Poslední pevnost

Posledná pevnosť

Drama / Akční / Thriller

USA, 2001, 123 min

• farmnf

V první polovině jsem začal věřit mýtu, že Redford zase hraje v dobrém filmu. V druhé polovině jsem procitl a zjistil, že Redford hraje v naprosto šílené píčovině, která má pomoci náborovým úřadům americké armády, aby se do jejich řad přihlásilo dalších pár tisíc vymatlaných ponejvíce černých hub. Aby tedy USA mohla vyvážet do světa svoji pochybnou demokracii za výbuchů granátů. Film postrádá racionality (jsem vězeň a převezmu velení...) a salutovaní těch blbců se mi vysloveně hnusilo. Stejným idiotům s nálepkou ČSLA jsem musel salutovat 2 roky. Postřílel bych ty zmrdy raz dva tři a ke zpovědi bych rozhodně nešel.(20.5.2013)

Jak jsem si tady pročítal jednotlivé komentáře, šel jsem k tomuto filmu s určitými obavami, ale ve výsledku jsem byl příjemně překvapen. Ať už je to mým zalíbení v armádě a podobných věcech nebo v něčem jiném, já jsem byl ve výsledku s filmem spokojený. Ano je tady mnoho klišé, je tady taková ta, jak já říkám, ''Američnost'' , ale i přesto se mi film líbil, takže jsem dal dokonce 4* i když jsem hodně váhal, ale převážili to R. Redford a James ''Tony Soprano'' Gandolfini. Jak jsem už jednou řekl, dle mého názoru, vydařený film. :)(11.2.2013)

• silent cut

To si takhle jednou Robert Redford prdnul v restauraci, zasmrdělo to a on se cítil provinile. Chvíli přemýšlel a řekl si. Dám šanci nějakýmu oudsiderovi, zahraju si v jeho filmu a budu mít klid... Zapnul jsem to někde ve třetině a měl jsem jasno...Generál Redford...hmm...a má dobrou paměť... hmmm... A co sakra!!! Tohle je jedna episoda JAG roztažená do dvou hodin... bez kočandy... bez Harmona...Klady? Filozofické žvásty jsou o něco málo snesitelnější než agitační... A poučení? Roberte! I kdyby ses příště na veřejnosti posral, radši si to zrežíruj sám... Hodnocení??? Bez hvězdiček, protože to je pro generála horší než odpad...(22.4.2006)

• Zeck

Čekal jsem další vězeňskou bombu. Místo toho jsem dostal salut a americkou vlajku, zaštiťující pouze pravé vlastence (vězně). Nefunguje zde nic, co dělá vězeňské dramata zajímavé. Všichni vězni jsou poslušné ovečky Redforda, kterého by ve skutečnosti muklové roznesli na kopytech. Drsnost dozorců, proti které věznové bojují, takřka neexistuje. Suché "gumové" střílení a stání celý den v dešti, je hlavním důvodem vzpoury. No to je mi teda důvod. Závěrečná akce je tak trapná, že pohřbívá alespoň málo, co charisma Redforda dokázalo vybudovat. Konečné pověšení vlajky je vrchol trapnosti. 40% 29.12. 2009(29.12.2009)

• Gemini

Dlouhý předlouhý film o cti vojáka a zodpovědnosti velitele. A spousta kydů okolo toho. A pak ještě kupa naivního patriotismu a dost možná i jakási zvrácená armádní agitka. Obsazení slibovalo mnohé a ústřední dvojice to i částečně naplňuje, bohužel nedůstojný scénář sráží kvalitní práci dvou důstojníků kamsi k velmi těžko uvěřitelné frašce o výše uvedených věcech. Obrazovou stránku ještě ke všemu dost poznamenává naprosto nezvládnuté používání triku se zaostřováním na dva objekty současně - tedy vertikální split screen - dvě zaostřené postavy, které mají za sebou dvěma způsoby rozostřené pozadí, to opravdu nevypadá dobře. Jerry Goldsmith odvádí svůj (velmi vysoký) standard a jeho rukopis je jasně čitelný. Ale i Mistrova hudba je jaksi rutinní, takže pokud nejste nadšenými uctívači někoho z herců nebo nechcete studovat West Point, nemáte důvod přijít s tímto filmem o víc jak dvě hodiny života. Napadá mě spousta příjemnějších způsobů jak takovou dobu strávit - a aby bylo jasno, ne ve všech hraje roli sex či láska nebo podobné hlouposti;) Na Poslední Pevnost jsem se díval poprvé a naposledy - 40%.(20.9.2007)

• - Robert Redford měl problém naučit se správně salutovat. Pro scénu, kde jeho postava učí salutovat Aguilara (Clifton Collins Jr.), potřeboval Redford na dvacet pokusů. (Coldrex)

• - Během natáčení scény, kde musí postava Irwina odnosit hromadu kamení, navrhli Redfordovi, aby místo skutečného přenášel pouze napodobeniny. Redford chtěl, aby scéna působila co nejrealističtěji, a proto odmítl. (Coldrex)

• - Na začátku filmu prohlásí plukovník Winter (James Gandolfini) o postavě generála Eugena Irwina (Robert Redford): „Můj bože, měli by po něm pojmenovat základnu”. Základna jménem Fort Irwin skutečně existuje a leží v Mohavské poušti. Je však pojmenována na počest generálmajora George LeRoye Irwina. (Coldrex)