Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Kult Harryho Pottera mě vždy zcela míjel, nezajímal mě, protože jsem měla pocit, že se jedná jen o další velkolepou Hollywoodskou ságu, která je cíleně vytvořena pro mladé, řadové publikum. Vizuálně ohromující, ale jinak však jen další komerční sága, u níž se vždy zapáleně mluví o tom, kolik jednotlivý díl vydělal. Takže, když pak jednou na Nově měli odvysílat téměř všechny díly, rozhodla jsem se na ně, čistě z povinnosti, "že už bych toho Pottera měla vidět," podívat. Až do Fénixova řádu šlo vše podle plánu, podívala jsem se a hotovo. Jenže pak jsem tento díl zhlédla a zjistila jsem, že mě to začíná jaksi hodně zajímat. Již ve Vězni z Azkabanu mě v jedné scéně pohled na Daniela Radcliffa skoro dojal (jedná se o moment, kdy mu Remus Lupin vypráví o jeho matce) a jeho výkon ve scéně v tomto díle, kdy Helena Bonham Carter alias Bellatrix zabije Vy-víte-koho mě zkrátka dostal. Úplně jsem cítila tu bolest a beznaděj, která s ním v tu chvíli zmítala, kdy se snažil Remusovi vytrhnout ze sevření. Ten moment, kdy jsem Harrymu Potterovi zcela propadla, začal nejspíš ve chvíli, kdy mě upoutalo jeho silné pouto se Siriusem Blackem a parádní chemie mezi Danielem a Garym. Jejich druhé společné objetí mě vždy dojme k slzám a považuji jej za jeden z nejkrásnějších filmových momentů vůbec. Zvláště, když víte, co je čeká a jak silný vztah je spojuje. Tím se dostávám ke Garymu Oldmanovi. Když jsem s ním viděla nějaký film, vždy jsem věděla, že je to skvělý herec, ale až touto postavou si mě totálně získal a má obliba k němu prorostla až do citových sfér:) Začala jsem si zjišťovat vše o celém příběhu, postavách, vztazích, kouzlech a nakonec jsem celý týden strávila naprosto "Potterována." Zjistila jsem, že Harry je úplně jiný, než jsem si myslela. Fenomenální, zcela kompletní britské herecké obsazení, s geniálním castingem, díky němuž jsem měla pocit, že sleduji čistě anglický film, který nemá s Hollywoodem nic společného. Postavy skvělé, od těch hlavních, až po ty vedlejší. Ústřední trojka, Severus Snape se svým úchvatným "slowly... speaking... voice," Sirius Black, Voldemort, Remus Lupin, Rubeus Hagrid, Draco Malfoy, Neville, Lenka Láskorádová, úžasná "The Weasley Twins," šílená čůza Bellatrix Lestrange (zřejmě jediný film, kde jsem Helenu Bonham skutečně nesnášela:) a spousta dalších. Skvělý scénář, inteligentní humor a luxusní hlášky. Věci, které jsem až v takové míře (jestli vůbec) v Harrym rozhodně nečekala. Očekávala jsem, že se jedná o hloupou a jednoduchou zábavu pro mladé, kde se nějaká větší míra chytrého humoru očekávat nedá. Také musím vyzdvihnout skvělý český dabing. A Danielu Radcliffovi tleskám, jeho vývoj od toho malého, herecky nezkušeného klučíka, až po dospělého "čaroděje," kde jeho postupné dospívání a nabyté herecké zkušenosti skvěle kompenzují s rostoucí důležitostí, nebezpečím a temnotou každého dílu. Zkrátka, Harry mě kompletně dostal. Vůbec první, čemu jsem takto propadla, byl Sherlock BBC. A v tomto ohledu rozhodně nepomáhá Youtube a třeba Tumblr. Když Vás něco začne silně "dostávat," tak to nejhorší, co můžete udělat, je dívat se na videa a zcela propadnout "Fandomu." Nemáte šanci, abyste několik následujících dnů/týdnů/měsíců měli prostor na myšlení o něčem jiném:)(29.10.2012)

Jedinou cestou je vzpoura... A to pořádná. David Yates se ukázal býti hrdinou, jako vystřiženým z nejlepších zástupců Brumbálovy armády, když dokázal, navzdory všem výtkám vůči jeho televizním kořenům a posléze televiznímu looku prvních obrázku a teaseru, vytvořit téměř dokonalou potterovskou adaptaci. Stejně jako je v knižní podobě Fénixův řád mým nejmilejším dílem, stalo se tak i na celuloidu. Nový scénárista Goldenberg (pro kterého byl Fénix bohužel jen jedinou potterovskou zkušeností) piplá každou scénu tak, aby se klidně i odklonila od předlohy, ale aby nenarušila jejího ducha. Navíc bradavická atmosféra zhoustla přesně podle mých představ. Yates násobí každý náznak deprese a Umbridgeovou mění z nepříjemné v nesnesitelnou a z nesnesitelné na naprostou nemesis celých Bradavic. Brumbál pak získává auru nejmocnějšího žijícího kouzelníka a jeho finální souboj s Voldemortem bere dech, stejně jako překvapivě přehledně zpracovaná mytologie kolem věštby, propojení obou kouzelnických protipólů a dokonce se dostalo i na mou nejoblíbenější knižní část se Snapeovou vzpomínkou. Těším se na Prince o to víc, že Yates se bude moci rozjet z jistější pozice. Viteály čekají s otevřenou náručí.(15.8.2007)

