Protektor

Miloslav Holman

Hudba:

Midi Lidi

Luk Skywalker

Nuda. Ostatní, co dávají vysoké hodnocení a chválí zachycení doby evidentně neviděli Operaci Silver A, kde je toto téma zpracováno brilantně. Tudíž o originalitě nemůže být řeč a bytek příběhu je romantické drama o manželské krizi v těžké době. Nejvíce mě bavilo: "Vyspíš se se mnou?" A odpověď : "Ne." ()

strikeman

Od podobného filmu bych očekával, že bude postupně gradovat, vyvolá ve mně nějaké emoce, budu mít komu fandit. No nic z toho se tak nějak nekoná, většina hlavních postav mi byla krajně nesympatická a jakýsi záchvěv napětí jsem pocítil v posledních cca 15 minutách..................... Ehm........ I když v záplavě novodobé české žumpoidní produkce je to vlastně docela fajn televizní inscenace, takže se praštím přes kapsu a pustím aspoň 60% :-) ()

michellerih

Tohle jsem fakt nečekala. Popravdě mé představy se odvíjely od zkušeností s Želary nebo Lidicemi: jasná zápletka, nějaké to drama, které se snaží hrát na city, hudba průměrná, prostředí odpovídající a vkusné....Tenhle film byl jiný. Na prostředí a barvy dbal, ale jinak než je běžné: nechal kulisy a pozadí prosté, jednoduché a chladné. O to víc vynikly hlavní postavy. Hudba Petra Maraka a Midi Lidi?! Báječná! Páni! Super! (normálně by to bylo psáno caps lockem a s miliony vykřičníků)...Sedělo to jak prdel na hrnec, vážně, bez nadsázky. Nad charaktery postav budu muset ještě hodně hodně dlouho přemýšlet. Snímek vybízí k tolika otázkám, že člověk neví, po které sáhnout dřív a kterou odložit až na později. Třeba: Na kolik krizová situace ovlivní člověka? Kde je ta hranice, kdy se pozná charakter a kdy už jen šílenství? A co byste dělali vy? Ani chvilku jsem se nenudila. A napětí to bylo přirozené. Nebylo vyvoláno uměle, ale jen hereckými výkony a zápletkou se skutečně povedeným scénářem. A ten konec. Ten KONEC! Jestli nějakému českému filmu z krizových období našich dějin (krom Hořícího keře) dát pět hvězdiček, pak je to Protektor. Jen je škoda, že jsem na něj narazila až pět let po premiéře. ()

Gabretta

Jednoduše příjemná podívaná. Volba ne úplně profláknutých hereckých tváří. Kvalitní a zajímavá hudba. Výborná kamera - z jedné strany osvětlené tváře v potemnělém kinosále s cigaretovým kouřem mě úplně dostaly! Světlo a stín hrály ve filmu nezanedbatelnou úlohu. Díky za ni! ()

ihonzik

výborné herecké výkony hlavních dvou představitelů, výborná kamera, výborná hudba, výborný střih, výborný spojující motiv kola, nicméně k nezapomenutelnosti přece jen něco chybí...Možná to jsou boty typu hloupoučké novinářky, poláška v roli filmového producenta, možná to je jen tím, že protektorátní téma už bylo tolikrát vyždímané... ()

FFs

Po řadě sraček , které český filmový průmysl chrlí na trh konečně snímek, který v tom moři písku působí jako oáza pro oko diváka. Příběh má atmosféru, která diváka vtáhne a i když není nijak originální, je kvalitně propracovaný a rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

ramirez2

Nádherné dobové retro, výborná kamera, tak trochu barvy a trochu černé a bílé, skoro až film-noir, záběry a situace, které jsem z této doby ve filmu ještě neviděl, trefně zvolený v různých rovinách se opakující námět bicyklu, hudba podtrhující depresívní napětí, tak to mě naplňovalo většinu filmu. Ke konci filmu jsem se ptal sám sebe, jestli mi tam ještě něco nechybí, pro úplné absolutorium se mi děj nějak nedostával pod kůži. Jako by mi režisér viděl do duše, protože přesně v té chvíli začal film vrcholit a na závěr bylo v sále hrobové ticho, a já jsem dostal i to, po čem jsem se před chvílí pídil. Po devíti a půl hubených letech další po všech stránkách výborný český film z doby protektorátu, který nám říká něco o nás samých (tenkrát to byl film Musíme si pomáhat). ()

