• Francie

Drama / Rodinný

Velká Británie / Česko / Francie / Itálie, 2005, 130 min

Je to Polanski, ale asi už nikdy to nebude autor Rosemary. Zkrátka a dobře, čím je starší, tím míň mě baví. Tenhle film je takový průměr, parádní exteriér, masky i kostýmy, znásobené natáčením v Praze, průměrné výkony herců a tak nějak sám pro sebe napsaný scénář. Je pravda, že Dickens je dost nestravitelný a přesto často adaptovaný. Možná kdyby si RP vybral jako předlohu něco akčnějšího, mohl natočit zajímavý a přínosný film. Takhle, bohužel vyplodil jen dalšího průměrného adepta na pomalou smrt v zapomnění. Škoda.(19.10.2006)

I když filmy pro děti a s dětskými hlavními představiteli nemám zrovna v lásce, tak tohle bude asi výjimka. On to totiž zase až tak moc dětskej film nebyl, protože tam šlo o krádeže i o vraždy. No ale podle happy endu jsem zjistil, že to byl rodinný filmek. Vyzdvihuju Fagina v podání B. Kingsleyho, kterýho jsem poznal až podle závěrečnejch titulků. Londýnská atmo dobře vykreslená, jakož i ponurost kriminálních živlů a míst jejich výskytu.(7.11.2006)

Adaptace Dickensova románu potřebovala nutně osekat, jinak by ten film musel být tak na 4 hodiny. Některé zápletky a v závěru knihy objevené a objasněné souvislosti tak musí jít stranou. Polanski vytvořil zjednodušenou verzi příběhu, ale zachoval základní rysy a některé scény si poupravil tak, aby alespoň trochu připomínaly ty knižní (viz vloupání nebo Sikesova smrt).(1.1.2011)

Veľmi pekný a dobrý film s perfektným historickým pozadím. Skvelá réžia Romana Polanskeho sa nedá prehliadnuť. Skvelo vybraté natáčacie lokály sú snáť bez chybičky. Herecky kvalitné, chudáka Bena Kingsleyho som poznal až po dlhšej dobe. Pekný vizuál, dobrá kamera a dej takisto ušiel, len škoda že ku koncu strácal na zaujímavosti. Dlhšia stopáž nakoniec aj mierne prekážala, aj keď film oku stále lahodil. 76%(13.3.2009)

Knížku jsem nečetl, tak nevím jak ta je podrobná, ale z filmu jsem měl neustálý dojem, že se jedná o rychlého stručného průvodce knihou Oliver Twist. Zejména se to projevuje v nepropracovanosti a nepochopitelnosti jednotlivých postav. Jejich motivy jsou neznámé, jejich činy špatně pochopitelné. Zvolnění tempa filmu a větší důraz na psychologii (včetně té hlavní, která žádnou ani nemá) by filmu prospěl. Jinak film vypadá vizuálně dobře, i když i přes vysoký rozpočet vypadá jako by se vše odehrávalo na jediné ulici . Herecké výkony dětí jsou hodně dobré, ale nejvíce to s rolí vyhál Ben Kingsley, který stvořil opravud démonickou postavu a scény s ním jsou to nejlepší, co film nabízí. Až někdy ale budu mít chuť na tuto klasiku, raději dám přednost verzi Davida Leana.(10.4.2013)

• - Na Barrandově vyrostly kulisy Londýna 19.století, v jehož ulicích korzovalo osm set komparistů a prohánělo se dvacet kočárů. (EMMY)

• - Lokace na pražském Barrandově byly tak velké, že se mezi nimi režisér Roman Polanski přemisťoval na skútru. Dále se natáčelo v Berouně a Žatci. (don corleone)

• - Nápad na zfilmování románu pochází od Polanského ženy, a jelikož on hledal něco, v čem by si mohly zahrát i jejich děti, ihned se pustil do Olivera Twista. (don corleone)