Warren Beatty v titulní úloze romantického gangstera, který založil Las Vegas. Hrdinou amerického retrosnímku Bugsy (1991) je známý americký gangster Benjamin Siegel (1902–1947), přezdívaný pro svoji prchlivou povahu Bugsy (něco jako magor). Díky svému dlouholetému přátelství s Meyerem Lanskym, s nímž vyrůstal v židovské části Brooklynu, se vypracoval na jednoho z pohlavárů v organizaci Charlieho „Lucky“ Luciana a byl poslán do Hollywoodu, aby tam dohlédl na obchody. Díky dalšímu příteli z dětství, známému herci Georgi Raftovi, se v Hollywoodu rychle etabloval a stal se součástí bohatého společenského života filmových hvězd, producentů a dalších členů různorodé filmové komunity. Měl vztahy s řadou hereček, ale jeho osudem se stala začínající hvězdička Virginia Hillová, která ho jako jediná dokázala k sobě připoutat. Elegantnímu a poněkud romanticky založenému gangsterovi, který dokonce snil o tom, že by se mohl stát hercem, nakonec zlomil vaz jeho celoživotní sen – vybudovat v nevadské poušti zářivé centrum hazardu Las Vegas. Značně znepokojeni Siegelovým velikášstvím a rozhazovačností se jeho newyorští bossové nakonec rozhodli ho zlikvidovat. Las Vegas jim ovšem vložené investice mnohonásobně vrátilo.
Tvůrci snímku v čele s režisérem Barrym Levinsonem (držitel Oscara za Rain Mana) se soustředili na barvité vykreslení hollywoodské komunity na začátku 40. let. Iniciátorem projektu byl Warren Beatty, který také s gustem vytvořil titulní postavu uhlazeného ale nebezpečného zabijáka. Více než rovnocennou partnerkou v úloze Virginie Hillové je mu Annette Beningová, která se touto rolí nejen definitivně prosadila, ale našla současně i muže svého života (s proslulým bývalým sukničkářem Beattym žije dodnes a mají spolu čtyři děti). Za zmínku stojí i další vynikající herecké výkony, mj. Harveyho Keitela (Siegelova pravá ruka Mickey Cohen), Bena Kingsleyho (Lansky) a Joea Mantegny (George Raft). Film získal dva Oscary (nejlepší výprava a kostýmy) a v dalších sedmi kategoriích byl nominován (nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, hudba a mužské herecké výkony v hlavní i vedlejší roli – Beatty, Keitel). Z řady dalších ocenění se sluší připomenout ještě Zlatý glóbus za nejlepší film-drama a Ceny losangeleských filmových kritiků za nejlepší scénář, režii i film. (Česká televize)

curunir

,,TO JE HLÚPOSŤ. MUSSOLINI A HITLER TO MUSIA ZASTAVIŤ. POKÚŠAJÚ SA ODROVNAŤ VŠETKÝCH ŽIDOV NA ZEMI. KEĎ TO NEUROBÍM JA, TAK KTO? JA MU TO ZATRHNEM." ,,POČUL SI NIEKEDY O SPOJENCOCH? TAK TO NECHAJ NA NICH." __ Film sledujúci posledných 10 rokov života gangstra ,,Bugsyho" (Neznášam keď mi tak niekto hovorí.) Siegela, prostredníctvom tradičných filmárskych postupov zachytávajúci jeho vzostup a pád. Warren Beatty je v jednej zo svojich najlepších úloh miestami neviazane komický (celý plán so zabitím Mussolini, ktorého by - verím tomu - bol schopný), inokedy pod svojim zväčša šarmantným vystupovaním skrýva tvár chladnokrvného zabijaka. Scénu, kedy núti jedného z kumpánov aby sa plazil, štekal ako pes a kvičal ako prasa si viem dokonale vybaviť aj po mnohých rokoch. Okrem neho rovnako žiaria či už Bugsyho milenka Annette Bening, alebo jeho spoločníci Mickey Cohen (Harvey Keitel) a Meyer Lanski (Ben Kingsley). Obrazovo je ,,Bugsy" odvedený s najväčšou poctivosťou a celá atmosféra 40. rokov je vystihnutá výborne. Kto si vypočul Morriconeho soundtrack uzná zrejmé kvality jeho kompozície, kde trochu čerpá napr. z ,,Nepodplatiteľných", avšak vinou zle namixovaného zvuku v českom dabingu vo väčšine prípadov zaniká, prípadne sa len tichúčko ševelí z reproduktorov a miesto nej si preto divák počas sledovania skôr všimne swingové melódie, ktoré som osobne nikdy nemusel. ()

Freemind

Horká atmosféra Kalifornie 40tých let utopené ve slunci a pozérském luxusu, nablýskaný svět filmu kontra bahýnko mafiánských kšeftů, výtečná Morriconeho hudba, břitké dialogy a poutavý děj. Budu asi za kreténa, ale bohužel mi lezly na nervy herecké výkony ústřední dvojice - afektované Annette Beningové a toporného Beattyho. Nevím, zda to byl Levinsonův záměr, ale Beatty se zde stává karikaturou sebe sama - panákem zoufale vstřebávajícím poslední záblesky reflektorů, voskovou figurínou dávno zašlé hvězdy, filmového milovníka. Smutné. ()

