Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Film, který svou krásou zadupává vše co kdy v romanticko - dramatickém žánru vzniklo. Pro mne nejlepší herecký výkon Heath Ledgera a Jake Gyllenhaala v jejich kariéře. V žádném jiném snímku není ukázána láska tak čistě, jako právě zde. Odprostěme se tedy od předsudků či pověr a vychutnejme si toto mistrovské dílo, jenž zatím nebylo a nikdy nebude překonáno.(21.8.2007)

• Djkoma

Už je to tady zase. Vidím 80% průměr a nechápu. Stejně jako u King Konga tak i tady musím ohodnotit film jinak než většina ostatních uživatelů. Začnu u dvojce Heath Leadger a Jake Gyllenhaal. Jejich výkon je kvalitní, ale že by z toho koukal oscar? Pro mě rozhodně ne a dávat oscara za odvahu líbat se s klukem(a ješte mají i zaplaceno) to už chce odvahu. Jsem rád, že Oscara nedostal ani jedena nemusím tedy křičet a vzivat bohy, aby napravili toto zvěrstvo. Nevadí mi, že hlavní postavy jsou homosexuálové (nebo bi ? :D), ale vadí mi jak je s jejich sexuálním zaměřením naloženo. Film vypráví první půl hodinu o jejich prvním a hlubokém setkání, aby zbytek filmu vyprávěl cca 30ti letou historii jejich vztahu. Film má 130 minut a já vám říkám, že kdyby se zkrátil na 100 byl by hutnější, silnější, méně nudný a ani jedna hlavní postava by ve své vykreslenosti nijak neuvadla. To se nekoná a film vás zahltí dvěma muži, kteří se mají rádi, ale nemohou to přiznat a tak svou lásku skrývají a doufají... Jenže je to láska? Už fakt, že jeden si dojede pro prostituta a užije si je sám o sobě nevěrou a tím značí i konec jedné velké lásky. Ang Lee to je režisér velmi komplikovaný a nebojím se říct, že pro mě jen lehce nadprůměrný režisér. Žádný z jeho filmů nebyl dokonalý. Vždy jeho filmy jsou dokonalosti blízko, ale pak přijde on a přidá zbytečných 30 minut k dokonalému filmu a vytvoří paskvil krásy a nudy. Jsem rád, že jsem tento film viděl a už ho nikdy vidět nechci. O homosexuálech jsem toho viděl možná až moc(Philadelphia, Andělé v Americe apod.) a tento film se řádí mezi to horší, nudnější, nevydařené a nezachrání to ani zamilovaná dvojce Gyllenhaal+Ledger a jejich rychlovka.(26.7.2006)

To s tou nominací na nejlepší film roku byl jako vtip nebo co? Jako já nevim, ale aby se dva chlapi, co jsou do tý doby jakože normální si začali najednou rozpíchávat prdele ve stanu, to mi přišlo hodně trapně přehnaný a na efekt. Je fakt, že filmu se rozhodně nedaj upřít kvality jako překrásný záběry přírody, herecký výkony jak Gyllenhaala, tak zejména Ledgera nebo solidně natočený smutný love story, jenže nic víc na tom prostě nevidim, tohle akorát boduje tim, že jsou tady dva teploušové a tak si to málokdo dovolí přímo zkritizovat, jinak podobných příběhu o nenaplněný lásce jsou mraky a mnohdy bych řek i lepší, než je tohle a oceněný jsou leda tak hovnem. Je to kvalitní, ale nejlepší film roku ani omylem, ještěže vyhrálo Crash a ne tohle(2.1.2009)

Dobrý příběh, fantastické herecké výkony doslova všech (nedá mi to a vyzdvihnu Ledgera a Michelle Williams), neskutečně kýčovitá příroda a nádherná hudba, to jsou obrovské klady Zkrocené hory. Ang Lee natočil opravdu krásný a citlivý film, nic nevylepšuje, nic nepodceňuje, jen vypráví. Malinko mi vadily jen dva pohledy do minulosti, mně osobně tam vůbec nesedly.(3.3.2006)

Krásná příroda, dobrá kamera, pěkná hudba, přemrštěná stopáž a dva teplí kovbojové. Je to docela dobře zahrané zvlášť Ledgerem. Jake Gyllenahaal je v roli toho přiteplenějšího docela nesympatický a když má knírek, tak vypadá jak debil. Celkově ten film rozhodně není žádné veledílo, ale koukat se na to dá. Ovšem scény chlapáckého muchlování se v trávě, nebo skákání ze skály do vody (oba herci jsou přitom nazí), Angovi Lee nesežeru a hlasitému smíchu se prostě neubráním.(8.10.2006)

• - Původní povídka E. Annie Proulx vyšla 13. října 1997 v novinách The New Yorker. (imro)

• - O režii se v průběhu přípravných prací zajímali Gus Van Sant a Joel Schumacher. (imro)

• - Příběh nečekané lásky stál producenty 14 mil. dolarů a jen v USA vydělal 82 milionů. Debutoval přitom v pěti kinech (9. – 11.12.) s tržbou 547 425 dolarů. Je to rekordní výdělek neanimovaného filmu v přepočtu na jedno kino. Podle jednoho z producentů Jamese Schamuse se rozpočet snímku vrátil už během prvního týdne promítání. (imro)