Sluha Jeho Veličenstva

• Rusko Sluga Gosudarev (více)
Rusko, 2007, 117 min

Režie:

Oleg Rjaskov

Scénář:

Oleg Rjaskov

Dmitrij Miller, Alexej Čadov, Alexandr Bucharov, Xenija Kňazeva, Olga Arntgolc, Jelena Plaksina, Nina Loščinina, Irina Barinova, Jekatěrina Olkina (více)

Souboj o srdce dámy přivede dva nesmiřitelné francouzské kavalíry až na rozdílné strany rusko-švédské války... Rytíř de Brézé a hrabě de la Bouche se na dýchánku ve Versailles zahleděli do stejné dámy. Co začalo jako nevinná šarvátka v karetním salónku, končí za rozbřesku soubojem na kordy. Panovník, který si na dotyčnou dámu shodou okolností myslí také, však hbitě využije příležitosti a oba duelanty za trest vyhostí jako pozorovatele rusko-švédských bojů: jednoho ke Švédům, druhého k Rusům. Horkokrevným kavalírům začíná tvrdý chlebíček: ohrožují je nedorozumění s cizími vojáky, záhadný černý rytíř, který se prohání lesy okolo Poltavy, ale i dlouhé prsty Krále Slunce, který by se jich rád zbavil jednou provždy. V odlehčeném dobrodružném příběhu z období Velké severní války se setkáme se třemi velkými panovníky té doby – Ludvíkem XIV., Karlem XII. a Petrem I. Velikým. Nechybí souboje, romantická linka ani válečné scény včetně slavné bitvy u Poltavy. Zajímavý je i pohled současného ruského režiséra na stereotypy ruské, francouzské a švédské národní povahy. (Česká televize)

Martin741

Sluga Gosudarev je slusnym, ale iba priemernym historickym velkofilmom z cias panovania cara Petra I. velkeho /1689 - 1725/. Reziser Ryaskov vyzera, ze sa rozumie filmom a ze z neho by do buducnosti mohlo nieco byt. Uvidime. 69 % ()

dezorz

10 mil. dolarov rozpoctu je, s vynimkou US, vsade na svete rozpocet pre blockbuster. Je pozoruhodne ako rychlo sa k tejto sume dopracovali rusi. este v 2000 celorocny prijem z kas kin bol cca 20 mil. dolarov, najdrahsi film stal max. milion a najzarobkovejsi 2 mil. v 2004 az 3 filmy stali cca 5 mil. (jeden z nich nocna hliadka). a zaciatkom 2007 su tu uz tri filmy s cca 10. mil. rozpoctom. wolfhound, paragraf 78 a sluga gosudarev. bohuzial, na rozdiel od nocnej hliadky ci tureckeho gambitu, t.j. prvych ruskych blockbusterov, tentoraz znova a znov aide o nudne a klisovite kopirovanie americkeho brata. sluga gosudarev je historickym kostymovym akcnym filmom. nudnym filmom. ()

Flaxik

Uplynulo pár desítek let od té doby, co se modrožlutá mašina trenéra Königsmarcka procházela po Karlově mostě a už není co bývala. Tre kronor v souboji se sbornou Petra I. nějak dostává na prdel a rusko - švédské finále u Poltavy dopadlo, jak se dalo čekat. Ono s dvojnásobnou přesilou už asi Rusákům nezbylo nic jiného než vyhrát, zvlášť při tom kouzelném stylu pochodujících, do sebe soustředěně pálících šiků, který dovedli do dokonalosti červenokabátníci z ostrovů. Taktika nas mnogo inspirovala o pár let později i mistra Žukova, Koněva a jim podobné stratégy, ale to je už jiná pohádka. Historický film je to parádní, rozhodně nejfajnovější je dvojice Francouz a Rus, která si celý film nerozumí ani slovo a to víc jim to spolu jde (boj, vy prasata!), Petr Veliký si je uvěřitelně podobný a kostýmy jsou luxusně vyvedené. Kromě trochu řídkého děje nemůžu filmu vytknout skoro nic, takže čtyři kusy! ()

Cheeter

Nevím, co si myslet. Na jedné straně mi přijde, že tento film dokázal atmosféru doby. Na té druhé mi přijdou některé věci poněkud překroucené. Když pominu, že některé části filmu jsou pouhá vata, tak bych i tak několik prohřešků našel. Třeba, že Petr Veliký je vykreslen jako lidový car, chvílemi s fajfkou dokonce připomínal Stalina ze sovětských filmů. Celkově mi přišel výsledek takový nemastný, neslaný. A popravdě, takovýto film z ruské produkce jsem i tak trochu čekal... ()

majo25

Škoda, že táto historická poloakčná polodobrodružná dráma má taký silný komediálny nádych. Najviac sa mi páčila kamera, prostredie lesov a ruské devušky. Mínusom sú dialógy, trošku nelogické niektoré, hlavne akčné scény. Ale celkovo - na to, že je to ruský snímok - pobaví. Hodnotenie: 60% ()

