Tanner, Richard Zevel, Barbora Kodetová, Renata Drösslerová, Veronika Kubařová, Jana Pidrmanová, Magdaléna Sidonová, Vladimír Javorský, Martin Myšička, Pavel Ponocný, Jáchym Novotný, Daniela Choděrová, Filip Čapka, Matěj Hádek, Stanislav Majer, Tomáš Měcháček, Zuzana Onufráková, Pavel Rímský, Zuzana Volavá, Agáta Zimová, Sára Voříšková, Vojtěch Kotek, Michal Malátný, Jan Rejžek, Michal Prokop, Petr Stach, Jitka Asterová, Kristýna Šmatláková, Zdeněk Piškula, Karel Heřmánek jr., Tomáš Materna, Jiří Schwarz, Daniel Svoboda, Marie Spurná, Anna Ribanská, Andrea Daňková, Dennis Kinski, Adam Svatoš, Pavlína Jíšová, Kryštof Hádek, Jaroslav Plesl, David Máj, Vlastina Svátková, Pavel Batěk, David Steigerwald, Martin Zahálka, Jiří Wohanka, Vladimír Šmicer, Marta Dancingerová, Zdeněk Suchý, Tomáš Turek, Veronika Petrová, Milan Kolek, Matyáš Svoboda, Roman Zach, Regina Rázlová, Jiří Lábus, Petra Nesvačilová, Lenka Termerová, Lenka Vlasáková, Leoš Noha, Marek Daniel, Hana Vagnerová, Jiří Vyorálek, Jana Preissová, Jan Zadražil, Pavel Nový, Lenka Krobotová, Jan Hájek, Martin Trnavský, Johana Matoušková, Adrian Jastraban

• golfista

Televizní cyklus, který má společné pouze obecné téma (lež) se nedá hodnotit jednou známkou. Každý "díl" má jiné tvůrce, jiné herce a tím i jinou úroveň. Zatím jsem s tímhle cyklem strávil tři nedělní večery a zprůměrování jejich hodnocení by ublížilo jak těm lepším, tak těm horším :) ... Kvalitou ovšem zatím všechny převyšují zbytek současné televizní produkce.(17.3.2013)

Prvoplánové ohledávání "vážných společenských témat", která jsou bohužel tak konzervativně myšlenkově rozpracována i realizována, až to bolí. Veřejnoprávní zívačka.(4.4.2013)

Pod hladinou (1. díl): Alice Nellis opět na téma rodičovství - a tentokrát velmi zajímavě a zvládnutě. Výborně zahrané postavy, jejichž zkratkovité reakce a výbuchy "je radost" sledovat. Jistě že je to neutěšené a charaktery vyobrazených postav nelíbivé až nesympatické, ale i takový je život - zvlášť když máte problém a neřešíte ho... Daniela Kolářová byla vynikající, Tomáš Pavelka se svou kalendářovou úchylkou zbavující ho bezvýhradně politováníhodné role rovněž. No a sestry Geislerovy, ty to prostě tak nějak slušně "dávají". Na úvod možná nečekaně ponuré, ale rozhodně zajímavé dívání. Pevných 80% ----- Lež má rozbité auto (2. díl): Někdo řekne, že lehká letní veselá romance, někdo že laciná a předvídatelná vztahová srandička. Každopádně Vojtěch Kotek tohle cvičení rozhodně zvládl - a jak dokazují leckteré jiné současné komediální počiny, není to zase tak jednoduché jak si řada "lidí z branže" myslí. Body navíc tentokrát sklízí výborně vybraný dětský hrdina a na druhé straně výborný flower power (ovšem pozor, nezhulený) dědeček Boris Hybner. Matěj Rupert opět dokládá svůj střídmě využívaný komediální talent, a Jitka Čvančarová zase to, že by se za ní každý ohlédl, i kdyby byla takhle vycpaná trvale (a možná, že i v těch příšerných nesoudných módních kreacích) - a taky ten komediální talent;) Sice jsem Dykovi a Vilhelmové ani na vteřinu nevěřil, že by jim to mohlo vydržet (což si tak nějak myslím i o jejich reálném vztahu), ale fakt je, že chemie mezi nimi byla výborná - samozřejmě v mezích toho, že Táňa měla scénářem předepsaný skutečně dokonale nesnesitelný pesimismus a přístup nejenom k mužům. Takže asi tak - z první větou vymezených možností bych se spíš klonil k té druhé... jenže třeba taková scénka s Janů Babčákovou a následujícíma "klidnýma očima" byla zvládnutá tak výborně, že prostě nemůžu tenhle filmeček vyhodit z Červenohorského sedla. 70% ----- Druhý dech (3. díl): Petr Zahrádka rozehrává v třetím týdnu setkávání s nevinnými lháři podstatně vážnější a vlastně i intimnější notu. Protože co může být soukromnější než živobytí vlastní rodiny? Po pro malého českého lehce závistivého človíčka tak krásně hřejivé expozici od reality odtrženého - ovšem v kruzích žroutů many až příliš často dokonale reálného - hlavního "superhrdiny" nastoupí jeho kruté vystřízlivění (a divákovy vzpomínky na všechny ty, kterým radí, aby problémy řešili hned jakmile vzniknou...); a pak už jen naivně konstruovaný a rozhodně ne přírodně doslazovaný opětovný vzestup. Je to škoda, ale v daném časovém rámci to asi jinak udělat nešlo. Vynikající herci ve všech rolích zachraňují co jen mohou, ale i když tady zase "pro tým" černou práci odvádí borec jako Ondřej Malý, a i když je tu dokonalá do závěrečných titulků vložená analýza toho "proč" (taky jasně předvídatelná), schématická průhlednost a překotnost druhé poloviny filmu se odpustit nedá. 70% -----(11.3.2013)

