Mladý bankéř Andy Dufresne (Tim Robbins) je v roce 1947 odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Přesto, že tento čin popírá, čeká na něj dvojnásobný doživotní trest v obávané věznici Shawshank. Andy se snaží přizpůsobit vězeňskému životu a po krušných začátcích se sblíží s Redem (Morgan Freeman), jenž si tu odpykává svůj doživotní trest už dvacet let. Sílu, jak přežít zdejší peklo, Andy nachází v tajném snu a skryté naději na svobodu... (Magic Box)

Stanlynka

Teď se dívám, že film je natočen podle předlohy povídky Stephena Kinga, což mi teda do seznamu pana Kinga vůbec nesedí. Nicméně tenhle film miluju. Díky jeho zvratu v závěru, který jsem teda neočekávala, ale tím líp. Tim Robbins to zahrál opravdu vítečně. Role mu dokonale sedla. Samozřejmě můj oblíbenec Morgan Freeman prostě k němu nejde nic vytknout....Myslím, že si tenhle film vskutku zaslouží No.1:) ()

Onanista

Perfektní příběh o poctivé práci, ale i o nespravedlnosti a nejistotě zítřka. Skvělé herecké výkony, hudba i atmosféra. Myslím si, že nemá smysl film dál nějak vychvalovat, své hodnocení nemá jen tak pro nic za nic. Kdo neviděl jako by nežil :). ()

vonTossis

Tento film to vše odstartoval... Ačkoliv to není mé osobní číslo jedna, číslo jedna v žebříčku je to naprosto právem a nemyslím si, že se někdy před něj něco dostane. ()

ferdomravec

Keby som mal rozoberat jednotlive sceny alebo pasaze tak vela z nich neboli nicim vynimocne. Ale film ako celok cela myslienka filmu je fantasticka. ()

DudeLebowski

"Geologie je nauka o tlaku a času. A to je všechno. Tlak a čas. To a taky ještě jeden velkej plakát." Vždy ma zmrazí keď po dvoch hodinách počujem tieto slová.Odhalenie pointy je pre režisérov často najhoršia vec lebo to nechcú urobiť otrepane ako stokrát niekto pred nimi. V tomto filme je podaná bravúrne, presne tak ako celý film sám. Prečo je tento film taký skvelý? Myslím že preto lebo má vynikajúco vystavaný príbeh, ktorý sa deje a rozpráva zároveň. Strih klobúk dole. A ešte jedna vec. Vo filme vždy nanovo objavím ďalšiu líniu príbehu nesúcu svoj vlastný odkaz. Tak napríklad včera to bolo uvedomenie si že Andy bol celý život spravodlivý a dobrý človek, ktorý nepáchal zločiny. Paradaxom je že sa musel dostať do vezenia aby spáchal sprisahanie proti šéfovi a svoj prvý zločin. ()

+sfinx+

Stále nevidím tu výjimečnost. Předlouhý snímek zobrazující chudáky vězně a zlé bachaře. Celou dobu se nic moc neděje - jestli je to účel a divák se má nudit jako ti chudáci vězni, pak se povedlo. Sice ten úžasně dlouhý "příběh" vyplňují drobné zápletky, takže tou nudou není divák ubit, pouze ukolébán, ale i tak by Zelená míle mohla přednášet, jak vypadá film s pořádným příběhem. Tady se napětí dopuje za pomoci nesmyslných dialogů a absurdních situací ... namísto toho, abych bachařovi řekl, že umím och*at berňák, tak se ho zeptám, jestli věří svojí ženě a nechám se dostrkat na okraj střechy, abych v poslední chvíli vše objasnil a mohl nám všem spadnout ten kámen ze srdce, který jsme tam předtím tak násilně a pracně navalili. Líbily se mi komentáře starého knihovníka a pár dalších úvah, jinak jde o průměrný film. Z hvězd si na zadek nesedám. Freeman byl výborný, to ano, ale cpát kvůli tomu film na první příčky a ignorovat ty zástupy dalších zádumčivých chytrolínů z vězení..? ()

Ruud1986

Naprosto strhující příběh o přátelství a naději v prostředí, kde by člověk čekal pouze depresi a násilí. Je to zejména příběh dvou mužů, kteří by se v běžném životě určitě nesetkali, ale mříže spojili jejich přátelství poutem nejpevnějším. Tim Robbins a Morgan Freeman zde předvádějí neopakovatelné herecké výkony, které nebudou snad nikdy překonány. Pokud bych mohl udělit šest hvězdiček, byť jen jednou, dostal by tuto prémiovou hvězdičku právě tento film. Naprosto neopakovatelný zážitek, který by měl prožít jednou v roli diváka, každý. ()

