Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Podle mě byl kolem Zkrocené hory zbytečně velký humbuk. Ano, scénář je skvělý, režie také, Jake a Heath jsou skutečně výborní, ale avizovanou kontroverzi ve filmu rozhodně nehledejte a u mě je ještě jeden problém - ani trochu se mě tenhle příběh nedotkl. Ač se všichni tvůrci a aktéři snaží sebevíc, prostě si nemůžu pomoct (a protože nechci spoilerovat, tak nemůžu ani napsat, která scéna měla být podle mě hodně silná a mě nechala naprosto chladnou). Přestože jde o po všech stánkách velmi povedený snímek, mám takový pocit, že za pár dní si na něj ani nevzpomenu.(28.6.2006)

Soundtrack Gustavo Santaolalla: 1. Opening - Gustavo Santaolalla ,2. He Was A Friend Of Mine - Willie Nelson ,3. Brokeback Mountain 1 - Gustavo Santaolalla ,4. A Love That Will Never Grow Old - Emmylou Harris ,5. King Of The Road - Rufus Wainwright ,6. Snow - Gustavo Santaolalla ,7. The Devil's Right Hand - Steve Earle ,8. No One's Gonna Love You Like Me - Mary McBride ,9. Brokeback Mountain 2 - Gustavo Santaolalla ,10. I Don't Want To Say Goodbye - Teddy Thompson ,11. I Will Never Let You Go - Jackie Greene ,12. Riding Horses - Gustavo Santaolalla ,13. An Angel Went Up In Flames - The Gas Band ,14. Its So Easy - Linda Ronstadt ,15. Brokeback Mountain 3 - Gustavo Santaolalla ,16. The Maker Makes - Rufus Wainwright ,17. The Wings - Gustavo Santaolalla ,(12.5.2011)

• sud

Hned jak jsem slyšel prvně o "Zkrocené hoře", vzpomněl jsem si na "South Park" a dva teplé kovboje co žerou puding. Ovšem z projekce tohoto dílu jsem, mírně řečeno, paf. Možná jsem moc konzervativní divák, ale ze scény ve stanu se mi zvedal kufr. Ang Lee je kvalitní filmař, ale v tomto případě se utnul a jeho touha natočit svůj každý film úplně jiného žánru a ražení se mu vymkla z rukou. Jake Gyllenhall a Heath Ledger nejsou špatní, ale ve výsledku to nic moc nemění. "Zkrocená hora" je v mých očích, bohužel, prostě jen hloupá červená knihovna, která sází na uměle vytvořenou originalitu homosexuálním tématem.(25.10.2007)

NESKUTEČNĚ nádherný film, který mě dostal do kolen a na hodně dlouhou dobu úplně připravil o řeč. O Zkrocené hoře se dají napsat mraky superlativ, ale žádná slova nedokáží dost dobře vystihnou veškerá témata a bohatství, které obnáší. Je to snímek jedinečný svým přirozeně tuctovým příběhem, hereckými výkony ústředního dua, kamerou, komorností, melancholií, především ale ohromným citem a empatií s jakou je odvyprávěn a řekl bych, že do jisté míry i svou blízkostí a civilností, která umožňuje se s pohnutým osudem dvou zamilovaných jednoduše ztotožnit, zcela oproštěn levného sentimentu, kýče nebo arogance. Svým způsobem pojednává celý film o lidech - o jejich chybách, rozhodnutích, která mohou ovlivnit průběh celého života, o maskách, pravdě a lži, nepochopení, osamělosti a potřebě hledat si svůj protějšek a svou oporu, přátelství, omezenosti a bolesti - a to není na dvě hodiny útlocitné stopáže málo, nemyslíte? Domnívám se, že mnoho filmařů má co dohánět, protože tohle je v rámci romantických dramat nedostižná meta. A komu vadí, že tentokrát se dostalo také na chlapskou lásku... ať se jde bodnout. Smekám svůj neexistující kovbojský klobouk, pane Lee, byť jste mě v mém vyhnanství hodně rozesmutněl. Jen je škoda té velké křivdy okolo ocenění/přecenění hudby... ;)(22.7.2008)

Jeste, ze byl film krapet jinej, nez sem cekal. Bal jsem se, ze v jednom kuse budou dva teplousi ve stanu, coz se nastesti stalo jen jednou. Rozhodne me film mile prekvapil. Ackoliv Anga Lee nepovazuju za nejakyho uzasnyho rezisera, odvedl svou praci opravdu kvalitne. Kamera je taky fajn, ale ono tu peknou prirodu asi ani spatne natocit nejde. Hudba byla taky prijemna, nic urvanyho, ale hezky doplnovala film. A pak tu jsou herci. Mile me prekvapila Anne Hathaway, z ktery je docela pekna zenska a ostatni herci byli taky slusny. A pak tu je ustredni dvojka, o kterejch se da rict, ze cim starsi byli ve filmu, tim lip hrali. Ale u me to vyhral uchvatnej Heath Ledger, navic se skvelym prizvukem. Delka filmu je mozna krapet prehnana, ale film nenudi a dokaze zaujmout. Takze jedinej duvod, proc nedam maximalni hodnoceni, je scenar. Neda se cekat, ze podle triceti strankovy povidky vznikne nejakej ultra komplikovanej scenar, ale precejen dramatickejch situaci tu bylo na 2 hodiny filmu malo. Film si vystaci s tim, ze dva teply kamaradi se obcas setkavaj a sere se jim manzelstvi, navic se tvurci nezabejvaj s nejakym vysvetlenim, jakej je zrovna rok a dej si skace nekdy o mesic, jindy o rok. Tohle by stacilo mozna na hodku filmu, ale pri dvou hodinach tu jsou mista, ktery sice nenudi, ale zaroven jsou takovy nijaky a nic se nedeje. Ale celkove me film mile prekvapil a teplejch scen tu je nastesti minimum, ktery jsou navic natoceny vice mene decentne, akorat mi obcas prisly spis komicky.(26.3.2007)

• - Sienna Miller se zúčastnila konkurzu na roli Lureen, kterou nakonec ztvárnila Anne Hathaway. (figi6)

• - Zkrocená hora byla v Hollywoodu ještě před svým natočením považována za "one of the best film never made" (jeden z nejlepších nenatočených filmů). (duklak2)

• - Heath Ledger a Jake Gyllenhaal byli oceněni na MTV Movie Awards v kategorii nejlepší polibek, Jake Gyllenhaal si pak odnesl stejnou cenu v kategoii nejlepší herec. (Dlee)