V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci - dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. (oficiální text distributora)

dinho_

Ty dialogy mě šíleně iritovaly, nechutná propaganda. Ani celkově ve mě film nebudil žádné emoce, je mnoho lepších válečných filmů, šíleně mnoho. ()

freEDelL

Pravá, nefalšovaná řežba. Na můj vkus (a to mám rád válečné filmy) až moc krve, ale možná to tomuto filmu dodává na kráse. O to smutnější, že tento film možná ukazuje válku ve Vietnamu nejrealističtěji ze všech filmů, které se tímto historickým milníkem zabývaly. Ale zaslouží si 4*. ()

Clapped odpad!

Gibsona omlouvá jedině to, že v době vzniku neexistovala střílečka Call of Duty. Jinak by se mu všichni smáli, že frag movie s živými herci je nesmysl. Patriotismus, kdy umírající vojáci nepláčí pro přítelkyně, matky nebo (doopravdy) neklejí, ale děkují že smí zemřít za Ameriku...1* ()

blekekeke

Pokud film poukazuje na nesmyslnost válek, tak jo, pak je to tak jak to má být a je to v celku sugestivní prožitek, ale tady si spíše někdo hraje na hrdiny, a tím se film degraduje do pozice "achjo" ()

Simir79

Kdybych nevědě, že v druhé půlce přijde zajímavá válečná řežba, asi bych to nedokoukal.... Americký patos..... Dokonalý, bezchybný a všemi respektovaný velitel Mel Gibson, kterého absolutně nic nepřekvapí a kdyby vedle něj padla jaderná bomba svým vojenským kabátem a americkou vlajkou by přikryl a uchránil většinu svých spolubojovníků... prostě obyčejná pruda... tohle se neameričanovi nemůže líbit, může pouze ocenit akčnost druhé poloviny filmu.... ()

paddy35

Na mě to tedy hodně zapůsobilo, emocionálně je to zpracované dobře. Celkově se tam jen válčí, ale co od toho, taky chcete? Já dávám 4/5. ()

DansteR

"Well you have to, Joe. You tell the American people what happened here. You tell them how my troopers died."...Bohužel trochu slabší válečný film, děj je sice dobrý, ale chybí trochu spád. Film doprovází nádherná hudba a některé scény vážně stojí za to. Normálně bych tomu dal tak 60%, ale kvůli mé zálibě ve válečných filmech musím ještě jednu hvězdičku přece jen přidat. ()

peaceNwar

Po Čiernom jastrabe a Putách vojny foremne najlepšie zvládnutý vojnový film. Nenájdete tu síce nejakú dejovú líniu či hlbšiu myšlienku, ale zato až tu pochopíte, čo to naozaj znamená byť v prvej línii... Naturalizmus vo vrcholnej forme a pre mňa najlepší film z Vietnamu. "Krásny deň prajem, pane." "Čo si kurva rosnička?" ()

kolly13

Překvapivě slabý film s Melem. Spoustu patosu a nevyváženého scénaře. Jediné, co si človek nakonec zapamatuje, je finální bitva s písní Sgt MacKenzie. A to je dost málo. ()

Bounder

Tohle je velice zvláštní film ,, ale svým ksichtem a podou musím dát plný počet bodů ,, Mell Gibson skvělej , hudba , atmosféra ,, a kdybych měl psát o tom jak si každej stěžuje na americkej patriotismus ... řeknu jen že mi to holt nechápeme ale v americe je patriotismus opravdu vysoký a ve válce ve vietnamu byl zásadní . ()

LeePriest

Průměrný válečný film. Nic víc ani míň. Slabší než Zachraňte vojína Ryana, Nepřítel před branami nebo Tenká červená linie, ale rozhodně lepší než Čas hrdinů či Supervoják SS. ()

Aldanek

Uspokojivý válečný film.Jednuduchý příběh nám ukazuje začátek války ve Vietnamu a hlavně prvni velkou bitvu.Ta je vzkutku velkolepá.Vrtulníky,odstřelování,stíhačky,velké množství vojáků to vše ve filmu máme. Snimek jedné dlouhe bitvy. ()

Drakersss

Než jsem se na Údolí Stínů podíval podruhé měl jsem pocit že se u toho nebudu tak dobře bavit jako prvně...ale to jsem se mýlil, Údolí stínů považuji za jeden z nejlepších válečných filmů a za nejlepší roli Mela Gibsona. Někomu může vadit délka a ještě více natahovaný začátek u mě se ale jedná o + jelikož si k hercům za tu dobu utvoříte určité pouto a dokážete je potom lépe vnímat. Pro mě jakožto milovníka Vietnamské války byl tenhle snímek vynikající. ()

