V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

Akana

Moc nerozumím těm poměrně častým odsudkům. Když se pranýřuje americký patriotismus a nabubřelost, bývám v první řadě a nepopírám, že by v tomhle filmu úplně chyběly, ale zdaleka mi to nepřišlo tak hrozné. Největší výtky v tomhle ohledu bych směřoval k Melu Gibsonovi a postavě, kterou ztvárňoval a k nevěrohodné závěrečné zteči. Jinak ale myslím, že tvůrci zvolili citlivý a uměřený přístup a nahlédli na vietnamskou tematiku zase trochu z jiného úhlu. Film je zkrátka poctou lidem, kteří trpěli a z toho pohledu se dá jistá míra patosu pochopit. Vůbec nejsympatičtější na celém filmu mi je snaha zobrazit vojáky Vietkongu ne jako anonymní, krvežíznivé skřety z džungle, ale jako PROTĚJŠKY amerických "hrdinů", kteří zažívají to samé bez ohledu na to, čí válka byla spravedlivá. Snad poprvé tu vidíme jejich tváře, strach, stesk. Dostal mě taky nádherný irsky znějící žalozpěv podbarvující odlet jednotek do války, který se pak opakuje i při posledním, přehnaně heroickém útoku, kde ale dostal - bohužel - trochu jiný rozměr. Údolí stínů není zdrcujícím podobenstvím jako Apokalypsa ani není tak dobře dramaticky vystavěné jako Četa, ale přesto se vedle těchto klasických snímků nemá zač stydět. ()

DHDV

Sympatický film… bohužel válečné Americké EGO! Ale neberu jim to, každá země staví na něčem jiném. ()

Vakomlok

Obyčejný film, který do žánru nepřináší nic nového, navíc plný patosu. Celé to na mě působilo tak nějak televizně. Jediným lákadlem je asi Mel Gibson a pár syrově realisticky ztvárněných zranění, to byly jediné momenty filmu, které ve mě vyvolaly nějakou emocionální odezvu. ()

SidneyP

Jedinou válku, kterou jsem kdy "uznával" (i v těch uvozovkách je to těžké slovo, když pomyslím na to, kolik lidí při tom zemřelo), byla ta Vietnamská. Celý film je doplněn krásnou přírodou, hezkým dějem... Prostě takový ten pohodovější film, u kterého nemusíte zase tak přemýšlet, a jen si vychutnávat ten dobrý scénář a tu krvavou řežbu. Vždycky se prostě na tento film rád kouknu znovu. 95%. ()

Hapretor

Ne tak akční, jak jsem čekal. Ne tak poutavé, jak jsem čekal. Ne tak nudné, jak jsem čekal. Místy i docela vtipné. Na zabití času. Válečný velkofilm to není. Od toho tady je: "Zachraňte vojína Ryana!" ()

BOURQUE

Film nielen o „hrdinoch“, ktorí bojovali vo Vietname, ale aj o tých, ktorí zostali doma. Podľa hodnotenia som nečakal príliš hodne od filmu, no na záver som bol v šoku od toho, čo som videl. Samozrejme na úspech filmov Apocalypsa Now a Platoon nemôže dotiahnuť, ale napriek tomu poskytne divákovi celkom dobré momenty (z psychickej a morálnej strany rovnako) zo života vojny. K tomu ešte pridáme herecké umenie M. Gibsona, ktoré, napriek kritiky, nebolo celkom špatné. Škoda, že ľudstvo sa nedokáže učiť sa zo svojich chýb. Bolo ich niekoľko, takže žiadne výhovorky nie je možné akceptovať!!!! Osobné hodnotenie: 90% (*****) ()

helloween93

Průměrný válečný film, který ačkoliv nabízí slušně natočené válečné scény, postrádá nějaký výraznější příběh a nedokáže zapůsobit na emoce. Patetičnost z tohohle filmu jen srší. Na Četu nebo na Olověnou vestu to nemá. ()

Ombak▼Penari

Typický hrdinský válečný film. Krvavý jak jelito, heroický až hanba, patetický až na půdu, ale dobře udělaný a zábavný. Taková americká blbina bych řekl, kterých jsou mraky, ale v zásadě je to fajn. ()

kkarx

Podle veteránů je to jeden z nejvíce autentických filmů z Vietnamu. Dobře natočené bojové scény mu prostě upřít nelze, zvlášť když se sám Moore podílel na filmu jako odborný poradce. Co trochu kazí dojem, jsou úplně zbytečné prostřihy do domovů vojáků. Leckdo může jako flanker.27 namítnout, že to je až vlezle patriotistické a vojáci užívají vět, kterých by reálu neužili, jenže například "Jsem rád, že jsem padl za svou vlast" nebo "Řekni mé ženě, že ji miluju." dle záznamů opravdu vojáci hojně pronášeli a dokonce to prý byly jedny z nejpoužívanějších vět před smrtí. Tak tomu bylo alespoň tedy u těch, co se přihlásili dobrovolně z idealistických důvodů, u násilně odvedených padaly určitě jadrnější výrazy... ()

plagjoklas

nemám rád vojnové filmy. tento som si pozrel len pre to ze som sa tesil na Mela Gibsona, ale ani ten to nedokazal dostat s toho trapneho patetizmu ktory cihal pomaly s kazdeho zaberu (o spomalenych ani nehovorim) No jedna vec sa snimku upriet neda, bol zobrazeny pekne realisticky. za to tie 2 *. ()

Fulham

Tak urcite jeden z nejlepsich valecnych filmu, jaky jsme doposud videl. Mel Gibson do tohoto filmu zapadl na jednicku. Opravdu propracovany dej a akcni sceny, ti vojaci byli prakticky poslani na jistou smrt.... Pravda je ze valecne filmy moc nemusim, ale posledni dobou me nejak zacali bavit a film Udoli stinu je jeden z nej. co jsem doposud videl. Proto 4 * ()

Amgis

Docelá pěkný film co vystihuje zlomek vietnamské války, příběh mohl být více zajímavý na zvukové efekty na domací kino určený film :-) ()

fog

Valka je svinstvo a Vietnam byl velkou chybou. To jsou asi hlavni poselstvi tohoto snimku. Neztotoznuji se s nekterymi komentari, kt. jsem tu precetl, poeticnost mi na tomhle filmu prijde prave velmi silnym prvkem a v propojeni s krutymi az brutalnimi scenami na me misty film opravdu zapusobil. Nicmene tema neni zpracovano nijak brilantne a misty se clovek vylozene nudi. Citim urcitou rozpolcenost - slibny namet, od ktereho jsem ale ocekaval vice autenticnosti a nejake dramaticke vyusteni. Mel Gibson je kazdopade nejsilnejsi osobnosti, ale souhalsim s tim, ze je to jeden z jeho slabsich snimku. Nesmim take zapomenout na hudbu, kt. dle meho nazoru vytecne sedi a ma zasluhu na tom, ze tenhle snimek hodnotim 3* ()

Jeand´Boa

Propadák?...co to slyší uši mé?...co to čtou oči mé?...dost možná se to nevyrovná slavným válečným počinům, ale odsouzeníhodné? To ne!...Nový typ vedení boje, odvaha mužů, společný prožitek, ventilovaná beznaděj, utrpení, obavy žen, vzájemná podpora...smrt! To a mnohé víc se na mne valilo...a já to prožíval... ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?