Poslední pevnost

Posledná pevnosť

Drama / Akční / Thriller

USA, 2001, 123 min

• Fanucci

Naprosto idiotský příběh, v kterém Redford hraje kladného zásadového generála, jenž se stane vůdcem povstání ve věznici pro vojáky/zločince. Film má samozřejmě patřičný americký nádech patriotismu a divákům ukazuje, že v každém, kdo prošel americkou armádou (včetně vojenských vězňů), zůstane za všech okolností v srdci hrdost, čest a morálka. Jakoby panu Luriemu přispěl do rozpočtu samotný Pentagon... Mrzí mě, že se na této kravině podílel poměrně slušným hereckým výkonem můj oblíbenec Gandolfini.(5.5.2005)

No... Myslím si, takovej klasickej filmek pro Ellmariachiho. Musím mu to doporučit :) Z mýho pohledu - dlouhý, Redford slabej jak čaj a chvílema opravdu směšnej! Na to jak silně a dojemně to má vypadat, je to opravdu komickej kousek! I když hudbě jako z Ramba se vytknout nic nedá! Nicméně na nečekanej a neplánovanej film, je to krásný a milý překvapení a koukat se na to není úplně nejhorší. 60%(25.11.2014)

Film má jedno velké eso v rukáve a tým je charismatický Robert Redford v hlavnej úlohe. Príbeh je o vysoko postavenom generálovi Us Army, ktorý však spraví chybu: nedbá rozkazov nadriadených a tým spôsobí smrť mnohým vojakom. Je za to odsúdený na 10 rokov vo vojenskej väznici. Vo väznici však vládne terror a nespravodlivosť zo strany bachárov, ktorej majú už väzni po krk. Generál si u nich postupne získa rešpekt a uznanie a spoločne naplánujú vzburu. Film samotný má vynikajúcu kameru a musím pochváliť aj geniálnu Goldsmithovu hudbu. Herci samotní zvládajú svoje úlohy obstojne. Najväčším prekvapením je Mark Ruffalo.(20.10.2011)

Nedoceněná super pojatá expozice vojenského dramatu, ve kterém jde o čest, patriotismus, loajalitu a poznání sebe sama. Poprvé jsem byl snímkem naprosto uchvácen a doteď mě baví. Nějak nemůžu pochopit ten hate, mě to přijde jako nadstandartní záležitost s dobrým nápadem, chytře sepsaným scénářem a svižně natočenými akčními scénami na konci. Super role jak pro Redforda, tak nedávno zesnulého Gandolfiniho...90%(1.7.2014)

Velké překvapení. O filmu jsem neslyšel ani slovíčko a podíval se na něj jen proto, neboť jiné TV stanice dávaly samé kraviny. Robert Redford je super a jeho postava se mi velice líbila. Příběh je sice klasický, ale rychle utíká a je podán takovou formou, že srdce zaplesá. Badass velitel věznice je pěkná svině, a já si nepřál nic jiného, než jeho brzký, velice ošklivý konec. A vůbec celé obsazení je v nadprůměru, velice roztomilý výkon Marka Ruffala, příjemná Robin Wright Penn a i nájem platící Delroy Lindo. Scéna s hromadným jakoby salutováním mě potěšila, stejně jako samotné provedení vzpoury. Více takových filmů, více filmů z vězení, z prostředí, které mám ve filmu tak rád.(12.11.2006)

• - Robert Redford měl problém naučit se správně salutovat. Pro scénu, kde jeho postava učí salutovat Aguilara (Clifton Collins Jr.), potřeboval Redford na dvacet pokusů. (Coldrex)

• - Během natáčení scény, kde musí postava Irwina odnosit hromadu kamení, navrhli Redfordovi, aby místo skutečného přenášel pouze napodobeniny. Redford chtěl, aby scéna působila co nejrealističtěji, a proto odmítl. (Coldrex)

• - Věznice, ve které se film odehrává, je Tennessee State Prison. Je to tatáž věznice, kde se natáčela Zelená míle (1999). (Cetnik_42)