Slovácko sa nesúdí

Československo, (1975–1984), 7 h 9 min (Minutáž: 31–43 min)

Režie:

Petr Tuček

Předloha:

Zdeněk Galuška (kniha)

Jozef Kroner, Oldřich Velen, Stanislav Hájek, Ilja Prachař, Oldřich Vykypěl, Jiří Lábus, Vlasta Peterková, Pavla Severinová, Josef Somr, Zdeněk Kryzánek (více)

Série(2) / Epizody(12)

Museli by ste hľadať poriadne dlho a prejsť nejednu dedinu, či mestečko, aby ste našli takých, ktorí by sa im aspoň trochu mohli rovnať. Pagáč a Klásek sú jednoducho príliš svojrázni muži na to, aby ste ich stretli iba tak. Týchto dvoch už sotva môže niečo prekvapiť. Azda len strata zmyslu pre humor, ktorým vyriešia každý problém. Bez akéhokoľvek zaváhania... (oficiální text distributora)

M.Niccals

shlédl jsem první díl seriálu Vinaři z produkce TV Prima a vyprovokovalo to ve mně nutkání napsat sem komentář. jestli chcete 100% Moravu, zapomeňte na Vinaře i na Bobule, v české filmografii je toto snad jediný úkaz, který dokázal tento kraj (tedy přesněji moravské Slovácko) vykreslit opravdu bezchybně. říkám to, jako člověk, který se na Moravě narodil a vyrostl a který svůj kraj miluje. vše, co v tomto seriálu uvidíte nebo uslyšíte, působí oku a uchu místního člověka naprosto autenticky (samozřejmě s patřičnou nadsázkou, dramatizací a humorem, který je narozdíl od těch současných pokusů opravdu vtipný a peprný jak se na Slovácko patří). Na pevném základu, který tvoří famózní knižní předloha Zdeňka Galušky, stojí výkony Josefa Kronera a Oldřicha Velena, ale překvapivě i dalších moravských i nemoravských herců, kteří pocitvě nacvičili nářečí a pečlivě přenesli Galuškův svérázný humor do filmových polí. Je škoda, že v druhé sérii (natočené o několik let později) toto pravidlo krapet povolilo, nicméně stále se laťka drží dostatečně vysoko. Někdo by mohl namítnout, že v současné době už Morava není taková, jako za Rakouska-Uherska a že seriál ze současnosti už nemůže být stejně dobrý, ale věřte mi - lidé té stejné nátury, ty stejné zvyky, tradice, zpěv, kroje, nářečí a komické situace z knih Zdeňka Galušky jsou tu k nalezení stále. ()

Zagros

Zdeňka Galušku mám moc rád a to zejména jeho lidová vyprávění ze Slovácka, která se dochovala v podobě různých zvukových záznamů. Jeho přednes vtipných historek mě dokáže vždy spolehlivě vyvolat úsměv na tváři. Jeho vyprávění se stala předlohou právě pro tento seriál. Ten se sice povedl, ale už to postrádá jiskru, kterou tomu dával osobně sám Galuška. Na tvorbě seriálu se přímo podílel, nicméně kouzlo se úplně přenést nepodařilo. Možná je to tím, že jednotlivé díly jsou zbytečně natahované a pětiminutová historka se do třiceti minut jednoho dílu natáhnout dá jen obtížně. ()

klukluka

Geniální! Žasnu čim dál vic, co se tehdy Brňákům podařilo. Je to tak nenásilně vtipné, uměřené, chytré, vynalézavé, půvabné... A věčná připomínka geniálního herectví Jozefa Kronera. ()

Kovaja

Přesně tak kdo nepochází ze Slovácka nemůže pochopit oč v tomhe seriálu de!Je to naprostý skvost a pražákům bych to pouštěl za trest aby poznali ten pocit jak se asi cítíme když oni na nás moraváky vybalí to jejich nářečí. ()

Paity

Tohle mě nikdy neoslovilo, možná tím, že nejsem z Moravy/Slovenska ani z vesnice. Nějak mě nedocházelo v čem se má skrývat ten "úžasný" humor. Ale nějak jsem na to nepřišel. ()

Wishkah

Tož tohle já možu. Jako rodilého moraváka pocházejícího z kraje, o kterém vypráví tenhle seriál, mě sice někdy trochu tahá za uši přízvuk českých herců , ale co naplat? Má to svoje osobité kouzlo, vynikajícího Jozefa Krónera jako strýca Pagáča a i když samotnéknížce se to nevyrovná,nenechám si ujít žádnou reprízu tohohle seriálu. Nejlepší díl pro mě sou nepřekonatelné Hody - "Já su Mrňús. Mrňús čuješ?" - "Tož to ne enem čuju, to aj vidím." - Vždycky mě z toho može porazit ()

Asmodin

Krásný seriál s hezkými milými příběhy, které už se dnes nevidí. Scénáristi dnes umí jen herce spárovat a nakombinovat v posteli - konec zápletek! Nic jinného neumí! Seriál má velký význam z kulturního hlediska (zachováno nářečí, kroje...). Přestože se v seriálu objevují známé obličeje seriál na nich není zcela závislý. V jednotlivých epizodách se vyskytují pro mě zcela neznámí herci a seriál je dost koukatelný. Čím to je, že nyní, i když je seriál přecpán samými celebritami, mě nezaujme, je chudý na děj nebo jakékoliv zápletky. Nepřijde mi správné, že dnes se herci pomalu nemusí do práce ani oblíkat nebo někam jít a vše se hezky odehrává v posteli. To by se mi taky líbilo! Televize 21. stol. je dost ubohá :o( ()

Cement73

Tento seriál neprestane baviť pravdepodobne nikdy. Ľudská zvedavosť oblečená do kráneho šatu a nárečia Slovácka nás veľmi milo a príjemne baví nevtieravým humorom. Króner skvelý. ()

Ukko

Jako malému se mi tento seriál opravdu nelíbil. Nicméně postupem času jsem si ho prostě zamiloval. Rozhodně dělá dobré jméno tehdejší české kinematografii. Uřímné a uvěřitelné herecké výkony, Slovácko, smysluplný scénář a i fakt, že né všechny díly dopadnou happyendem a spravedlivě. Řekněme si na rovinu, kdo nemá rád stařečka Pagáče a Juru Kláska je opravdový škarohlíd a pražáček. ()

EllienPM

Naprosto vymazlené a do posledního detailu vyšperkované i vykutálené a nádherné dílo. Legendární herci, legendární scénky, hlášky i nářečí. Dokonalé výkony od tvůrců i představitelů. Tenhle milý a supervtipný seriál, to je hladivé a hřejivé stoprocentní umění, které už nikdo nikdy nepřekoná. ()

newt17

Lásku k tomuto dílu jsem "zdědil" po rodičích, a není to jen tím, že se půlka seriálu natáčela v naší vesnici. ()

Zeek

Moravské slovácko je pěkný kraj a jejich nářečí ještě hezčí. Příběhy jsou povedené a jednoduše vyprávěné krásnou lidovou slovesností. Tento seriál Pražák podle mě nemůže pochopit, ale my z jižní Moravy ho chápem. Moje hodnocení: 75% ()

Miki68

Milé, úsměvné, staromilské. Některé příběhy jsou vypointované a zahrané lépe, jiné míň, to se stává. Velen s krónerem byli slušná dvojka. V dětství jsem se na "slovácko" díval moc rád. Dnes už je to trochu nostalgické vzpomínání. ()

bolf!k

Kroner s Velenem jsou úžasná dvojka. Navíc se seriál natáčel na místech, které znám, což je taky plus. 90% ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno