V roce 1953 přijede Katherine Watsonová učit umění na dívčí univerzitu Wellesley. Jako mladá učitelka je šokovaná realitou této prestižní školy, její zkostnatělostí, upjatou morálkou a zastaralými názory. Pro dívky není určeno samostatné myšlení, protože jim poví učebnice, co si mají myslet a dokonce i jaké umění se jim má líbit. Ale co je horší, většina vyučujících i samotné studentky pokládají za nejvyšší životní metu svatbu. Po svatbě se stanou hospodyňkami, budou pečovat o domácnost, připravovat manželovi jídlo, a veškeré vzdělání, kterého dosáhly, je jim pak zcela k ničemu. Katherine má pocit, že dívky na universitě jen zabíjí čas, než se stanou profesionálními manželkami. Nechtějí se svým vzděláním něčeho dosáhnout, nechtějí pracovat, nechtějí dál studovat a budovat si kariéru. Protože žena, která se brzy nevdá, ta je neúspěšná, prohrála, žádná si přeci nepřeje nic jiného… nebo snad ano? A tak začne mladá učitelka studentkám ukazovat, že ne každému se líbí to samé umění, že každý může mít jiný názor i jiné životní cíle. Její počínání popouzí mladou studentku Betty. Ta je ukázkou dokonalé ženy, brojí proti antikoncepci, jejím jediným životním snem je manželství a dům, ve kterém je pračka a sušička. V posledním ročníku studia se provdala a její manželství není šťastné, jenže to si ona nechce přiznat. Jen o to víc poukazuje na nevhodné chování ostatních studentek, školní zdravotnice i učitelek. Zdá se, že když není šťastná Betty, nepřeje štěstí ani druhým. Protože Betty musí být šťastná, dosáhla přeci všeho, co kdy chtěla, má krásný dům, úspěšného muže, i tu pračku se sušičkou. Musí se jen usmívat a dobře reprezentovat ideál ženství. Jako Mona Lisa, vypadá šťastná, protože se usmívá. Znamená ale úsměv vždy štěstí? (TV Prima)

misulka03

Úžasné herečky, kterým vévodí Julia - co víc si přát. Od pradávna mám tuto herečku neuvěřitelně ráda a její zářivý úsměv mě vždycky potěší a navodí skvělou náladu. A musím se přiznat, že hvězdička navíc to je skutečně jenom díky ní. Film to byl krásný, ale chvílemi bohužel zdlouhavý, což mi dost kazí celkový dojem, ale stále mám před očima odjíždějící auto s usměvavou Julii Roberts a jejími dívkami, které si získala na svoji stranu, a proto 4* ()

otík

Nekonfliktní, nevinné, ale také zcela bezkrevné jednoduché drama o učitelce, která svými metodami nezapadla na významné škole. Julia Roberts si zahrála v pohodovém a poklidném filmu. Hudba: Rachel Portman ()

kocik1

Nerebelsky natočený feministický snímek o rebelské učitelce v 50. letech. Trošku té rebelie by to chtělo. Trošku odvahy. Trošku života a méně předvídatelnosti. Copak si tvůrci nevšimli, o čem točí? Film stejně tuctový a konzervativní jako to, co se snaží kritizovat. Já nudou málem usnula. ()

Sabrewulf

Nepovedený pokus o ženskou verzi Společnosti mrtvých básníků okořeněný tím, že se nová učitelka snaží studentkám vnucovat hnusné mazanice. ()

vesper001

Film o tom, jak se osvícená kantorka snaží přesvědčit své studentky o tom, že pro ženu neexistuje přímá úměrnost mezi štěstím a manželstvím, ale že správnou ženušku nelze najít ve Stepfordu, ale spíš ve skriptech a knihách. Víc se mi líbily Trhliny s menšinově zaměřenou slečnou Green než uťunťaná Mona Julia, která horko těžko maskuje třeskutý temperament maskou fádní sufražetky. Mám-li použít přirovnání v rámci konzervativního kontextu, řekla bych, že Úsměv je přednáška o sexuální výchově a Trhliny jsou fajn sex. ()

Sokkk_y

Kontroverzní konzervativní 50. léta v USA jsou (naštěstí) nenávratně pryč a Úsměv Mony Lisy je důkazem toho, jak silně byla tehdejší společnost vedena k přemrštěné zásadnosti. Když bych to řekl silněji, tak tehdejší lidé, obzvláště ženy, byly otrokyněmi doby. Film je živoucím důkazem a věrnou reprodukcí poválečných Spojených států. Co se týče samotného filmu, některým říká mnoho, některým ne. Jedna žena přijíždí z moderní Kalifornie na staromódní a tradicionální univerzitu Wellesley, aby vnesla trochu života do místních dívek, jejichž jedinou náplní života je nedokončené studium, nešťastná rodina a otročení v domácnosti. Opět skvělá Julia Roberts předvedla perfektní herecký výkon hodný nominace alespoň na Zlatý Glóbus. Dokázala, že je, a vždy bude, špičkou filmového světového nebe. Vzaději jí sekundovaly mírně ostrá, avšak taktéž skvělá Kirsten Dunst, nerozhodná Julia Stiles a pro mě nejlepší vedlejší herečka tohoto filmu Maggie Gyllenhaal. Vše vypadá na vskutku kvalitní drama, avšak velkou slabinou je scénář. První část ujde, ale jakmile začne film přecházet do části romanticko-komické, následuje náraz v podobě nudného romantického béčka. Abych se přiznal, je pro mě obtížné hodnotit tento film. Herecké výkony balancují na hranici tři / čtyři hvězdy, ale zpackaný scénář je tak na dvě hvězdy. Jelikož ale kamera a výprava nádherně mapují těhdejší dobu, přikláním se k čistému nadprůměrnému průměru. ()

