poster

Poslední pevnost

 • USA

  The Last Castle

 • Slovensko

  Posledná pevnosť

Drama / Akční / Thriller

USA, 2001, 123 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • choze
  ***

  Ačkoliv film šikovně spojuje hned dva vděčné mužské žánry - vězeňské a vojenské drama - jeho kvalita se tím neznásobila, ale zůstalo u průměrného snímku, u kterého se neubráníte pocitu, že měl zatraceně na víc. Problém tkví dílem v odfláknutém scénáři, dílem v nevzrušivě rutinní režii a zároveň ve vyčpělosti zpracovávané látky - na tyhle velkolepé patetické hollywoodské bláboly už podle mě dneska není nikdo zvědavý. Děj je plytký a předvídatelně (zbourání zdi) a násilně hrocený (vraždy vězňů), postavy jsou jen hrubě načrtnuty a při všem tom patosu chybí trocha nadhledu, takže tam kde Paul Newman ve FRAJERU LUKOVI baštil vajíčka, důchodce Redford tahá kameny. Co se ale povedlo je casting hlavních rolí, Redford dodává své postavě potřebné charizma a Gandolfini jako jednorozměrný padouch sice nemá moc co hrát, ale aspoň je ukázkově slizký, a také závěrečné dobytí pevnosti zevnitř stojí zato.(23.4.2006)

 • Zeck
  **

  Čekal jsem další vězeňskou bombu. Místo toho jsem dostal salut a americkou vlajku, zaštiťující pouze pravé vlastence (vězně). Nefunguje zde nic, co dělá vězeňské dramata zajímavé. Všichni vězni jsou poslušné ovečky Redforda, kterého by ve skutečnosti muklové roznesli na kopytech. Drsnost dozorců, proti které věznové bojují, takřka neexistuje. Suché "gumové" střílení a stání celý den v dešti, je hlavním důvodem vzpoury. No to je mi teda důvod. Závěrečná akce je tak trapná, že pohřbívá alespoň málo, co charisma Redforda dokázalo vybudovat. Konečné pověšení vlajky je vrchol trapnosti. 40% 29.12. 2009(29.12.2009)

 • Jazzzz
  ***

  Už od začátku jsem měl pocit, že sleduji jistou slátaninu různých filmů. BigBos velitel věznice je celkem v pohodě, ale ten samozvolený šéf se podle mě začal chovat dosti diktátorsky již dost brzo. Trochu více skromnosti bych uvítal. Na závěr už mi vůbec nepřišel jako hrdina, ale jako blbej machýrek. Filmy s lepší vězeňskou atmosférou znám a určitě je budu vyhledávat raději než tento snímek. I přesto to však není vyložená nuda, film má spád a gradaci. Dávám dobrých 50 procent...(23.4.2006)

 • Big Bear
  ***

  Má to spád, je to akční, pár scén je dobrých. Ale něco tomu zkrátka chybí a předem je to čitelné. Už jsem to asi jinde zmínil. Mám rád filmy z vězeňského prostředí. Ten uzavřený prostor, omezená svoboda, hierarchie vězňů i ne vždy spravedliví dozorci, to vše tvoří koktejl možných dramat jednotlivých odsouzených. Redford coby generál, kterému to v jedné akci nevyšlo a zařvalo mu příliš mnoho chlapů je umístěn do běžné věznice (no už toto trochu skřípe). Zde hned od prvopočátku sledujeme obavu ředitele věznice (skvělý Gandolfini) z možných problémů z nástupu nového vězně typu - generál. Eugen Irwin totiž sálá charismem, nepoddajností a tvrdostí a ředitel už při přijímacím pohovoru ze sebe před ním udělá pitomce ač se mu snaží dokázat, kdo tu teď bude velet. Obavy se projeví ihned, protože Redford si okamžitě získá skoro všechny vězně...... Potud by to šlo, dále nebudu spoilerovat - další akce strácejí na reálnosti a závěrečná bojová vřava, kde chybělo jen odpálení atomovky mne přesvědčila, že je to max na tři hvězdy. Amíci jsou zkrátka prdlí a salutování vlajce prostě milují. Robert Redford se tu trochu umázl, toto není film jeho formátu. Nicméně na neděli večer proč ne. * * *(10.12.2011)

 • mm13
  *

  Úlisný tu mal byť vynikajúci Gandolfiny, ale príbeh sám ho v tomto snažení prevalcoval a tak som tomu sviniarovi nakoniec držal palce. Keby som len tušil, že toľko očakávaná smrť Roberta Redforda bude až taká debilná (a teda vôbec nie uspokojujúca), tak tento grcanec o hre na vojenskú česť ani nedopozerám. Čo vám šibe, psychopati?!(25.7.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace