Diplomová práce

• Španělsko Tesis (více)

Thriller o studentce filmové fakulty, která si jako téma diplomové práce vybrala násilí v audiovizuálním průmyslu, je prvním filmem tehdy 23letého španělského režiséra Alejandra Amenábara. Angela v té chvíli ovšem ani netuší o existenci tzv. "snuff" filmů. Svět, ve kterém se nedopatřením ocitne, se před ní otevře ve chvíli, kdy je v projekční místnosti nalezen jeden z jejích profesorů - shodou okolností vedoucí její diplomové práce - mrtev. Angele se dostane do ruky kazeta s filmem, který pan profesor sledoval těsně před svou smrtí. Ve chvíli, kdy ji vkládá do videa, ještě netuší, že se stane svědkem něčeho strašnějšího, než si kdy dokázala vůbec představit. A že po stejné kazetě už pátrá někdo jiný. Někdo, pro koho je důležitější než cokoliv jiného a kdo se nebude ohlížet na nic a nikoho. Bude mít Angela dost důvtipu a duchapřítomnosti, aby unikla? (oficiální text distributora)

jorgus

dalsi dustojny zastupce spanelske vlny horroru..tentokrate jde spis o mrazivy thriller s par desivyma scenama..v tomto filmu nejde o lekacky ale o peclive vykonstruovane dialogy ktere udrzuji divaka v napeti..kdo je zly a kdo hodny..zda je vubec zde nekdo beze skvrny..mam rad filmy kde az do poslednich minut nevite zda se Vam film jako celek bude libit, cekate na finale a poslednim zaberem Vam dojde ze to bylo dalsi uzasne dilko:) ()

pend

Debut se A. povedl, i když je možná trochu přeceněnovaný. Každopádně je napínavý, herecké výkony jsou uvěřitelné. Kdo čeká šokující záběry, bude zklamán. V rozhodující chvíli následuje střih, daleko více se používá zvuková složka. Při porovnání s 8mm je tohle každopádně lepší snímek, určitě snese srovnání i s Hardcore. ()

KOZEL84

Nečekaně výborný a napínavý film.Je dobře,že film o Snuffu je opravdu o(!!) Snuffu a neukazuje zase nějaké zbytečné a rádoby šokující násilí,které by mě tak akorát znudilo (asi proto že nejsem dementní,vypatlaný úchyl co si u tohodle honí péro).Ono mluvit o tom je tady děsivější než to sledovat a tady se pracuje s atmosférou a napětím.To je to co z filmu má dělat mrazivý zážitek.Navíc sem si do konce nebyl jistý kdo je zmrd a to je dneska skoro zázrak.Trochu mi to připomínalo Girl with the Dragon Tattoo,akorát je to lepší. ()

edie sedgwic

Veta: Mam to na svoji diplomku, zaznie vo filme asi 200x a postupne vas rovnako ako jej autorka zacne neskutocne iritovat. Povedzme si to na rovinu, od Amenabara som cakala trochu viac. Nebola to detektivka, nebol to horor, aj ked sa to permanentne o nieco pokusalo. Mlady Eduardo Noriega zase raz v ulohe zleho chlapca zachranuje situaciu a hoci ma z toho bude boliet hlava este tyzden, predsa to poviem: 8MM bolo lepsie. ()

Narciska

Tak tomu říkám horor. Místo osvědčených hrůzu nahánějících situací a děsivé hudby postavený na naprosto nepředvídatelném vývoji a nejistotě, pramenící z toho, že vrahem může být kdokoliv, všichni nebo nikdo. Film navíc překračuje vlastní hranice neodbytnou otázkou, jež možná děsí ještě víc.... kde se v nás bere fascinace násilím?! ()

zahadum

Výborná práca...napínavé celé dve hodiny..temné a správne desivo natočené...celý čas divák nevie komu veriť....drsná téma ktorá je sama o sebe šokujúca a neviem si ani predstaviť ako to funguje v realite....svinstvo !!! Trošku mi vadil herecký prejav hlavnej predstaviteľky ( Ana Torrent ) .. pripadala mi dosť chladná a silné scény prešla až s príliš veľkým odstupom a nezáujmom. Film je skutočná lahôdka a komu sa páčil 8 MM bude spokojný ale tento španielsky predchodca je o pár milimetrov lepší....presne o 8 MM. ()

molcan2

Prečo je smrť a násilie tak fascinujúce? Je morálne správne ukazovať násilie vo filmoch? Ak áno, tak existujú nejaké hranice toho, čo by sme mohli vidieť? To je predmetom skúmania Angelinej diplomovky. Ako film natočený študentom filmu o študentoch, je mnoho z "Diplomovej práce" metafilmické a podpichovanie do španielskeho filmového priemyslu, Hollywoodskeho vplyvu a voyeurskej povahy hororu a snuffu. V nadveznosti na estetiku amerického hororu funguje Angela ako "final girl" alebo ako typ vynaliezavej ženskej hrdinky, ktorá sa vzpiera stereotypom filmových žien. Je rovnako drsný ako Hollywoodske horory alebo thrillery a je pre mňa prekvapením, že je do značnej miery neznámy. Skalný hororový fanúšici by si to mali pozrieť. A v týchto dňoch, je pre mňa trochu šok, že ho ešte neskúsili zremakeovať. ()

