Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 138 min

Pan Eastwood režijně zatraceně umí. Jeho filmy vyprávějí o zdánlivě obyčejných lidech, které události vybičovaly k neobyčejným činům. A pro Tajemnou řeku snad více než pro kterýkoliv jiný film jeho filmografie platí, že není dobré o něm vědět nic dopředu. Ale ani pokud skutečného zločince odhalíte ještě před závěrem jako já, film nezratí nic na své kráse. Lví podíl na tom mám Sean Penn a to se musím přiznat, že jinak jeho filmy nevyhledávám.(21.3.2009)

Velmi dobře natočená kriminálka, která sice nepřináší nic nového, ale je příjemnou stylovou záležitostí. Hlavní devizou jsou výtečné herecké výkony, především Seana Penna.(6.11.2003)

Tenhle příběh lze vlastně rozdělit na dvě diametrálně odlišné poloviny, které spolu sice souvisejí, ale tvůrce k nim přistupoval úplně jinak. Ta první je dětský pohled na ty děsivé události, divák se na něj dívá skrze oči mužů, jenž sice dospěli, ale z děctví v nich zůstává ještě hodně, na tu druhou část se díváme již pohledem dospělích, kteří již mají jasně určené cíle a za jejich splněním si tvrdě jdou. Clint Eastwood má v hlavě vše urovnáno a rovnoměrně střídá kriminální a psychologickou rovinu příběhu, čímž vzniká velice zajímavá a temná mozaika, nad kterou však tvůrce má plnou kontrolu a neztrácí se v ní, což je problém mladých filmařů. Též je třeba pochválit skvělou kameru, která dokáže v divákovi spolu se zdařilým hudebním doprovodem vyvolat ty správné emoce, vlastně funguje skoro všechno až na konec, kerý by měl být mnohem více emotivní, silnější, jeho účelem je jakoby zadupnout diváka do země aby divák jen tupě zíral na titulky a přemýšlel. Jenže k tomu tady vůbec nedojde. Vlastně tu ani není pokus o něco podobného, což může být na jednu stranu kladem, neboť se nejedná o zbytečně šokující rozuzlení, které poslední dobou tak letí. Pointu s velkým P nemusím, ale moc by se mi líbilo, kdyby snímek končil v jiné scéně, neboť jeho dovětek by byl mnohem temnější a divákům by to dalo mnohem více, zároveň by však nebyla jednoznačná identita pachatele, což by myslím bylo pouze ku prospěchu. No bohužel... 80%(9.8.2006)

Záhadné,intrikující a napínavé! Mystic River je nejlepší Detektivka řízlá Thrillerem,co jsem kdy viděl. Příběh je dokonalý a zvraty a častá změna zápletky tenhle story dělá mnohem více nepředvídatelným. Sean Penn předvádí ultimátní herecký výkon,ten chlap jde okamžitě do mých oblíbených herců, i love him! Ostatně i zbytek hereckého obsazení si zaslouží pochvalu za skvěle odvedenou práci, obzvlášt detektivní dvojka Bacon/Fishbourne. Vybroušenéj,atmosférickéj diamant,při kterém jsem stěží popadal dech! 100%(9.1.2014)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $90,135,191Tržby Celosvetovo $156,822,020║ Herecký koncert v silnom príbehu v bravúrnej réžii Clinta Eastwooda. /90%/(11.1.2007)

• - 14. září 2002 přišlo na zahájení konkurzu v Bostonu více než 2 000 lidí, kteří toužili se aspoň na chvíli objevit v tomto filmu. (HappySmile)

• - Film byl natočen za pouhých 39 dnů, natáčení probíhalo od 26. září 2002 do 17. listopadu 2002. Natáčelo se ve státech Massachusetts a Kalifornie. (Tygrys)

• - První skica scénáře byla hotova již za necelé dva týdny. (ClintEastwood)