Loki81

Rusakum ty historicke filmy posledni dobou celkem jdou, to se musi nechat. Za ty penize by se v Hwoodu nenatocil ani film o 5ti hercich odehravajici se v jedne mistnosti. Ctvrtou hvezdu davam hlavne za scenu bitvy u Poltavy, u ktere me trochu zamrazilo... tehdejsi zpusob vedeni boje snad nikdy nepochopim. Ikdyz... ostatne jako zadny. Ty 2 hodiny mi utekly jako voda. ()

PetrPan2

Úvodní scéna byla výborná, jak z nějakého hororu, tajemný jezdec vraždí v noci v lese posly cara Petra I. Pak se však děj přesunul do Francie a začal klopýtat a klopýtat... zmatený a chvílema nudný děj občas vytáhne nějaká opravdu povedená nebo zajímavá scéna (masakr Švédských vojáků bandou ruskejch holek s vydlema), aby pak znova spadl do průměru... škoda. ()

KarKulA

Jedním slovem překvapení. Spíše oddychový dobrodružný příběh, který je ale přes občasné kýčovité momenty natočen drsně a realisticky. Na filmu se očividně nešetřilo - takže výborné a propracované kostými, neuvěřitelně autentické a dobré duely dvou hlavních "rivalů" a povedená bitva u Poltavy. Ústřední herecká trojka funguje fantasticky a není ji co vytknout. Chvilkama je problém hudba - není vůbec špatná, ale občas ne tak úplně sedí. Stojí za to vidět určitě nezkrácenou verzi a hlavně nedabovanou verzi, ve které všechny národnosti mluví příslušným jazykem a to včetně hlavního hrdiny, který mluví celou dobu francouzsky (mimo to je samozřejmě ve filmu slyšet ruštinu, polštinu nebo švédštinu) a má to v sobě to správné kouzlo. ()

Aberforth

Zvláštny ale krásny film čo sa vizuálnej stránky týka..no a ani ma nenudil, skôr prekvapil, takže mi nerobí problém dať vysoké hodnotenie. ()

ZkuKol

Vcelku podařené kostýmní dobrodružství z období Švédsko-Ruských válek. Příběh se drží příjemně tradičních rysů, dialogy se vezou po lehčích linkách, ale stále respektují dramatičnost děje a nevkročí na komickou půdu. Výprava je povedená (obzvlášť bitva se povedla a to tohle období hazí tvůrcům hodně klacků pod nohy), soundtrack odpovídající a po dlouhé době vynikající šermířské souboje. Možná by pletichy z francouzského dvoru mohli hrát menší roli a ruský hrdina by mohl být méně lehkomyslný (ale byl by to potom vlastně ruský hrdina?:-), v půli se trošku zadrhne tempo (vina je v Paříži:-), ale jinak film odsýpá a divák se baví. Pro zajímavost, film měl stejný rozpočet jako Bathory, takže zpět k oblíbenému tématu, pane Jakubisko, kdo že to tu neumí točit?! Dva francoužtí šlechtici zkříží kordy v zakázaném souboji a král je za to potrestá odesláním na různé strany kofliktu na východě, chlapci se dost ušpiní, půjde jim o krk, poznají vrtkavost osudu a samozřejmě lásku. 70% ()

uzzi

Ruský pirožek s francouzskou náplní. Zvláštní kombinace a neforemný film. Je to jako sledovat Fanfána Tulipána, kde občas vyskočí z roští nějaký ten Váňa a trochu více tam teče krev. Produkce není z nejbohatších (i když na evropské poměry ano), ale epické výjevy nehledejte, spíše tak pár podprůměrných triků a sem tam nějaký opepřený záběr (zrychlená kamera – spíše na škodu, havárie kočáru – fajn záběr). Bohužel největším problémem je scénář, který nabaluje na jednoduchou kostru příběhu mnoho dalších postav, které slouží jenom jako statisti k pozdějšímu zabití v boji, místo rozvíjení vztahů postav hlavních. Dále jsou tu podružné a ne zcela dotažené dějové linie, chvílemi mě dalo práci rozpoznat, kdo je zrovna v daný okamžik v obraze a co tam dělá (dlouhé vlasy a uniformy – to dá jednomu zabrat). Nejčastěji se zde tahají kordy a souboje jsou celkem pěkné a relativně přehledné. Styl filmu není zcela vyvážený, jsou tu komické prvky, najednou se sekají hlavy a věší zrádci – tím se ztrácí jakákoliv linie a hloubka vyprávění. Navíc pokroucení reality, je zde docela úsměvné - Rusové byly v reálné bitvě u Poltavy v přesile 2:1, lineární bitvu vedlo spíše Rusko, Švedský král bitvu nevedl (po zranění) atd. - Rusové si opět moc fandí:) Velké herecké výkony zde nehledejte, přeci jenom jde o dobrodružnou jednohubku. Jako film na zahnání nudy funguje poměrně dobře. 50% ()

