Jeden pašerák se zlatem, jeden zabiják s buřinkou, tři ženy s grácií. Protřepat, nemíchat... Sean Connery v hlavní roli britského filmu oceněného Oscarem. Ve třetím akčním dobrodružství se britský agent 007 James Bond (Sean Connery) dostává do křížku s bohatým pašerákem zlata Auricem Goldfingerem (Gert Fröbe). Ten maskuje svou činnost legálním obchodováním, avšak ve skutečnosti připravuje svéráznou krádež světového formátu. Hodlá se vloupat do nejstřeženějšího sejfu na Zemi, do pevnosti Fort Knox, kde je uskladněn státní poklad USA. Tamní tuny zlata však Goldfinger nechce ukrást, nýbrž zamořit s pomocí malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu tak na trhu zdesetinásobí svou hodnotu. James Bond se s Goldfingerem seznámí na golfu; a od začátku je každému z nich zřejmé, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje. Agent 007 v něm bude odkázán na několik tajných zbraní od zbrojíře Q, na své schopnosti a v neposlední řadě i na svůj osobní šarm... Goldfinger je v bondovské filmografii považován za jeden z nejzdařilejších a nejtypičtějších dílů, který se stal vzorem pro všechna další pokračování. Obsahuje řadu ikonických obrazů bondovského mýtu, které byly později – nejen v bondovkách – mnohokrát citovány a variovány (mj. mrtvá milenka, potřená od hlavy po paty zlatem, padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení, Bondovo auto Aston Martin DB5, roztomile komplikované technické vymoženosti, oddělení vývoje tajných zbraní atd.). „Uzákonilo" se zde i pravidlo předtitulkové akční sekvence, která nemá s dalším dějem přímou souvislost. S pomocí nevídané reklamní kampaně, zahrnující mimo jiné i sérii bondovských hraček, dosáhl Goldfinger mimořádně příznivé návštěvnosti. Kladně jej však přijala i kritika. Právě s Goldfingerem se tak naplno rozběhla bondovská mašinérie, která během neuvěřitelných padesáti let od svého vzniku získala miliardy (!) diváků. Zvukař Norman Wanstall byl oceněn Oscarem za zvukové efekty. (Česká televize)

Anderton

Súčasné bondovky, od 90tych rokov sa mi páčia skôr ako svižné akčné filmy s nadsázkou, ako diely nejakej série. Tento film mi tým pádom pripadá príliš starý, aby som si ho vychutnal ako akčnú jazdu. Viac sa tu hrá na tú ležérnu bond atmosféru, ktorú príliš nemusím. Ale inak pohoda a to nadšenie zo strany fanúšikov chápem. Ani druhé pozretie mi neozrejmilo fakt, prečo je zrovna Goldfinger jediná bondovka, uvedená v knihe 1001 filmov, ktoré...atď. A prečo práve ona. ()

Frajer42

Slepenec jedné větší píčoviny vedle druhé. Na výsledném dojmu rozhodně nepřidá ani více než žalostný technický stav poplatný době vzniku. Veškeré zvraty jsou vyloženě ubohé a absolutně postrádají jediné zrnko logiky. Příběh rozhodně není kdovíjak zajímavý. Do role Bond zde byla vybrána jakási přestárlá seschlá Pussy, takže ani po této stránce si člověk rozhodně nepřijde na své. Naštěstí, ženy ve vedlejších rolích jsou podstatně vyšší kvality. Jediným důvodem, proč má snad smysl snímek vidět je legendární Aston Martin DB5. Jestli tohle je mnohými považováno za nejlepší bondovku vůbec, tak se bojím vidět zbytek. [35 %] ()

boshke

Já si nemohu pomoci, ale zatím mne ty bondovky teda vůbec neberou. A to jsou tyhle staré Connerovky hodnocené nejlépe, Goldfinger dokonce suverénně nejlépe... 60% ()

Kothy

Opravdu mě fascinuje kadence, s jakou první Bondovky vycházely. Přesto, že je Goldfinger považován za jednu z těch něj, mě příliš nenadchnul. Možná je to i tím, že se z mnohých věcí staly klišé, například scéna s laserem. To samé se dá říct o technických vychytávkách, ke kterým patří i auto, jenž dnes už asi také nikoho neoslní. Samotný nápad s ozářením zlata je dost originální a Goldfinger bude jistě patřit mezi nejlepší záporáky. "Kde je lokaj? Šel vyhodit pojistky." :D ()

nascendi

Bol som spokojný. Dobrého Bonda som bez väčšej námahy odlíšil od zlého Goldfingera, ktorého som si pamätal ešte ako vraha z filmu Stalo sa za bieleho dňa. Ľahko zapamätateľná pesnička navrch, tak čo by ešte niekto chcel? Vo vzduchu tak ostala visieť iba jedna nezodpovedaná otázka: Ako prepchali Goldfingera tým malým okienkom v lietadle? ()

silentname

Asi som po "From Russia With Love" ostal trochu sklamaný. Nieže by tretí Bondov film nemal čo ponúknuť... naopak. Myslím si, že je tu pár skvelých vecí, ktoré stojí za to spomenúť. V prvom rade tu skvele dominuje Harold Sakata ako Oddjob a jeho klobúk je skutočne efektný. Dokonca záverečný súboj Bonda s Oddjobom je vynikajúci a efektný na pozeranie. Všetko čo sa týka tejto postavy skutočne stojí za to. Čo ďalej? Jamesovo auto skutočne v tomto filme stojí za to. Perfektné. Niektoré scénky s výbuchmi tiež vyzerajú dobre na pohľad a tretí akt filmu je oveľa zaujímavejší než zvyšok filmu. Plus Sean Connery ako James Bond stále funguje vynikajúco. Teraz si ale rozoberme moje osobné negatíva filmu. V prvom rade efekty. Chápem, že film vyšiel pred 52 rokmi, no teraz to neporovnávam na dnešné pomery ale s predchádzajúcim filmom Jamesa Bonda. Točilo sa tam oveľa viac v exteriéri a pôsobilo to uveriteľnejšie. Tu sú efekty oveľa jednoznačnejšie na videnie. Potom musím povedať, že samotný pán Goldfinger podľa mňa až tak veľmi zaujímavou postavou nie je. Nezaujímali ma jeho motivácie, ani jeho hlášky, proste podľa mňa filmu toho až tak veľmi ako hlavný záporák nepridal. Čakal som v tomto smere oveľa viac. Plus mám pocit, že mnohí, ktorí uvidia tento film až v tejto dobe budú mať pocit, že mnohé veci, ktoré film ukazuje sme už videli. A potom môžeme očakávať veľa udalostí, ktoré sa vo filme udejú, aj ako dopadnú. Bolo už veľké množstvo paródií scénky sa laserom v animovaných seriáloch. Spomeňme aspoň "Dexters Laboratory " a "Totally Spies". Plus aj klobúk Oddjoba očakávame plniť svoju funkciu po tom, ako sme videli video od Madonny "Die Another Day". Nechápte ma zle. Sú to stále skvelé momentky a vynálezy, ale už vieme čo od nich môžeme očakávať, keď sme ich mali možnosť vidieť veľakrát využitých inde. Osobne si myslím, že ide stále o dobrý film. Stojí za to ho vidieť, no ja ostal som asi len trošku sklamaný, nakoľko predchádzajúce dva a najmä "From Russia With Love" nastavil latku veľmi vysoko. Takže budeme pokračovať nabudúce pri "Thunderball" Hodnotenie: B- ()

Arsenal83

Klasická, no napriek tomu len priemerná bondovka. Sean Connery je podľa väčšiny tým pravým Bondom a s tým súhlasím. Jeho šarm, spôsoby, toto všetko u neho najviac sedí s literárnou predlohou. Len ten film nie je úplne dokonalý. V mojom prípade som nebol celkom spokojný ani so Srdečnými pozdravmi z Ruska, ani s prvotinou Doktor NO. Najlepšie Bondovky sú pre mňa tie s Brosnanom. ()

Willy Kufalt

Je to teprve podruhé, co jsem sáhl po akčním dobrodružství neznečitelného a snad i neprůstřelného agenta 007 a jsou to už pomalu dva roky, co jsem viděl o rok starší Srdečné pozdravy z Ruska. Ač nejsem fanda podobných žánrových blockbusterů, nelituji, že jsem si doplnil další „bondovku“, která se mi jako celek navíc zdála zdařilejší oproti svému předchůdci a v níž mě tentokrát i Sean Connery ve své slavné roli dokázal zaujmout výrazněji a měl už tady svého Bonda dokonale vyprofilovaného. Svižné tempo, jedinečná šedesátková atmosféra, značný kus nadhledu, který plynul nejen z Conneryho hlášek, ale i několika dalších zdařilých postav (tlustý Japonec v cylindru) a povětšinou na svou dobu i zdařilá akce činí z Goldfingera pořád sledovatelnou záležitost. Nechybí možství dalších atraktivních prvků v podobě originálních technických vynálezů, mnohé scény (např. golfový souboj) patří k nezapomenutelným stejně jako ústřední záporák Gerta Fröbeho či drsná femme fatale Pussy a po celý čas mě tenhle film prakticky vůbec nenudil. A já se tentokrát povznáším nad klišé nesmrtelného hrdiny, nad všemi těmi neuvěřitelnými senzacemi (závěrečná akce s letadlem) a dalšími prvky, které mi na podobných filmech neoznačených jako komedie většinou brání k nadšení, a zcela nečekaně uděluji „bondovce“ 4 hvězdičky. Bylo to vážně celkem fajn... [70%] ()

