Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Tak trvalo mi celých 13 let sebrat síly na tady tu vrchní gaymericana story a ne, nejsem uslzen. “Jen” dobře zahraná, hezky posazená (kanadské Rockies), nepříliš děníplná honácká ródeo romance, co sebrala většinu diváků mnohem víc než mě — chápu. Toť náš tvrdě chlapský večer s @rizek2 🍌(18.12.2018)

Hezký film, s podmanivými obrazy a pozvolným tempem vyprávění, které rezonuje mému vkusu. Ale do 5* tomu něco chybí. Především jsem tak úplně neuvěřil hloubce vztahu obou kovbojů. V podání Anga Lee jejich sexuální sblížení vypadalo pouze na dočasný románek, oblouznění dvou lidí uprostřed samoty hor, ale aby to byl tak silný a věrný vztah, který je tak vášnivý i po čtyřech letech, zaplněných utváření maželských vztahů a lásce k dětem, muselo by tam být něco víc, něco, co se utváří měsíce a léta vzájemným životem a překonáváním překážek. To mi tam chybělo, proto jsem nevěřil jejich vášnivé líbací scéně při opětovném setkání, ale berte to prosím jako hodně subjektivní pohled na věc. Jinak to bude jenom samá chvála, protože to co předvedli Ledger s Gyllenhaalem se nedá nazvat jinak než óda na herecký koncert a hlavně kvůli nim, krásné kameře a nenápadnému, ale působivému hudebnímu podkresu stojí za to tenhle film vidět. Ovšem smršť emocí nečekejte, ty během celého filmu spíš tak nenápadně vyplouvají na povrch.(11.3.2006)

„Prisahám, Jack.“ Strhujúca milostná bisexuálna dráma svojou krásnou atmosférou hravo konkuruje najlepším klasikám žánru (SPOMIENKY NA AFRIKU, ZÁPISNÍK JEDNEJ LÁSKY). Výnimočný príbeh v divákovi dlho rezonuje, detto sústredené herecké výkony Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhalla (ale i Randyho Quaida, Kate Maraovej, Michelle Williamsovej a dokonca Anne Hathawayovej). Prenádherná výprava hornatého Wyomingu a podmanivé tempo rozprávania ubehne hravo i bez akčných vsuviek s medveďmi.(24.12.2006)

Další pozoruhodný zážitek servírovaný panem Ang Lee. Drama o vnitřním boji s vlastní identitou. // Oba kovbojové se snažili žít podle zaběhlých společenských konvencí, ale uvnitř jim pulzovala příliš horká krev. V divoké krajině se probudil divoký cit. // Zní to jako klišé? Kupodivu není. Zkrocená hora je příkladem, že i takováto tematika se dá natočit bez patosu či citového vydírání. Tak nějak mi to přišlo mnohem upřímnější než jakékoli jiné filmy na podobné téma - Ang Lee se k tomu totiž nestáví jako k nějaké "problematice", kdy je nutné osvítit společnost, aby se zbavila svých předsudků vůči homosexualitě; přistupuje k tomu jako k otázce přijetí sebe sama (okolí se svou morálkou je v pozadí). // Herecké výkony vynikající - Jake Gyllenhaal i Heath Ledger jako fakt tvrdí kovbojové s klukovskou duší, kteří si hrdě bránili své city, sice tak trochu naplňují klišé "pod tvrdou skořápkou křehké jádro", ale tady mi to nevadí, protože - ruku na srdce - tvrďáky zůstali do poslední chvíle.(6.2.2008)

Trvalo mi 3 roky, kým som si Skrotenú horu pozrela (pri niektorých filmoch sa oplatí prečkať najväčší hype), ale ako rada vravím, všetko má svoj správny čas. Pre mňa dozrel ten najsprávnejší moment a film som si vychutnala od prvej minúty po poslednú. Radím ho medzi najsilnejšie filmové zážitky, má nádhernú atmosféru šírej oblohy Wyomingu, obsahuje moju obľúbenú tragickú romantiku a bez mučenia sa priznám, že scéna vášnivého bozkávania pod schodami mi doslova vyrazila dych :-)(4.5.2008)

• - Kate Mara, která hrála dceru Heatha Ledgera, je ve skutečnosti jen o 4 roky mladší. (milealelia)

• - Heath Ledger a Jake Gyllenhaal byli oceněni na MTV Movie Awards v kategorii nejlepší polibek, Jake Gyllenhaal si pak odnesl stejnou cenu v kategoii nejlepší herec. (Dlee)

• - Ang Lee potřeboval pro jeden záběr, aby se ovce napila z potoku, ale i když s ní stravíl celý den, nepodařilo se mu ji natočit. Ovce pijí totiž jen ze stojaté vody. (imro)