Draculův švagr

Česko, 1996, 4 h 32 min (Minutáž: 20–25 min)

Režie:

Karel Smyczek

Předloha:

Miloslav Švandrlík (kniha)

František Němec, Otmar Brancuzský, Břetislav Rychlík, Viktor Maurer, Arnošt Goldflam, Libuše Havelková, Mojmír Maděrič, Jan Hraběta, Vladimír Javorský (více)

Epizody(12)

Čo všetko sa môže prihodiť celkom normálnemu, trocha nešikovnému detektívovi, keď už konečne získa svoj veľký prípad? Čo všetko sa skrýva za nevinnou expedíciou do rumunských hôr? Aké tajomstvo skrýva záhadná drevená debna s výsledkami vedeckého bádania? Kto vôbec leží v rakve, o ktorú sa stará dementný hrobár? A kto je v skutočnosti tajomná pani doktorka, o výskumy ktorej sa živo zaujíma tlač?
To je len niekoľko otázok, na ktoré nájdete odpovede v našich príbehoch, ak vám neprekáža trocha napätia a strachu a radi sa zabávate na absurne vypoinotvaných stuáciách, ktorým nechýba nadsádzka. Ak sa chcete báť a vzrušujú vás tajomné a napínavé príbehy, práve teraz prišla vaša chvíľa!
Dozviete sa aj o uškrtenej laborantke, útrapách netalentovaného spisovateľa, ale aj o tom, ako sa vysporiadal s vplyvným a váženým literárnym kritikom, ktorý to s kritikou veľmi, veľmi prehánal. Ste zvedaví, čo sa môže stať, keď Vám ujde autobus a vy sa ocitnente v spoločnosti šialencov priamo pod starým stredovekým hradom? Alebo, aká spojitosť viaže tajomného pána s kyticou, čo nervózne čaká na nábreží, s posledným zločinom Markýza de Sade?
Rovnako si môžete vychutnať atmosféru mesta, ktoré obchádza strašidelný prízrak čoraz agresívnejšieho vraha, čo prepadáva ženy stredného veku a podrezáva ich britvou. Oceníte aj geniálny plán vraždy neznesiteľnej, ale bohatej manželky. Ste zvedaví, kto je tajuplný doktor Domián? Prečo sa ho boja kone, psy aj ľudia? Prečo zošalel miestny učiteľ? Aké tajomstvo ukrýva zanedbaný domček v údolí? Čo môže manželka objaviť vo vrecku saka svojho manžela? Čo láka úspešného violončelistu v starom zanedbanom pavlačovom dome? Čo sa tam odohráva?
Autorom neobyčajných, ponurých a tajomných príbehov je majster hororu a humoru v jednej osobe Miloslav Švandrlík, preto si môžete byť istí, že venovať im pol hodiny pozornosti bude stáť za to! (oficiální text distributora)

vitekpe

Jak by spravny recenzent nejspise rekl, jde o serii kvalitativne rozkolisanych povidek, nebo, chcete-li zfilmovanych anekdot. Svandrlikovsky rukopis lze vycitit. Aneb neco pobavi, neco ne, je fajn videt malo vidane tvare (Gabriela Hyrmanová, Alena Štréblová apod.). ()

šalenka

Pohřební vůz - 30 %, Guláš - 80 %, Doktor Damián - 55%, Vášeň - 90%, Poslední zločin markýze de Sade - 65%, Břitva - 90%, Domek v údolí - 70%, Sokolí hnízdo - 75% , Uškrcená laborantka - 80%, Geniální plán - 90% , Draculův švagr - 70%, Láska na Kramberku - 65% ()

MilkyA

nieco, co nepatri do debilbedny :D ako fanda vsetkeho hororoveho som si to uzila :) dobre pointy, niekedy menej niekedy viac prekvapive ()

wosho

Seriál kdy se nova v seriálově produkci alespoň trošku snažila a nejen kopírovala úspěšné modely ze zahraničí (jako sitcomy, či telenovely). ()

Paity

Nějaká podivná česká filmařská snaha o hororový seriál tak trochu v duchu American Horror Story, leč zcela nepovedená. ()

Candida

Asi jsem se na to moc těšila, protože už jsem se tak krásně nebála, jako při čtení předlohy! Takže plný počet hvězdiček hlavně kvůli originální a výborné předloze M.Švandrlíka... ()

Kolssteyn

S tak dobrým materiálem tak špatně naložit.... že se ten člověk nešel živit něčím jiným, když tohle mu očividně příliš nesvědčí... ()

HappyDeath

Taková ta průměrná česká klasika. Dá se na to koukat, některé příběhy jsou dokonce velmi dobré a jiné zase typycky předvídatelné a průměrné. Všechny povídky jsem i četl. Ale jedinná drobnost mě tam opravdu naštvala. Vě 3. díle (Láska na Kramberku) Vaculíkoviu nakonec setnou hlavu mečem na špalku...Ještě jsem nikdy neslyšel o setnutí hlavy na špalku katovským mečem. Sekyrou ano, ale mečem se hlava stínala, když oběti stáli či klečeli. Taková škaredá mystifikace...fuj...50% ()