Kenji

Tento film nepatril medzi moje top vojnové snímky. Najviac mi vadilo vlastne to, za čo ten film nemôže. Totiž cieľ vojenskej akcie. Vyložili ich uprostred údolia, kde mali nájsť a zničiť. Žiadne poriadne miesto na krytie. Žiadne guľomety na krytie sem a mínomety dozadu tam. Proste sú obkľúčení a Vietnamci sa zjavujú odnikiaľ a stále. Vojaci umierajú po desiatkach. Masaker. Realita. Filmu môže vyčítať tak jedine príliš veľa spomaľovačiek a dojímavé sláky cez divokú streľbu. Včera som to videl po rokoch. Napriek tomu, že tie výhrady stále platia, ten film má niečo do seba. Nevadia mi reči o Bohu, ani patetizmus, či americké vlajky vo vetre. Film dokázal zachytiť surovosť, stratu a bolesť. Herecké výkony slušné. Gibson svoj vodcovský štandard, Pepper veľmi sympatický ako vojnový reportér, ktorý zažije a Kinnear ako pilot helikoptéry, ktorý im neustále zachraňuje zadky. Na záver pri Memorial wall som zistil, že mám slzy v očiach, ale možno je to tým, že som starší a niektoré veci cením viac, ako keď som mal dvadsať. Pôvodne som dával 3* zvyšujem na 4/5 Lebo milujem vzdušnú kavalériu ()

Schizoid

jedna velká sračka, ktorá by sa dala rozdeliť do dvoch častí 1. haranti, kresťanstvo, babinec, zelené mozgy 2. strelba, usácke pseudohrdinstvo, patetizmus, vytečené zelené mozgy jediná vtipná scéna - pokus o presun popáleného vojaka ()

palmen

Klobouk dolů, že někdo vůbec natočí takovou kravinu. Ani nechápu, že jsem se vydržel dívat až do konce ! Americká sracka, která nezná mezí. Americký patriotismus a křesťanství je podáván v takové koncentrované dávce, že máte pocit exploze v žaludku a konečníku zároveň...opravdu špatný film, promrhane 2 hodiny... ()

Radek273

Číst si zdejší rozporuplné komentáře je tedy vážně požitek. Samozřejmě lze souhlasit, že snímek nepatří mezi ty nej válečné filmy, ovšem dávat zde méně jak 3 hvězdy, to už je tedy vážně moc! K největším zklamáním patří příspěvek rádoby předního uživatele "golfista", který patrně nedokáže posoudit poctivě odvedenou práci .. což je hodně smutné! Každopádně Údolí stínů sice podobně jako Patriot, tíhne k víře a patriotismu, ovšem oni takoví Američani vážně jsou, víte?! A to, že si potřebují tyhle věci do svých filmů vložit, není ani překvapivé, ale ani důvod k zavrhnutí celého výtvoru. Minimálně pocit zmaru, bezmoci a chaosu se tvůrcům přenést na diváka určitě podařilo. A navíc co do popisu událostí 1965 se jedná o velký počin, který holt nebude patřit do žebříčku nejlepších, ale důležitost a hodnotu mu to opravdu nebere! ()

david141474

Mel Gibson ve své životní roli! Já vím, že se nonstop opakuju, ale takhle má vypadat válečný film! Ta atmosféra, Madonna Mia, ta byla božská. Válečná akce to byl sen. Já se musím přiznat, že moc filmů s tématikou válka ve Vietnamu jsem neviděl, přesněji jsem viděl jeden a tím je právě Údolí stínů s božským Melem Gibsonem. Ten Gibson je zde velice symptaickej a to samé platí pro Chrise Kleina, známého především z Prciček, nebo z 5. Série Flashe, kde ztvárnil Cicadu. Já musím říct, že Chrise jsem si za ta léta co filmy a seriály sleduju jsem si dost oblíbil, je to opravdu kvalitní herec. No a co se týče soundtracku, kurva ten byl božskej! No a takový scény, jako třeba roznášení dopisů, jsou prostě nezapomenutelný a velice emocionální. Herecký ansámbl tomu filmu ještě nadržuje, není se čemu divit no. No a taková velice komediální vložka je zde skvělý Sam Elliott, díky němu jsem se párkrát málem posral smíchy. 10/10 Za mě veliká spokojenost a někdy se na to určitě podívám znova! ()

Bruckheimerův Tobruk?

Bruckheimerův Tobruk?