17. července roku 1942 začala jedna z největších bitev II. světové války. Bojovalo se o průmyslové město na Volze, tehdejší Stalingrad a velení obou armád - sovětské i německé - si byla vědoma, že právě zde se rozhodne o konečném vítězství. Příběh, inspirovaný stejnojmennou knihou amerického historika Williama Craiga, líčí - v dramatickém rámci krvavého válečného střetu - souboj ruského ostřelovače Vasilije Zajceva s německým rozvědčíkem majorem Konigem. Ten dostal za úkol zlikvidovat vojáka z Uralu, který má pro sovětskou válečnou propagandu nesmírnou cenu. Jeho nadřízený Danilov z něj doslova "stvořil" zářivý prototyp skromného, prostého a přitom neohroženého hrdiny, schopného bez zaváhání položit život za vlast. Netuší, že si tím také postavil do cesty soka v lásce. Německá strana věří a doufá, že smrt Vasilije by alespoň na čas ochromila bojeschopnost rudoarmějců u Stalingradu. (oficiální text distributora)

Death

Remeslne dobre zvladnuta prace-hlavne uvod. Vyprava sice neni tak monumentalni, jakou by nam nabidli nasi soudr..., ehm pardon kapitalisticti pratele z USA, ale rozhodne se neni za co stydet. Chybi mozna trochu vice davovych valecnych scen, ale to plne vynahrazuje napeti a atmosfera. A rozhodne nemuzu rici, ze bych se nudil pri tom, jak R. Harris nervozne krouzi svym zamerovacem a hleda cil. Skoda, ze na nekterych mistech je citit, jako kdyby film(respektive jeho scenar) nekdo strelil do nohy a chvili trva, nez se rana vyleci(a i kdyz se zaceli, jizvy bohuzel zustanou :)). Nastesti to neni zas tak caste a clovek zkratka musi umet vcas vypnout mozek nebo byt shovivavy. Takze kdyz to sectu, kvalitni valecny snimek, ktery nenudi a neobsahuje tolik klise, jako ciste americky produkt (i kdyz hlavne na zaveru je videt americky rukopis). ()

pfa

Ač válečný žánr není úplně můj top, je toto velmi dobré válečné drama pojato "poněkud thrillerově" a to mě docela sedí. [9/1O] ()

jenik71

Kromě bitvy o Stalingrad probíhá ještě jeden souboj - mezi elitními odstřelovači. Ruskou stranu zastupuje sniper Zajcev a německou neomylný König. Je fascinující sledovat, s jakou posedlostí se tihle dva snaží jeden druhého odrovnat. Každopádně je to jedno z výborných válečných dramat, které jsem zatím viděl. Herci jsou skvělí a při sledování bitevních scén jsem se také nenudil. Zaslouženě 80% ()

Čtec

Výborný výběr herců v hlavních rolích. Jude Law se snad doopravdy narodil na Uralu, stejně tak krásné Rachel Weisz sedla role ruské židovky... J.-J. Annaud zvolil pro kinematografii západní provenience netradiční téma obránců Stalingradu a povedlo se mu to skvěle. ()

milancecil

Jedinečný válečný film, opravdu jeden z mála filmů s takovou tématikou, který mohu shlédnout mnohokrát a stále mne bude obohacovat, už jen ten často zmiňovaný impozantní úvod filmu, který diváky šokuje, tak jako tehdy tisíce frontových nováčků hnaných bez jakékoliv milosti do zběsilých člověčích jatek, úvodní krutost v gigantických rozměrech postupně ustupuje do pozadí, stává se už jen kulisou ve vyprávění drobného, scénářem pečlivě rozvíjeného osobního příběhu, souboje dvou skvělých lovců, odhodlaných bojovníků dvou naprosto nesmiřitelných, nenávistných ideologií, přetvářený propagandou až v prestižní duel, skvělý, úchvatný, hořký, brutální. ()

tommmy89

Nakoľko moc nemám rád záporáka Eda Harrisa, tomuto filmu dal akčné tempo on sám. Výborný vojnový film, kde sa odohráva jedna z najväčších bitiek II.sv. vojny v Stalingrade. Už iba dodám, že máloktorý vojnový film sa natáča s vymyslenými postavami a tu to platí tak isto :) Vasily Grigoryevich Zaytsev - wikipedia 4* ()

Jello Biafra

Bitka o Stalingrad prvý raz v Hollywoodskom háve. Skutočný príbeh odstreľovačského esa Vasilija Zaitseva a jeho protivníka, nemeckého odstreľovača Majora Koeniga, ktorý mal za úlohu dotyčné sniperské eso dostať. Herecké výkony sú na úrovni, ale veľmi mňa iritovala milostná zápletka, ktorá sa sem moc nehodí. Inak bojové scény stoja za to, ostatne scéna bitky o námestie bola použitá v slávnej PC hre Call of Duty. ()

solskjaer

Perfektně idealistický film:-)) Sice z plno věcmi nesouhlasím , ale i tak jde o velmi nadprůměrný a zábavný snímek. Jude Law to fakt umí a Ed Harris to je poklad tohoto filmu! I přes pár otazníků, které mi po shlédnutí filmu zbyly dávám vysoké hodnocení, protože si ho zaslouží už jen za herecký výkon hlavních aktérů! ()

sedm.1

Velmi povedený,až psychologicky laděný,snímek,z bitvy u Stalingradu,který líčí boj mezi dvěma perfektními odstřelovači na pozadí jedné z největších bitev 2.světové války.Ti jsou navíc zahráni perfektními herci,poměrně i velké množství povedené akce,mě se to líbilo moc,doporučuji! ()

