Harry Potter a Fénixův řád

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter a Fénixov rád

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy / Drama

Velká Británie / USA, 2007, 138 min

´Potterovský´ literární fenomén šel vždycky kolem mě (a pravděpodobně půjde i nadále) a jejich filmová zpracování beru jako takovou přehlídku pěkných obrázků a zdařilých triků, které jednou vidět, příjemně strávit a zapomenout. Ovšem to co se nepodařilo ani Mistru Cuarónovi, se povedlo až ´televizákovi´ Davidu Yatesovi - plně mě vtáhnout do děje a probudit zájem o osudy zúčastněných postav. Možná je to i díky předloze, která díl od dílu houstne směrem k lehce hororové atmosféře, což je jen a jen dobře. A Stephen King má pravdu, Dolores Umbridge se svým sladkým a zároveň zlověstným úsměvem je vskutku jednou z nejodpornějších záporaček, co se kdy ve filmu zjevila (sestra Ratched z Formanova ´Přeletu´ by skoro mohla závidět :o) ). PS: Děcka se fakt asi budou nudit, je tu málo stvořeníček a havěti všeho druhu a ani prdáckýho famfprálu se nedočkají. Dobře jim tak. :o)(31.7.2007)

Kdo je David Yates? Na to se budu ptát i po tomto snímku, protože nejsem tak 100% spokojen a ukojen jeho umem jako jiní uživatelé. Jeho Bradavice jsou jiné než jsme byli zvyklí, ale ne o tolik. Nevyhrává si s celkovým výtvarným vyzněním filmu jako Alonso Cuaron ve trojce, ale sází na detaily, kterých když si všimnete působí velmi věrohodně a skvěle do Bradavic pasují. Jsem neznalý knihy, ale ve filmu jsem se pohodlně orientoval a vzhledem k celkové délce filmu mě jen lehce zklamala jeho neakčnost. Psychologie postav tu dostává větší prostor a to je jedině dobře, bohužel pak chvílemi spíše sledujeme konverzační film nějakých náctiletých čarodějů než film s velkým f. Hlavní postavy už podle mě vyrostly ze svých předloh a chvílemi je to příliš znát. Celá hlavní trojice je, ale vzhledem k výkonů výborná. Citelně se však prohlubuje rozdíl mezí hlavní postavou Harryho Pottera a "hlavních" postav Hermioni a Rona, kteří jsou čím dál méně důležití a "nepodstatní"(čerpám z filmu, věřím, že v knize je to trochu jinak...). Konečně se u pátého dílu projevila tajná zbraň série Harryho Pottera a to je casting. V tomto díle se opravdu prokazuje, jak úžasně citlivě byli některé postavy voleny do jednotlivých dílů, ale i do budoucna. Hodnotit Imeldu Staunton je nemožné, protože každou vteřinu na plátně si pro mě krade pouze pro sebe a její Dolores Umbridge je dokonalá. Gay Oldman, Jason Isaacs, Michael Gambon, Alan Rickman... je jich hodně a kvalita všech se projevuje do vyznění filmu, kterému nelze po hereckých výkonech naprosto nic vytknout. Dokonce i Ralph Fiennes začíná být "tím, o kterém se nemluví". Bohužel v česku jde film s dabingem a kvůli němu je zabito hodně postav hlavně Bellatrix Lestrange, na kterou jsem se těšil. Snad pro příště někdo pochopí, že když už děti čtou Harryho doma, tak by také zvládly přečíst titulky u filmu... Film je dobře zvládnutý včetně závěrečné akce, kde se maličko projevuje Yatesova akční nezkušenost. Změna hudebního skladatele podle mě ubrala údernosti a nádheře hudby, která zatím provázela celou sérii. Hudba je prostě průměrná a až příliš obyčejná. Docela mě překvapilo množství digitálních efektů, kterých je tu podle mě zatím ze všech dílů nejvíc, ale jsou odvedeny velmi dobře a dodávají ještě kouzelnější nádech Bradavicím. Pro mě druhý nejlepší díl z 5ti, které jsme zatím viděl a už se těším na další díl,ale jsem smutný, že Yates už svojí "trilogii" dodělá sám...(22.7.2007)