wosho

Když jsem 1.5,09 jel na bitvu do Košic stihl jsem cestou tam a nazpět zhlédnout několik hostorických velkofilmů a tento dopadl nějak mezu němi uprostřed. Né žy by byl špatný, má několik skvělých scén a je místy velice napínavý. Jen bohužel mě nějak nechytal. Po technické stránce je solidně odveden. Je sice na něm vidět, že pěněz nebylo mnoho a tvůrci vhodně je investovali do výpravy. Bohužel dvůr Ludvíka XIV. je i nad jejich síly co se týká výpravy a ona závěrečná bitva přímo smrdí chudobou (narozdíl, třeba od filmu 1612). Herci se též moc nepředvedli, spíše trénovali souboje a jízdu na koni, než opravdové herectví-avšak nic nekazí. Příběh je velice dobrý, škoda jen, že nebyl lépe napsán a rozveden. Bohužel jsem film viděl s dabingem a ten byl opravdu děsivý a filmu hodně ubližoval-hlavně co se týká dialogů mezi postavami. A režie je zcela průměrná, technická, bez větší invence. Celkově je Sluha jeho veličenstva dobrým astaromodním historicko-dobrodružným velkofilmem s pár krvavějšímy detaily co neurazí, ale nadchne jen někoho. ()

1860

Takto výpravný film bych od rusů nečekal a i když má určité historické nepřesnosti, určitě stojí za shlédnutí.. Občas se mi však zdál díky slabšímu scénáři trochu zmatený a zdlouhavý.. Každopádně vás film občas zaskočí svojí drsností a syrovostí, která je jen ku prospěchu věci a stavá se tak neobyčejným.. ()

kolemjdouc

opravdu dobrý film.Dobře se na něj koukalo.To u mě znamená ,že neměl rušivé elementyTehdy se psaly dějiny na kousku zelené louky - dnes ...radši ani nemluvit.U mě dobrý. ()

Mikino00

Smyšlený dobrodružný snímek z prostředí Švédsko-ruského konfliktu, kde fandit Švédům je povinnost, i když to tvůrci mysleli opačně. Každopádně největším problémem je mizerný scénář, opravdu některé slovní výměny jsou k smíchu, navíc tvůrci i dost pokazili závěrečnou bitvu. ()

Mat21

Nevinná karetní hra o přízeň půvabné dvorní dámy vyvrcholila šermířským soubojem o čest zúčastněných. Jelikož však na dvoře Ludvíka XIV není soubojům přáno, oběma aktérům je uložen ospravedlňující úkol mimořádného významu. Zatímco Chevalier Dé Brese odjíždí jako nezávislý pozorovatel na frontu ruského cara Petra Velikého, hrabě Dé La Bush s pověřovacími listinami míří na druhou stranu vojenského tábora za Karlem Švédským. ● Zatímco v úspěšném historickém filmu 1612 byla do nebe vyzdvižena chrabrost carského vojska v boji proti polským okupantům, ve Sluhovi jejího veličenstva se posouváme do roku 1709 a opět na polském území ke střetu dvou mocných armád. Kdo bude tentokráte úspěšný, lze pro neznalé dějepisu odhadnout národností tvůrců :-) Film je protipólem v mnoha ohledech. Zatímco dějová linie je slaboduchá a zaměřuje se pouze na prolínání osudů obou hlavních představitelů mířících na frontu a posléze pohled do velících stanů obou táborů, scéna v bažině a úspěšně unikající dvojice před mohutnou salvou z pušek mě doháněla k šílenství a tajemný černý a nepolapitelný přízrak byl natolik naivně vykreslen, že by se hodil leda do pohádky, alespoň částečně zachraňuje reputaci filmu vizuální stránka. Ta je ztvárněna na velmi slušné úrovni v čistě nehollywoodsko-ruském pojetí současné kinematografie. Přesto v porovnání se zmiňovaným 1612 zůstal Sluha jejího veličenstva daleko za mým očekáváním a byl spíše zklamáním. ║16.6.2009║ ()

KoleckoR

Parádní historický film z ruské produkce. Jde opět vidět, že Rusové mají velký potenciál. Skvěle zahraný s pěknou hudbou a obstojnou výpravou. Film vystihuje svou dobu - počátek 18.století - ve Francii vládne "Král Slunce" Ludvík XIV., v Rusku car Petr Veliký. Zhlédneme tak zde rozmařilý dvůr Francouzského krále, šermířské souboje, popravy, velkou švédsko-ruskou bitvu. Řekl bych, že zde nechybělo nic, co historický film může nabídnout. ()

pipapa

Promarněná šance i přes skvělou výpravu a dobré herecké výkony mužských protagonistů. Proč? = velmi nepřehledný děj, pohádkové nerealistické scény, cenzurovaný sex a nahota pro uslintané blbečky, úplně zbytečná mysterióźní postava černého rytíře, z něhož se nakonec vyklube (v US-kině velice módní a zároveń trapná) haulyvúdská americká amazonka, občas snaha o přiblížení se US-americkým akčním krvákům... Originál ve čtyřech jazycích (francouzsky, polsky, rusky, švédsky) vytváří zajímavější atmosféru celého díla než jednolitý český dabing...Něco jako drsná a frivolní pohádka Zdeńka Trošky na pozadí skutečné historické události! ()