Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Jsou mi tak trochu záhadou uživatelé, kteří dokáží spolehlivě odlišit jednotlivé režijní styly a kvalitu dílů čarodějnické ságy z Bradavic, protože Harry Potter je podle mě typický příklad projektu, který výrazně potlačuje tvůrčí individualitu na úkor přání producenta a autora literární předlohy. Všechny díly, které jsem dosud viděl, měly velmi podobnou hodnotu a rozhodovaly vlastně jen detaily. Mé hodnocení se pohybuje někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Je to velkoryse natočená série s odpovídajícím rozpočtem, triky a celkovou výpravou, ale nikdy nešlo o filmový kousek, který by mě chytl za srdce. Jednoduše pohádka, za kterou stojí celosvětový úspěch literární předlohy. Pátý díl mě ale už začal unavovat a přikláním se k názoru literárních kritiků, kteří Rowlingovou obviňují z užvaněnosti a megalomanství. Může se holka utěšovat tím, že ke Steelové a dalším továrnám na knižní produkci má pořád hodně daleko. Mně by stačily tak čtyři díly, které by bohatě popsaly příběh Harryho Pottera bez vaty a hluchých míst. Celkový dojem: 65 %.(10.10.2010)

Bravo! Z rozpravky sa stalo skutocne, nefalsovane fantasy! Toto by som po nepodarenom stvrtom diele naozaj necakal. Film absolutne bez pardonov prinasa naozaj temny pribeh, ktory miestami az koketuje s hranicou horroru. Aj ked aj predchodzie dva diely boli povazovane za "temne", alebo hadam len temnejsie, toto je skutocne radikalny prerod, posunutie celej serie a aj pribehu na novu, vyssiu uroven, kde zlo skutocne nadobudlo hrozostrasne obrysy, napatie je hmatatelne a pribeh je objemnejsi, serioznejsi a lepsie odvypravany ako kedykolvek pred tym. Regulerne fantasy a pre mna jediny dostojny konkurent Pana prstenov. Eragon, Narnia SUCKS! (9/10)(19.11.2007)

já jsem trošku zmatená.. očekávání bylo převeliké.. jenže poslední díl jakoby ztratil kouzlo.. mě teda yates neoslnil a ani neokouzlil.. stejně tak mě neokouzlila ani ústřední trojice - harry, ron a hermiona.. nějak mi do těch školáků už nezapadají, je vidět, že oni sami ze školních lavic už vyrostli.. a draco malfoy?? byl tam vůbec?? takže moje nadšení se omezí na dolores a belatrix, které byly do svých rolí sakra dobře vybrány!! a tohle všechno nemění nic na tom, že pohádka je to pořád velmi kvalitní..:o)(2.8.2007)

The Rebellion Begins. Daniel Radcliffe dospěl do fáze puberty kdy je věčně naštvaný a tak mu nedělá problém poprvé opravdu být Harrym. Těžko totiž uvěřit, že by se z ničehož nic naučil takto hrát. David Yates exceluje především během dramatických scén s minimem herců. Ovšem v akčních a davových sekvencích nemá (zatím) vlastní styl. Vzhlédl se však v Cuarónově stylizaci a více než-li zdatně ho zvládá kopírovat. A tu a tam přidá i vlastní nápad. Obsazení nových postav je tradičně zdařilé, ale stejně jako ty staré mají naprosté minimum prostoru. S čestnou výjimkou Doloros v níž má Harry konečně zdatného soupeře. Navíc se Yatesovi povedlo takřka nemožné a z Newellova přitepleně směšného Voldemorta dokázal udělat postavu před níž je možno mít náležitý respekt. Tvůrcům na cti přidává, že se odklonili od ryze dětského filmu na efekt sloužícímu k pobavení nejmenších k poněkud vyspělější verzi, která sice není moc efektní, ale o to více je efektivní. Oproti minulé části, která se změnila ve slepenec nezajímavých ilustrací ke knize, se tentokrát v rámci možností podařilo udržet zdání, že jde o jeden celistvý děj, který někam směřuje. Pátý filmový Harry rozhodně není bezchybný. Ač na Cuarónovu svébytnou adaptaci nemá ani v jediném momentu, tak ze souboje oproti rutinérsky odvedeným nemastně-neslaným Columbovsko-Newellovským vizím vychází jako jednoznačný vítěz. ♫ Hodnocení OST: 3/5(23.7.2007)

Tenhle díl jsem vždy měla z celé knižní série o Harrym Potterovi ráda nejméně a filmová podoba mu bohužel kouzlo nepřidala. Možná spíš naopak... Harry Potter dospěl, tento díl je temnější než předchozí, bla bla bla. Pořád si říkám, že celá série měla skončit někde u třetího dílu, protože se stejně v žádném novějším díle nestane nic víc, než že se Voldemort vrátí, na konci školního roku se střetne s Harrym a pak zase zmizí do pozadí. Stejně tak tenhle díl nemá v konečném důsledku, až na skonání jedné důležité postavy, žádný význam do budoucna. A co si budu nalhávat, je místy taky pěkně nudný. Yates se to sice občas snaží zachránit dobře namíchanou atmosférou, profesora Snapa v podání Alana Rickmana žeru, ale když polovinu filmu sledujete konverzaci několika náctiletých čarodějů na téma "Voldemort se vrátil," získávám pocit, že tohle téma už bylo řešený tolikrát, že bych ho mohla být ušetřena. No, uvidíme, jak dopadne šestý díl.(8.4.2008)

• - Ve scéně, kdy si Harry (Daniel Radcliffe) povídá se Siriusem (Gary Oldman), se objevuje stěna s rodokmenem rodiny Blacků, na které je obrázek a nápis jména Bellatrix a Rodolphuse. V dalším záběru však obrázky mizí a zbývá jen nápis. (Sokka_)

• - V roce 2007 byl znovu poškozen Bradavický Expres. Deset mladých mužů ve věku mezi 12 a 14 let bylo zatčeno za vandalismus. Škoda se vyšplhala na více než 75 tisíc liber. [Zdroj: Fakter.cz] (asdfasdf)

• - Ve scéně, kdy jde Harry (Daniel Radcliffe) a pan Weasley (Mark Williams) k telefonní budce, je na ulici muž. Po střihu však najednou zmizí. (Sokka_)