Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

„Prisahám, Jack.“ Strhujúca milostná bisexuálna dráma svojou krásnou atmosférou hravo konkuruje najlepším klasikám žánru (SPOMIENKY NA AFRIKU, ZÁPISNÍK JEDNEJ LÁSKY). Výnimočný príbeh v divákovi dlho rezonuje, detto sústredené herecké výkony Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhalla (ale i Randyho Quaida, Kate Maraovej, Michelle Williamsovej a dokonca Anne Hathawayovej). Prenádherná výprava hornatého Wyomingu a podmanivé tempo rozprávania ubehne hravo i bez akčných vsuviek s medveďmi.(24.12.2006)

• Djkoma

Už je to tady zase. Vidím 80% průměr a nechápu. Stejně jako u King Konga tak i tady musím ohodnotit film jinak než většina ostatních uživatelů. Začnu u dvojce Heath Leadger a Jake Gyllenhaal. Jejich výkon je kvalitní, ale že by z toho koukal oscar? Pro mě rozhodně ne a dávat oscara za odvahu líbat se s klukem(a ješte mají i zaplaceno) to už chce odvahu. Jsem rád, že Oscara nedostal ani jedena nemusím tedy křičet a vzivat bohy, aby napravili toto zvěrstvo. Nevadí mi, že hlavní postavy jsou homosexuálové (nebo bi ? :D), ale vadí mi jak je s jejich sexuálním zaměřením naloženo. Film vypráví první půl hodinu o jejich prvním a hlubokém setkání, aby zbytek filmu vyprávěl cca 30ti letou historii jejich vztahu. Film má 130 minut a já vám říkám, že kdyby se zkrátil na 100 byl by hutnější, silnější, méně nudný a ani jedna hlavní postava by ve své vykreslenosti nijak neuvadla. To se nekoná a film vás zahltí dvěma muži, kteří se mají rádi, ale nemohou to přiznat a tak svou lásku skrývají a doufají... Jenže je to láska? Už fakt, že jeden si dojede pro prostituta a užije si je sám o sobě nevěrou a tím značí i konec jedné velké lásky. Ang Lee to je režisér velmi komplikovaný a nebojím se říct, že pro mě jen lehce nadprůměrný režisér. Žádný z jeho filmů nebyl dokonalý. Vždy jeho filmy jsou dokonalosti blízko, ale pak přijde on a přidá zbytečných 30 minut k dokonalému filmu a vytvoří paskvil krásy a nudy. Jsem rád, že jsem tento film viděl a už ho nikdy vidět nechci. O homosexuálech jsem toho viděl možná až moc(Philadelphia, Andělé v Americe apod.) a tento film se řádí mezi to horší, nudnější, nevydařené a nezachrání to ani zamilovaná dvojce Gyllenhaal+Ledger a jejich rychlovka.(26.7.2006)

Oscarová bublina dekády. Dva vynikající herci se potácí v dějově vyprázdněné (ne)tradiční lovestory o nenaplněné lásce, které k dokonalému oscarovému kalkulu chybí akorát to, aby se staly součástí milostného příběhu i ovce. Nehodlám srážet nasazení herců, které je vpravdě excelentní, ani Leeho vedení, které plně slouží příběhu - scénář, to je to, s čím mám problém. Za celé dvě hodiny se stalo co? Dva chlápci se asi 10x setkali, během toho si jeden nechal narůst knír, druhý se rozvedl a zakončili to pneumatikou a slibem. A to je všechno? Cival má recht, v podání muže a ženy by to málokoho zajímalo. Oscar podobně „vydřený“, jako ten pro Happy Feet – trendy předávají ceny.(2.1.2009)

Další pozoruhodný zážitek servírovaný panem Ang Lee. Drama o vnitřním boji s vlastní identitou. // Oba kovbojové se snažili žít podle zaběhlých společenských konvencí, ale uvnitř jim pulzovala příliš horká krev. V divoké krajině se probudil divoký cit. // Zní to jako klišé? Kupodivu není. Zkrocená hora je příkladem, že i takováto tematika se dá natočit bez patosu či citového vydírání. Tak nějak mi to přišlo mnohem upřímnější než jakékoli jiné filmy na podobné téma - Ang Lee se k tomu totiž nestáví jako k nějaké "problematice", kdy je nutné osvítit společnost, aby se zbavila svých předsudků vůči homosexualitě; přistupuje k tomu jako k otázce přijetí sebe sama (okolí se svou morálkou je v pozadí). // Herecké výkony vynikající - Jake Gyllenhaal i Heath Ledger jako fakt tvrdí kovbojové s klukovskou duší, kteří si hrdě bránili své city, sice tak trochu naplňují klišé "pod tvrdou skořápkou křehké jádro", ale tady mi to nevadí, protože - ruku na srdce - tvrďáky zůstali do poslední chvíle.(6.2.2008)

Ang Lee diváka skutečně za ručičku nevodí, ale v tom to právě je. Režisér je to fantastický a Zkrocená hora je největší hitovka letošního roku, která si všechny ty nominace naprosto po právu zaslouží. Jednoduchý a nikterak promakaný příběh je doslova natřískaný emocemi. Fantastické herecké výkony - ani nemá cenu to tady nějak do detailu rozebírat. Jak Ledger, tak Gyllenhaal předvádějí nejlepší herecké výkony své kariéry. Výtečné, neskutečně úderné dialogy. Film o dost netradičním milostném vztahu. Bez diskuze nejlepší snímek tohoto roku.(27.2.2006)

• - Ve filmu se objeví 75 speciálních efektů, z toho 15-krát jsou to digitálně namnožené ovce. Z potřebných 2 500 se na place totiž objevilo jen 700. (imro)

• - O režii se v průběhu přípravných prací zajímali Gus Van Sant a Joel Schumacher. (imro)

• - Ve scéně, kdy si povídá Ennis (Heath Ledger) s Jackem (Jake Gyllenhaal) u jereza o Mexiku, má z jednoho pohledu Ennis na tváři černé smítko. Ze záběrů z dalších dvou směrů však na tváři nic není. (AlekiCornski)