Tajemná řeka

Mystic River

Tajomná rieka

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2003, 138 min

Díky výkonu Seana Penna (nejen při formálně dokonalé scéně nalezení oběti) lepší film než by byl bez něj. Kriminálka míchnutá srdceryvným dramatem drží více než solidně až do finále, které se strhne naprosto nečekaně z minuty na minutu a vytáhne na diváka nejeden podraz. Sice vám při něm dojde, co v názvu pohledává ona řeka, ale dosavadní atmosféra se v tu ránu rozpadne.(27.3.2006)

Scénář: Brian Helgeland .. Na surovou detektivku má Mystic River moc jednoduchý a poměrně obnažený příběh, takže zůstává jen pestré herecké portfolio v pečlivém technickém zázemí. Penn pláče ostošest, Eastwood se rýpe v pocitech postav, ale emoce na diváka přenáší jen stěží a v nepatrných dávkách. Vyústění sice přidává další rozměr, ale už nepřekryje předešlý utahaný průběh.(25.3.2008)

Velké herecké drama. V dobrém i zlém. Film temný, semknutý, ale melodramaticky povrchní a příliš urputně se snažící seriózně pojednat o závažném tématu. 70% Zajímavé komentáře: Tetsuo, Fanucci, milicjant, Jordan(5.6.2005)

Výborné herecké obsazení, výborný příběh, výborné překvapení, ale zdálo se mi, že to jde velmi pomalu a táhne se to a až teprve na konci to všechno jde rychle, jako kdybychom běželi o závod. Skoro příběh bez hudby, ale ta tam nebyla zapotřebí. Vyvolalo to atmosféru, takovou jak má být. Eastwood se opět předvedl výborným filmem.(16.3.2004)

Pan Eastwood režijně zatraceně umí. Jeho filmy vyprávějí o zdánlivě obyčejných lidech, které události vybičovaly k neobyčejným činům. A pro Tajemnou řeku snad více než pro kterýkoliv jiný film jeho filmografie platí, že není dobré o něm vědět nic dopředu. Ale ani pokud skutečného zločince odhalíte ještě před závěrem jako já, film nezratí nic na své kráse. Lví podíl na tom mám Sean Penn a to se musím přiznat, že jinak jeho filmy nevyhledávám.(21.3.2009)