Bitva o Midway

Trailer

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

Trailer

laik_60

film poplatný dobe svojho natáčania. Dnes by sa to trikmi len tak hemžilo, tu sa autori pokúsili "vylepšiť" film dokumentárnymi zábermi. Celé je to o tom, ako sa dali Japonci "napáliť a oklamať" v Tichomorí. Ale aj o skvelej stratégii Nimitza. Oceňujem plejádu skvelých hercov. už len z úcty k nim pridávam bod. ()

Big Bear

Tento film jsem poprvé viděl na videu u sousedů v němčině s šíleným jednohlasým amatérským dabingem a v brutální kvalitě, protože se jednalo o několikátou video-kopii. Přesto jsem na film zíral s otevřenou pusou. Zejména letecké souboje mi připadaly úžasné. Dodnes si vybavuji střemhlavé Dauntlessy vrhající se jeden za druhým po křídlech dolů na japoské letadlové lodi se zadními střelci zuřivě pálícími po Zerech, která kryla Japoský svaz. Dnes už vím, že třeba při Japonském náletu na ostrov Midway si leckeré záběry filmaři vypůjčili z filmu Tora Tora (hořící PBY Cataliny, nouzové přistání B-17F atd..), ale i tak se jedná o bezvadný válečný film z Tichomořské oblasti, kdy se válečná štěstěna poprvé obrátila na stranu USA. Od Midwaye už USMC a USN jednotky hnaly Japonce zpátky až na vlastní ostrovy. Solidní zpracování podtrhuje hvězdné herecké obsazení. Heston, Fonda, Mifune ad. Vytkl bych snad jedině trochu chaotické stříhání záběrů útočících letounů ať už se jedná o americké či japonské letouny. Nejednou při útoku japonských letounů je dán najednou záběr třeba na americký avenger a při scénách kdy Japíci kosí Wildcaty jsou zase vkládány americké záběry z guncamer na poslední okamžiky Zer a dalších japonských strojů... To ale laik ani nepostřehne. Dávám za pět býlých hvězd v modrém poli ! * * * * * ()

Stružák

Zbytečně zmatečný film. Zpočátku se zdálo, že film bude hezkým dokumentem, ale s postupem času jsem začal mít ve všech těch jménech a pozicích zmatek. Celý film byl navíc zbytečně poškozen zápletkou mezi americkým letcem a jeho "japonskou" snoubenkou... Na druhou stranu nutno uznat, že film docela hezky dokáže vtáhnout do děje a člověk si opravdu připadá jako na širém moři... ()

Pohrobek

Jeden z nejpůsobivějších a přitom překvapivě věrných válečných velkofilmů v pravém slova smyslu. Vojska, především piloti, jsou tady bohudík nazíráni jako masa, což však vůbec nebrání jednotlivým skvělým výkonům. Bitva o Midway si svojí důležitostí a válečnou surovostí reprezentovanou situací, kdy proti sobě "stály" lodě, jež na sebe navzájem neviděly, a přesto se posílaly ke dnu, jistě právem zaslouží důstojný pomník, jejž jí tento film vytvořil. ()

Shakers

Slušný príbeh a dobré herecké obsadenie, ale podla mňa to bolo až moc rozťahané, hlavne úvod. Zo začiatku slušné vykreslenie stratégie, ale keď sa akcia stále nedostavila, mi to prišlo ako keby Amíci zo Šikámči hrali piškvorky. Jasné, chápem, že tvorcovia chceli budovať atmosféru, ale po hodine ma to prestavalo baviť a mal som chuť zaútočiť skôr ako oni. Akcie sú miestami až moc nepriehľadné a chaotické. Len niektoré zábery sú skutočne dobre. Taktiež aj emócie a romantická línia vôbec nefungujú. Podobne je na tom aj Williamsová hudba. Keby vynechali americkú šikmášku rodinku, možno by to stratilo pre niekoho emócie, ale s môjho pohľadu by to malo trochu väčší spád a predovšetkým tempo. Beriem ohľad na to s akého je to roku, ale toto u mňa moc nezabodovalo. 60% - 3* ()

• Midway je atol o rozloze 6,2 km čtverečních ležící v severním Pacifiku (blízko Havajského souostroví). V okolních vodách se dne 4.června 1942 odehrála nejznámější bitva, bitva o Midway. Námořnictvo Spojených států zde potopilo čtyři největší letadlové lodě japonského námořnictva, které chtělo Midway obsadit a tím Japonsku způsobilo drtivou porážku. V současné době je letiště na ostrovech používáno jako nouzové letiště pro dopravní letouny letící přes Tichý oceán. (Rodriguez)
  • V době bitvy byly hlavními typy US Navy stíhačky F4F Wildcat, bombardéry SDB Dauntless a torpédové TBD Devastator. Přímo na Midway bylo i pár stíhaček námořní pěchoty F2A Buffalo, bombardéry Vindicator a armádní bombardéry B-17 a B-26. Ve filmu ale lze na historických záběrech spatřit i letouny, které v té době ještě nebyly ve výzbroji nebo ani nebyly ve vývoji. Konkrétně stíhací F6F Hellcat, F4U Corsair nebo bombardér TBF Avenger. Případně stíhačky P-40 Warhawk, které v době útoky na Midwayi vůbec nebyly umístěné.  Záběr exploze letounu kapitána Gartha (Charlton Heston) dokonce nepochází z 2. světové války, ale jedná se o nehodu proudového F9F Panther z období Korejské války. (Foxhound#1)
  • Japonské letouny ve filmu představovaly upravené americké stroje. Stíhačky A6M Zero a částečně i bombardéry B5N ztvárnily upravené T-6 Texan a SJN Texan. Bombaréry Aichi D3A a Nakajima B5N pak letouny BT-13 a BT-15 Valiant. (Foxhound#1)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)