Andronikos

Robím to nerád, ale budem tu hĺbať do značnej miery o inými komentátormi už x-krát premletých témach (vyskytnú sa tu drobnejšie SPOILERY). Už takmer povinné porovnanie tohto filmu s istým hollywoodskym kusom dopadá u mňa v prospech druhého menovaného, pretože celková atmosféra a morálne (pre niekoho azda moralizujúce) vyznenie boli v jeho prípade impresívnejšie. V Tesis hrá odporný, beštiálny obchod iba vedľajšie husle, podstatný je tu istý magor, ktorý mučí pre vlastné potešenie; v 8 mm to bolo naopak. - Nechápem, prečo sa tu pár nespokojencov s filmom tak vehementne opiera akurát do nelogického správania postáv. Logické chyby sa tu síce zrejme nájdu (podotýkam, že útek do opustenej chodby mojej pozornosti ušiel), človek ale predsa občas koná iracionálne, zvlášť keď je konfrontovaný so šokujúcimi, nebezpečnými a neznámymi javmi a osobami... V tomto smere je to možno dokonca veľmi realistický film. Sám som si kládol otázku, prečo Angela a Chemo po prvých kontaktoch s príslušným materiálom či po tej a tej nasledujúcej udalosti nejdú na políciu. Odpoveď znie pravdepodobne, ako to film v podstate naznačuje: kvôli obavám a zvedavosti. - Pokiaľ ide o predvídateľnosť pointy, je ako tradične veľmi relatívna v závislosti od konkrétneho diváka. Ja osobne som od začiatku pravdu uhádol - ale nie celú! Myslím, že na úplne a definitívne zodpovedanie otázky "kto?" si aj najpredvídavejší divák musí počkať v podstate do konca, čím snímka u mňa ako fanúšika detektívok boduje. - Výhrady mám voči ostatným aspektom pointy, uniklo mi napríklad, ako to bolo s obchodnou stránkou veci, o čo presne celý čas šlo mučiteľovi pri jeho nepriamočiarych kontaktoch s Angelou ap. - A teraz k tým rysom Diplomovej práce, v ktorých prekonáva 8 mm: obsahuje viacero pre celkové vyznenie nepodstatných, inak však zaujímavých až pôvabných scénok. Napr. "zápalková scéna" s využívaním temnoty i stopercentnej tmy a motívov chlácholivého rozprávania rozprávky, chladu a obetovania svetra ma dostala. Úvodná scéna, v ktorej Angela chce vidieť obeť vlakovej nehody, vrhá na hlavnú hrdinku nie najlepšie svetlo už za pár minút, keď začne vykladať, že ju násilie samé o sebe nezaujíma a že je to hrozné. Drobný psychologický detail, pre mňa však veľmi cenný. - Pôvabná je scéna rodinnej večere, pri ktorej podivuhodný trojuholník Angela, jej sestra a Bosco rozohráva zmätenú, ale v podstate až vtipnú psychologickú hru balenia, lichotenia, odpudzovania, verbálneho podrážania nôh. - S týmto súvisí ďalší plus filmu: zaujímavé postavy. Predovšetkým Chemo mi naozaj učaroval (asi som sa v ňom zhliadol, a to snuff nepozerám :-) ). Nemá zmysel o ňom písať, je potrebné ho vidieť v akcii, napr. pri vkladaní si plnej hrste chipsov do úst po zapnutí inkriminovanej kazety. :-) - Summa summarum: neurobilo to na mňa taký hlboký dojem ako napr. práve 8 mm. Na druhej strane som si nielen Chema, ale aj ostatné postavy v podstate obľúbil. To sa mi pri filmových figúrach až tak často nestáva. Je to pre mňa signálom, aby som to napriek racionálnej úvahe (nemá to miestami príbehovo až tak ďaleko od radových teen hororov, hoci o vyvražďovanie tu naozaj nejde) nehodnotil iba ako priemer či nadpriemer nižšej kategórie. () (méně) (více)

hororwatch

Snaha o poctivé gradování atmosféry, ale bohužel místy se mi to zdá až zbytečně natahované. Herci byli dobří, zejména Dean Corso( téměř totožná podoba s Johny Deppem ve filmu Devátá brána). Je až s podivem, co všechno zařadí Španělé mezi horor i přesto, že už je to starší film a mezníky hororu byly jinde, nebo spíš technické možnosti. Nicméně tady se mi zdá, že to podtitul hororu získalo jen díky občasnému výskytu slovíčka Snuff, což samo o sobě je odpornej humus, kterému se já osobně vyhýbám. Navíc je škoda, že se tvůrci zabývali právě více atmosféře, než-li větvenější zápletce, bez které ona atmosféra nemá moc co nabídnout. Ale abych jen nekritizoval, film sympaticky utekl bez jediného zastavení- čili pobavil a to je hlavní. Navíc je tam pěkný náznak toho, čeho lidé byli schopni pro prachy a pro překonání americké tvorby. ()

