Zkrocená hora

Skrotená hora

Brokeback Mountain

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

(1001) Jeden z takových těch filmů, na které se koukám a něco mi tam nějak nesedne, a já si říkám jak to, protože něco se mi zase líbí hodně, a potom si někde na internetech přečtu, že zájem o režii měl i Gus van Sant, opravdický gay s opravdickými zkušenostmi s filmy o lidech, kteří chodí přírodou a mlčí a/nebo si mručí sami pro sebe, a já si hned představím, jak by příroda a lidé a mlčení a mluvení a nepopsatelné pocity asi vypadaly v jeho pojetí, a v tu ránu je mi jasné, co mi na Zkrocené hoře nesedělo, byl to Ang Lee a jeho nevýrazný styl. -"Friend, that's more words than you've spoke in the past two weeks." -"Hell, that's the most I've spoke in a year."(29.11.2017)

Trvalo mi 3 roky, kým som si Skrotenú horu pozrela (pri niektorých filmoch sa oplatí prečkať najväčší hype), ale ako rada vravím, všetko má svoj správny čas. Pre mňa dozrel ten najsprávnejší moment a film som si vychutnala od prvej minúty po poslednú. Radím ho medzi najsilnejšie filmové zážitky, má nádhernú atmosféru šírej oblohy Wyomingu, obsahuje moju obľúbenú tragickú romantiku a bez mučenia sa priznám, že scéna vášnivého bozkávania pod schodami mi doslova vyrazila dych :-)(4.5.2008)

To s tou nominací na nejlepší film roku byl jako vtip nebo co? Jako já nevim, ale aby se dva chlapi, co jsou do tý doby jakože normální si začali najednou rozpíchávat prdele ve stanu, to mi přišlo hodně trapně přehnaný a na efekt. Je fakt, že filmu se rozhodně nedaj upřít kvality jako překrásný záběry přírody, herecký výkony jak Gyllenhaala, tak zejména Ledgera nebo solidně natočený smutný love story, jenže nic víc na tom prostě nevidim, tohle akorát boduje tim, že jsou tady dva teploušové a tak si to málokdo dovolí přímo zkritizovat, jinak podobných příběhu o nenaplněný lásce jsou mraky a mnohdy bych řek i lepší, než je tohle a oceněný jsou leda tak hovnem. Je to kvalitní, ale nejlepší film roku ani omylem, ještěže vyhrálo Crash a ne tohle(2.1.2009)

Zkrocená hora je v prvé řadě úžasně zrežírované dílo. Tygr i drak v jednom, Ang Lee, minimalisticky servíruje inteligentní, psychologické drama o lásce dvou homo/bisexuálů s maximálním citem a bez sebemenší známky patetičnosti. Jeho snaha vyhnout se lacinnému podbízení emocí zašla tak daleko, že spolu s pěknými přírodními obrazy v pozadí může mít celý film až artový nádech. Na druhou stranu vzhledem k tomu i k nadprůměrné stopáži, by se hodil trochu dynamičtější děj, hlavní herecké duo Gyllenhaal + Ledger sice podává fantastický výkon, ale to k dokonalému zážitku nestačí. Film mohl zejména v oblasti homosexualita vs. svět trochu více přitlačit na pilu. PS: Lidem typu "tento film bez homosexuality je..." bych vzkázal ať si zkusí představit Forresta Gumpa bez toho debila v hlavní roli. 8/10(27.8.2008)

Tento film jsem pochopil takto: A) V každém z nás je kus latentní bukvice. B) Osamění a sociální izolace dvou hetero "honáků" vede nutně k ruptuře konečníku. C) Sexuálně frustrovaný cowboy pohrdne ztepilou kravkou, vraným koníkem či jiným rozkošným horským zvířátkem (Divné, že? Zoofilové jsou přece taky normální lidi - bez jakékoliv ironie!! = SPOILER KE DVOJCE "Zkrocená nora"). D) Víckrát už nejedu s kámošem kempovat bez bab.(10.2.2010)

• - Příběh nečekané lásky stál producenty 14 mil. dolarů a jen v USA vydělal 82 milionů. Debutoval přitom v pěti kinech (9. – 11.12.) s tržbou 547 425 dolarů. Je to rekordní výdělek neanimovaného filmu v přepočtu na jedno kino. Podle jednoho z producentů Jamese Schamuse se rozpočet snímku vrátil už během prvního týdne promítání. (imro)

• - Herečka Anna Faris byla za svůj výkon v roli Lashawn nominovaná v kategorii Ounstanding Performance by a Cast in a Motion Film na cenu Screen Actors Guild. (R.K.)

• - Heath Ledger a Jake Gyllenhaal se natolik během tohoto natáčení spřátelili, že když se konaly křtiny Heathovi dcery Matildy Rose, Jake jí šel za kmotra. (Lynette)