Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Impérium vrací úder Potterovské filmové série. David Yates zahodil kouzelnická cingrlátka a soustředil se na psychologii a emoce. Pod tlakem mačká z dospívajících herců maximum a nutí je dýchat na zátylky veteránů, kteří se navíc musejí vypořádat s radikálně omezeným prostorem před kamerou. Do 138 minut se přesto vešlo všechno důležité a Fénixův řád tak kromě ukázkové deprese přináší i velmi solidní tempo. Nečetl jsem předlohu, nemám prostěradlo s Harrym, ale po pětce a Radcliffově výkonu uznávám, že na ten kouzelník má něco do sebe. A těším se na šestku.(13.7.2007)

já jsem trošku zmatená.. očekávání bylo převeliké.. jenže poslední díl jakoby ztratil kouzlo.. mě teda yates neoslnil a ani neokouzlil.. stejně tak mě neokouzlila ani ústřední trojice - harry, ron a hermiona.. nějak mi do těch školáků už nezapadají, je vidět, že oni sami ze školních lavic už vyrostli.. a draco malfoy?? byl tam vůbec?? takže moje nadšení se omezí na dolores a belatrix, které byly do svých rolí sakra dobře vybrány!! a tohle všechno nemění nic na tom, že pohádka je to pořád velmi kvalitní..:o)(2.8.2007)

• brit84

Kvůli téhle hovadině jsem si zřídil účet na CSFD! Musím dodat, že předchozí díly Harryho se mi docela líbily. Schválně jsem s filmem čekal na večer, až bude taková ta filmová pohodička, abych si ho lépe užil. Ale tu nudu, která mně byla naservírovaná, jsem mohl krájet. Nestává se mi často, že bych kontroloval, za jak dlouho film bude končit. V tomto případě jsem se ale konce opravdu dočkat nemohl.(27.7.2007)

Jedinou cestou je vzpoura... A to pořádná. David Yates se ukázal býti hrdinou, jako vystřiženým z nejlepších zástupců Brumbálovy armády, když dokázal, navzdory všem výtkám vůči jeho televizním kořenům a posléze televiznímu looku prvních obrázku a teaseru, vytvořit téměř dokonalou potterovskou adaptaci. Stejně jako je v knižní podobě Fénixův řád mým nejmilejším dílem, stalo se tak i na celuloidu. Nový scénárista Goldenberg (pro kterého byl Fénix bohužel jen jedinou potterovskou zkušeností) piplá každou scénu tak, aby se klidně i odklonila od předlohy, ale aby nenarušila jejího ducha. Navíc bradavická atmosféra zhoustla přesně podle mých představ. Yates násobí každý náznak deprese a Umbridgeovou mění z nepříjemné v nesnesitelnou a z nesnesitelné na naprostou nemesis celých Bradavic. Brumbál pak získává auru nejmocnějšího žijícího kouzelníka a jeho finální souboj s Voldemortem bere dech, stejně jako překvapivě přehledně zpracovaná mytologie kolem věštby, propojení obou kouzelnických protipólů a dokonce se dostalo i na mou nejoblíbenější knižní část se Snapeovou vzpomínkou. Těším se na Prince o to víc, že Yates se bude moci rozjet z jistější pozice. Viteály čekají s otevřenou náručí.(15.8.2007)

„Nejde o to, čo máte spoločné, ale o to, v čom ste iní.“ Ako relatívny fanúšik (filmového) Harryho Pottera sa na každú ďalšiu ambicióznu filmovú adaptáciu teším, pretože neznamená len viac trikov a temnej atmosféry. Znamená predovšetkým to, čo potterovkám mnohí vyčítajú. Akúsi... nazvime to "seriálovosť". Tak jasné, ak si niekto pozrie Kameň mudrcov a potom až Fénixov rád, tak ťažko môže čakať, že pochopí vzťahy, zvraty atď. Ale to je údel mnohých pokračovaní a vulgárne poviem, že piaty diel bez znalosti prvého, druhého, tretieho a štvrtého si pozrie len debil. Ja sa v Harryho filmovom svete celkom orientujem a práveže mi seriálovosť vyhovuje. Fénixov rád nie je dokonalý. Je zbytočne dlhý a miestami je až úsmevné, ako sa scenárista snažil do deja aspoň do dvoch scénok zakomponovať postavu z predchádzajúcich filmov, no sem sa nehodila, napriek tomu ju sem dali, aby neboli fanúšikovia na...srdení. Na strane druhej, aj to je vec, ktorá mne osobne skôr vyhovuje, než že by ma znechucovala. Vidieť v jednej izbe pokope také autority, ako sú Brendan Gleeson, Gary Oldman a David Thewlis, bol pre mňa pohľad na nezaplatenie. Slabý je tentokrát nový prírastok do učiteľského zboru, ktorý sa na Branagha, Thewlisa a Gleesona z minulých ročníkov nechytá. Ale aj tak super potterovka.(20.1.2008)

• - Během celého filmu je možné si všimnout, že Harry (Daniel Radcliffe) nemá na čele svou jizvu. Až závěru filmu, kdy je Harry ve svými přáteli na ministerstvu a bojuje se smrtijedy, se mu jizva na čele objeví, avšak ne zcela přesně na místě, kde ji měl v ostatních filmech série. (Kroup4)

• - Ve většině anglicky mluvících zemích šel film do kina 11. července 2007, avšak v Austrálii byl naplánován až na 6. září 2007 - tedy skoro 2 měsíce poté. Australané ale podali studiu Warner Bros. stížnost, ke které připojili petici s 2 000 podpisy, a premiéra byla nakonec posunuta na 11. července. Také data premiér v USA a VB byly posunuty z 13. července na 11. a 12. července 2007. (HappySmile)

• - Při natáčení scén s testrály se herci vznášeli pomocí jeřábu. (Janzic999)