Zemi11

Klasika. Jestliže se po 15 hod. rozhodujete co dál dělat, je Nepřítel před branami jasnou volbou. Promyšlený a zároveň jednoduchý válečný film. Nemusíme u něj přemýšlet. Pánové jistě ocení bojové pasáže, dámy mohou obdivovat Vasilije Zajceva. Zatímco ostatní muži mluví především o sobě, Vasilij za sebe nechá mluvit své činy. ()

Cejny

Tenhle film prostě miluju. Souboj dvou ostřelovačů v rozmláceném Stalingradu je úchvatný. Společně s vojínem Ryanem můj nejoblíbenější válečný film. ()

Arius

2. svetová vojna je zaujímavá a nekonečná téma a videl som už pár počinov ktoré sa snažili autenticky priblížiť toto obdobie, chápem že to nie je možné urobiť plošne, preto sa tvorcovia chopili osoby Vasilij Zajceva. Prakticky sa na výpravú,rekvizity,detaily a iné menej smerodatné faktory sťažovať nemôžem ale to čo rozhodne musím vytknúť je obsahová stránka filmu. Mali sme možnosť vidieť vela svetlých scén,prepracovaných, autentických no zároveň tu bolo nesmierne vela hluchých miest. Nájazdy,útoky alebo aj mikrosúboje medzi ostrelovačmi boli pastvou pre oči a o to viac bil do očí ten kontrast keď sa na scéne objavila dvaja ľudia v nezáživnom dialógu. Tiež musím pochváliť aj výber hercov, Hoskins ako Chruščov či Fiennes ako Danilov boli stopercentnými zásahmi do čierneho,majú doslova ruské ksichty rovnako ako Ed Harris ktorému nacistická uniforma velmi sedí, škoda len že jazyk bol anglický . Navyše monumentálne zábery na trosky Stalingradu boli úchvatné,situácia sovietských obráncov bola vykreslené dosť autenticky aj keď sa vie že tie podmienky boli ešte horšie. Slabšie štyri hviezdy. ()

Bazi

I´m a stone... úvodní slova filmu jakoby naznačovala víru celého sovětského lidu, v čele se Stalinem, za druhé světové války. Kámen můžeš obejít, přeskočit, ale těžko ho rozbiješ a zničíš. Pravdivé scény zachycující marný vzdor sovětů při boji s kulkami. Buď vlastními, nebo německými. Lehký nádech patriotismu, který ani zdaleka není tak okatý jako každý druhý film z produkce USA. Podle mě se jedná o jeden z nejlepší filmů s uvedenou tématikou a stojí za to mu věnovat něco lehce přes dvě hodinky času. ()

Maynard.

A hle tu máme další válečnej kousek. Kterej se sice na plnejch 5 kulek nedostřílel, ale čtyři sou velmi, velmi silný. Škoda, že se zde neobjevuje víc hromadných scén jako při začátku, kdy to soudruzi bez větších problémů pálí do vlastních řad. To je pro mě nejbrutálnější moment. Pak už se děj odehrává v komornějším tempu. Námět perfektní. Vrazit souboj dvou skvělých odstřelovačů do rujen Stalingradu. Tím lepším odstřelovačem je jednoznačně němčour, totéž se dá říct i o hereckým umu (Ed Harris mladáho Lawa válcuje bez větších problémů). Taky bych si konec mnohem víc vychutnal bez happyendu, kterej zde být prostě neměl, a kterej se podle mě míjí účinkem, páč válka je krutá věc. A kdo by to byl řekl, že se z dvou kamarádů stanou nepřátelé. Jojo, zase je v tom ženská :o). Nutno uznat, že to Rachel sluší i jako špinavé nenalíčené rusce, to jako jo. Jsou i lepší válečný filmy, ale zas tolik jich taky není. Na tohle se koukat nechá, ale uplný vončo to prostě není. Jo a co ještě stojí za zmínku, tak Ron Perlman s vymlácenou kušnou (pusou, hubou, drškou, tlamou) ()

kenkaku

Za prvé prdím na historii a zda "to sedí" do učebnice dějepisu nebo ne. Tématiku WWII mám rád a nenechám si ji pokazit hnidopišským pohledem učitele historie. Obzvlášť když je opravdu moc pěkně zpracovaná podívaná co zbytečně neuráží diváka popíráním fyzikálních (nebo biologických) zákonů ve jménu "efektního záběru" nebo "dějového zvratu". V případě Nepřítele před branami vše pěkně zapadá do soukolí a něj se posouvá dopředu v pravidelném tempu. Napětí, akce i rozstřelené lebky na obou stranách barikády se dávkují tak akorát a díky tomu se film řadí mezi "top five" válečné filmy (mezi Zachraňte vojína Ryana, Tucet špinavců, Kam orli nelétají a Kellyho hrdiny pokud to někoho zajímá). ()

OughJay

Nepřítel před branami je navzdory mým předsudkům výbornej válečnej film. Souboj Vasilije Zajceva, jehož jméno i díky Judu Lawovi nikdy nezapomenu, s majorem Konigem tu vlastně představuje střet Německa se Sovětským svazem. Čas běží pomalu, z nosů visí rampouchy a nezbývá než čekat, až ten druhý udělá chybu. Škoda jen, že Němci i Rusové tu mluví anglicky, jako by se nechumelilo. A propo, Rachel Weisz jsem tu vážně nepoznal... Major König: "He isn't dead, and do you know why? Because I haven't killed him yet." ()