Každý díl měl dvoje plusy a mínusy, povedené byly samozřejmě více či méně, ovšem celé spektrum ode dna někam do nebeských výšin to rozhodně nebylo. Sledoval jsem to spíš na přeskáčku, takže jsem se namlsal charakterově hutnou epizodou Alice Nellis (až na jedno klišé), pak přišel vrchol v podobě dílu Jana Prušinovského (ten konec!), následovaly lehce nepravděpodobné či odhadnutelné zápletky, ovšem civilní herci (Hynek Čermák, Michal Suchánek!), našel se příběh nezávažný, nezávazný a obyčejný (Auto, Druhý dech). Potešila vyhrocená, nepříjemně marzící Klukovina i závěr, v podstatě pohádkový koncert pro tři herečky, Byl lásky čas. Pokud je tento cyklus z dílny Soukromých pastí, je rozhodně vidět kvalitativní posun nahoru, u toho předešlého se často hodnotilo, že nova nenatočila něco jen pro děti či matky. Ale i tak to víc než na 70% není, rozhodně je to dáno tou nesourodostí.(16.9.2013)

1 - 70%, 2 - 80% (vztahová blbinka, ale má to hrozně pohodovou atmošku a timing, Kotek mile překvapil), 3 - 50%, 4 - 30%, 5 - 60%.(19.3.2013)

Pod hladinou (1. díl) – 75%, Lež má rozbité auto (2. díl) – 80%, Druhý dech (3. díl) – 50%, Hvězdička (4. díl) – 40%, Klukovina (5. díl) – 85%, Chromozom (6. díl) - 50%, Čistá práce (7. díl) - 60%(24.3.2013)

Cyklus TV filmů z tvorby České televize. Každý díl je úplně jiný, jak herci tak i režiséři a kvalita se pohybuje všemi směry. Porovnání jednotlivých filmů: 1. Pod hladinou ( 7/10 ) - Aňa Geislerová, Tomáš Pavelka, Roman Luknár; 2. Lež má rozbité auto ( 7/10 ) - T. Vilhelmová, V. Dyk, J. Čvančarová, M. Ruppert; 3. Druhý dech ( 9/10 ) - J. Langmajer, P. Hřebíčková, O. Malý, L. Vaculík; 4. Hvězdička ( 7/10 ) - T. Brodská, M. Suchánek, M. Hofmann, T. Voříšková; 5. Klukovina ( 8/10 ) - M. Taclík, P. Liška, V. Machuta, Z. Piškula; 6. díl Chromozom ( 6/10 ) - Tereza Brodská, Hynek Čermák, Barbora Kodetová; 7. Čistá práce ( 6/10 ) - J. Plouhar, P. Beretová, P. Špalková, M. Finger 8. Byl lásky čas ( 6/10 ) - I. Janžurová, D. Havlová, V. Freimanová, O. Vetchý ---- Prostě takové malé nevinné lži. / Viděné epizody 8*dílů / Zhlédnuté vše ( Hodnocení: 7/10 )(12.4.2013)

Také bych se přimlouvala za to, aby tu byla každá epizoda extra. A podle mě není pravda, že v první epizodě nebyla žádná sympatická postava. Byla to ta psycholožka, co ji hrála Sabina Remundová. Připomínala mi jednu známou paní doktorku, která místo: „Další!“ říkávala: „Holubičky, popojedem.“(4.5.2013)

Pod hladinou ★★★★, Lež má rozbité auto ★★, Druhý dech ★★★, Hvězdička ★★★★, Klukovina ★★★★, Chromozom ★★★★, Čistá práce ★★★, Byl lásky čas ★★(12.3.2013)

Televizní cyklus, který spojuje jedno volné téma (lež). Viděl jsem v rámci „první“ série pár dílů, vypíchnu však pilotní kus nové řady (září 2014). Lže tak například skalní fanda Sparty svému novému zaměstnavateli, marketingovému oddělení slávistického rivala. Jenže taková pracovní nabídka se neodmítá. I když je to jen jedna pouhá kusovka cyklu, zachutnala. Svou přirozeností a na tuzemský televizní příspěvek i svou lehkostí. Drobná nepravda tu způsobí totální změny, Sparta i kamarád Pepa jsou fuč, bývalá přítelkyně se naopak vábením luxusu pramenícího z nové práce vrací. A svižný příběh se může rozjet naplno. Inteligentní látka v podání režisérky Vrábelové nezkazí ani (očekávaně) lehce přepálený závěr, bát se nemusíme ani další uťápnuté role Kryštofa Hádka, který dospívá i zrazuje svou víru zároveň. Baví i Marek „rudé srdce“ Taclík nebo šéf bez servítek Jaroslav Plesl, z jiných důvodů pak potěší Jana Pidrmanová a Vlastina Svátková.(8.9.2014)

Na bídu veřejnoprávní straky je tohle mimořádný počin. Všechny díly jsou koukatelné, nudí jen trochu a snaží se zaujmout i jinak, než jen vypichováním titulkových problémů: cigán, buzík, lezba, násilí... Kéž by všechno z ČT mělo aspoň takovouto kvalitu(7.10.2014)

• Nikon

Jak mám doprdele hodnotit společně tv filmy, kde na jedné straně stojí profesionalita a kumšt Alice Nellis a výborná prvotina Vojty Kotka a na druhé straně taková amatéřina jakési paní Vrábelové ? Když už jsou tady samostatně třeba jednotlivé díly Colomba, tak proč je tady tohle pod jedním titulem ???(31.3.2013)

• Radko

Zatiaľ som videl len "Vedlejší přiznaky". - 60%. Celkom dobre vykreslené mrákotné stavy ženy, na pleciach ktorej sú tri malé deti a jedna veľká usadlosť na dedine, rúbanie dreva na oheň, varenie a všetko. Nečudo, že sa v takomto večenom strese s nedostatkom spánku zosype, nečudo psychiatrom, že ju odpálkujú liekmi. Manžel tento stav nechápe, pretože skladá hudbu, je mimo domu a večer oddychuje. Tak ju pošle za psychiatrom. Dnes málokto má celostného lekára, čas odborníkov je limitovaný na pár minút s jedným pacientom a tak správna diagnóza často ostáva neidentifikovaná. Boj s pomýleným systémom našťastie v tomto príade ústi do happy-endu. Ale aj keby nie, vcelku ide o takú selankovitú limonádku s vyriešiteľnými problémami a nerozpadávajúcou sa rodinkou. Chromozom - 45% Tak toto bolo viac než eurokonformné. Lesbické páry vychovávajúce deti zo skúmavky. Uf. A veď áno prečo nie. Len tá celková dejová konštrukcia mi nijako nesadla. Pretože bola absolútnym výcucom z prsta. Lesba - laborantka oplodňuje semenom náhodných darcov svoje momentálne lesbické milenky. Neskôr sa s nimi rozíde, no deti jej exmilenkám zostávajú. V puberte sú zvedavé, chcú vidieť tatu, nie náhradnú mamu. Toto by mohlo byť v príručne zdravej a šťastnej EÚ rodiny. Odstráňme bariéry a milujme sa rovnako pohlavne, množme sa umelo. Osobne poznám jeden lesbický pár, ktorý sa stará o dieťa. Ale to s umelou konštrukciou tejto časti seriálu nemá nič spoločné. Ale veď hej: film a realita sú predsa dve úplne odlišné veci, nuž ale pokiaľ to mám hodnotiť ako kvalitnú a plnokrvnú fikciu, tak počujem len šuchot papiera a namáhavo vyťukané situácie do počítača, aby z tohto bolo niečo moderné, na zamyslenie a nie tuctové. Vyliezla zlátanina. Nič to, stáva sa, ideme ďalej.(16.9.2014)

(Klukovina)(25.3.2013)

Pod hladinou (1. díl): První díl celého cyklu byl pro mě tak trochu zklamáním. Na můj vkus to byl až příliš psychologický příběh, ve kterém hlavní hrdinka neví, co vlastně chce, a její pohnutky jsou mně jako divákovi nejasné. Navíc zde z mého pohledu nebyla ani jedna příjemná nebo kladná postava, celý film mi přišel jako ledový a odtažitý. Za celou dobu jsem s hlavní hrdinku vůbec nesplynul, nefandil jsem jí ani jsem s ní žádným způsobem nesoucítil, a to je z mého pohledu chyba. Nicméně film jsem dokoukal, aniž bych se nějak více nudil, herecké výkony všech zúčastněných byly ucházející, takže to zase tak úplná ztráta času nebyla, nicméně začátek celého cyklu z mého pohledu neoslnil a budu doufat, že další díly to napraví. Hodnocení: 40% --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Lež má rozbité auto (2. díl): Tak tohle už bylo mnohem lepší než úvodní díl celého cyklu. Jednalo se o příjemný, svým způsobem pozitivní a optimistický příběh, který byl odlehčený, milý, a chvílemi dokázal i pobavit. Dá se říci, že jsem se téměř nenudil, všichni herci i hrdinové, které tito herci ztvárňovali, mi byli sympatičtí, a vůbec celkově to bylo pojaté úplně odlišně než první díl, který byl svým tématem i zpracováním chladný a nesympatický. Vojta Dyk jako svůdník a Táňa Vilhelmová jako svobodná matka, to zde fungovalo naprosto bezvadně, a zápletka, ač se mohla zdát docela zvláštní, vlastně svým způsobem filmu dodala tu patřičnou jiskru. Osobně mám raději filmy odlehčené, a proto u mě zatím tento druhý díl vede v oblíbenosti, co se této celé série týče. Ovšem ještě máme před sebou šest filmů, takž je brzy dělat nějaké závěry. Hodnocení: 70% ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Druhý dech (3. díl): Tak na třetí pokus už jsem konečně dočkal vážnějšího a přitom smysluplného příběhu, kde bylo konání jednotlivých postav vcelku pochopitelné a reálné, a který jakoby vypadl z běžného života. Téměř po celou dobu sledování filmu na mě šla z celého příběhu docela solidní deprese, z filmu přímo sálala bezútěšnost hlavního hrdiny, ze které nebylo příliš cest, a jak tak postupoval děj, tak jsem si říkal, jestli paní scénáristka zvolí depresivní konec nebo jestli zvolí spíše optimistický konec. Nakonec to dopadlo, jak to asi dopadnout mělo, a ten konec do celého příběhu docela nenásilně zapadl. Ve výsledku tedy tento film považuji zatím za bezkonkurenčně nejsilnější z celého cyklu, ani na okamžik jsem se nenudil, herecké výkony byly perfektní, příběh měl úžasnou gradaci od záviděníhodného života hlavního hrdiny přes jeho postupný pád až po dopad na dno, kdy opouštěl svou vilu jen s jedním kufrem. Zkrátka úžasný příběh, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Smekám před všemi, kteří se na filmu podíleli. Hodnocení: 100% ------------------------------------ Hvězdička (4. díl): Po dokonalém třetím díle bohužel tuto sérii potkal propad o několik stupínků směrem dolů. Zatímco u předchozího dílu jsem skoro ani nedutal a s napětím jsem sledoval televizní obrazovku, zde jsem se chvílemi nudil a přišlo mi, jakoby se v tom tvůrci plácali a jako by byl příběh ušitý takzvaně horkou jehlou. Hlavní hrdina v podání Michala Suchánka je nesympatický, jeho konání je samo o sobě zvláštní a divákovi nejsou známy důvody, proč se chová tak, jak se chová, proč kašle na manželku a nechá to dojít tak daleko, proč je raději bulvárním novinářem než uznávaným jazykovědcem. Prostě mám zde stejný problém jako u prvního dílu, kdy mi taktéž hlavní hrdinka byla nesympatická. A bohužel v tomto případě film nezachraňují ani ostatní herci, ani děj. Jediný, kdo zde vyčníval, je Tereza Voříšková, která si svou roli evidentně užívala, a potom ještě příjemně překvapili Vojta Kotek a Jan Rejžek, kteří si s chutí zahráli sami sebe. Ale jinak to byla bída a tento díl tak stavím na úroveň prvního dílu. Hodnocení: 40% ----------------------------------------------------- Klukovina (5. díl): Tenhle příběh byl po všech stránkách atraktivní a zároveň velmi aktuální. V době, kdy obyčejné naplácání dítěti