Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Obsahuje větší než malé množství spoilerů!!! Tzn. v podstatě hlavně pro ty, kteří viděli film, a nečetli knihu Těžko tenhle film hodnotit jako celek, protože on jako celek tak nějak nefunguje, a ani by nikdy fungovat nemohl. Osmisetstránková předloha je k prasknutí přeplněná vedlejšími motivy, které hlavní příběh obohacují nejen o spoustu humorných situací, ale taky o "kouzlo" uvěřitelnosti. Navíc i hlavní postavy (myslím kromě Harryho, tedy Hermiona a Ron) mají v knize opravdu spoustu prostoru, který je ve filmu (obzvláště u Rona, i když moje milovaná Hermiona ho taky nemá o moc víc...) po hříchu nevyužit. Co naplat, smíříl bych se s osekanou předlohou i se spřeházenou chronologií děje, kdyby to bylo uděláno vážně mistrovskou formou, ale ono není. Příběh je osekán opravdu hodně (a co si budeme povídat, stopáž 138 minut je uboze krátká, vždyť i čtyřikrát kratší první díl trval asi 150 minut, a stejně nedokázal knihu vystihnout ani zdaleka, viz můj komentář k němu), a vynechány jsou i stěžejní události a situace. Postavy jednají naprosto nelogicky (jistě že vím, proč členové BA letěli na ministerstvo na testrálech, a ne na košťatech, ale vím to, protože jsem četl KNIHU! Vážně by byla desetivteřinová scéna, kde Umbridgeová zamyká košťata do kumbálu, tak nemyslitelná???), a o nějaké psychologii tady nemůže být vůbec řeč. Zřejmě je objektem tohoto tvrzení sám Harry, se kterým si v knize jeho mysl opravdu ďábelsky pohrává, ovšem ve filmu jde jen o naprosto nesmyslné a nevysvětlené divadélko pro oko (Leelo :-) diváka. Herecké výkony všech zůstávají víceméně stejné (už se skoro stydím jí chválit, ale Emma je prostě fakt Hermiona :-), Daniel Radcliffe se ani o kapku nezlepšil, jeho výkon se mi tedy líbil asi stejně jako jeho ošmiklané vlasy (BOŽE!!! Musejí za každou cenu ku.vit předlohu???!). Krom Hermiony jsem bezvýhrad spokojený s Lunou Lovegood (pro češtinofily Lenka Láskorádová), která je fakt dokonalá (ovšem škoda, že význam její postavy ve filmu naprosto zaniknul, vzhledem k tomu, že o Jinotaji padla asi jen jedna zmínka), stejně jako charismatem sršící Helena Bonham Carter, která mojí milé (opravdu mám Belatrix rád) Belatrix vdechla zajímavou podobu (ale nejlepší Belatrixina scéna - boj na život a na smrt s jejím bratrancem Siriusem - se změnila na jediné kouzlo, které vyslala poté, co Sirius svedl souboj s Luciusem... (mimochodem výborný Jason Isaacs, a ohavný dabing Pavla Trávníčka)), a taky se mi hodně líbila Natalia Tena jako Nymfadora Tonksová, která sice vůbec nevypadala tak, jak jsem si představoval (promiň, Aneto Langerová), ale na tu roli se hodila dobře. Jako předposlední pozitivum bych viděl Imeldu Staunton, která předvedla Dolores Jane Umbridgeovou v skoro tak úžasně ohavné formě jako v knize, a kterou zkrátka musíte sympatizujícím způsobem nenávidět (tedy já to tak mám). Posledním pozitivem je pak gigantická bitka na konci, se kterou jsem (až na strašně idiotsky skrouhlou Belatrixinu bitku) hodně spokojený, a ve chvíli, kdy bitva vrcholila, a všude létaly střepy, dostavilo se příjemné mrazení v zádech, které pomohlo tomuhle docela slušnému filmu (i když knihu pomrvil gargantuovsky...) přehoupnout se přes hranici 70% na 71.(28.7.2007)