Vitason

Když člověk vypadá jako švýcarský vepř, který do organizace Spectre zabloudil jen omylem a za zadkem mu pořád stojí sto kilo hawaiské živé váhy, tak je docela logické, že se Goldfinger vykašlal na ženy a zamiloval se radši do třpytivého zlata. Goldfinger sice z Conneryho bondovek není tak zajímavá příběhem (Bond je skoro celou dobu zajatcem a misi rozhodne jeho ,,umění milovat":-), ale je to jedna z nejdokonalejších ukázek toho, proč jsou dobrodružství agenta s povolením zabíjet tak populární. Konečně se zde pořádně projevují vynálezy ,,Made in Q". Hlavně akce s vyšperkovaným Aston Martin stojí za to. Dále je tu úžasně slizký záporák a jeho pobočník se smrtící hučkou. Okouzlující Connery. Povedená akce (Závěr ve Fort knox) a parádní hudba. Jen ta Bond girl je o něco slabší. Přesto se mi Thunderball a You Only Live Twice líbily víc. ()

Chrustyn

Starý bondovky mě nikdy moc nebrali a tato to rozhodně nezmění. I když odečtu minimum akčních a velice špatně vypadajících scén má film své kvality a Connerymu role sedí ale věk se nezastaví ani u filmů a tenhle má příšerný vrásky. ()

klerik

Podobne dobré ako DR. NO, ale ja mám Gldfingera radšej. Záporák patrí síce k najznámejším, ale mne sa nezdal byť dostatočne nebezpečný. Film som videl až tridsať rokov po vzniku, takže ho asi neviem úplne doceniť... ()

SeBig

Goldfinger se mi dost líbil. Záporák byl opravdu zajímavý, hlavně taky jeho kumpán s kloboukem byl super. Rozhodně víc akce než v předchozich dílech a Bond má už i pořádně vychytané vybavení. ()

classic

„Zlatý prst” je mimochodom “štýlový hajzel” Auric Goldfinger, ktorý so sebou všade ťahá svojho sluhu Oddjoba, ktorý perfektne vrhá svoj nabrúsený klobúk, čo dokáže bez mihnutia oka odseknúť hlavu ! Tento l-o-k-a-j je síce mlčanlivý ako ryba, ale zdanie môže jednoducho klamať, pretože je tak fantasticky sústredený na súpera, že ten má vôbec čo robiť, aby v jeho spoločnosti vyviazol živý. A James Bond provokuje oboch zároveň, že najprv podnikateľovi uchmatne jeho „korisť” - Jill Masterson, ktorá skončí natretá na psí tridsiatok, že to je iba začiatok, čo všetko neskôr zažije tento neohrozený akčný hrdina, ktorý tak miluje adrenalín ! Bond Girl Pussy Galore bude jedno z horúcich lákadiel. _ Neviem, či sa mi to len zdá, ale normálne sa mi vidí, že Guy Hamilton nakrútil zrejme najlepšiu bondovku ? (Nie som si 100 % istý, lebo som nevidel úplne všetky príspevky z tejto extrémne dlhej série). Je dynamická, svižná, pútavá. Stále sa v nej čosi deje, čiže nie je šanca na unudenie sa. Občas som postrehol typické scenáristické prešľapy, ale našťastie príliš nebijú do očí ! Sean Connery je priam božský ! A to ani nehovoriac o bravúrnej panoramatickej d.p. Teda Moorea, tak na nej som si ozaj poriadne zgustol. Nemá chyby. Kochal som sa ňou do zblbnutia. Myslím si, že GOLDFINGERa by som najradšej zaradil čo najvyššie, medzi totálne absolútnu špičku špičiek ! Milujem ju ! Zbožňujem ešte viac. ()

Yardak

Nejlépe hodnocená bondovka :o). Titulní song: Shirley Bassey - Goldfinger, hudba a slova: Leslie Bricusse / Anthony Newley / John Barry. Film roku 1964. ()

MontyBrogan

V tejto slávnej časti sa Bondovi paradoxne moc nedarí. Nevedel si ustrážiť hneď dve ženy a dvakrát sa nechal zajať. Pričom jeden z útekov bol ako z materskej školy. Vyriešiť katastrofu mu pomáhali vlastne všetci ostatní. Ako úsmevný bonus sa dá potom chápať bitka s treťou blondínou v poradí, ktorá skončila tiež len remízou. A bozkom. Naivné aj na pomery nadsádzky. Aspoň, že rôznorodé prostredie malo svoje čaro. ()

Nancy

Jistě dobrá bondovka, ale nemohu říct, jestli moje nejoblíbenější. Jako správnému bondovskému fanouškovi se mi líbily všecky bondovky, takže nevím, která je ta naprosto nej. Tahle se ale rozhodně řadí k těm oblíbeným, už jen krásně chamtivým zločincem. ()

Jinny

"For the golden girl knows when he´s kissed her, it´s the kiss of death from mister Goldfinger." Film, který Bondovi nejvíc zvednul popularitu a kde nejvíc dostává na prdel. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

Daniel Craig: Bondem až do smrti?

20.12.2011

Je to docela překvapení. Během nejrůznějších průtahů mezi rozpačitě přijatým Quantum of Solace a právě natáčeným Skyfall se objevily spekulace, že třetím dílem Craigova služba Jejímu Veličenstvu… (více)