na zadek může být označeno pomalu za dětské týrání, v době, kdy učitelé musejí bojovat s dětskou neústupností, arogancí, machrováním a občas i násilím ze strany žáků, tak právě v této době má příběh o tom, jak nebezpečné může být přistřihnout dítěti křidélka, své nezpochybnitelné opodstatnění. Příběh krásně dokazuje, jak snadno se může bezúhonný člověk (v tomto případě učitel) stát podezřelým z trestného činu na základě vymyšleného svědectví (v tomto případě svědectví třech žáků základní školy). Příběh docela odsýpal, a to aniž by byl nudný nebo snad nezáživný, a hlavně, ani na okamžik jsem nepochyboval, že tohle by se klidně mohlo stát i ve skutečnosti. Herecké výkony všech zúčastněných byly perfektní a celkově mě jímá spokojenost, nicméně v hodnocení srážím 10% za otevřený konec (i když nadějně vyznívající) a 10% za to, že se v tomto případě ani v nejmenším nejednalo o nevinnou lež (jak napovídá název cyklu), ale o lež účelovou a dobře strategicky promyšlenou s cílem mít z ní vlastní prospěch. Nicméně i tak se jedná z mého pohledu o zatím druhý nejlepší díl celého cyklu a uvidíme, co přinesou díly následující. Hodnocení: 80% --------------------------------------- Chromozom (6. díl): Tak tenhle díl je pro mě asi zatím nejpříjemnějším překvapením. Od příběhu na lesbické téma, v němž se řeší otázka klasického modelu rodiny, jsem si toho skutečně příliš nesliboval, ale tenhle příběh mě dokázal vtáhnout do děje až natolik, že jsem neregistroval nic jiného než televizní obrazovku. Je zde sympatický děj, kvalitní herecké výkony, přičemž příjemně překvapila Tereza Brodská, která mi většinou ve svých rolích nesedne, ale sem se hodila dokonale, ale příjemně překvapil také Jáchym Novotný, pro kterého to byla zřejmě první větší filmová role a zvládl to na jedničku. Je těžké hledat nebo mít nějaké výhrady k filmu, kde si děj tak nějak samovolně plyne, kde mám pocit, že tohle by se přesně takhle mohlo stát i v reálu, a hlavně kde jsem spokojený s jednáním všech postav v průběhu celého děje od začátku do konce. Nikdo se zde nechová nelogicky nebo nereálně, vše je dokonale reálné, a hlavně, lež, na níž je vystavěn tento příběh, lze opravdu považovat za lež nevinnou. Zkrátka mě tenhle příběh o třináctiletém klukovi, který je vychováván lesbickými matkami a chce poznat svého biologického otce, zaujal, překvapil a potěšil. Zatím tento film hodnotím jako druhý nejlepší, jelikož třetí díl mě zaujal ještě o chloupeček víc. Hodnocení: 95% ------------------------------------- Čistá práce (7. díl): Opět se jedná o jeden z těch lepších dílů, kterým k dokonalosti schází jen málo. Bohužel ale tenhle díl má docela smůlu v tom, že je v lecčem podobný dokonalému třetímu dílu. Opět je totiž hlavním hrdinou muž, který nezvládá platit včas své pohledávky, a tak přijde napřed o auto na leasing, pak o ženu a syna, kteří se odstěhují, a nakonec mu leží na stole exekuční příkaz a on se odhodlává k zoufalému činu. Celkově se mi tento příběh docela líbil, opět to byl příběh, který by se takto mohl stát i v reálném životě, opět byl příběh založen na nevinné lži, kdy hlavní hrdina zatají manželce, jak na tom ve skutečnosti jsou po finanční stránce, a hlavně jsem se u něj ani příliš nenudil a s hlavním hrdinou jsem soucítil. Bohužel ale film měl z mého pohledu i jeden nedostatek, a to sice, že některým hercům bylo velmi špatně rozumět, aspoň já jsem s tím měl docela problém a v určitých pasážích jsem si musel zapnout na teletextu skryté titulky, abych věděl, o čem je řeč. Nevím, jestli to bylo zapříčiněno mnou, nebo jestli herci tak moc huhňali, nebo jestli byl film jen špatně ozvučený, ale každopádně mi to docela vadilo. A právě za to, stejně jako za podobnost s dosud nejdokonalejším třetím dílem odebírám nějaká procenta, ale i tak to byl nadprůměrný zážitek. Hodnocení: 80% --------------- Byl lásky čas (8. díl): Závěr celého cyklu se povedl na výbornou. Jedná se o zdařilý příběh dvou sester a jejich matky, a o hledání cesty k odpuštění. Tento díl stojí na vynikajícím herectví třech kvalitních českých hereček, které svými hereckými výkony tento příběh vynesly až na pomyslný vrchol. Jen si kladu otázku, o jakou nevinnou lež se jednalo v tomto případě. Jeden nápad mám, ale je-li tomu opravdu tak, pak si tvůrci zaslouží mou výtku za to, že tuto lež nechali nezodpovězenou a vše je tak na divákově fantazii nebo spíše na jeho schopnosti spojit si dvě a dvě dohromady. Pokud je totiž tou nevinnou lží fakt, že matka v podání Ivy Janžurové svou nemohoucnost celou dobu jen hrála s cílem usmířit své dcery mezi sebou, pek je nefér, že to divákovi nebylo sděleno a je to výrazný (a jediný) nedostatek tohoto jinak skvělého, zajímavého a atraktivního příběhu. A právě kvůli tomuto nedostatku nemohu udělit plné hodnocení tomuto závěrečnému dílu, ale jinak ho vnímám (spolu s dílem nazvaným Chromozom) jako celkově druhý nejvydařenější díl. Hodnocení: 95% ------------------------------------ Celkové průměrné hodnocení 1. série: 75% ------------------------------------------------------------------------------------------------------ Zrádce (2. série, 1. díl): Sparta nebo Slávie, to je oč tu běží. Hlavní hrdina zalže svému šéfovi, že fandí Slávii, ten ho doporučí na místo šéfa marketingu ve fotbalové Slávii a rozjíždí se poněkud neobvyklý kolotoč. Hlavní hrdina se totiž ocitá ve schizofrenní situaci, kdy ačkoliv je královsky placen Slávií a využívá mimo jiné i služební automobil a byt, ve skutečnosti chodí do práce v trenýrkách Sparty a fandí jí i nadále, akorát tajně. Příběh to je zajímavý, dokonce i atraktivní, leč nenabízí žádný hluboký lidský příběh ani žádnou bezvýchodnou situaci, jíž by byl hlavní hrdina či jeho nejbližší okolí vystaven, tudíž nelze ani od tohoto filmu čekat, že by dokázal zaujmout tak jako ty nejpodařenější dosud natočené části. Ale i sportovní prostředí je pro televizní obrazovku atraktivním, a protože příběh byl snadno stravitelný a herecké výkony povedené (obzlášť Marek Taclík ztvárnil zajímavou roli), film hodnotím nakonec lehce nadprůměrně. Hodnocení: 75% ---------------- Vedlejší příznaky (2. série, 2. díl): Příběh o tom, že šťasné pilulky (antidepresiva) mohou přivodit pocity štěstí a pohody jen někomu. Pro jiného mohou být přímou cestou do bláznice se zastávkami přes rozvrácenou rodinu a zcela zničený osobní život. Bára Kodetová exceluje v tomto příběhu jako žena, která si plní svůj sen o životě na venkově, ale zároveň zažívá pocity zmaru, když na všechno zůstává sama, protože manžel přece musí na ten její sen vydělávat. Kvality tohoto filmu závisely především na hereckých kvalitách představitelky hlavní role, a tam není Báře Kodetové co vytknout. Ve výsledku lze tento příběh označit za jeden z těch povedenějších, ale zároveň také za jeden z těch tíživějších a depresivnějších v rámci celého cyklu. Ale i o tom je a může být život. Hodnocení: 75% ------------------------------------------------- Na dně skleničky (2. série, 3. díl): Bezvýchodnost z nemoci zvané alkoholismus je asi většině lidské populace dobře známa, a tak je jasné, že toto téma samo o sobě vybízí k depresivnímu a bezvýchodnému příběhu, kterého se nám nakonec také dostane. Stanislav Majer byl pro tuto roli zvolen velice vhodně, on má takový vzhled, který ho možná i k této roli předurčuje, ale on to navíc doplnil kvalitním hereckým výkonem, takže to celé bylo bez problémů uvěřitelné. I příběh jako takový nebyl k zahození, jediné, s čím jsem měl trochu problém, byla forma vyprávění. Celé mi to přišlo takové neuspořádané, divák vlastně neznal ani nic o minulosti hlavního hrdiny, ani se pořádně nedozvěděl, proč skončil tak, jak skončil (odbýt toto téma jedním dialogem s bývalou manželkou hlavního hrdiny je z mého pohledu málo, chtělo aspoň nějaké zpětné obrazové fragmenty do minulosti hlavního hrdiny). Na příbězích o alkoholismu je zajímavé sledovat především ten postupný úpadek hlavního hrdiny, ale začít vyprávět příběh, když už hlavní hrdina na tom dně je, mi nepřišlo příliš moudré. I přesto se jedná o poměrně zajímavý, silný a bezútěšný příběh, který rozhodně patří k tomu lepšímu v rámci celého cyklu. Hodnocení: 85%(26.2.2013)

Opravdu nejlepší čeští herci... Některé díly ve Vás zanechají jistou stopu-zážitek, vsadím se, že do roka tu máme bleděmodrou kopii na Nově...! To bude zase nádhera..(10.3.2013)

Hodnotím na základě tří dílů, které jsem viděl :-) A to 3 + 4 + 7 dílu. Nazdar.(18.6.2013)

Pod povrchem by pravděpodobně nemělo příliš velký problém uspět i v kinosálu přesto, že se v něm všehovšudy mihne tucet herců. Pohlídaný scénář a režie jsou jednoduše vidět, Nellis se tak (nepřekvapivě) podařilo Nevinné lži správně nakopnout. S čímpak asi přijdou Prušinovský či debutant Kotek?(22.2.2013)

1.Pod hladinou: Zajisté potěší civilní projev Ani Geislerové a Romana Luknára, potěší i účast Daniely Kolářové. Téma mě ovšem tolik neoslovilo (je pochopitelně cílené na jiné diváky než jsem já). Zároveň mě pomalé tempo vyprávění skoro ukolébalo, chtělo by to větší dějovou dynamiku.***Celkem 40%***/// 2.Lež má rozbité auto: Lépe se na to dívá. Nálada snímku mi byla příjemná. Herecký projev (Vojta Dyk a Tatiana Vilhelmová) byl přirozený. Lež na které to stálo byla opravdu nevinná, takže to byla ve výsledku předem nalajnovaná romantika. A tu můžu.***Celkem 75%***/// 3.Druhý dech: Velmi silný příběh, mě osobně hodně blízký, který se mi prozatím naštěstí ani z 10ti procent nevyplnil, ale potkat to může každého z nás. A to se ani nemusí jednat o takové peníze, dopad je vždy stejný. Já bych to jen na místě hlavního hrdiny nenechal zajít tak daleko, ale v tomto případě šlo především o demonstraci, která je naprosto přesvědčivá a měla by být i poučná.***Celkem 95%***/// 4.Hvězdička: Námět je zajímavý. Obsazení Terezky slibovalo hodně. Nakonec ale nemá tolik prostoru a objeví se až později. Hostující Vojta Kotek hrající jako že sama sebe je zajímavý nápad. Nicméně celý příběh je docela zbytečný. Ničím nepřekvapí a není ani podle mě správně a dostatečně ukončený. Všímám si na těchto příbězích že prostor je věnován vícero postavám, což mi určitě nevadí. Michal Suchánek hraje dobře. Tereza Brodská naopak není moc příjemná, ale to je dáno postavou, kterou hraje. Shrnuto a podtrženo mi to ale nic nedalo.***Celkem 55%***/// 5.Klukovina: Tohle je zase trochu jiná káva a jiný příběh. Rozhodně ne tak nevinný jak název napovídá. Navíc je mi příběh bližší, protože otec je učitel. Poukazuje na to že stát se to může komukoliv a následky, přesto že to zpočátku může být opravdu jen "klukovina" jsou nedozírné. Marek Taclík je ve své roli excelentní a uvěřitelný. Podobně uvěřitelně a logicky se chovají další postavy (ředitelka, někteří rodiče). Na druhou stranu si myslím že měl zbytečně moc prostoru Pavel Liška. On a jeho rodina skoro vydali na druhou dějovou linii. Přesto se mi to líbilo a škoda toho pootevřeného konce.