Godzilla vs. Mothra vs. Mechagodzilla: Tokio SOS

• japonský

ゴジラ×モスラ×メカゴジラ 東京SOS

• japonský

Gojira tai Mosura tai Mekagojira: Tôkyô S.O.S.

Godzilla, Mothra, Mechagodzilla: Tokyo S.O.S.

Akční / Fantasy / Sci-Fi / Horor

Japonsko, 2003, 91 min

Tento diel priamo nadväzuje na predchádzajúci. Mechagodzilla je v oprave a Godzilla si dáva šlofíka na dne morskom. Do toho sa zjavujú minidvojčatá ktoré zvestujú japoncom aby vrátili Godzilline kosti ( ktoré sú zabudované v Mechagodzille ) späť do mora lebo inak vypovie Mothra ľudstvu vojnu. Ak ju poslúchnu, na oplátku Mothra zastaví Godzillu. He, Mothra síce oplýva svalnatými rečami, ale proti Godzille vydrží ledva 10 minút než je nadobro spacifikovaná. Napokon musí zasiahnuť práve Mechagodzilla a pripoja sa aj čerstvo vyliahnuté Mothrie larvy ktoré proti Godzille rozpútajú partizánsku vojnu. Jednoduchý dej, hromada akcie a devastácie Tokya. Nič nové pod slnkom, ale pekné výbuchy vždy potešia.(26.7.2011)

Říká se „Do třetice všeho dobrého a zlého“, ale já měl obavy, že to Tezuka nezvládne ani tentokrát. Naštěstí mě docela mile překvapil a já si tento sedmadvacátý díl konečně užil. Děj navazuje na předchozí díl, ale velké pozitivum jsem viděl především v tom, že se tu prostřídalo herecké obsazení. Yumiko Shaku se tu objevila jen na malou chvíli, aby ovládaní opravené Kiryu přenechala dvojici postav (Azusa,Akiba), kteří mi byli mnohem více sympatičtí. Navíc je tu mnohem více prostoru věnováno mému nejoblíbenějšímu „monstru“ Mosuře. Asi nejvíce mě režisér potěšil vzpomínkovým flashbackem z filmu Mosura (1961), ve kterém jsme měli možnost vidět postavu doktora Shin'ichi Chuja poprvé. Na rozdíl od zmiňovaného filmu tu však Mosura hrála spíše „druhé housle“. Její souboj s Gojirou byl víceméně povedený, tady bylo cílem tvůrců spíše zahrát divákům na city. Osud božského tvora mi nebyl vůbec po chuti, ale bylo potřeba na svět přivést nový život. On celkově mi přišel tento díl docela ponurý, zvláště co se dramatičnosti týče. Konečně se scénáristé oprostili od těch nesmyslných hovadin, které zdobily poslední díly a divákům nabídli docela velkou akční pasáž nabitou pořádným soubojem. Tentokrát nebudu ani moc hanit triky a použité efekty, protože já byl vážně spokojený s nabídnutou show. 60%(29.12.2014)

Po trochu nezvládnuté fackované mezi G a MG(2002) je tohle SOS docela překvapení. Těžkopádnost a hloupý pathos předchozího filmu je pryč a najednou to všechno působí strašně uvolněně a nenuceně-najednou to vypadá, že zase někdo točí film z nadšení, pro zábavu a že ví co dělá. Nešikovně pilotovaná Mechagodzilla je tentokrát trošku upozaděná ve prospěch kultovní Mothry a to je jen dobře-Divák-Gfanda se dočká všeho co už dávno zná. SOS velmi vkusně odkazuje(a někdy dokonce i přímo cituje )na některé legendární scény starých filmů(ach ano-dojde i na nezapomenutelný kousanec do ocasu :D :D ) a buduje si tak pevný základ, který s přehledem unese nejednu scénáristickou potrhlost. Samotný závěrečný fight všech tří velikánů zabírá více než polovinu filmu a pro fandy tohodle žánru je to prostě silně labužnický zážitek.(27.7.2013)

Pokračovanie Godzilly priamo nadväzujúce na predošlý diel, ktoré bolo akýmsi predkrmom pred samotným "veľkým japonským finále". V podstate sme sa dočkali podobného scenára ako v celej novodobej sérii. Čo v tejto sérii kvitujem je to, že sa vrátila k počiatkom a Godzillu vykresľuje ako zlo, ktoré vzišlo ako dôsledok ľudského konania. Na druhej strane mi tu chýba trošku tej infantilnosti a taktiež Japonci asi nepochopili, že keď chcú vytvoriť veľkofilm, tak do neho musia aj investovať. Lebo na tých vizuálnych efektoch (aj keď časom značne pokročili) je vidieť béčkový rozpočet. 60 %(2.3.2015)

Čo je skvelé, tvorcovia ďalej posúvajú príbeh pôvodnej Godzilly/Mechagodzilly a rozvíjajú jej mytológiu. V tomto kontexte je návrat Cosmos a Mothry zmysluplný, na rozdiel od ubíjajúceho remaku všetkéhomožného v Gojira taj Mosura z 1992. Aj design monštier i súboje sú relatívne ok, no to všetko sme už videli predtým 26 krát. Relatívne originálna zápletka, no inak priemer.(31.5.2014)

• - Film je přímým pokračováním Godzilla Against Mechagodzilla (2002). Tyto dva snímky jsou jediné v sérii „Millenium“ (1999–2004), které mají dějové propojení a nejsou zcela samostatnými filmy. (Israha)

• - Dvě larvy Mothry, které se v průběhu filmu vylíhnou z kokonu, aby pomohly své matce v boji s Godzillou, jsou vizuálně odlišné. Toto není náhoda, mělo tím být naznačeno, že jedna z larev je samec a druhá je samice. (Israha)

• - V knize „Godzilla X Mothra X Mechagodzilla: Tokyo S.O.S.: Super Complete Works“ je obsaženo poměrně velké množství konceptů, které navazují na konec filmu a na skutečnost, že japonští vědci mají k dispozici vzorky DNA většího množství monster. Tyto koncepty, vedoucí k příběhu o vytvoření armády mechanických klonů těchto monster, jsou však pouze fanfikce, nikdy nebylo zamýšleno žádné takovéto filmové pokračování natočit. (Israha)