horovska

Jeden z nejlepších čekých filmů posledních let. Pohled na válku a okupaci zevnitř, film vtáhne diváka do děje, vše je pochopitelné a uvěřitelné, včetně jeho nečekaného závěru... ještě pár dní bylo o čem přemýšlet. Skvělá muzika, báječné herecké výkony. ()

martiňák

Již při sledování filmu mě napadlo několik výhrad, přesto bych ještě 5 minut před jeho koncem váhal mezi 4 a 5 hvězdičkama. Ty výhrady? 1) láska za doby protektorátu, jeden z partnerů je židovského původu – to je opravdu hodně otřepané a neoriginální téma, 2) chápu, že pohled na tvář s cigaretou a oblakem dýmu je fotogeničtější než pohled na samotnou tvář, ale je to celkem laciná berlička jak vylepšit obyčejné záběry a v Protektorovi se kouří hodně, 3) nejsem vyloženým zastáncem nákladných velkofilmů, ale pořádná výprava rozhodně má něco do sebe, může divákovi ukázat dobu a prostředí v celé své kráse (či ošklivosti), filmy s nižším rozpočtem si musí vypomáhat tím, že mnohé vidíme jen v náznacích, či se o tom mluví, případně místo davu zaskočí pár komparzistů a většinou to moc nefunguje. U posledního bodu se ale z výtek k Protektorovi zároveň dostávám k jeho kladům. Je jasné, že tvůrci s velkolepou výpravou počítat nemohli, a tak nám dobu přibližují spíše formou komorního dramatu, ale v jejich případě se jim to daří mistrovsky. Jedná se o vytříbenou podívanou s výborně vystiženou atmosférou. Film je maximálně zajímavý, záživný, poutavý vizuálně krásný a když má být tak zábavný, či dramatický a napínavý. Skvěle vykresluje, jak se ve složité době tříbily charaktery a ukazuje nejednoznačnost hodnocení kdo je kladný a kdo záporný. Herci jsou skvělí, hudba dodává filmu energii a švih a divák si 95 minut z celkových 100 užívá malý filmový zázrak. V poslední pětiminutovce ovšem přijde katastrofální závěr (opět jen můj subjektivní pohled; kdo film neviděl a chce být překvapen ať dál nečte). Vše totiž působí tak, že tvůrci měli už dávno předem jasnou představu jak budou vypadat úplně poslední záběry setkání ústředního páru, a tak jejich kroky směřovali přesně k tomuto konci. Což o to, ono poslední setkání by působivé bylo, ale kroky k němu vedoucí jsou tak silně nevěrohodné a nelogické, že oproti předchozím zdařilým pasážím působí jako pěst na oko. Hlavní hrdince naivní milenka jejího manžela namluví, že se s jejím manželem milují a zůstanou spolu. Načež se hlavní hrdinka dobrovolně, aniž by s manželem (který ji několik let chrání a stojí za ní) vůbec promluvila, přidá do židovského transportu. Toto gesto vyznívá naprosto vyumělkovaně. Také chování a kroky hlavního hrdiny jsou na závěr lehce podivné. Bohužel tak vše působí pouze jako odfláknutý scénaristický kalkul a ne jako příběh, kterému by divák mohl věřit. Stejně tak postavy závěrem ztrácejí svoji životaschopnost, kterou disponovaly celý předchozí děj. 95 minut ze sta byl film téměř stoprocentní, chtělo by se mi dát 95% hodnocení. Možná při mírně upravené režisérské verzi, pokud třeba vyjde na DVD. K dokonalosti chybí málo, ale je to nedostatek zásadní a je to škoda. Takže tři hvězdičky. _____ S týdenním odstupem - dávám za 4*, je to sympatický film, konec nekonec. ()

pepa3rd

Vizuálně dokonalé s po všech stránkách vynikajícimi herci. Úchvatně zpracovaný obraz tragické doby ovšem nemůže nahradit nedostaky nosné dějové linky, kde jen marně čekáte nějaký zvrat či alespoň závěrečnou pointu. Díky tomu je poměrně těžké se tu ztotožnit s některou z postav, či si k ní vybudovat jakýkoliv vztah (jedno, zda kladný či záporný). Místo toho jen s neutrálním pocitem a téměř bez emocí sledujete příběh lidí, kteří žijí ve složité době, ale neprožívají nic zajímavého, nic co by stálo za zfilmování. Musíme si pomáhat je v tomto ohledu na míle daleko. 60 % ()

