Mesiáš (TV film)
-
Messiah
-
Mesiáš
Drama
Velká Británie, 2001, 2x74 min
Režie:
Diarmuid LawrenceHudba:
Michel ColombierObsah
-
Když jsou v Londýně nalezeni dva mrtví a znetvoření muži, bohatí homosexuálové, kterým vrah vyřízl jazyky a místo nich jim do úst nacpal stříbrné lžičky, je k případu povolán detektiv Red Metcalfe, známý svou schopností proniknout do mysli hledaných zločinců a odhalit tak jejich pohnutky i další pravděpodobné kroky. Metcalfe shromáždí talentovaný tým, ve kterém nechybí jeho žák Jez Clifton, bystrá rekrutka Kate Beauchamp a také protřelý veterán Duncan Warren. Brzy dopadnou podezřelého muže, ale pak dojde k další vraždě. Přestože má obět v ústech stříbrnou lžíci, je to zdánlivě to jediné, co ji spojuje s předchozími vraždami. Tým vyšetřovatelů se tak ocitá opět na začátku vyšetřování. Objevují se další mrtví, které kromě stříbrné lžíce v ústech nic nespojuje. Teprve náhoda poskytne Redovi Metcalfeovi stopu, která ho dovede k poznání, že ten správný klíč je třeba hledat v Bibli, protože vrah si jako oběti vybírá muže, jejichž jména se shodují se jmény dvanácti apoštolů, Ježíšových učedníků. Začíná závod s časem, ve kterém se Metcalf pokusí zabránit další vraždě, ale fanatický vrah se zdá být vždy o krok před ním. Téměř jako kdyby mu někdo z Metcalfeovy blízkosti poskytoval důvěrné informace. (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Komentáře uživatelů k filmu (13)
-
Gemini
"Jenom" televizní film, ale natočený ve velkém stylu, a ještě k tomu podle jedné z nejlepších detektivek posledních desetiletí. Boris Starling je druhý Thomas Harris a zřejmě se při psaní Mesiáše lehce inspiroval Fincherovým Sedm. O příběhu nemá cenu cokoliv prozrazovat, protože jeho pomalé odkrývání se spoustou flashbacků má i ve filmu stejně skvělé načasování jako v předloze, které se drží velice vytrvale, až na pár drobných změn. Čtenáře románu závěr filmu možná malilinko zklame, protože není tak působivý jako ten románový, ale ke knize zase nemáte skvělý soundtrack od Michela Colombiera:)(24.5.2003)
-
Tosim
Pokud je to film podle knihy, je mi to jasné. Snímek má mnoho motivů, které nejsou dostatečně rozvinuty a postav, se kterými se divák nemůže pořádně ztotožnit. Jako kdyby se hodně "škrtalo", což je, de facto, pravda. Tohle všechno ale neplatí o hlavním detektivovi v podání Kena Stotta, který (opět) odvádí vynikající práci. Nápad se SÉRIOVÝM vrahem, který zabíjí apoštoly je výborný, uvidí se ve druhém díle, který, pokud bude jen o chloupek tak dobrý, jako část první, vyvolá u mě hodnocení absolutní. PS - stalo se! :-)(31.1.2006)
-
ripo
Keby sa tvorcovia nezaoberali psychologickým problémom vo vyšetrovacom tíme, z kriminálnej drámy by sa to razom presunulo do priečinka thriller, čím by sa urýchlilo tempo a zvýšilo napätie ....(8.3.2006)
-
JAn
"Televizňák", bohužel. Messiah Borise Starlinga je kniha, která by si zasloužila víc, mnohem víc. Takhle bohužel zaniká i celá rafinovaná pointa a osobní boj hlavního hrdiny s tajemným vrahem, příběh je hodně uspěchaný. Marné tápání detektivů nedostalo tolik prostoru, kolik zabírá v knížce a ono užasné popisování brutálních vražd mi taky tak nějak chybí... I tak se stejně jedná o důmyslné a celkem pečlivé zpracování ke kterému bylo přistupováno s určitou láskou. Přesto tajně doufám, že se Mesiáš někdy dostane i na stříbrné plátno.(18.6.2005)
-
LiVentura
Zvláštní krimi...(18.4.2010)
-
HellFire
Na poli televizních počinů to lepší, co kdy vzniklo.(1.5.2010)
-
Rousse
Proč jen televizní film? Myslím si, že filmová verze Mesiáše si nezaslouží označení "televizní film", protože je to opravdu škoda - povedla se. Sice na knižní předlohu Borise Starlinga to nemá, ale i tak vám film, jeho dějové zvraty a postupné odkrývání skutečné pravdy vezme dech.(22.8.2007)
-
klima777
Už od dob Zvláštního oddělení mám pro Kena Stotta slabost. Navíc, chovám v oblibě temné thrillery. Takže, ano. See you later... Kvalitní série o stinné stránce lidské psýchy.(7.9.2011)
-
Ygnor
Škoda, že film nesestřihli na 2x90 minut. Chybělo mi více prokreslení postav vedle zdařilé knižní předlohy. Tak se "Sedmička" mohla zachvět pořádněji na svém pomyslném trůnu. Za snahu o věrné pojetí knihy čtyři frčky.(12.5.2006)
-
Dinsberg
Velká porce detektivní podívané, která sice ke konci připomíná jistý slavný thriller, ale ani to jí neubírá na kvalitě i přes televizní zpracování. Dostat film na plátno by mělo být velkým úkolem pro některého dramatického režiséra zvučného jména. Napadá mě Martin Scorcese, David Fincher nebo Bryan Singer.(13.4.2011)
-
IceQueen
Nečakane zdarené spracovanie fantastickej knižnej predlohy.(30.4.2009)
-
.killer.
Knihu jsem četl a patří mezi takovou mou knižní TOPku a proto jsem si nemohl nechat tento televizní počin ujít. Kdybych měl porovnávat, tak kniha vyhrává především proto, protože má více prostoru na budování napětí a atmosféry. Kdyby si vzal do parády tuto knihu David Fincher a udělal z ní dvě a půl hodiny dlouhý film, tak by to mohlo být více než strhující. I přesto jsem ale za televizní verzi Mesiáše rád. Po technické stránce je zvládnut velmi dobře, ale na můj vkus by tu mohlo být klidně víc záběrů na jednotlivé mrtvé oběti - přeci jen by pak film působil ještě lépe a ponurejším dojmem a tím se i více přiblížil knize. Co se týče herců, tak nemám námitek, vše bylo parádní. BTW: Knihu rozhodně doporučuju.(4.12.2011)
-
hooonza
super, thrilling! :-)(17.1.2010)