DavidAAAA

Neuvěřitelné. Lidské. Krásné. Těžko hledat nějakou chybičku, nějakou chvíli, která nudí, která nezapadá do celku jako takového. Absolutní maximum. To nejkrásnější, co jsem kdy viděl. Malý kousek před Forrestem. ()

Vlabajsky

Áno...všetko ide, všetko sa dá! Treba byť len cieľavedomý, tvrdohlavý, nezlomný a filtrovať osud cez ,,divný,, úsmev ako Andy Dufresne.Plnohodnotne prerozprávaný plnohodnotný snímok. ()

phoenix9

Tak zasluží si 1. miesto v rebríčku alebo nie? Každý to može vidieť inak, ale tento film je proste nádherný ! Jedinečné scény ako napr. Andy vybaví svojím ´´kolegom´´ pivo , ale akým spôsobom :) Nechcem prezrádzať iné časty filmu ale u mna rozhodne patrí do top ten. 98 % ()

mr.free

Co k tomu říct. Ten film je úžasný. Ani chvilku jsem se nenudil. Příběh mě upoutal tak, že sem doopravdy nečekal, jak to všechno dopadne. Příběh mě tak vtáhl do děje, že jsem se přistihl, jak chvíli soucítím s hlavním hrdinou. Nejvíce se mi asi na filmu líbí to, že prostě nečekáte, jak se bude děj dále vyvíjet a jak to všechno dopadne. Tento film doporučuji, už jen proto, že vždy, když se na něj znovu podívám, tak si všímám dalších, nových věcí, které krásně dotváří děj. ()

orisek

Už si ani nemohu vybavit, kolikrát jsem si říkal: "Na světě je tolik dobrých filmů, který z nich je ale nejlepší?" Nemohu říct, že by mi tento film dal na tuto otázku jasnou odpověď, ale v mém žebříčku má tento film jasnou jedničku. ()

janci351

Keby sa ma niekto opýtal, ktorý film je podla mňa nejlepší, pravdepodobne by som nevedel odpovedať. Avšak ako prvý by mi určite napadol film Vykúpenie z väznice Shawshank. Viacej tu asi nemá zmysel písať pretože všetko podstatné je už napísane v ostatných komentároch. Najlepšie však je nenechať sa ovplyvniť a urobiť si na tento úžasný film vlastný názor. 5/5 ()

doltn301

Vykoupení z věznice Shawshank Skvělý film, který ač není mým nejoblíbenějším, musím hodnotit plným počtem, protože je opravdu úžasný. Nepodobá se ničemu jinému z vězeňského prostředí, Shawshank je prostě jen jeden.Nejsou zde žádné epické rvačky, překombinované útěky a podobná klišé. Film funguje dokonale v jednoduchosti a přitom veliké hloubce a opravdovosti. Většina filmů se dá lehce odhadnout dopředu, ale útěk pomocí malého kladívka asi moc lidí nečekalo.Morgan Freeman patří mezi mé nejoblíbenější herce a tady byl super, takže za mě není co řešit. ()

Dzoko

Vždy som tvrdil, že Stephen King píše zázraky a viete kedy sa stane ďalší zázrak ? Keď tvorcovia filmu spravia zo zázraku skutočnosť. Práve tento film je toho príkladom. Skvelý Morgan ukazuje už od začiatku objavenia sa na kamere skvelú hereckú formu, kvalitný príbeh a hlavne audiovizuál pridávajú tomuto film štýl, jasnosť a zdrcujúce emočné naladanie diváka. Kto to nevidel môže.. vlastne kto by už tento film nevidel ? Je to klenot.. Ja dávam za seba 95 percent :) ()

defender110

Bylo by zbytečné, abych tady ještě něco psal. Není už snad ani co dodat. Zasloužené 1. a 2. místo. (nebo 1. a 1.) Úžasný film. Za mě 95%. ()

Rasanda

Miluji filmy z vězeňského prostředí. a navíc mám ráda Morgana Freemana. tento film má ducha, inteligenci, nápad i úroveň. Nejsem schopna ho jednoznačně dosadit na první místo žebříčku, protože kvalitních filmů je více. ne sice tolik, jak by mělo být, ale tento je jeden z nejlepších. Obsahuje korupci, zlo, dobro, černocha, násilí, Marilyn Monroe a hlavně je zajímavý od začátku až do konce.. ()

icewhite

Nevím kolikrát už to bylo, ale shlédnutí tohoto mistrovského díla se u mě dá počítat na desítky a prostě mě to nikdy neomrzí. A jelikož tokových filmů je tolik, že se dají spočítat na jedné ruce truhláře s třicetiletou praxí, jsem za tento kousek rád. Frank vypustil do světa diamant. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont