Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

StrixCZ

Seriál je geniální, film jsem viděl až dlouho po něm a snad i z toho vychází mé rozporuplné pocity, kdy se svým způsobem neubráním srovnávání nesrovnatelného, tedy vztahu, který jsem si vytvořil k seriálovým postavám během všech 255 dílů (většina z nich viděna vícekrát) a v tomto kontextu nevyhnutelné zkratkovitosti filmu. Ten na mě působil příliš útržkovitě, děj jako by nedržel pohromadě, vtípky jsou oproti seriálu mnohem syrovější (občas bych řekl i "krutější") - a tím alespoň pro mě mnohem méně vtipné - postavy jsem prakticky nestihnul pořádně poznat ani se s nimi nějak sžít a celé to "zabíjí" přemrštěná stopáž závěrečného fotbalového zápasu, u kterého už jsem měl co dělat, abych nudou neusnul. Film samotný je pro mě tak na 2 hvězdičky, ale jednu přidávám za to, že díky němu vzniknul již zmíněný, o mnoho řádů lepší, seriál... ()

meda2016

Je nespisovně divnej. Mám k němu zvláštní vztah, poprvé jsem viděl "na nemocenské" a ve třech dnech 2x zjišťoval, co mi říká. Ve válce je divný vše, jen ta slupka, kde létá ohnivá smrt, je stejná. Pokud má hořká legrace chuť krve, je to válkou. Padají kulturní zábrany a začneme být tím, co jsme geneticky, pokud to nepřebijeme rutinou. Pokud se v tom najdeme, objevili jsme vlastní kořeny. ((Seriálová sranda a krev znamená něco úplně jiného než zde. Alda Mash koupil pro sebe.)) ()

Winster

Podivné...Hlavně nechápu proč musím 20 minut čučet na americkej fotbal. A všechno je to černobílé...a z vs udělali krávu století. Taky je to dost nevtipné. Jediné + oproti seriálu je realistější pohled na polní podmínky, operace apod. ()

Emperor1

Toto skutečně není ta sitcomová selanka, kterou představuje populárnější seriál. Je to cyničtější, vulgárnější, syrovější, zdaleka ne tolik vtipné, postavy si nejspíš nezamilujete, charaktery jsou ploché a nedostanou (pochopitelně) dost prostoru na své rozvinutí. Pokud někdo očekává laskavý humor, hluboké lidské příběhy nebo duchaplné dialogy, bude zklamán. Pokud se ovšem divák dokáže oprostit od seriálové verze, tak se občas možná i pobaví. ()

PTuranyi

O bláznivý nápad vtesnať atmosféru viac ako desiatky sérií kultového seriálu do jedného filmu sa už pokúsil nejeden odvážlivec ale opak je pravdou. Tento film nie je výbernom najlepších scénok slávneho seriálu, ale je jeho predlohou. Produkcia je výborná a spŕšku slovného a situačného humoru majú celkom hustú kadenciu. Hoci sme si zvykli na Alana Aldu či Lorettu Swit, Donald Sutherland a Sally Kellerman zastanú svoje úlohy rovnako dobre. Príbeh chirurgov s povahou Yosariana či Mahoneyho, ktorí neberú vojnu až tak vážne sú prototypom dobrej zábavy. Tvorcovia sa nehanbia uštipovať z tradičných amerických hodnôt, takže náboženstvo či prudérnosť sú na pranieri medzi prvými. 75% ()

Wroclav

Když jsem viděl film poprvé, krátce po seriálu, tak mě zklamal - jely zrovna jeho nejlepší díly. Když jsem ho viděl podruhé, tak jsem byl nadšený. Pro mě hodně zvláštně natočený film, který ale působí velmi realisticky a má výborný černý smysl pro humor a hlavně dokonalou "Suicide is painless" ()

supo

Skvělý film podle skvělé knihy. Surová realita, paradoxy války, vtipy na pokraji šílenství. To všechno dělá tenhle film skvělým. ()

conductor

film NELZE srovnavat se serialem..proste nelze..je to o necem jinem.mne se film libil, je celkem syrovy a ma nekolik prvenstvi..nevim,zda to tu nekde je,ale napr. v nem poprve zaznelo f word..Gary Burghoff musel byt velmi mlady:). Film rozhodne neurazi a me i pobavi. Jak rikam, humor je drsnejsi a vsechno je syrovejsi nez v serii..Proste jsou to dve ruzne veci. Za sebe davam 4hvezdy a 85%. ()

rime

Lepší než seriál. Ostrý, nekompromisní, nekorektní, obsahující humor za hranicí "dobrého" vkusu:) a nebude se líbit slečnám, protože páteří filmu jsou sexuální návrhy, narážky různého typu a na dnešní dobu slušná porce mužského šovinismu. Film je přirozenější a autentičtější než seriál, obsahuje mnohem víc postav a přesto se o nich na tak malé ploše dozvíme to podstatné, seriál všechny postavy velmi nepříjemně zkarikoval, týká se to zejména Hulihanové, Burnse, plukovníka, ale i dalších. Film nestojí na Pierceovi, vztahy jsou vyvážené. Seriál je v podstatě celý o Hawkeym, ostatní jsou jenom kašpárci do počtu, které nelze často pochopit natož se s nimi ztotožnit. A v neposlední řadě, herci jsou ve filmu taky lepší, Alda je sice skvělej, ale je jedinej a Sutherland je boží a má spoustu skvělých hereckých kolegů. ()