***Celkem 80%***/// 6.Chromozom: Ani tahle epizoda nebyla špatná. Tereza Brodská hraje tentokrát příjemně civilně, děj vás udrží v pozornosti. Jediný problém by mohl být v tom že tohle téma je mi hodně vzdálené.***Celkem 65%***/// 7.čistá práce: Snad až na jednu výjimku se v obsazení nenašla známější tvář a ty co znám od vidění nepočítám, takže si tvůrci museli vystačit s námětem a se scénářem, který v celém kontextu vyzní značně naprázdno. Hlavní postavě budete fandit, protože to má v hlavně srovnaný, přesto ho čeká nelehký boj, který možná nemůže vyhrát. Samotný závěr kdy už by vás i docela zajímalo jak to dopadne pouze naznačí a příběh utne, což mě velice mrzí. Mám rád happyendy a tady jsem se ho nedočkal.***Celkem 30%***/// 8.Byl lásky čas: Poslední epizoda v řadě Nevinných lží, kde tentokrát jsem tu lež ani nenašel, protože je skrytá v duši jedné představitelky. Děj se rozjíždí velice pomalu. Až zjistíte o co jde, tak přijdete taky na to že je hodně předvídatelný. Jako pěst na oko působilo i rozložení rolí, kdy jste všem představitelkám jejich věkový rozdíl nevěřili. "Janžurka" sice může za čas hrát staré báby, ale tady to působilo jako by neměly do role žádnou představitelku ve věku 75-85 let. (Např. Květa Fialová, Nina Divíšková, Jana Stepánková...) Přesto díky herečkám a hudebnímu podtextu to vyznělo mile a příjemně, trošku i komediálně, takže jsem si všechny tři v jednom filmu užil.***Celkem 60***/// Shrnutí: Těžko se to dá hodnotit jako celek. Jednotlivé filmy jsou jako na houpačce. Záleží na režijním stylu, který byl skoro pokaždé jiný, přesto že v rámci jednoho cyklu, záleží na příběhu jestli vás osloví. Záleží na tom jak jsou vám postavy blízké a tady si troufám tvrdit že je největší síla celého cyklu. Herectví většiny zainteresovaných je přirozené, civilní a uvěřitelné. Stačilo by jen kdyby délka některých epizod byla o 20 minut větší a bylo by to téměř bez výhrad.(30.3.2013)

• boshke

Dle Druhého dechu - slabé. Působilo to na mne dost laciným, žalostným dojmem. Celé to bylo tak zoufale předvídatelné. Hlavně, že máme obsazeny "české herecké špičky" (obzvláště u avíza dílu se Suchánkem a Voříškovou jsem se musel smát)... 40%(22.4.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13