Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

Tak tohle mudla jako já naprosto nečekal. Ještě jsem se ani nestačil uprdelit v kině na pohodlným křesílku a už tam řádili mozkorové. Další šok následoval v závěsu, proboha kolik ty košťata dokážou vytáhnout na tacháči ?? Jako, já se tady seru padesátkou v obci a dvoukilem na dálnici a Harry profrčí Londýnem na kusu klacku rychlejc než ty naše 3 slavný stihačky Jas 39 -Gripen co zrujnovaly statní rozpočet na 20 let dopředu. Když pak na mě vybafli tvůrci tu fintu s tím roztahovacím domem, tak jsem si vzpoměl na ty Čunkovy cikány, jak je nemá kam dát. Tady se vytáhne hůlka, řekne se "abraka dabra" a dům se roztáhne a hned je pár bytů navíc. Pomalu to vypadalo, že postavy z Bradavic nemají žádný problém, ale mají a kurevsky velkej -pána zla - ne není to Klaus, jak by někoho mohlo při tomhle slovní spojení napadnout, je to lord Voldermont. Díky němu z Bradavic zmizela ta krásná kouzelná a pohádková atmosféra, za to vyrázně přibylo napěti a temnoty. Už nestačí učit se hrát famfrpál, luštit čmáranice na zdi, nebo se honit v časové smyčce . Je třeba začít táhnout za jeden provaz a využít všech shopností a doufat, že to proti zlu stačí. Právě díky tomu je cítit z bradavických hrdinů daleko víc emocí všeho druhu. Moje emoce vzbuzovaly i nové postavy. Zejména ta učitelská svině Dolores, to byl takovej místní bradavickej Hitler, jak vydala to nařízení, že kluci a holky k sobě nesmí blíže jak na 15cm, tak jsem měl chuť jí chrstnout ten její horkej čajíček do ksichtu. Naproti tomu Lenka Láskorádová byla velice originální postava, která vzbudila můj zájem . Emoce ve mě vyvovala i Bellatrix, hodně divoká samice, to by byly pařby. Z původních postav tradičně vede Snape a Sirius Black. Bohužel musím konstatovat, že Harry prostě nemá charisma, na rozdíl od Hermiony, která ho má snad za celé Bradavice a když seřvala toho obra, tak bych se jí neopovážil odmlouvat ani já. Tahle holka už teď je těžkotonážní kočka. Co ta bude za pár let dělat s chlapama, nechci radši vědět. No a celá tahle sestavička nám ve velmi svižném a dramatickém příběhu vpluje do finále, které nemá v sérii HP konkurenci. Rozpoutají akční nařez špičkové kvality, který jsem díky Imaxu měl možnost sledovat ve 3D. Na něco takového se prostě nezapomíná.(27.7.2007)

Po Newellovskej rutinérskej a efektami nabitej štvorke mení Yatesov piaty diel notu na rádoby psychologickú konverzačnú drámu s prvkami kritiky diktátorského vzdelávacieho systému. Fenomén HP ide ťažko mimo mňa, napriek tomu si každý rok nájdem čas na to, aby som si pozrel na čom tá dnešná mládež fičí. Ale k filmu-Yates rozhodne natočil lepší film než bola vyprázdnená Ohnivá čaša, nanešťastie opäť plávame na vlnách lásky, dobra a spravodlivosti, ktorá vždy vyhrá. Istá snaha o vnútornú prepracovanosť charakteru hlavného hrdinu tu je, bohužiaľ momentov v ktorých si uvedomuje že svet ani ľudia nie sú dokonalí (terorizovanie mladého Snapea) je ako šafranu. Yates utlmil dve najvýraznejšie vedľajšie postavy Hermionu a Rona na úkor ostatných spolužiakov, ktorí za tento priestor vďačne prekrývajú známejších hrdinov. To platí najmä o predstaviteľke Luny Lovegood, Evanne Lynch, ktorej výstupy sú potešením pre oko i ucho diváka. Ide totiž o jednu z mála originálne a zaujímavo napísaných postáv v tomto filme. Omnoho viac diváckeho záujmu vzbudia postavy na strane Temného pána (ktorý stále vyzerá ako nedovyvinuté niečo a je skôr na smiech), a to Lucius Malfoy a sesternica Bellatrix Lestrange. Jason Isaacs tu konečne nepôsobil ako idiot (na rozdiel od Newellovho počinu) a akonáhle sa na plátne zjaví pani Burtonová (pardon, Helena Bonham-Carter) budete mať pocit, že Voldemort je len nastrčená bábka. Helena je skrátka skvelá a i za tie dve minúty čo je na plátne zatieňuje všetky ostatné postavy. Problém s piatym Harrym je ten, že sa snaží o ničo čím nikdy nemôže byť. Rozprávka o boji dobra so zlom pre mňa nikdy nebude plnohodnotnou drámou, pri ktorej by som si hrýzol nechty ako to celé dopadne. Neakčné prvé tri štvrtiny filmu nám naservírujú len pár zaujímavých scén ( opäť sa vraciam k Lune Lovegood, či scénam so Snapeom), zbytok je len balast priemerných dialógov. Čo ale stojí za to je záverečná štvrtina v Oddelení záhad. Tu Yates rozpútal výborné magické akčné peklo, na ktoré môže byť hrdý. Čo mi však na Harrym nekonečne lezie na nervy je to, že vždy keď má veľký problém (tj. vždy v závere každého dielu), spomenie si na svojich rodičov a priateľov a nie je toho, kto by nad ním vyhral. Sorry, ale z tejto „originálnej“ ilúzie som vyrástol asi v šiestich rokoch. 8/10(6.8.2007)

