Poslední pevnost

The Last Castle

Posledná pevnosť

Drama / Akční / Thriller

USA, 2001, 123 min

Poslední pevnost je film, o kterém mi mluvilo hodně lidí. Mluvilo mi o něm s obrovským respektem. A to popravdě ani nevnímali ty herce jako takové, jako spíš film a příběh, jako takový. Pořád jsem ten film měl v povědomí, až se jednou naskytla příležitost a já se na něj konečně podíval. No a uznávám, že tenhle film je skvělej. Možná je to, co se týče realističnosti, zhovadilost. Ale v rámci scénáře je to asi nejlíp povedená práce, co se za ten rok povedla a jedna z nejlepších, co jsem kdy vůbec já viděl. Všechno je tu poctivý. Roberta Redforda si zamilujete hned. Zamilujete si i všechny ty zločince, co trpí tu hrůzu v tom vězení. Co naplat, že vězení jako takové je pro vrahy a bůhví co. Tady to nevnímáte. Tvůrci po Vás chtějí vyždímat emoce u věžnů a ono jim to prostě všechno neuvěřitelně snadno vyjde. Stačí Robert Redford a máte zaděláno. Po chvíli začnete naprosto bezhlavě věřit tomu, že i ten posranej bachař, co ho hraje Gandolfini, je fakt hrozně zmrd. A on určitě je. No a pak už máte víceméně jasno. Přiznám se, že film je spíš na čtyři hvězdy, ale když jsem viděl to zdejší hodnocení, musel jsem mu ještě jednu hvězdu přidat. Tady nehodnotím realističtnost, a ani že v tom filmu je hromada nesmyslů, jako spíš samotné filmové řemeslo a emoce, které film dokáže vyvolat. Pokud nic jinýho, tak tady by se dalo říct, že film rovná se emoce a právě zde to předvedl na sto dvacet procent.(5.1.2014)

• Le_Chuck

Jeden s filmov keď už aj mňe patriotizmus liezol ušami (a to sa považujem za človeka v tomto smere prudko tolerantného). Spomaléný záber na salutujúcich väzňov za zvuku orchesta pred vztyčenou a mierne potrhanou americkou vlajkou. Ale aj skrz tento exes nemôžem povedať, že by som sa výrazne nudil (a o to ide). Redford je stále vo forme. Ak toto drama malo nejakú hlbšiu myšlienku, tak ma riadnym obúkom obišlo.(15.6.2005)

No... Myslím si, takovej klasickej filmek pro Ellmariachiho. Musím mu to doporučit :) Z mého pohledu - dlouhé, Redford slabý a chvílemi opravdu směšný! Na to jak silně a dojemně to má vypadat, to je opravdu komický kousek! I když hudbě jako z Ramba se vytknout nic nedá! Nicméně na nečekaný a neplánovaný film, je to krásné a milé překvapení a koukat se na to není vůbec k zahození. 65%(25.11.2014)

• mm13

Úlisný tu mal byť vynikajúci Gandolfiny, ale príbeh sám ho v tomto snažení prevalcoval a tak som tomu sviniarovi nakoniec držal palce. Keby som len tušil, že toľko očakávaná smrť Roberta Redforda bude až taká debilná (a teda vôbec nie uspokojujúca), tak tento grcanec o hre na vojenskú česť ani nedopozerám. Čo vám šibe, psychopati?!(25.7.2005)

Trošku zvláštní projekt pro Roberta Redforda, který už pobírá filmový důchod. V roli slavného a metály ověnčeného generála jest poslán do tvrdého vězení, kde pod dohledem břitevnatě ostrého Jamese „Soprano“ Gandolfiniho čelí šikaně a tvrdému zacházení. V celém průběhu filmu se zajímavost vzorově střídá s nudou až do závěrečného finále, které tíhne k akční podívané a napomáhá mu pár slušných efektů. Jenže marná sláva dědečku Roberte, tvoje éra ač nepochybně skvělá je již historií a i když si se snažil, nějak ti tu tvou roli nemůžu uvěřit. Vyjma slušných hereckých výkonů Gandolfiniho a Ruffala filmu dominuje i poměrně slušná hudba. V tomtéž roce jako Poslední pevnost vznikla i Spy game Tony Scotta, kde hrál Robert jistě uvěřitelnější postavu. Tenhle film rozhodně není špatný, ale víc jak na průměr dosáhnout nemůže a průměrem jsou tady 3 hvězdičky.(21.9.2004)

• - Obrázky vnoučete, které si Irwin (Robert Redford) lepí na zeď ve své kanceláři, jsou fotografie Huntera, syna režiséra Roda Lurieho. (Karlos80)

• - Během natáčení scény, kde musí postava Irwina odnosit hromadu kamení, navrhli Redfordovi, aby místo skutečného přenášel pouze napodobeniny. Redford chtěl, aby scéna působila co nejrealističtěji, a proto odmítl. (Coldrex)

• - Mark Ruffalo (Yates) odmítl pro bojovou scénu ve vrtulníku kaskadéra a odehrál ji sám. (Karlos80)