Upíři

• USA Vampires (více)

Parta Jacka Crowa (James Woods) pracuje jako zvláštní komando na vyhledávání a likvidaci upírů. Po úspěšném zničení jednoho z upířích hnízd se však na oslavu v malém motelu dostaví nezvaný host v podobě vůdce upírů, který vyvraždí většina Crowova týmu. Přežijí pouze Jackův kamarád Montoya (Daniel Baldwin) a Katrina (Sheryl Lee), kterou ale vůdce kousnul do nohy a ona se postupně mění v upíra. Odpověď na obrovskou výdrž a rychlost vůdce upírů dostane Jack na setkání s biskupem, který mu řekne, že se jedná o Jana Valka (Thomas Ian Griffith), kterého církev téměř upálila před několika stoletími. On však přežil a vrátil se jako upír. Jack musí začat rychle jednat, protože Valek chystá vlastní plán, který mu má dopomoci k tomu, aby se mohl pohybovat i ve dne. Dostane k tomu neobvyklého spolupracovníka, kněze Adama Guiteaua (Tim Guinee), ke kterému Jack chová značnou nedůvěru a dává ji chvílemi dost najevo. (Isherwood)

corpsy

Snímok má neprehliadnuteľný nádych Rodriguezovho OD SÚMRAKU DO ÚSVITU ( hudba, prostredie ), nieje však až tak komiksový a čiernohumorne odľahčený. Zato sa však podobne neštíti gore scénam. Carpenter tu síce už nieje TÝM Carpenterom, stále však ponúka nadpriemernú žánrovú zábavu. ()

liquido26

Viděno už podruhé (naposled někdy před sedmi lety), ale hodnoceno poprvé. Nové Mexiko poskytuje ideální kulisy pro skoro každý americký horor, takže o atmosféru není nouze. Jan Valek, coby pražský upír ze 14. století je také docela sympaťák, no a Woods s Baldwinem rovněž. Upíři mě napodruhé bavili snad ještě víc než napoprvý. ()

Korbitch

Já upíry rád a tady je hlavní grázl navíc Čech :-) Béčko hadr,ale pro mě parádní akční upírská vykosovačka. ()

zlabus

Snad poprvé jsem viděl film, který jde soustavně každou minutou kvalitativně níž a níž. První minuty Vampires jsou více než stylové (příjezd k "hnízdu") a člověk se těší na podařené béčko, bohužel pak přijde samotný střet s upíry a sestupná tendence se až do konce už nezastaví. Vše pak vyvrcholí v absolutně stupidním finále a naprosto nesmyslném dovětku s Danielem Baldwinem. Carpentera mám doopravdy rád, ale posledních 25 let už je jeho tvorba jen bída a smutek (čest výjimce v podobě In Mouth of Madness). Snad jediný opravdový a zásadní klad vidím v odhaleném pozadí Sheryl Lee, a to je dost málo. 40% ()

GodComplex

Carpenter uz zda se rezignoval na snahu o tvorbu kultovnich zalezitosti typu The Thing, nebo Halloween a nataci si pro radost na co ma zrovna chut. Je to trosku skoda, protoze excelentnich hororu neni nikdy dost, ale z jeho kreativniho pohledu ho chapu, zbytecne se s tim nepatla, zadny stres, sklada si k tomu vlastni music, (ktera je tentokrat ponekud rockovejsi, nez je u nej zvykem, s ocividnou influenci jeho oblibencu Tool) a vubec, Carpenter si to muze dovolit. Negativni dusledek je potom fakt, ze jeho novym filmum davam 3* namisto 5ti. Vampires jsou nenarocna jizda a tazeni eliminace upiru po americku, vedene za kazde okolnosti cool Jamesem Woodsem, ktery se presne na tohle skvele hodi. Naprosta absence typicky upirske gothic atmosfery, zavedenych klise, i moderni hysterie, kdy jsou upiri podavani v nablyskanych plastich s brokovnici ala Blade. Ostatne jak rika sam Woods, upiri nejsou romanticka banda buziku ve spolecenskem odevu, snazici se svest kazdeho v dosahu evropskym akcentem. 6/10 ()

Riddick77

Krkolomný konec lehce poznamenal celkové hodnocení, neboť překombinovatelnosti bylo v závěru učiněno zadost. James Woods a překvapivě i Daniel Baldwin jsou skvělí, Carpenter má z pozice režiséra vše pevně v rukou a scénář taky docela šlape - odkaz na české kacířství ve 14. století docela potěšil. Hodně krve rovná se tentokrát i přehršel zábavy. 7/10! ()

PKD

Není to zlé. Ale od pana Carpentera jsem zvyklý na silnější kusy. Pro mě osobně je i jeho poslední(?) film lepší. Nicméně, přes to, a v rámci snesitelnosti, zmodernizované upíří téma (upíry jsem nikdy nemusel a už se to těžko někdy změní) a díky Maxi Rennovi z Videodromu, jde o koukatelné dílko, kde jen tak bizarní shodou okolností hraje Laura Palmerová. Bylo by zajímavé, si srovnati předlohu s filmem. ()

Tony.cs

Carpenterův majstrštik o upírech. Tohle nemá chybu. Jedna z nejlepších upířin má béčkový kabát, ale áčkovou režii. ()

blackrain

Vatikán má pod svými křídly skupinu lidí, která vyhledává a likviduje upírská hnízda. Věřte, že katolická církev má k tomu velký důvod. Klidně můžu říct, že má máslo na hlavě, protože si jednoho upíra nezáměrně ve 14. století sama stvořila. Byl to první upír Jan Válek, pražský kněz. Takže se ve filmu nedočkáme žádného odkazu na Transylvánii a hraběte Drákulu. Carpenter vlastně vytvořil novou upírskou mytologii. ()

raimi

Klasický Carpenterův "macho" styl a super "B" feeling. Tentokrát s krásnou kamerou a westernovým nádechem. Jamesi Woodsovi role ve Vampires fakt sedla, je to prostě ten správnej drsňák, ve správným béčku. Úvod filmu, myslím tím první lov (spíš je to vybíjení) upírů, je naprosto úžasný. Po odvetě ze strany hlavního krvesajce sice film trochu ztratí "drajv", ale stále je to fajn upírskej kousek. ()

Gorehound

Svižná, krvavá a energická vampírska road movie po slnkom spražených, zaprášených mexických mestečkách. Chlapské hlášky, výborná backstory, klasicky minimalistická, ale skvelá hudba a absolútne dokonalé, praktické gore FX od machrov KNB. ()

Quint

John Carpenter se stal filmařem, aby natáčel westerny, nicméně v době, kdy prorazil, byl tento žánr již téměř mrtvý. Jeho tvorba se tak vydala jiným směrem. Přesto je westernem velmi ovlivněná. Upíři (spolu s Duchy Marsu) ze všeho nejvíce. A to nejen svými westernovými vizuály vyprahlé krajiny amerického jihozápadu (v případě Duchů zase vyprahlé krajiny Marsu). Jde v podstatě o upírskou verzi Peckinpahovy Divoké bandy. Místo bandy psanců je tu banda bezcitných upírobijců, které také spojuje vzájemný respekt a vlastní kodex. Hlavní hrdina je pak typický carpenterovský cynický drsňák (překvapivě dobře obsazený Jamesem Woodsem), který svým naštvaným tvrďáctvím předčí i samotného Snakea Plisskena. Zatímco většina Carpenterových filmů byla ovlivněna Howardem Hawksem, tak tenhle je především poctou Samu Peckinpahovi. Akční scény jsou mnohem frenetičtější a rychleji stříhané než je u Carpentera zvykem a místo „krvavého baletu“ postřílených kovbojů v Divoké bandě se film opájí „ohnivým baletem“ upírů explodujících na slunci (ústřední banda je loví doslova jako ryby na navijáku a vytahuje je ze tmy ven na světlo, kde vzplanou). Pochopitelně tu najdeme i inspirace jedním z nejoblíbenějších Carpenterových filmů, Hawksovým Riem Bravem (např. v závěrečné bitvě ve věznici). Upíři jsou prvoplánový, repetitivní a předvídatelný film. V žádném případě nejde o strašidelný upírský horor. Místo toho vás čeká solidní nášup násilné, stylově natočené macho akce s chlapáckými hláškami a drsným smyslem pro humor. Přiznám se, že když jsem film viděl po mnoha letech podruhé a bral jsem ho již jako western a ne jako horor, líbil se mi mnohem víc. ()

Eldrick

John Carpenter's VAMPIRES jsou takovým upířím westernem natočeným v době, kdy už Carpenter rezignoval na nějaké ambice a když mu tenhle projekt nabídli, řekl si, že se bude prostě bavit po svym. Nepamatuju, že bych v jinym filmu viděl upíra sát kundu a taky jsem neměl ponětí, že představitelka Laury Palmer z TWIN PEAKS, Sheryl Lee, byla taková kost. Uvidíme ji tu v celé kráse. James Woods chtěl roli leading mana a dostal ji. Carpenter se drží svýho kopyta a prostorových scén. Za konkurencí tehdejší doby jako BLADE a FROM DUSK TILL DAWN to sice zaostává, ale nehraje si to na nic víc, než co to je, a to pohodové béčko. ()

IceQueen

Večne nabudený, zakrslý upírobijec s veľmi krátkou zápalnou šnúrkou (Woods) sa spolu so svojim naducaným parťákom (Baldwin) snaží vystopovať českého upírskeho šéfa a zabrániť mu, aby sa dostal k relikvii a použil ju na svoj tuning. V tom im má pomôcť pokúsaná "spoločníčka" (Lee), ktorá sa dokáže s upírom telepaticky spojiť. Lenže, aký by bol záťah na upírov, keby v partii chýbal nejaký duchovný? Dobrých filmov s upírskou tématikou je tak zúfale málo, preto sa vyžívam v každom vydarenom kúsku a tento medzi ne rozhodne patrí. ()

balba

Z počátku velice slibný příběh , který ztrácí ke konci na zajímavosti a nepomohou tomu ani výborní herci jako např.J.Woods a T.I.Griffith.Což je docela škoda , protože Upíři mohli být klidně mnohem vydařenější. ()

Martin741

Tvorbu Johna Carpentera sledujem od filmu Vec z roku 1982, no a tento film pojednava o upiroch. A takuto hororovu tematiku mam ja hodne rad. Skoda akurat toho, ze Carpenter rezignoval na strasidelnu atmosferu, ale rezisersku pracu stale zvlada. Na to, aby film vystupil zo sediveho priemeru, je to vsak malo. Akurat tu hra James Woods, ktory zaziaril uz v Stone-ovom Salvadore z 1985. 69 % ()