Pečovatel

Belgie, 2014, 131 min

Hans Herbots

Předloha:

Mo Hayder (kniha)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,454,682▐ zvrhlíkov a úchylákov až nad únosnú mieru tento psycho thriller ponúka, temná ponurá atmosféra, vyšetrovanie nechutných zverstiev, ktoré mohlo mať silnejší dosah ak by sa to doladilo v určitých malých detailoch, ináč dosť nechutný thriller /75%/(3.5.2015)

Belgický kriminální výlet, který někteří porovnávají až srovnávají s majstrštyky typu 8mm nebo Fincherovo Sedm. Ale kdeže, to jsou úplně jiné levely, které se nadobro usadily v mé thrillerové paměti. Děsivé stránky lidského jednání/selhání nicméně zkoumá velmi solidně, nechybí atmosféra, slušná vodítka, velmi dobří herci i netriviální technická stránka. Znepokojivé hadr. Hlavní hrdina jde tvrdě (a často nezdravě) za svým, jen u toho dělá lehce nesmyslné kotrmelce, ztrácí pistole, nepotřebuje posily, v zásadních situacích jedná neuváženě trauma netrauma. Vadí i přepálená stopáž, ne všechno navíc dokázali tvůrci adekvátně vyložit (opravdu mě nebaví snad až stopovat přehrávání filmu a přemýšlet, kdo co jak proč). Zbytečně překombinované, i tak mrazivě odprezentované.(11.10.2014)

Zdejší nadšení z tohoto filmu po jeho shlédnutí sice chápu, ale její brutální ponurost, neupřímnost a neosobnost spojená s nulovými emocemi vůči hlavní postavě vyšetřovatele způsobila, že jsem měl co dělat, abych ji vůbec dokoukal. Velice drsný, až lidsky hnusný, příběh, se odehrává v temně šedivém prostředí, kde nic není pozitivní a ani být nemůže. Co naplat, nadšený jsem z toho zrovna nebyl. Nicméně uznávám, že Belgie mě s takovým filmem dost překvapila.(8.8.2016)

Nevďačné (a neobľúbené) témou, ale geniálne atmosférou (strih, nasvietenie). Pocitovo na úrovni najsilnejšie zimomriavkových: El Secreto de sus ojos, Zodiac a True detective (na rozdiel od ktorého režisér rafinovane potlačil akúkoľvek milostnú líniu, čím celkovému vyzneniu jednoznačne prospel). ŤAŽIVÉ.(19.10.2014)

Tenhle film je zvrácenost, temnota a hnus sám o sobě. Ublížení dítěti je zlo v té nejhorší podobě a tady je bohužel vyobrazeno daleko znepokojivěji, než by se z popisku dalo odvodit. Hodně mi to každopádně připadalo jako belgická verze Prisoners - temná atmosféra, detektiv bojující s vlastními démony, otevřený konec a tak dále a tak dále. Řekla bych, že nějaká inspirace tam určitě byla, každopádně přestože je De Behandeling krutější a drsnější, postrádá takovou dávku emocí. Což je velká škoda, vzhledem k tématu. Ale přesto dávám slabších 5*, na tenhle film opravdu jen tak nezapomenu - i když bych ráda.(28.6.2014)