Oliver Twist

• Velká Británie Oliver Twist (více)

Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu. (Česká televize)

zdenur

Dostala mě silná atmosféra, která je podle mě společně s herci hlavním pilířem filmu. Nevím co vytknout, ale prostě se někde stala chyba. Většinou jsem měl víc starostí s tím, jak si v kině sednout, než užívat si děj. Až se závěrečnými titulky jsem si uvědomil že jsem film už kdysi viděl. To o něčem svědčí. ()

JM87

Je mi jasný, že se do filmu nedá narvat všechno, ale vynechat tu druhou nejhlavnější linii o tom, kým vlastně Oliver byl? A pak to vlastně upravit naprosto podle sebe, že původně děj z knížky nemá nic společnýho s filmem? To mě dost na**alo. A pokud bych zapomněl na to, že sem vůbce četl nějakou knížku, tak by mi to časem začalo připadat nudný. Jinak chválím představitele Fagina, ten byl fakt zahranej dobře. ()

IsaacNewton

Tenhle film nám pustili o angličtině ve škole v originálním znění a ikdyž jsem tedy musela udržet hodně pozornost abych vůbec rozuměla, příběh se mi moc líbil. Anglie 19. století byla skvělo vyobrazená, to mě opravdu dostalo, a příběh je moc hezký (nevím, nakolik je věrný předloze Dickense, ale rozhodně je hezký). Výkon malého představitele Olivera Twista je výborný, nedokáži si představit, jak se režisérovi povedlo ho takhle donutit skvěle hrát. A i když ve filmu není mnoho akčních chvil, udrží po celé dvě hodiny pozornost a velmi zaujme, což je přesně to, co takové filmy potřebují. ()

VictorMartel

Aplikace ekonomické psychologie. Parazitismus na lidské úrovni je hlavně o přesvědčování vyžíraného, že sám parazituje na parazitujícím. ()

Pawlisman

Co na to říci..líbivá a kvalitní produkce, to ano. První půlka si koledovala o 5 hvězd. Co dále hodnotit u adaptace než věrohodnost dle původního díla. Ta je v té první nudnější půlce skoro dokonalá. Co se pak ale děje, to je odvážné a zvláštní. Zredukovat dvě podobné krádeže do jedné, budiž. Vyhodit pár důležitých postav, budiž. Ale vlastně zcela opomenout skoro klíčovou dějovou podstatnu tohoto literárního díla a zkomolit tak původní lterární dílo, to je dle mého názoru trestuhodné. Zcela v druhé nabyté půlce již nevešla linka o dědictví a honosného původu Twista..stejně jako další věci. Škoda, jakoby po první půli Polanski zjistil, že takto to nepůjde a film by byl 3hodinový, tak prostě hlavní druhou půli náhodně ostříhal, pospojoval a vylezl z toho Polanského Twist. Chyba.. ()

dvd-L

Roman vzal knihu (originál s věnováním, vlastnoručně podepsaný Charlesem Dickensem), nalistoval stránku kde se Oliverův příběh upozaďuje a pátou stránku od konce a vše co bylo mezi tím vytrhl. Některé listy co mu zůstaly v ruce potom přilepil zpátky páskou na koberce aby mezera v číslování nebyla tak očividná. ()

Camac

Výborná adaptace. Dickensovské postavy se všemi těmi hůlkami, klobouky a plášti. Zpočátku trochu groteskní. Postupně však vystupuje krutost a sociální rozdíly té doby. ()

sandinista

Mám rád historické filmy. I když se v tomto případě jednalo o adaptaci klasického díla, Polanski výborně vytvořil atmosféru ponurého Londýna 19. století. Skvělý Ben Kingsley. ()

sNeDy

Knížkou nedotčen (já vím, já vím, hodlám to napravit) jsem si užíval první půlku filmu, kdy ještě mozaika obrazů držela v kopě a bylo zajímavé seznamovat se s postavami a atmosférou Londýna. Druhá půlka, kde přebírá otěže od Dickense scénárista, je nic moc drama, kde se nikdo nechová logicky, z Olivera Twista je stojící mimoň a jediná živoucí postava umře (asi spoiler, ne?). Herecky výborně, režijně ok, ale scénárista nám jen dokázal, že kvalit autora předlohy ani zdaleka nedosahuje. Což nám mohl sdělit i méně bolestnou cestou... ()

rusty09

Nečetl jsem knihu, ani neviděl jiný zfilmování. Tohle mi přišlo v pořádku, nic světobornýho to ale nebylo, ale krásnej příklad českýho státu v posledních několika letech. ()

vipburgr

Myslím, že se režisérovi pěkně podařilo vystihnout styl románové předlohy od Charlese Dickense. Oliver je už od prvních chvil naivní a roztomilý chlapeček, který to v životě nemá vůbec lehké. Jeho sentimentalita je občas až hraniční, je s ní ale zacházeno s citem – pořád jsem měl dojem, že Oliver je naivní, nikoli směšný - takže na výsledný dojem má spíše pozitivní význam. Prostředí filmu i postavy jsou hodně věrné. Pokud bych chtěl hlouběji hodnotit obsah filmu, snadno bych se dostal k hodnocení knihy…Takže pokud jste román četli, na film se můžete bez obav podívat a pokud ne, aspoň budete vědět, o čem je… ()

sandis

Přestože je to od Romana Polanskiho, tento příběh je opravdu dost nudný, s čímž toho asi nemohl příliš udělat. 7/10. Příliš krátké. ()

amarth

a půl navrch...Starší film o Twistovi byl méně infantilní a hlavně ne tolik pohádkový, proto se přikláním k menšímu bodovému ohodnocení. ()

Radek.SCH

Barevné filtry použité u záběrů na krajinu jsou pěkné, to jo, ale ten film je až příliš obyčejný. Polanski nechtěl prostě nic jiného než "něco pro děcka" a podle toho to tak vypadá. Moc se nesnažil. ()