agassi68

Najprv dlhá úvodná pasáž, kde začnete tušiť veľmi skoro koľká bije. Potom mi to už všetko prišlo povedomé z filmu 8mm s N.Cageom. V závere to trošku zauzlili - klasický postup, kde už vami vybratý páchateľ nie je ten pravý aby o pár chvíľ zase pravý bol a tak párkrát dokola.. ()

BOURQUE

Nadpriemerne natočený film, podobný (dneska už kultovému 8MM od J. Schumachera). Trošinku mi vadí len to, že skutočné povahy jednotlivých postáv boli príliš rýchlo odhalené. A. Torrent a F. Martínez boli skvelí. PS: Pozor na to, že akú tému si vyberiete na vašu diplomovú prácu. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

mrtvej pes

A tohle je problém s tím, když je každá ženská postava plytká a bez páteře. Je zásadní rozdíl mezi tím natočit něco o ženských obětech - a natočit něco o ženách, které všechny spadají jen do archetypu oběti. Ani hlavní hrdinka zrovna dvakrát nevybočovala ze zajeté řady. Měla víc odvahy než mozku, a i té odvahy bylo pramálo. Ale každý chlap, samozřejmě, nervy i střeva z oceli. Dejte mi pokoj. ()

foundation

pripadalo mi to ovela realistickejsie ako 8MM ale bolo to mozno aj tym ze ten film je starsi a kvalita obrazu tomu zodpovedala..kazdopadne za 4 to je..urcite dost dobre ()

JimiH

Lehce béčkový, ale výborně natočený thriller. Výborný casting, slušná režie i scénář (byť se neobejde obojí bez chybiček) a celkově velmi netradiční atmosféra dělají z filmu skvělý zážitek. Dobrý protipól k rádoby thrillerům posledních let. ()

..Anya

Ačkoli patří ke snímkům, kde jsou hlavní postavy obzvláště natvrdlé a potřebovali by pěsťovku aby se jim rozsvítilo, tak to nebere filmu na napínavosti a tajupnosti. Hlavní hrdinka sice moc krásy ani rozumu nepobrala, zato má z řiti kliku, takže se z jakékoli šlamastyky vždycky dostane. A samozřejmě o zapojení vyšších orgánů se nezačne uvažovat dokud není záhada úplně rozřešena a slečně někdo pořádně nerozdrbe její dobově korektní účes. Závěrečná tečka jen dokazuje, jaká jsme ve skutečnosti pokrytecká společnost. Stejně tak jako čtivost bulvárních listů, sledování krimi zpráv na primě a rozličných druhů kriminálek (rozuměj Kriminálky Las Vegas, Miamy, New York apod.). Aneb všeobecně známá pravda, že KREV, PENÍZE a SEX se prodávají ze všeho nejlépe. ()

iNKa 1104

Takhle si ukousat rty se mi už dlouho nepodařilo. Napětí fungovalo pernamentně ve formě střídavého proudu kolujícího v žilách ... Ač jsou na několika místech zvláštně zkratkovité nelogičnosti ve scénáři či jednání postav (např. jak se dostal Chema s kamerou do bytu, příp. příliš riskantní hlasité rozhovory na chodbách plných lidí) ... i tak vám to ani nepřijde vzhledem k rytmu filmu a popadání dechu. Mimojiné skvěle zvládnutý rekapitulační závěr. Výborný film a Amenábar je šikovný režisér - u něj zkrátka nemůžete sáhnout vedle. Každé jeho dílo má jinou jiskru a zažehne ve vás jiný náboj ... A Felé Martíneze skoro nejde poznat :) ()

dandislav1991

Určitě hodně kvalitní dílo, jakož tyhle filmy, které většinou rymejknou i amíci jsou, myslím, že 4* jsou přesně to co si film zaslouží. ()

Saimon

Jelikož mám něco málo nastudováno,co se týče profilů seriových vrahů,tak jsem nebyl vůbec překvapen ,kdo nám dělá ve filmu milovníka kombinace - mladé dívky+bití+řezání a jako bonus + natáčení. Velmi hezká a hlavně v jádru pravdiva práce,které nechybí punc španělské školy.**** ()

Perr

Po dlouhé době jsem viděl horor (thriller) s pořádnou atmosférou, která vydržela až do konce. Herci jsou také skvělí, ale škoda, že Amenábar neměl na film aspoň o trochu víc peněz, vypadá to velmi lacině, slabé 4*. ()