Kamkon

Poprvé v kině docela nuda, ale napodruhé a napotřetí v televizi neskutečně silný příběh zobrazující zraněné lidské charaktery, které, pokud si však vzájemně pomohou, naleznou sami sebe a skvělý herecký ansábl k tomu. ()

Charlizee

9.6.2010 jsem si tento film pustila podruhé a hodnocení posouvám o hvězdičku nahoru... Nemám moc co sdělit, většinou je tady vše napsáno, tak snad jen to, že jsem při závěrečných titulcích měla opravdu blahý pocit :o) Možná jsem jen dlouho neviděla nic "normálního"... Jsem ráda, že existovaly ženy, které nám dokázaly zajistit plnohodnotné partnerství s muži = nejen my můžeme vykonávat mužskou práci, taky oni mohou vykonávat práci nás žen a je to úplně normální - kdyby můj muž tak skvěle nevařil, asi bychom pochcípali hlady :D Kirsten Dunst tady odvádí nejlepší herecký výkon, jaký jsem u ní viděla - možná i proto, že je trochu obsazená proti typu (když se místy objevila, skřípala jsem zuby:-) ). A další skvostný výkon patří Maggie Gyllenhaal, u ní ale zatím nemám moc s čím porovnávat. ()

lennyd

Katherine Watsonová (Julia Roberts) nastupuje jako učitelka umění na prestižní univerzitu. Dostává na starost třídu plnou dívek z horních deseti tisíc. Tyto se zde sice učí poznávat autory uměleckých děl, ale stějně ví, že nakonec skončí jak se tak říká "u sporáku". Katherine chce ale toto změnit, donutit mladé ženy k vyšším cílům, než jen zašívat manželům ponožky (naštěstí ji neberou moc vážně :)... Feministické drama, plné krásných žen (Julia Roberts, Kirsten Dunst, Julia Stiles), které buď zvolilo špatnou dobu nebo špatný cíl. Se svojí skoro dvou hodinovou stopáží začne brzo nudit, a kromě několika málo spestření je tak nějak o ničem... Škoda, trošku dotáhnout scénář a mohlo to být o něčem jiném.... ()

asirtes

Veľmi pekný snímok o učiteľke s veľkým srdcom a malými kozami, ktorá nachádza a rozdáva ničím nevyčísliteľné hodnoty lásky k bigamii, polygamii a iným zaujímavým -gamiám a sexuálnym praktikám. To jako fakt jú pane učitelko! Moč pekne! ()

Pavlínka9

Skvělý výkon Julie Roberts a hmmm.... v podání fešáka Dominica Westa :D :D V dané škole bych jako učitelka nevydržela asi ani týden, jelikož bych je všechny převerbovala na samostatně uvažující a neprovdané dívky :D :D Tudíž silně sympatizuji s hlavní hrdinkou, která v době "amerického štěstí" v podobě 50.let 20.století žila a žila ho po svém. Ve filmu je pouze lehce ukázáno, co se po ženách v tehdejší době chtělo - mohlo tam toho podle mého názoru být víc :) Ale aspoň tam bylo to typické :) Je to zajímavý pohled do minulosti, v níž ale i v současnosti žije plno lidí ;) ()

OHI

Dosti odlišný styl oproti Čtyřem svatbám, Newell si mohl alespoň odpustit milostné pobláznění, které mi ke charakteru hlavni hrdinky moc nesedí, zato skvěle pasuje J. Roberts.Jsem zvědavá, jak si poradí s Harrym. Jako následník Cuaróna to bude mít hodně těžké. ()

cross

Banda uječených slepic se v Americe let padesátých setkává s realitou všedního dne. Jinak tento film snad ani charakterizovat nelze. Ok, asi to tenkrát tak nějak chodívalo, ale proboha, koho to dnes zajímá - bez pořádného příběhu? Snad jen první půlka je o něco lepší, protože čekáte, co se stane a ono... Světe div se, nestane se nic. Uječená nuda postavená na nicneříkajícím scénáři. Leč, slušně natočená... ()

Kosmik 1

Ani mě to nepotěšilo. Takové nemastné, neslané. Nebylo se čeho chytit. Julii Roberts moc nemusím a u Kirsten Dunst jsem si zvykl, že její místo je po boku Spidermana. Nedá se nic dělat, nezaujalo mě to. Dvě hvězdy za snahu a dobré herecké obsazení. ()

KarKulA

Sonda do USA 50tých let v kontextu postavení žen a dívek ve společnosti. Nepochybně zajímavé téma, ncméně ač je film plný slavných jmen, není nikterak záživný a vyšumí do ničeho - nuda, nuda, nuda. ()