Ponorka U-571

U-571

Ponorka U-571

Akční / Drama / Thriller / Válečný

Francie / USA, 2000, 116 min

Řemeslně velmi dobře zvládnutý film padá na rozšavných a pochybně obsazených postavách, stejně jako na místy křečovitém scénaři, kterému opravdové historické události nic neříkají. Režii ovšem nelze téměř nic vyčítat a jako jednorázový akční film o ponorce se Ponorka U-571 dá slupnout takřka bez výhrad. 3 a 1/2 hvězdičky.(26.8.2007)

Velice pěkná komedie o tom, jak to za války rozhodně nebylo a nechodilo. Kovaný ponorkář by se zřejmě pomátl smíchy při crazy scénách, ve kterých hrdinové předvádějí, co všechno lze (spíše však nelze) s podmořským plavidlem vyvádět. Méně vtipná už však je snaha Američanů manipulovat s historií. Je dobře známo, že Enigmu nezískali oni, ale jejich britští spojenci a je také dobře známo, že se to neodehrálo za podobně rozverných okolností. Pokud chcete syrové VÁLEČNÉ drama se vším všudy, koukněte na Petersenův majstrštyk Das Boot. Přesto je Mostowův snímek řemeslně výbornou akční záležitostí, která kdyby se nebrala až tak vážně a heroicky, mohla být ještě o chlup lepší. *** + 1/2 za Harvey Keitela!(15.2.2004)

Filmy o ponorkách jsem nikdy nějak nemusel, ale tenhle je obzvláště vyjimečně dobrej. Člověk se tam naučí dost ponorkovýho slangu a nemá z toho ponorku. Napětí tam sílí, akorát je jasný, že všechno směřuje do šťastnýho konce. Dokonce i Matthew McConaughey je tam dobrej, ale ta přehnaná a vyzdvihovaná americká statečnost je opět hrozně do hlavy vtloukaná...(16.3.2011)

Nevidím důvodu, proč by tento druhoválečný ponorkáč neměl být v červeným. Na špičku žánru Das Boot se sice nechytá díky american hero mission podstatě, kdy se malinko prsíme místo zoufalého boje o život, ale to nic nemění na tom, že díky drajvu a slušné dávce napětí se na to dobře kouká. Proč ne. 75%(25.3.2015)

• Lacike

Mam rad ponorkove filmy, ale nemam rad tento film. Co viac k tomu dodat? Je to povrchny hlupy shit. Proste klasicky Mostow, ktory ma sice technicku stranku v ruke, ale nic dalsie ako atmosfera, vztahy medzi postavami alebo inteligentne pôsobiaci film sa od neho neda ocakavat. Film hodnotim na zaklade spomienok, ked som ho videl prvy raz. 4/10. No dobre, kedze som filmovy masochista, tak som si film pustil druhykrat vo viere, ze som filmu snad krivdil. No nekrivdil. Bitky medzi ponorkami a kriznikmi mi v ostatnych filmoch pripominaju šachy. Proste inteligentnu hru, kde musite mat premyslene tahy dopredu. V tomto filme na mna bitky pôsobia prilis bezhlave bez poriadneho premyslania. Proste tupa priamociara jazda na efekt ale zaroven totalne nezmyselna. Az v zavere konecne dôjde aj k nejakej taktike. Takisto mi tu chyba poriadna stiesnena atmosfera v ponorke. Praca zo zvukom je mizerna. Praskanie oceli sa prilis nekona. Posadka sa pri vybuchujicich pumach naklaňa jak posadka v starom Star Treku. Samotna posadka si ma tiez neziskala. Kapitana tu nerespektuju jeho podriadení. O vsetkom sa dohaduju jak na trhu. Proste nielenze ma tento film neuchvatil, ale vo viacerych ohladoch ma doslova sral. Pre nahodneho divaka to bude najskôr celkom zabavny vyplach ale pre fanusikov ponorkovych filmov to je strasna blbost. 4/10.(10.5.2016)

• - Bývalý britský premiér Tony Blair sa na film sťažoval vtedajšiemu americkému prezidentovi Billovi Clintonovi, aby ho označili za fikciu, čo nemá s realitou nič spoločné. (Raccoon.city)

• - Film se nedrží skutečných události, pravdou však je, že se spojencům podařilo získat kódovací přístroj Enigma, který pomohl ke konečnému vítěství. (Indy21)

• - Jack Noseworthy a Jon Bon Jovi sa objavili v spoločnom projekte ešte predtým. Noseworthy hral v klipe k skladbe "Always" od kapely Bon Jovi, ktorá mala byť použitá vo filme Romeo krváca (1993). (MFJD)