frbulka

Protektora jsem se rozhodla shlédnout v kině a udělala jsem dobře, připravil mi totiž velmi kvalitní a příjemný zážitek. K němu přispěl výborný Marek Daniel a Jana Plodková, originální zpracování a kamera, děj zasazený do mé oblíbené doby a krásná hudba (hlavně ústřední píseň). Ač dílo pojednávalo o vnitřním morálním boji úspěšného rozhlasového reportéra a jeho odrazu v partnerském vztahu, ani v jediném bodě nesklouzávalo ke klišé či sladkobolnosti a přesto v něm bylo tolik citu a pocitů. I když k úplné spokojenosti mi cosi, co nedokážu pojmenovat, schází, Protektor ve mně zanechal stopu. A zvláště závěrečná scéna, která je dokonalá, ji otiskla hodně hluboko. ()

siloalampa

Film na mňa zapôsobil svojim spracovaním, avšak svojou zápletkou a scenárom ma príliš nenadchol. Žánrová tématika už niekoľkokrát u českých tvorcov spracovávaná bola, azda by to chcelo pridať trošku viac originality...Keby som to mal porovnať s filmom "Musíme si pomáhať", tak "Protektor" o dosť zaostáva. Napriek tomu chválihodný počin tvorcov dnešnej kinematografie. ()

Kaučuk03

Kdyby loňský rok nebyl v české kinematografii tak žalostný, asi by to bylo za 3. Ale musím uznat, že po technické stránce je to sakra podařené dílko, Plodková mě nějak neuchvátila naopak u Daniela jsem rád, že dostal konečně nějaký velký prostor. Co je podle mne na filmu nejlepší je bezesporu hudba a kamera. ()

Yomega

Protektor je velmi dobrý film, bohužel ne výborný. Atmosféra doby, částečná naivita lidí na začátku okupace a vůbec celkové zpracování nemá chybu. To co mě nepřesvědčilo na sto procent je paradoxně ústřední herecká dvojice. Nemohu si pomoci, ale Jana Plodková mě herecky nesedí. Ve vratných lahvích byla fajn, protože moc nemluvila, ale tady jsem si na ni nezvykl po celý film. Marek Daniel se sice snažil, ale jeho chladný projev mě také moc nenadchl. Je to obrovská škoda, protože jinak je Protektor po dlouhé době domácí film světové kvality. ()

Stíba

Smekám především před zpracováním, které mě strašně zaujalo. Film se obešel bez zbytečných klišé a lehce si cupital svojí vlastní cestou, atmosféra doby byla vykreslena perfektně ale opět úplně jiným stylem než jsme u téhle doby zvyklí a než očekáváme a to je právě to, co dokáže zaujmout. Jak vidno, není třeba viditelného zla a jasně čitelného útlaku, stačí jen naznačit, popostrčit a ono se to už vybarví samo. Na české poměry nevídané. ()

Kakho-oto

Tak tohle je celkem atypický film, rozhodně i velmi zajímavý a dobře propracovaný, navíc s řadou neokoukaných tváří (žádná Geislerová, Vilhelmová, Trojan a spol.). Jenže atmosféru protektorátu jsem v něm cítil jen částečně a jen chvílemi. Vyzdvihuji zajímavou hudbu k filmu, herecké výkony Daniela a Plodkové a v neposlední řadě zajímavý nápad filmařů, jak propojili Hitlerův ne příliš známý citát o Češích (Čech je jako cyklista - nahoře se hrbí, dole však šlape) s kolem, na kterém po atentátu na Heydricha prchal Gabčík. ()

Kingjiri

Výborně natočená a zahraná filmová záložitost, která mě však místy nudila. I přesto ale chválím scénář, na kterém se mi nejvíce líbilo, že se nevěnoval jen osudům lidí židovského původu v dobách nacismu, ale i lidí, kteří určitým způsobem bojovali a postavili se tehdejšímu režimu, ač židy nebyli. Také oceňuji, že hlavní role ztvárnili nepříliš známí, avšak dobří, herci. Za to hudba mi příliš neseděla, kolikrát se mi zdálo, že se k dané scéně vůbec nehodí. Možná mě Protektor příliš neoslovil proto, že drama nepatří mezi moje oblíbené žánry. Každopádně však musim uznat, že jde rozhodně o to lepší, co česká kinematografie posledních let může nabídnout a tak dávám tři velmi silné hvězdy. ()