Zuřící býk

• slovenský

Zúriaci býk

Drama / Sportovní / Životopisný

USA, 1980, 129 min

Asi nejvelkolepější Scorseseho óda na člověka. Na toho člověka, který přes svoje výjimečné nadaní, přes sílu své osobnosti a bezmeznou vůli, dospěje jen k zdánlivě vyrovnané rezignaci, ale k takové, kterou přijal jenom chvilkově, jenom na čas, pouze, aby se uklidnil a nabral nových sil, přesto však kdesi v něm je již dávno rozhodnuto o tom, že boj skončil, že bylo dopočítáno a ač na zemi je vítězem. Je to až plytké a nicneříkající, psát, že se tu řeší smysl života, ale toto "neosobní" téma je podáno tak lidsky, tak blízce a zkonkretizovaně, že nebudeme odrazeni a osobnost Jakea La Motty nám ve své nejednoznačnosti navždy ulpí v mysli a bude se k nám stále vracet jako noční můra, která nás však má provokovat a vytrhovat z rezignačních a pasivních pozic. Můra, která nás tím, že nás nenechá spát, uzdraví.(9.12.2004)

Jen málokomu se podaří natočit film o snad po všech stránkách odpudivém člověku a udělat z něj nadčasovou klasiku. LaMottu nemůžete mít nikdy rádi, můžete ho v nejlepším případě litovat.(17.4.2010)

Hodne husta zalezitost a opet vynikajici film od Scorseseho. Sice nechapu, proc je film natocen cernobile, ale i tak byly ty zapasy spravne drsny. Akorat mi prislo divny, ze to skoro vzdycky Robertovi moc neslo, zarvali na nej, ze potrebuje K.O., on se rozmach a slozil soupere. Taky nepusobil moc realne ten zaverecnej zapas, kdy nepad, ale jeste se souperi vysmal. De Niro byl fakt vynikajici a to jak pribral bylo neco neveritelnyho, jeste zasadnejsi zmenu vahy jsem videl jen u Balea. I Joe Pesci se snazi, ale De Niro ho proste zastinuje. I kdyz je ve filmu bud jak De Niro boxuje nebo je doma a zarli na svou zenu, tak film nikdy nenudi a drzi si docela slusny tempo. Akorat ten konec uz byl takovej zbytecne protahovanej. Taky se povedla kamera, hlavne behem zapasu je vynikajici. Jasnejch 5*.(28.11.2005)

Rasing Bull znamená pro Scorseseho další jen takové letmé a nesmělé pomrknutí do světa mafie. To pravé ořechové přišlo až o 10 let později. Nicméně Zuřící býk jakožto životopisný snímek funguje na jedničku. Filmu vládne pevnou rukou sehrané duo De Niro/Pesci. Škoda že se k nim nikdo další nepřiřadil. Potěší veliké množství náznaků, které pan režisér v pozdějších, hlavně tedy mafiánských snímcích náležitě rozvinul. Neotřesitelným faktem je že chorobného zuřivce a žárlivého tyrana LaMottu ztvárnil De Niro na několikrát podtrženou jedničku. Škoda poměrně slabé dvacetiminutovky na závěr.(10.10.2012)

Scorsese a De Niro v nejlepší formě.(5.1.2007)

• - Výkon Roberta De Nira byl vyhodnocen jako desátý nejlepší herecký výkon všech dob časopisem Premiere (don corleone)

• - Extrémní De Nirova příprava na roli Jakea La Motty se výrazně dotýkala všech stránek jeho života, duševních i fyzických. Došlo k odloučení mezi ním a jeho manželkou Diahnne Abbottovou. Dobře známé okolí a lidé byli doslova odříznuti od De Nira, jenž se psychicky připravoval na výkon, což byl proces, který trval měsíce. (Rocky62)

• - Pozdější scény s těžším La Mottou byly natáčeny s minimem klapek, jelikož se Robert De Niro mnohem rychleji vyčerpal. (džanik)