Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Yates byl rozhodně dobrá volba - pětka je skutečně temná, skoro depresivní, režisér výborně zvládá akční scény i herecké emoce. Slabinou všech potterovských filmů je logicky scénář - 800 stránek do dvou hodin nenacpete, zejména první polovina si žádala delší stopáž, víc "filmových" scén, na diváka se valí moc informací. Taky se mi zdála trochu dramaticky nevyužitá smrt jedné důležité postavy. Naopak potěšila Lenka Láskorádová, i na minimálním prostoru báječně úchylná Helen Bonham Carter jako Bellatrix Lestrangeová (jsem jediný, kdo si vzpomněl na Fight Club při její kreaci?) a především překvapil sám Daniel Radcliffe, který Harrymu konečně dal vše, co potřeboval - bolest, zoufalství i odvahu. Těším se na šestku a doufám, že Yates už u série zůstane. A že další díly budou mít po 180 minutách.(25.7.2007)

Jsou mi tak trochu záhadou uživatelé, kteří dokáží spolehlivě odlišit jednotlivé režijní styly a kvalitu dílů čarodějnické ságy z Bradavic, protože Harry Potter je podle mě typický příklad projektu, který výrazně potlačuje tvůrčí individualitu na úkor přání producenta a autora literární předlohy. Všechny díly, které jsem dosud viděl, měly velmi podobnou hodnotu a rozhodovaly vlastně jen detaily. Mé hodnocení se pohybuje někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Je to velkoryse natočená série s odpovídajícím rozpočtem, triky a celkovou výpravou, ale nikdy nešlo o filmový kousek, který by mě chytl za srdce. Jednoduše pohádka, za kterou stojí celosvětový úspěch literární předlohy. Pátý díl mě ale už začal unavovat a přikláním se k názoru literárních kritiků, kteří Rowlingovou obviňují z užvaněnosti a megalomanství. Může se holka utěšovat tím, že ke Steelové a dalším továrnám na knižní produkci má pořád hodně daleko. Mně by stačily tak čtyři díly, které by bohatě popsaly příběh Harryho Pottera bez vaty a hluchých míst. Celkový dojem: 65 %.(10.10.2010)

Naprostou většinu stopáže je pátý Harry Potter naprosto fenomenální. Yates má hroznou spoustu nápadů a velkou vizuální představivost (velmi často jsem si říkal, že PŘESNĚ TAKHLE jsem si to představoval). Bohužel, poslední třetina je až příliš zmatkovitá a oproti knižní předloze značně zkratkovitá a v akčním finále je vidět, že zde ještě nemá Yates pevnou půdu od nohama, což se projevuje na značné nepřehlednosti (kontinuální i prostorové) a ani 3D tentokrát nepomáhá, spíše naopak. K tomu spousta nevyužitých postav a téměř totální absence Hedwig's Theme (hudba je ale sama o sobě velmi fajn) nakonec sráží "JEN" na velmi soldní 4 hvězdičky.(31.7.2007)

Když pominu nějaké ty nelogičnosti, tak musím uznat, že si Harry Potter jako série drží laťku i po tomto dílu docela vysoko. "Pětce" dodala správnou záporáckou ingredienci Imelda Staunton, která si roli profesorky Umbridgeové luxusně užila. Hlavní postavy už mohou fanoušky překvapovat maximálně snad jen čím dál dospělejším zjevem, což zejména u děvčat není na škodu. :-) Btw. Mozkomory bych klidně nominoval do soutěže o nejpovedenější filmovou příšeru. Nejen Brumbál (jak je ve filmu řečeno), ale i oni mají styl. ;-)(28.9.2010)

The Rebellion Begins. Daniel Radcliffe dospěl do fáze puberty kdy je věčně naštvaný a tak mu nedělá problém poprvé opravdu být Harrym. Těžko totiž uvěřit, že by se z ničehož nic naučil takto hrát. David Yates exceluje především během dramatických scén s minimem herců. Ovšem v akčních a davových sekvencích nemá (zatím) vlastní styl. Vzhlédl se však v Cuarónově stylizaci a více než-li zdatně ho zvládá kopírovat. A tu a tam přidá i vlastní nápad. Obsazení nových postav je tradičně zdařilé, ale stejně jako ty staré mají naprosté minimum prostoru. S čestnou výjimkou Doloros v níž má Harry konečně zdatného soupeře. Navíc se Yatesovi povedlo takřka nemožné a z Newellova přitepleně směšného Voldemorta dokázal udělat postavu před níž je možno mít náležitý respekt. Tvůrcům na cti přidává, že se odklonili od ryze dětského filmu na efekt sloužícímu k pobavení nejmenších k poněkud vyspělější verzi, která sice není moc efektní, ale o to více je efektivní. Oproti minulé části, která se změnila ve slepenec nezajímavých ilustrací ke knize, se tentokrát v rámci možností podařilo udržet zdání, že jde o jeden celistvý děj, který někam směřuje. Pátý filmový Harry rozhodně není bezchybný. Ač na Cuarónovu svébytnou adaptaci nemá ani v jediném momentu, tak ze souboje oproti rutinérsky odvedeným nemastně-neslaným Columbovsko-Newellovským vizím vychází jako jednoznačný vítěz. ♫ Hodnocení OST: 3/5(23.7.2007)

• - Představitel Severuse Snapea Alan Rickman byl jediný, komu se J. K. Rowlingová svěřila s vývojem jeho postavy. A díky tomu nakonec Rickman roli vzal. (ricky4)

• - Při natáčení scén s testrály se herci vznášeli pomocí jeřábu. (Janzic999)

• - Ve scéně poté, co proběhlo zapisování do Brumbálovy (Michael Gambon) armády a Hermiona (Emma Watson) říká, že Cho (Katie Leung) z Harryho (Daniel Radcliffe) nespustila oči, vrhá na Hermionu kamera mírný stín. (chleba24)