Allan

Sice jsem neviděl úplně všechny díly, ale zdálo se mi, že jejich kvalita značně kolísala. Nikoliv právě od geniálních, to je příliš silné slovo, spíš od slušných až po opravdu tragické (Pohřební vůz je čistočistá kvintesence nudy). Musím však souhlasit s Tosimem - tenkrát se n@va alespoň snažila o jakous takous úroveň. Ty časy jsou však bohužel nenávratně pryč. ()

donkocicak

Některé epizody byly velmi dobré, bezvadně vypointované (např.Geniální plán, Břitva, Markýz de Sade), jiné zase k uzoufání nudné (Doktor Domián, Pohřební vůz), takže celkově pro mě průměr. Seriál má ale výtečnou úvodní znělku... ()

Cortesz

Těžké hodnotit tento hororový cyklus, ve srovnání s dnešními českými seriály rozhodně klenot, jak jen hereckým obsazením tak především obsahem. Těžké hodnotit je to i jako celek, protože části na sebe nenavazují, každá povídka je sice stejného žánru, ale každá je o něčem jiném. Z 12 částí mě dokázali zaujmout jen 6 a to "Guláš", sice otřepané téma, ale pointa dokáže zaujmout, vyděsit i rozesmát, "Doktor Domián" má působivou atmosféru, "Vášeň" by zasloužila celovečerní formu, protože dle mého je tou nejlepší povídkou, "Břitva" je na tom podobně jako předešlá povídka a navíc má skvělé obsazení, "Sokolí hnízdo" je zároveň nudná, ale překvapí závěrečnou pointou, která není nějaká převratná, ale zaujme a na závěr závěrečná "Láska na Kramberku" která oplývá nejoriginálnější zápletkou a sice předvídatelným, ale mraivým koncem. Naopak ty, které mě ani trochu nazaujali, ale spíše naopak patří hned první Pohřební vůz, Madkýz De Sade, Domek v údolí, zbytek je průměrný. Škoda jen, že se režie nechopil někdo jiný, kdo s žánrem umí pracovat, nechci nějak nařknout režiséra, ale lépe mu jdou komedie apod. a proto to také tak vypadá, všechny povídky obsahují humor, což mi u žánru horor nesedí, ikdyž musím uznat, že některé po stránce vtipu fungují, ale není to moje parketa. Dávám průměrné 3*. ()

macetoma

Stejně pojmenovaná kniha hororových povídek Miroslava Švandrlíka se mi dost líbí. Přepis na plátno se docela povedl, tak nějak jsem to čekal. Dávám 3 hvězdy, jedná se v našich končinách určitě o nadprůměrný seriál. ()

axik

Otřepané motivy, průměrné zpracování, žádné nové nápady. Některé povídky vyloženě slabé (pointa povídky Doktor Damián nedotažena, příšerný herecký výkon Kateřiny Brožové aj.), některé průměrné (pro mě např. Břitva či Vášeň). Co dodat? Snad jen "Lukáš Vaculík mě tahá za culík"... 3* ()

kim lowe

Vzhledem k tomu, ze moc hororu nemame, a mozna prave proto, nehodnotila bych draculova svagra tak prisne. Jsem rada, ze neco jako hororovy cyklus u nas vubec vzniklo a jsem na to pysna!!!! ()

Ilus

Poprvé se mi seriál líbil velmi, to jsem ale byla o dost mladší. Teď už mi přijde celkově průměrný s tím, že kvalita jednotlivých povídek dosti kolísá: Draculův švagr ** (bez pointy), Uškrcená laborantka *** ("pointa" bohužel dost předvídatelná), Láska na Kramberku **** (tato povídka má vtip), Pohřební vůz * (tahle ne), Poslední zločin Markýze de Sade * (pokud vím, de Sade za svého života nikoho nezabil), Guláš *** (stará dobrá klasika), Břitva ***** (jediná povídka, která výrazně převyšuje ostatní), Doktor Domián 0 (wtf?), Sokolí hnízdo * (předvídatelná nuda), Geniální plán **** (skvělé herecké obsazení i pointa), Domek v údolí *** (úsměvné), Vášeň **** (hezky drsné, hodnoceno ale spíš v porovnání s ostatními povídkami) ()

Mark1983 odpad!

Viděl jsem jeden díl s Nárožným,kde vyvolávali ducha,což se mi opět potvrdilo,že češi a horor - to prostě nejde k sobě stejně homo a hetero. ()

BigJohn02

Seriál jsem viděl poprvé až teď, když vyšla reedice na DVD. Nebylo to špatné, škoda jen, že pointy příběhů jsou tak zoufale průhledné (nejvíc asi Guláš, který je zároveň nejméně věrohodný a strašně se táhne). Do plusu vybočuje Poslední zločin markýze de Sade, Sokolí hnízdo (přestože Brožovou obvykle nesnáším) a Láska na Kramberku. Hana Maciuchová v Draculově švagrovi mi dala vzpomenout na starého TV Drákulu s Iljou Rackem, kde hrála Lucy... Nejpříšernější na celém seriálu je ale bezkonkurenčně odporný dryáčnický projev Lucie Bílé, která už před 20 lety rezignovala na zpěv a od té doby jen řve jako kráva. Fakt hnus. ()