Už pri štvrtom pokračovaní bolo cítiť, že režisér pojal spracovanie príbehu o Harry Potterovi netradičným svojským spôsobom, čím sa dosť líšilo od predchádzajúcich dielov. David Yates sa rozhodol ísť v šľapajach Mikea Newella a týmto rozhodnutím stráca snímka poslednú štipku kúzla, ktorým bezprostredne disponovali prvé tri diely. Síce boli pojaté tak trochu "detsky" a určené viac pre menšiu vekovú kategóriu, rozhodne nepostrádali autenticitu a čarovnosť príbehu, ktorá vyžarovala z predchádzajúcich dielov rovnako ako z pútavých knižiek J. K. Rowlingovej. Hoci z piateho Pottera sála perfektne udržované napätie a depresívna atmosféra, ústrední herci, ktorí dopomáhali predchádzajúcim dielom k plnohodnotnému zážitku, sa tentoraz v snímke paradoxne strácajú. Výhodou piateho Pottera je dôveryhodnejšie a temnejšie spracovanie (nad týmto tvrdením by sa dalo taktiež polemizovať, pretože tretí diel určite neprekoná), no rozhodne nemá tendencie k tomu, aby chabou réžiou nahradil Cuarónovho Väzňa z Azkabanu. 4* za unikátnu poslednú polhodinku a Dolores Umbridgeovú. :-)(23.12.2007)

The Rebellion Begins. Daniel Radcliffe dospěl do fáze puberty kdy je věčně naštvaný a tak mu nedělá problém poprvé opravdu být Harrym. Těžko totiž uvěřit, že by se z ničehož nic naučil takto hrát. David Yates exceluje především během dramatických scén s minimem herců. Ovšem v akčních a davových sekvencích nemá (zatím) vlastní styl. Vzhlédl se však v Cuarónově stylizaci a více než-li zdatně ho zvládá kopírovat. A tu a tam přidá i vlastní nápad. Obsazení nových postav je tradičně zdařilé, ale stejně jako ty staré mají naprosté minimum prostoru. S čestnou výjimkou Doloros v níž má Harry konečně zdatného soupeře. Navíc se Yatesovi povedlo takřka nemožné a z Newellova přitepleně směšného Voldemorta dokázal udělat postavu před níž je možno mít náležitý respekt. Tvůrcům na cti přidává, že se odklonili od ryze dětského filmu na efekt sloužícímu k pobavení nejmenších k poněkud vyspělější verzi, která sice není moc efektní, ale o to více je efektivní. Oproti minulé části, která se změnila ve slepenec nezajímavých ilustrací ke knize, se tentokrát v rámci možností podařilo udržet zdání, že jde o jeden celistvý děj, který někam směřuje. Pátý filmový Harry rozhodně není bezchybný. Ač na Cuarónovu svébytnou adaptaci nemá ani v jediném momentu, tak ze souboje oproti rutinérsky odvedeným nemastně-neslaným Columbovsko-Newellovským vizím vychází jako jednoznačný vítěz. ♫ Hodnocení OST: 3/5(23.7.2007)

Piaty Harry je výborný a chudák Goblet Fire vyzerá medzi Azkabanom a Phoenixom, ako úplný kripel. Potter zraje ako víno a jeho príbehy, už nie sú len prskavky a farbičky z jedničky (o tom puberta nikdy nebola). Yates prekvapivo (ale zaslúžene) vypaluje neprajníkom rybníky a za jeho prácu s atmosférou, hercami a predlohou jednoznačne palec hore. Ale ona mu ide aj akcia (čo skromne naznačil) a dúfam, že mu Rowlingová dá v šestke poriadne vyjašit. Mne proste Fénixov rád prišiel ako pečlivá príprava na niečo NAOZAJ VEĽKÉ, preto napäto čakám a šetrím tu jednu hviezdičku. 90%(17.7.2007)

