Zákony pohybu

všechny plakáty
Československo, 1978, 12 h 27 min (Minutáž: 45–69 min)

Scénář:

Miloš Smetana

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Karel Mareš

Viktor Vrabec, Vladimír Ráž, Martin Růžek, Luděk Munzar, Jiří Štěpnička, Antonín Procházka, Josef Somr, Viktor Maurer, Vlasta Fabianová, Ota Sklenčka, Ilja Prachař, Jiří Vala, Věra Bublíková (více)

Epizody(13)

Děj nás zavede do kolotoče každodenních problémů zaměstnanců národního podniku Radiana, vyrábějící litinové radiátory. V prvních dílech se točíme kolem osudů starého vedení podniku, kdy svědomitého ředitele Drachslera (M. Růžek) jeho náměstci a okolí neustále obelhávají, nabádají ho k nekalým machinacím, což má za následek, že ředitel je ve čtvrtém díle odvolán a na jeho místo je dosazen mladý, úspěšný a svědomitý ing. Hájek (Viktor Vrabec). Ten po následující díly nitku po nitce rozmotává spletenec lumpáren, které po svém předchůdci zdědil a snaží se celý podnik dostat opět na vrchol. Toto hlavní téma je doprovázeno osudy mnoha dalších postav. (ČSFD)

EddieIron

Takhle, vychvalovat to samozřejmě nebudu, protože to žádný skvost není. Na druhou stranu pamatuju premiéru tohohle seriálu a taky to, že způsobil docela haló. A pokud si dobře vzpomínám, tak se snad už potom nevysílal, právě z těch důvodů, kvůli kterým okolo něj bylo to haló. Výjímečně jsem v tomhle případě docela rád, že se momentálně reprízuje. ()

Peabody

normalizačka jako sviňa, s moudrými stranickými tajamníky a předsedy, kritizující to, co se tehdy smělo (pokud to tady někomu připadá skoro jako odvážný disent, tak se podle mého těžce mýlí). Tehdy jsem se na to nedíval, teď jsem to projel a vnímám neuvěřiteknou realizační ledabylost, nevalné vedení herců, tedy kdo je herec dobrý, hraje dobře - Růžek, Munzar (kromě ledabylého přístupu k textu, takže v klíčové scéně, kdy se vrací v Prahy, kam jel jednat o povolení překročit limity zásob, což se tehdy sledovalo a limitovalo to prémie, hrdě oznamuje p. Rážovi, že mu generální limity snížil :-), Somr, Štěpnička, Švehlék, a další a kdo herec není, nebo už není, tak je nevalný, takže J Faltýnek je v příšerně přehrávané křeči, A. Procházková strašně špatně hysterická, paní Fabiánová bohužel odporně sentimentální, o soudruzích Willigovi, V Švorcovi, B Prokošovi, Pastorkovi J Mixovi - obvykle stranické skupině figurek škoda řeči. Jeden bod je za Elišku Balzerovou, která je tady snad nejkrásnější co ji pamatuji a druhý za Janu Leichtovou, soustružnici jí sice moc nevěřím, ale sluší jí to. Je to taková přehlídka herců té doby, bohužel jak jsem řekl dost ledabyle napsaná nebo odehraná. Historickou cenu to asi má, ale never more. ()

stryc.zdend odpad!

Naprostý blábol plný normalizačních figur herecké scény. Na dovolenou jedině s kytarou, stanem, kolegy a ředitelem fabriky. ()

Scott67

Kdekdo by mohl říct: Komunistická agitka. Jenže na rozdíl od skutečných agitek typu: Okres na severu, se tady můžeme setkat se skutečnými důvody, proč to komoušům nikdy nefungovalo. Nefachčenkové jsou zde nenapravitelní. Lži a podvody v míře nebývalé. A na pozadí snad všichni hrdinové zahýbají svým partnerům. Pro mladou generaci asi úplně neuvěřitelné. Právem. ()

pajkir

O tomhle seriálu jsem až do teď neměl ani ponětí...komunisti si tady dali trošku vlastní gól...jinak asi největší Viktorova role, kterej si tady zahrál taky Viktora, férovýho direktora Radiany, kterej svým poctivým přístupem zválcuje všechny ty flakáče z údržby, nebo křivýho náměstka Kalaše. ()

trollfjord

Na seriálech tohoto druhu a z té doby mě fascinuje, jak mohly vůbec vzniknout. Hodně lidí je dnes kritizuje, aniž by si uvědomili fakt, že jsou cenným dokumentem doby. Dokladem, jak neskutečný binec v tom budování socializmu vládl. Samozřejmě mají tyto seriály jedno společné klišé v tom, že musí přijít jeden hrdinný ředitel, projektant, tajemník aby vše dal do pořádku ale toto klišé právě ukazuje na to, že ta společnost nebyla schopná života a vždy spoléhala na nějaký zázračný zákrok jednotlivce. Navíc: Možná se pletu, ale mám pocit, že vysílání tohoto seriálu v premiéře bylo zastaveno dílem pád, kdy ředitel zkolaboval. Je to už dávno ale vzpomínám si, že po tomto dílu seriál zmizel a nepokračoval. ()