Things at Hogwarts are far worse than I feared... David porazil Goliáše, Yates předsudky, Radcliffe sám sebe a Fénix vstal z Newellova kašovitého popela. 138 minut krátká psychologizující adaptace má ten správný švih, britský říz a strhující tempo, takže i vášnivý ctitel předlohy jako má maličkost se nechá okouzlit prosekaným stromovím příběhu a absorbuje se do plátna na vlně téměř gondryovských průletů. Harryho patnáctý rok je ztělesněný zlým snem... stojí proti němu sedmá velmoc, stádo nacisticky vyhlížejících Smrtijedů, růžová pedagogická ropucha se sadistickou úchylkou, která mu názorně předvede, že učení JE mučení, v rámci nitrobrany nechává do své tajemné komnaty vkročit Snapea a last but not least, v jeho ostříhané hlavě se ozývají temné hlasy...Každý režisér vtiskává do tváře potterovské série svůj odraz, nejvýraznější obrat Fénixova řádu spočívá v introspektivním důrazu na osobnost hlavního hrdiny. Důmyslnými turboprůniky sledujeme vnitřní svět Harryho Pottera, namísto famrpálu a akčních parádiček z dílen trikových kouzelníků zaostřujeme na vzpomínky, přání, myšlenky, obavy. Místy tahle sonda zaplouvá do depresivních hlubin, ale celý příběh je hustě prošpikován nenásilným humorem, škádlením i ironií a vizuálně i hudebně létá na křídlech testrálů..:-) Asi jsem pořád jen dítě zapomenuté v kouzelném světě, ale ten podceňovaný televizní režisér složil téměř všechny NKÚ s nejvyššími známkami a zaslouží si Merlinův řád první třídy- za kouzla s herci. :) P.S. Osmička je provizorní, viděno v Imaxu s dabingem. P.P.S. V originálním znění zvyšuji na 85%. Za Rickmanova Snapea.(4.8.2007)

• Shit

Už sem viděl 5 dílů a stále sem nepochopil, co je na tom tak vyjimečnýho. Podle mě se jedná o průměrnou fantasy pohádku, ze který se udělalo něco víc jen proto ,že malý dětičky se můžou zbláznit z kokotských brýlí, pláště a hůlky a hrajou si na kouzelníky. Nicméně k filmu, předchozí díly byly sice kravina, ale dalo se na to celkem koukat, ale tohle? Nuda k uzoufání, 2 hodiny nekonečných stupidní a ubohých dialogů, špatnej rozkouskovanej děj + neskutečný přehrávání Radcliffea, kdy celej film prohekal a profuněl a dělal, že skvěle hraje a když už sem byl těsně před koncem úplně na dně sil, tak mě dorazila nejstupidnější věta filmu o přátelství a lásce. Mimochodem romantická vsuvka Harryho Pottera s Katie Leung byla taky vskutku "gigantická" a propracovaná, hlavně, že vybrání Leungový byla skoro zpráva roku. No jediný za co se dá tenhle film tak trochu pochválit jsou triky, ale jakmile přišla řada na nějakou těžší trikovou sekvenci, tak bylo zase po prdeli a za moc to nestálo. Je to brak(21.9.2007)

Tak tu mame opet novyho rezisera a vysledek? Zatim asi nejukecanejsi potterovka, kde se hraje spis na politikareni, ruzny dohody a podfuky a cely je to hozeny vic civilnejc a do dramatu. Sice se sem tam nejakej trikovej zaber objevi a zaverecna dvacetiminutovka je radne epic, ale celkove tenhle dil pusobi tak trochu zbytecnym dojmem, kdy se dej vlastne nikam moc neposune. Nicmene stopaz ma prijemnejch 130 minut, herci jak detsky, tak dospely hrajou solidne, i kdyz Harrymu a spol. bych teda nakejch 14, 15 let fakt nehadal a z Harryho je tady cholerik, takze se Radcliffe neustale tvari desne dramaticky. Do pribehu pribude par novejch postav, ale pusobi to lehce nucene, doted tam nebyly a najednou je nutny tam nekoho dalsiho hodit, protoze bude vyuzitej v jedny scene za hodinu a pul. Knizku jsem zkratka jako v pripade vsech dalsich dilu necet a tudiz to je proste misty lehce zmateny. Celkove to sice na pet hvezdicek neni, ale ani se nejedna o nejakej propadak.(31.12.2011)

• - Přestože je pátá kniha nejdelší z celé série Harryho Pottera, pátý film má jenom 132 minut, což ho činí nejkatším filmem série. (HappySmile)

• - Světová premiéra filmu se nekonala v Anglii nebo USA, jak by se dalo předpokládat, ale v Tokyu - 28. června 2007 (5 dní před Velkou Británií). (HappySmile)

• - Představitel Severuse Snapea Alan Rickman byl jediný, komu se J. K. Rowlingová svěřila s vývojem jeho postavy. A díky tomu nakonec Rickman roli vzal. (ricky4)