Po předchozí akční jízdě bez formy, ovšem skvělém vizuálním hávu přichází mnohem mírnější film. David Yates k filmu přistoupil podobně jako Cuarón v připadě třetího dílu. Zhlédnul předchozí díly, nebál se poupravit nevyhovující prvky a zaměřil se na postavy, zde konkrétně přímo na tu hlavní, Harryho. Žánrově děj tentokrát připomíná až politické drama s psychologickými prvky. Harry se stává nevhodným a ministerstvo kouzel je připraveno udělat cokoliv, aby z něj udělalo blázna, který na sebe chce jen svalovat pozornost. Tím hlavním faktem ale je, že i přes nezbytené změny je tu zachováno kouzlo předlohy. Kouzelnický svět, zejména nová místa, mají úžasnou dynamičnost, dokáží okouzlit. Dalším faktem je, že po Cuarónovi je Yates teprve druhým režisérem, který se více soustředí na mudlovský svět, který je s tím kouzelnickým úzce spjat. Z doposavadních dílů tenhle vyhrává na plné čáře zejména díky volbě lokací, nových postav, vykreslení světa a dokonce i kostýmech. Jak už jsem řekl, naprostá většina nových herců skvěle zapadá do svých rolí. Helena Bonham Carter je fascinujícím způsobem okouzlující ale zároveň z ní jde hrůza, její příchod a odchod ze scény jsou efektní záležitosti, Imelda Staunton přesně vystihla řády posedlou Dolores Umbidge, Natalia Tena je rozkošná a do své role opět pasuje, scény s ní jsou naprosto takové, jak jsem si je představoval, tahle herečka na sebe rozhodně umí strhnout pozornost, Evanna Lynch je okouzlující a ač se to většině nezdá rozhodně je skvělou Lunou, zejména díky svému výtečnému a vyspělému hereckému projevu a v neposlední řadě zaujmou mladící hrající mladého Snapea a Jamese. Se starou partou je to už horší, i když tam pár kladů také najdeme. Snape se sice ukáže jen na chvíli, ale jeho role je mnohem lepší než v předchozích dílech, Brumbál se ukazuje jako obrovský kouzelník na momenty jako je obhajoba, příchod na scénu, kde brání vyhazovanou profesorku... se jen tak nezapomíná a také nesmím zapomenout na Hagrida, který sice hraje tak jak jsme si zvykli, ale poprvé se stává poloobrem, přesně takovým, jak je popsán v knize! Zato Harry je opět příšerný, možná horší než kdy dřív, chálu jeho výkonu opravdu nechápu. Nakonec bych rád zmínil hudební doprovod, který je na samostatný poslech nepříliš povedenou záležitostí, ale ve filmu zní opravdu výborně a narozdíl od čtyřky se nejedná o vykradačku Williamse, ale rozšíření kouzelnického světa novým směrem. A k ději skvěle pasuje. David Yates se s velkofilmem popral opravdu výtečně, ale nic jiného jsem ani nečekal. Změny které učinil jsou jen ku prospěchu a momentů kdy váhá je málo. Jeidným problémem je předloha, která sice není špatná, ale z diváckého hlediska se nejedná o tolik vděčný díl, jako ten třetí. Přesto jej však považuji za zatím nejlepší adaptaci románu o chlapci, který přežil.(8.12.2007)

• - Když se postavy zapisují mezi členy Brumbálovy armády, nepoužívají k tomu brk, jak by správně měly, ale tužku. (HappySmile)

• - K nejzábavnějším momentům natáčení se může řadit natáčení scény, kdy měl Ronovi (Rupert Grint) pomalu lézt po noze pavouk. Jak víme, Rupert i jeho postava Rona mají z pavouků fobii, a protože byl herců odpor obrovský, scénu museli autoři vypustit. (Zdroj: harry-potter.estranky.cz)

• - Mezi filmem a knihou je možné najít několik rozdílů. Ve filmu je například zmíněn mnohem vyšší počet nařízení Dolores Umbridgeové (Imelda Staunton). Dále nebyly za její vlády v Bradavicích v knize sundávány portréty ani nebyli všichni žáci vyslýcháni pod veritasérem. (Melli)