• Shit

Už sem viděl 5 dílů a stále sem nepochopil, co je na tom tak vyjimečnýho. Podle mě se jedná o průměrnou fantasy pohádku, ze který se udělalo něco víc jen proto ,že malý dětičky se můžou zbláznit z kokotských brýlí, pláště a hůlky a hrajou si na kouzelníky. Nicméně k filmu, předchozí díly byly sice kravina, ale dalo se na to celkem koukat, ale tohle? Nuda k uzoufání, 2 hodiny nekonečných stupidní a ubohých dialogů, špatnej rozkouskovanej děj + neskutečný přehrávání Radcliffea, kdy celej film prohekal a profuněl a dělal, že skvěle hraje a když už sem byl těsně před koncem úplně na dně sil, tak mě dorazila nejstupidnější věta filmu o přátelství a lásce. Mimochodem romantická vsuvka Harryho Pottera s Katie Leung byla taky vskutku "gigantická" a propracovaná, hlavně, že vybrání Leungový byla skoro zpráva roku. No jediný za co se dá tenhle film tak trochu pochválit jsou triky, ale jakmile přišla řada na nějakou těžší trikovou sekvenci, tak bylo zase po prdeli a za moc to nestálo. Je to brak(21.9.2007)

Už pri štvrtom pokračovaní bolo cítiť, že režisér pojal spracovanie príbehu o Harry Potterovi netradičným svojským spôsobom, čím sa dosť líšilo od predchádzajúcich dielov. David Yates sa rozhodol ísť v šľapajach Mikea Newella a týmto rozhodnutím stráca snímka poslednú štipku kúzla, ktorým bezprostredne disponovali prvé tri diely. Síce boli pojaté tak trochu "detsky" a určené viac pre menšiu vekovú kategóriu, rozhodne nepostrádali autenticitu a čarovnosť príbehu, ktorá vyžarovala z predchádzajúcich dielov rovnako ako z pútavých knižiek J. K. Rowlingovej. Hoci z piateho Pottera sála perfektne udržované napätie a depresívna atmosféra, ústrední herci, ktorí dopomáhali predchádzajúcim dielom k plnohodnotnému zážitku, sa tentoraz v snímke paradoxne strácajú. Výhodou piateho Pottera je dôveryhodnejšie a temnejšie spracovanie (nad týmto tvrdením by sa dalo taktiež polemizovať, pretože tretí diel určite neprekoná), no rozhodne nemá tendencie k tomu, aby chabou réžiou nahradil Cuarónovho Väzňa z Azkabanu. 4* za unikátnu poslednú polhodinku a Dolores Umbridgeovú. :-)(23.12.2007)

Bravo! Z rozpravky sa stalo skutocne, nefalsovane fantasy! Toto by som po nepodarenom stvrtom diele naozaj necakal. Film absolutne bez pardonov prinasa naozaj temny pribeh, ktory miestami az koketuje s hranicou horroru. Aj ked aj predchodzie dva diely boli povazovane za "temne", alebo hadam len temnejsie, toto je skutocne radikalny prerod, posunutie celej serie a aj pribehu na novu, vyssiu uroven, kde zlo skutocne nadobudlo hrozostrasne obrysy, napatie je hmatatelne a pribeh je objemnejsi, serioznejsi a lepsie odvypravany ako kedykolvek pred tym. Regulerne fantasy a pre mna jediny dostojny konkurent Pana prstenov. Eragon, Narnia SUCKS! (9/10)(19.11.2007)

• - Při prvním dni promítání zlomil Harry Potter a fénixův řád rekord, který předtím držel Spider-man 2 (2004). První den vydělal doma 44,3 milionů dolarů. (HappySmile)

• - Představitel Severuse Snapea Alan Rickman byl jediný, komu se J. K. Rowlingová svěřila s vývojem jeho postavy. A díky tomu nakonec Rickman roli vzal. (ricky4)

• - Dolores Umbridge (Imelda Staunton) chodila do Zmijozelu stejně jako slavný čaroděj Merlin. [Zdroj: filmozrouti.cz] (gecko)