Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Chlapec Andy dostane k narozeninám figurku ve skafandru - Buzze Rakeťáka. Má už spoustu dalších hraček, nejraději má figurku kovboje Woodyho. Netuší ale, že vždycky v noci, když Andy spí, ožívají. Buzze si všechny hračky ihned oblíbí, až na Woodyho, který na něj žárlí. Dokonce Rakeťáka jednou shodí z okna na dvorek, což mu mají ostatní hračky za zlé. Andy odjíždí s matkou na pizzu; nemůže najít Buzze, a tak si vezme s sebou Woodyho. Rakeťákovi se podaří z dvorku utéct a naskočit do auta. S Woodym se ale nepohodnou, oba vypadnou z auta. Cestou je sebere zlý kluk Sid, který bydlí vedle Andyho a je o něm známo, že své hračky mučí. Buzz a Woody se pokoušejí utéct, hlídá je ale Sidův zlý pes. (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (102)

  • Spoluscenárista Andrew Stanton v době, kdy propagoval svůj hit Hledá se Nemo (2003) vzpomínal, jak už při práci na Toy Story padlo v rámci týmu Pixaru rozhodnutí neprokládat film muzikálovými čísly, jak bylo tehdy u animovaných filmů zvykem: "Úspěšný animovaný film rovnalo se veliký rozmáchlý muzikál. Ne že bychom neměli rádi muzikály, ale nikdo z nás neměl pocit, že jsou jediným způsobem, jak natočit dobrý animovaný film. Když se animované filmy stávaly na konci osmdesátých a na začátku devadesátých let čím dál tím úspěšnějšími, definice toho, čím vlastně jsou, se mezi lidmi stávala čím dál tím užší. Hrozně nás to štvalo. Všichni jsme filmoví fandové a bylo frustrující číst recenze kritiků, jejichž názory obvykle uznáváte. Vždycky když se objevil nový animovaný film, jako by vypuli mozek a napsali něco ve smyslu: 'Dobré pro děti. Dávám čtyři hvězdičky.' A my na to: 'Cože? Kdyby ten samý příběh natočili s normálními herci, dostal by stěží jednu!' Takže jsme se rozhodli natočit animovaný film, který se bude snažit být stejně kvalitní jako kterýkoli z našich oblíbených hraných filmů. A tak samozřejmě myslíme pořád. Bez ohledu na to, jak moc máme rádi animaci, poslední věc, na kterou myslíme je, že točíme animovaný film. Prostě točíme film. Nechceme sedět v koutku s bryndákem a papat kašičku. Chceme jíst u stolu s dospělými." (NIRO)
  • Pro potřeby namluvení skutečných hraček, které se prodávaly pod Disney s podobiznou filmových hrdinů, byl pro Woodyho najat Jim Hanks, bratr Toma Hankse. (vyfuk)
  • Celosvětová premiéra proběhla 19. listopadu 1995 v Hollywoodu. (Varan)
  • Když animátoři vymýšleli pohyb plastových vojáčků, přilepili tenisky na dřevěnou desku a pak se pokoušeli ve svém výtvoru chodit. (Pierre)
  • Toy Story: příběh hraček je prvním celovečerním počítačově animovaným filmem, i proto si vysloužil Oscara. Pro ilustraci: vytvořit jedno políčko trvalo někdy až 13 hodin. (Pierre)
  • Postava Pastýřky je odkazem na pohádku Hanse Christiana Andersena „Pastýřka a kominíček“. V ní taktéž hračky v dětském pokoji ožívají, když se nikdo nedívá. (Pierre)
  • V roce 2012 vyhodnotil Americký filmový institut snímek 6. nejlepším animovaným filmem v historii. (vyfuk)
  • Film měl rozpočet pouhých 30 milionů amerických dolarů, což je nejméně v historii studia Pixar. Tvůrčí tým filmu tvořilo 110 zaměstnanců včetně 27 animátorů. Dalším "nej" je také suverénně nejkratší stopáž ze všech „pixarovek“: pouhých 77 minut. (Dlee)
  • Na konci roku 1993 tým Pixaru prezentoval první nástin příběhu. Disney Studio nebylo spokojeno, neboť Woody prý působil jako sarkastický pitomec. (Dlee)
  • Jméno Buzze Rakeťáka je inspirováno skutečným astronautem Edwinem "Buzz" Aldrinem. (a_hofferson)
  • V každém snímku od studia Pixar si můžeme všimnout pizzerie Pizza Planet. Poprvé se objevila právě v tomto filmu. (Mablis)
  • Při závěrečné honičce se Andyho sestra Molly podívá do zpětného zrcátka a uvidí Buzze (Tim Allen) a Woodyho (Tom Hanks) na autíčku. V rádiu přitom zní písnička "Hakuna Matata" z jiného titulu studia Disney, Lvího krále (1994). (DominikV)
  • Původně měl být hlavní postavou Tinny z krátkometrážního snímku Pixaru Tin Toy (1988). Ztratil se během rodinného výletu a aby se dostal zpět domů, dá se dohromady s břichomluveckou loutkou. Tinny byl později nahrazen hračkou-astronautem jménem Lunar Larry, z něhož se nakonec stal Buzz (Tim Allen); loutka se proměnila ve Woodyho (Tom Hanks). (HellFire)
  • Postava Andyho (John Morris) je pojmenována po Andriesi „Andym“ Van Damovi, profesoru univerzity Brown, IT specialistovi a průkopníkovi počítačové animace. Mnoho lidí pracujících na filmu byli jeho žáci. (HellFire)
  • Postavičky nikdy ve filmu nemrknou ve stejný čas, nýbrž vždy jedna po druhé. (HellFire)
  • Na jednom z aut můžete zahlédnout poznávací značku „HTT1195“, což je odkaz na producenta filmu, společnost Hi Tech Tunes. (HellFire)
  • Název stěhovací společnosti Eggman Movers odkazuje na uměleckého vedoucího filmu Ralpha Egglestonea. (HellFire)
  • Buzz (Tim Allen) sundává z police krabici s nápisem „Binford Tools“. Stejná společnost sponzorovala Allenův pořad v seriálu Kutil Tim (1991). (HellFire)

Související novinky

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

Do Ledového království se vrátíme i počtvrté

17.11.2023

Disney dlouhodobě sází na jistoty. Vzhledem k tomu, že nejvýdělečnější filmová sága všech dob, tvořená superhrdiny od Marvelu, je v nemalých problémech, jež byly jen zdůrazněny obrovským kasovním… (více)

Disney a Flash v kinech zakopli

Disney a Flash v kinech zakopli

19.06.2023

Strastiplná produkce Flashe by vydala na samostatnou knihu, minulý týden ale komiksový blockbuster konečně vběhl do kin a díky nadějným vyhlídkám, kdy podle některých odhadů mohl mířit až na… (více)

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

Disney oznámilo kupu animáků a taky vyhazovy

09.02.2023

…a všechny jsou pokračování starších hitů. Tak by zhruba šlo shrnout to nejdůležitější z první letošní čtvrtletní konference společnosti Disney, na které vracející se šéf Bob Iger ubezpečil akcionáře… (více)

Reklama

Reklama