Duotone28

Filmik vyplnajuci cestne miesto medzi skvostami a "umeleckymi" dielami nesucimi gangstersky zaner za poslednych 30 rokov. Co sa tyka jeho zrodenia...tak celkom mladas, oproti svojim kolegom...ale bol podany s velkym citom pre doverihodnost, a tie styridsiate roky tam fakt bolo citit. Tak isto co sa tyka scenara..., mozem zarucit plnohdnotny zazitok!!! Benjamin Seagal alias Bugsy alias Las Vegas foreveeer...nazdar ()

Skip

Výborně natočený film, v němž se podařilo jedinečným způsobem zachytit atmosféru tehdejších časů. Benjamin Siegel, který nesnášel přezdívku Bugsy, měl sen a ten se zdál být příliš nereálným. On mu ale věřil, a tak dnes máme v poušti město Las Vegas. Herci hrají uměřeně a přesvědčivě, přičemž Levinsonova režie patří k tomu nejlepšímu v jeho filmografii. ()

Martin741

Reziser Barry Levinson /rain Man, Pyramida Hruzy, prirozeny Talent/ natocil len taky nudny americky zvachanec o zakladatelovi mesta Las Vegas. ody na Beattyho nejdem pisat, nejak mi je to neprijemne a film povazujem len za dalsiu unylu americku sucharinu. 45 % ()

shyster

Barry Levinson nemá na natočení pořádné gangsterky ty pravé vlastnosti. Je to škoda, protože postava Bena "Bugsy" Siegela by dokázala utáhnout téměř každý film. Zakladatel Las Vegas je tu ale nevýrazný a jeho násilnosti jsou tu jen karikaturou gangstera. ()

danecek24

49. Zlatý Glóbus za rok 1991 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (7) - Nejlepší herečka (drama) - Annette Bening, Nejlepší herec (drama) - Warren Beatty, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Harvey Keitel, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Ben Kingsley, Nejlepší režie - Barry Levinson, Nejlepší scénář - James Toback, Nejlepší hudba -Ennio Morricone ()

Juto

Vďaka žiarivo vtipnému scenáru elegantnej réžii a úžasným výkonom je tento gangsterský film výborný. 7/10 ()

BoXBe

On je ten Bugsy v podstatě celkem o ničem. Kdyby to Vegas nezaložil, jediné co by mě udrželo u plátna nebo obrazovky je excelentní herecký výkon Warrena Beattyho, Annette Beningové, Harveyho Keitela a Bena Kingsleyho, ale i ostatních. Kulisy prima, dobová atmosféra sedne a ta jistota, že Vegas vznikne jsou jen další atributy. Hodnotil bych i méně, ale odcházím od stříbrné placky s dobrým pocitem, že ten Bugsy byl sice magor, ale měl švih...:-) S Kmotrem a Casinem se ale nedá srovnávat.... ()

MJMilan

Téměř autobiografický snímek jednoho z Amerických gangsterů třicátých let Benjamina "Bugsy" Siegela. Doporučuji před shlédnutím tohoto snímku prostudovat Wikipedii, kdo to vůbec Bugsy byl, protože spousta souvislostí není ve filmu uvedena. Málokdo ví, že Las Vegas je tedy "potomkem" mafiánů. Samotný film byl trochu táhlý, ale dívat se na něj dalo. Fanoušky si najde především u milovníků mafiánských filmů, i když nějaké zázračně propracované vraždy tu nehledejte. ()

andrii

Kráčel ke snu, slávy král. Dál a dál vlál, jeho bohatstvím zdobený šál, který až bombastický Las Vegas plán roztrhal. ()

Motinski

Dobové vykreslenie veľmi dobré, skvelí herci a Morriconeho hudba, no ajtak moc rozvláčne a hlavne trochu nezaživnejšie oproti iným gangsterkam. Určite ale stojí za videnie, príbeh je to celkom zaujímavý a keby film režíroval napríklad Scorsese ide o top záležitosť v žánri. ()

danoo

Levisonov film je poňatý v príjemnom retro štýle 40tych rokov a rozpráva príbeh gangstra, kt. obetoval celý svoj život snu o Las Vegas. ()

Micro41CZ

Vynikající převedení etapy z historie organizovaného zločinu do filmu. Epickému, emotivnímu i skvěle vystavěnému příběhu dominule především protagonista cagneyovského (co do charisma) ražení. ()

Pavlínka9

Souhlasím s komentáři golfista a Radyo. Beatty je pro mě představitel fešáka, který dostane každou a Bening je kočka, kterou se ani nedivim, že ve filmu i v reálu chtěl :) Ten film má skvělou výpravu, hodně postav a jediný sen - sen, který ale jeho zakladatel a i společník v podání jeho lásky, neviděl naplno uskutečněný. Kdyby tak věděli čeho dosáhli :) :) Pro mě nevýhodou bylo, že tam bylo tolik postav, tolik prolínání, každý byl gangster a já čekal z jaké strany přijdou nějaké výstřely :) Rozhazování peněz, touha mít svůj vlastní podnik, držet rodinu pohromadě a přitom se šplhat výš a výš... ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci