Ponorka U-571

U-571

Ponorka U-571

Akční / Drama / Thriller / Válečný

Francie / USA, 2000, 116 min

Jonathan Mostow natočil pěkný snímek plný klaustrofobických interiérů ponorek, dobrých hereckých výkonů a dost slušných exteriérových záběrů válčících plavidel (podmořské detonace hloubkových min a vůbec všechny výbuchy ve filmu vznikly jistě za nemalé finanční prostředky, protože jsou fakt dobré). Nevím, jestli je možno takto manévrovat s ponorkami, nicméně třeba scéna s podplouváním torpédoborce měla v sobě pořádný kus napětí. Nechybí scény sebeobětování se, ty mají Američani rádi, jsou přeci důkazem jejich neskutečné vnitřní síly:) Výrazný Bill Paxton, nevýrazný Harvey Keitel. Jeden z mála válečných filmů, který se mi líbil. 62 miliónů dolarů(rozpočet)/127,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(17.3.2007)

Už jenom to, že se ta podvodní kocápka může každou chvíli potopit navždy, dělá z U-571 pořádný napínák. I když je časově trochu delší, utekly ty dvě hodiny ani nevím jak. Výbuchy tam, tady, torpéda vysílaná na všechny strany, dokonce i gangsterská přestřelka se tu vešla...no je toho prostě hodně. Herci skvělí a to si zahrál i JBJ... 70%(23.7.2011)

Ne všechny válečné filmy s podobnou tématikou mi sednou, ale tohle je výjimka. Film má dobrý příběh, skvělé spracování, napětí a slušnou atmosféru. Hudba průměr. Ve filmu je dost akce, především dost ponorkových soubojů, které mě ze všeho nejvíc zaujaly. Herecké obsazení je na tom dobře. Film mohl být akčnější a mít více nápadů, přesto je to ale pro mě solidní podívanou, která neurazí a čas od času se dá sledovat. Takže film hodnotím na 79% = ****(18.11.2012)

Mám ráda filmy o ponorkách, ovšem "U-571" je z nich asi ten nejprůměrnější - obsahově plytký, s rádoby líbivým hereckým obsazením - snad jedině H. Keitel za něco stál (a možná B. Paxton), ostatní mi do svých rolí příliš nepasovali. To je z mého hlediska největší slabina tohoto filmu: zkrátka mi zase jednou hrdinové byli úplně u p*dele, což samozřejmě snižuje napětí a těžko se pak hledá něco pozitivního k napsání... Hmm... Nádherné plakáty má tenhle film, klidně bych si je doma vylepila na zeď:-). 50%(17.4.2009)

Nejvíc mě tady uzemnil Matthew McConaghuey. Měl jsem ho zafixovanýho jako hezouna z romantickejch komedií, ale tady podal skvělej výkon a opravdu jsem mu toho schopnýho poručíka věřil. Celej film je hodně napínavej a soustředí se na to "jak to v ponorce chodí" a námořníci vždycky vypustí tlak, či spraví motory v tu poslední možnou sekundu. Nevím jak je to ve skutečnosti, ale mě to hodně bavilo.(30.5.2010)

• - Německý průzkumný letoun přelétající nad ponorkou uprostřed Atlantického oceánu je ve skutečnosti italské letadlo Fiat G.59. (Čulo)

• - Bývalý britský premiér Tony Blair sa na film sťažoval vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, aby ho označili za fikciu, čo nemá s realitou nič spoločné. (Raccoon.city)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v Atlantickom oceáne, tak filmári pracovali predovšetkým v Stredozemnom mori, na Malte, v rímskych filmových štúdiách Cinecittà, Kalifornii a Rusku. (MikaelSVK)