Scénář: Michael Goldenberg .. Nejen změna scénáristy se vyplatila. Yates nejenže poutavě odvyprávěl ohlodanou kostru příběhu, ale zvládá napětí, gradaci a emoce v takové míře, jako doposud nikdo před ním. Jen škoda, že samotná předloha je už tak dosti (seriálově) ředěná a její zdlouhavá otevřenost je spíše ke škodě. I tak, nejen na první pohled, nejlepší filmový Potter. Mistletoe :-*(15.8.2007)

• Shit

Už sem viděl 5 dílů a stále sem nepochopil, co je na tom tak vyjimečnýho. Podle mě se jedná o průměrnou fantasy pohádku, ze který se udělalo něco víc jen proto ,že malý dětičky se můžou zbláznit z kokotských brýlí, pláště a hůlky a hrajou si na kouzelníky. Nicméně k filmu, předchozí díly byly sice kravina, ale dalo se na to celkem koukat, ale tohle? Nuda k uzoufání, 2 hodiny nekonečných stupidní a ubohých dialogů, špatnej rozkouskovanej děj + neskutečný přehrávání Radcliffea, kdy celej film prohekal a profuněl a dělal, že skvěle hraje a když už sem byl těsně před koncem úplně na dně sil, tak mě dorazila nejstupidnější věta filmu o přátelství a lásce. Mimochodem romantická vsuvka Harryho Pottera s Katie Leung byla taky vskutku "gigantická" a propracovaná, hlavně, že vybrání Leungový byla skoro zpráva roku. No jediný za co se dá tenhle film tak trochu pochválit jsou triky, ale jakmile přišla řada na nějakou těžší trikovou sekvenci, tak bylo zase po prdeli a za moc to nestálo. Je to brak(21.9.2007)

Nevím jestli jsem konečně rezignoval na svůj odpor vůči obsazení hlavní role, nebo je tu Radcliffe lepší a jeho obličej už snesitelnější, nebo i vyšší level režie, každopádně poprvé a po několika lámání hole tu snad můžu říct, že jsem si i užil potterovský film. Přitom paradoxně u dílu, který mě kdysi v knize výjimečně celkem otrávil. Některý digitální výtvory (kentauři, obr) jsou tristní, ale to je asi moje jediná výtka, jinak příjemná adaptace - perfekt obsazená, dospělejší, na uzdě. (Slasher v Bradavicích)(10.12.2016)

• - Když Voldemort (Ralph Fiennes) a Brumbál (Michael Gambon) bojují, je Harry (Daniel Radcliffe) asi 10 metrů za Brumbálem. V příštím záběru je jen asi metr za ním a Brumbál jej chrání před kletbami. (orkadimenza)

• - K nejrůznějším trikům a efektům Dolores Umbridgeové (Imelda Staunton) bylo použito 40 koček. (Clarie)

• - Ve scéně, kdy si Harry (Daniel Radcliffe) povídá se Siriusem (Gary Oldman), se objevuje stěna s rodokmenem rodiny Blacků, na které je obrázek a nápis jména Bellatrix a Rodolphuse. V dalším záběru však obrázky mizí a zbývá jen nápis. (Sokka_)