dauby

Asi jako skoro každý jsem dříve viděl seriál než jeho filmovou předlohu a poprvé to byl nezvyk, vidět v zažitých rolích úplně jiné herce. Ale poté, co jsem se na tento film koukal s dlouhým odstupem, musím říct: je to výborný film! ()

Tweetak

Nejdřív jsem několikrát viděl seriál. Potom četl knížku. Potom viděl tento film. Je to velmi zdařilá adaptace knihy. Na seriál to asi mít nebude, ale popravdě z tohoto snímku na mě více dýchala válka a válečná vřava. ()

DrifterSoul

Chtě/nechtě se vnucuje srovnání s pozdějším TV seriálem..... Tohle je jaksi rozplizlé, vtípky občas primitivní. A typové obsazení postav a jejich křečovitá komika (počínaje vždy přemrštěně cool Sutherlandem a konče afektovanou představitelkou sestry M.O´H.) se TV series nemůže ani z dálky přiblížit. Podíl na tom asi má i ne moc vydařený CZ dabing. ()

Epik

Po seriáli pôsobí film ako odvar. V skutočnosti je mnohokrát prevarený odvar seriál, ale pochúťkovo. ()

Cesty timem

Ale jo, dalo se to vidět. Pro skouknutí základního filmu byl pro mne odrazujícím mnohodílný seriál MASH. Mnoha či nekonečno dílné seriály jsou pro mne totiž nestravitelné. I u dobrých námětů když vidím kolik to má dílů tak bojím, bojím o zbytek svého mládí. ()

soukyd33

Herecké výkony super. Herecké obsazení neznámé. Český dabing super. Příběh asi není podstatný. Asi ani žádný není. TOP scény: Tak ten rozhlas je super. Ó Frenku! 😄 Pokus o sebevraždu. 😄 Dialogy jsou TOP! 😄 Hlášky také super. Hlavně ten fotbal 🏈. 😄 Konec mohl být zakončen lépe. Hvězdiček 4 ()

Peabody

Obecně si s Robertem Altmanem většinou dobře rozumím a tohle je podle mne skvělé. Ano, viděl jsem to někde na Letní filmové škole v nadšené atmosféře, víceméně zakázaného ovoce,  ale od té doby několikrát i v klidu, pořád to mám rád.  Jasně, není to tak nabité vtípky jako seriál, Altman daleko více akcentuje protiválečný smysl předlohy. Zejména proto to málem studio odmítlo, což je popsáno jinde a zejména proto to nemělo takový ohlas v USA. Válka tady totiž není glorifikována a vlastenecky opěvána jako ve spoustě válečných filmů (USA i SSSR a někdy je to dobré, někdy ale až směšné). Seriál je velice dobrý, ale je to prostě spíše sitcom, kdežto tady je absurdní komično a hrůza války zobrazeno z mého hlediska mnohem lépe. Černý humor k tomu prostě sedí.  A Sutherlůand, Gould, Duvall a další jsou páni herci, hudba je skvostná (ta v seriálu s Radarem zůstala).  Ti, kdo v této souvislosti zmiňují Hlavu 22, mají mé sympatie, taky mi ty filmy jdou hodně blízko. a i když se při nich často smějeme, měl by citlivému diváku běhat mráz po zádech, prostě to není primárně legrace. Kdo to takto - jako zábavu - zkoušel číst, je, jak je vidět z jiných komentářů, - zklamán.  Ovšem pořád je ten seriál vynikaící řemeslo a ne nějaká nablblá Ordinace, Kod ad., kde už nejde vůbec o nic než o prachy.  Chápu také, že když si někdo zafixoval jako první seriál, bude k tomuhle hledat těžko cestu a to včetně herců. To je obecný problém adaptací předloh, kdo četl (ještě jsou i tací) nejprve knihu nebo komiks, obvykle bývá méně spokojen než ten, kdo začal audiovizuální verzí. Je to i proto, že při četbě si nějakou představu o prostředí a figurách děláme sami a ta se pak obvykle neztotožňuje s nabídnutým a definovaným vizuálem. MASH jako kniha mi do ruky nikdy nepřišla, ale Hlava 22 je pro mne vyjímečným příkladem kongeniality, kdy obě verze jsou skvělé. Pro mne ale vždy v hlavě zní  slovenský překlad, protože Slováci byli tehdy mnohem odvážnější a vydávali překlady světových děl dřív, tady v Čechách byla knižní politika hodně   o p a t r ň o u č k á. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (více)