Lykos

Já se přiznám, že mám pro tyhle kraviny prostě slabost. Když se dívám, jak se s vážnou tváří dvacet minut dohadují o radiátorech, tak já prostě padám smíchy. Právě proto, že je to míněno vážně. Hodnotit se to neodvážím, ale jsem nesmírně ráda, že to vytáhli z archivu. Tento klenot mi ještě chyběl do sbírky. Jinak tak nudný třináctý díl jsem už dlouho neviděla (Od Nemocnice). Místo aby vše vygradovalo, tak se divák půl dílu díval, jak bába překládá do němčiny bláboly o slušném chování v socialistickém obchodě. Ta milostná linie byla také značně odbytá... takže vlastně nakonec byly nejzajímavější ty radiátory (a Vrána s Čumpelíkem). ()

peter4

Jsem rád, že aspoň jedna slovenská televize co vysílá na našem území začala tento seriál opakovat. Velmi zajímavé a poučné ()

czprava

Výborná sonda do socialistického velkopodniku pro mě byla prostě zábavou. Zajímalo by mě, kolik zdejších odpadářů tu dobu zažilo, že pronášejí tak kvalifikované závěry. Zažili kulový a žvaní úplně stejně jako soudruzi na poradách v tomto seriálu. Nepatřím ke kategorickým odpůrcům socialismu, ba naopak, ale Sokolovský občas agitoval až přes příliš okatě a velmi idealisticky, avšak velmi pravděpodobně na objednávku strany k utužení její pozice u diváctva. Jako divák se neubráním srovnání s Okresem na Severu, Inženýrskou Odyseou či dalšími socialistickými seriály, kde jak říkal můj táta v dětství "se zase pracovalo". No, musím říct, že přítomnost stranických orgánů a závodních výborů ve fabrikách byla tehdy velmi silná a socialistický management se jich opravdu bál. Fabriky patřili totiž dělníkům, nikolivek managementu. Pozice ředitele nebyla tehdy vůbec jednoduchá a snadná a tento seriál na to krásně poukazuje. ()

shakened

Takhle nějak to to fungovalo ve skutečnosti v té době. Akorát se podle mě víc chlastalo, zejména na odpoledních a nočních směnách, ale i v kancelářích. Se divím, že si to komunisti dovolili pustit jako seriál, i když nakonec všechno dobře dopadlo, stejně jako v pohádce. Nejkrásnější byl Munzar a jeho neskutečná hříva. ()

KarlN

Naprosto výborný, dle mého dost přehlížený a podhodnocený seriál z dob ne až tak dávných...a upřímně, vůbec bych se nedivil, kdyby do devadesátek ležel v trezoru, jelikož naprosto pravdivě a bez příkras ukazuje, proč lidé nejen nemohli včas bydlet, ale i vztahy mezi dodavateli a pracovní aktivitu která přicházela až ve chvíli, kdy začínalo téct do bot...vlastně i to, že žáby na prameni seděli a sedí všude, kde se nějaký objeví. Díl s názvem Černý Petr, by měl být etalonem pravdomluvnosti filmařů obdobných seriálů dané éry. Kdo v té době pracoval ve výrobě, nebo blízkém oboru, ví své. Samozřejmě některé věci z děje jsou poplatné režimu, ale to je prostě realita tehdejší doby. Navíc jsem velmi ocenil účast Vlasty Matulové a její úžasné artikulace, přednesu i herecky uvěřitelného umu. ()

Cenobita

Seriál z roku 1979 jsem v normalizačním období (v létech 1970 - 1989) nikdy neviděl, buď si jej nepamatuji pro věk nebo mi prostě unikl. Prvně jsem ho viděl až někdy v r. 2010 a byl jsem mile překvapen. I když se odehrává na hromadě socialistických nepořádků a nešvarů a je jednoznačně ideologický, nelze mu upřít skvělé budování dramatu a napětí, jak to všechno dopadne (a dopadne to všechno dobře). Lajdáci jsou z fabriky vyštípání, n.p. Radiana skvěle prosperuje a rafinovaným vyjednáváním hraničícím až s vydíráním, vyběhne s kapitalistickými jestřáby ze Západu. Ruku na srdce, vůbec nic se nezměnilo, křiváci byli a jsou i dnes, kšeftuje se, rozkrádá se úplně stejně jako za socíku i v rozvinuté kapitalistické společnosti. Vůbec nic se nezměnilo v chování ani myšlení lidí. Seriálu se lze posmívat, ale je to jenom výsměch nám samým dnes. Hlavní konstruktér Ing. Jiří Hartman v epizodě S01E11 Štafeta (15:25) vysvětluje: "Isaac Newton kdysi v dávnověku fyziky vynalezl Zákony pohybu, ty jsou tři": 1. Zákon setrvačnosti, 2. Zákon síly, 3. Zákon akce a reakce. A stejně tak jako ve fyzice, působí stejné vztahy ve vztazích mezilidských, společenských výrobních a ekonomických, apod. Prostě řečeno slovy mladého Bidla: ".. pořád se musí všecko hejbat." Když nic, tak si ze seriálu můžeme odnést poučení, že každá akce vyvolá reakci, že na někoho se musí prostě silou, a že každá akce vyvolává adekvátní reakci. ()