Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

The Viper

Vychvalované herecké výkony...no nemám rád když herci přehrávají, ale tady to byl hluboký opak. Každý to zřejmě vidíme jinak. :) ()

Maynard.

Skleněný peklo je rozbitý, duše maj svý černý záplaty... No, tak schválně, kolik znáš filmů, ve kterých hraje hlavní roli mrakodrap? Já teda tenhle a pak ještě Smrtonosnou past 1. Past se mi teda líbí víc, a není to ani kvůli tomu, že tam hraje Bruce, páč tady to Steve a Paul taky parádně diktujou, ale je to kvůli tomu příběhu. Prostě tam hoří a to je celý :o). Atmosféra je ale doslova mrazivá :o). Co mi přijde prdlý, tak vrtulník, kterej chtěl vyzvednou lidi ze střechy a místo toho to (kvůli dvěma bláznivejm ženskejm) napálil do zábradlí :o). Jo a taky moc nevěřím tomu, že když by v nejvyšších patrech odpálili ty nádrže s vodou, tak že by se krásně to skleněný peklo uhasilo. Spíš si myslím, že by to vyteklo voknama ven, maximálně by se to dostalo do vejtahový šachty, ale rozhodně by to neuhasilo všechen požár. Ale jinak klucí hasej vo sto šest :o) ()

herr_carter

Když se řekne katastrofický film, jako první ekvivalent k tomuto pojmu dávám ihned Skleněné peklo - praotec všech katastrofických filmů....................moje hodnocení = 8 z 10. ()

klúčik

Čo dodať, pozrite si herecké obsadenie - fantázia. Klasika.......95%. Veľký hold požiarnikom, ktorý si ho úplne zaslúžia!!!! ()

Mr.Floyd

Na svoju dobu neskutočne kvalitné špeciálne efekty, dovolím si tvrdiť, že niektoré z nich sa ani dnes nenatáčajú omnoho lepšie. Až na zopár scén, na ktorých bolo očividné, že herci hrajú pre plátnom pôsobí film vcelku realisticky (pojem realizmus musíme brať v rámci možností žánru katastrofických filmov, samozrejme). Obsadeniu sa nedá vytknúť absolútne nič a aj pre mňa, ako zástupcu najmladšej generácie filmových nadšencov, boli mená a tváre hlavných postáv viac než len známe. ()

Seti

Katastrofickým filmům nijak neholduji, protože jsou pro mě všechny až moc na jedno brdo. A The Towering Inferno z téhle škatulky krom ústřední hvězdné herecké dvojice ničím nevyčnívá. V rámci jedné katastrofy sledujeme vlastní více či méně šťastné příběhy několika jednotlivců či skupin, které se většinou protnou v závěrečném Happy či Unhappy Endu. Towering Inferno mi navíc díky monstrózní stopáži nepřišlo nijak závratně napínavé a logické kiksy ho posílají do mírného nadprůměru (SPOILER např. Vrtulník nemůže kvůli větru přistát na střeše, ale v okolí mrakodrapu si vesele poletuje a zachraňuje utržené výtahy, a především konečné řešení mohli záchranáři přeci učinit hned ve chvíli, kdy se jim oheň vymkl kontrole, tedy asi v polovině filmu.) Ach jo, poslední dobou jsem nějakej hnidopich. ()

bari68

Po Titanicu azda najlepší katastrofický film všetkých čias! Newman a McQueen ako dvojka sú veľkí frajeri a gradačná atmosféra a napätie je exkluzívnou režisérskou prácou, kde všetko funguje bez zbytočného patosu. ()

iXtr3m3

Super katastrofák s hereckou mega elitou danej doby, čo viac si priať? :) Jeden z najlepších a doteraz aj technicky najlepšie spracovaných katastrofických filmov všetkých čias, čo s ohliadnutím na vek filmu, je doslova zázrak. ()

borec999

Možno naozaj ide o najlepší katastrofický film všetkých čias. Že by k niečomu podobnému došlo, je dnes snáď ešte pravdepodobnejšie ako v 70. rokoch, akcia je tvorená najmä praktickými efektami- a aj po 47 rokoch vôbec nezostarla, je dostatočne napínavá a pôsobivo natočená + i herci sú kvalitní (bodaj by nie keď herecký ansámbl tvorili najväčšie hviezdy danej doby-Steve McQueen, Paul Newman, Faye Dunaway a ďalší). Najviac na Sklenenom pekle však oceňujem, že všetky postavy vo filme sú bežní ľudia a nikto nie je silnejší ako prírodný živel, ktorý vo filme vyčíňa. Nemáme tu žiadneho Rocka alebo Schwarzeneggera u ktorých je po 5 minútach jasné že sa nikomu nič nestane a všetko bude okej. Nie. Oheň je tu pánom číslo jedna, pričom boj s ním po väčšine času záchranári a hlavní hrdinovia v mrakodrape prehrávajú. Oceňujem aj fakt, že vo filme sa zomeria a to dosť často, miestami aj celkom nepekne a dokonca niekedy sa budeme musieť rozlúčiť aj s postavami, u ktorých by ste to vopred nepovedali. Táto nepredvídateľnosť, civilnosť a smrteľnosť všetkých postáv dodáva Sklenenému peklu to čo dnešným katatstrofickým filmom zúfalo chýba. Na záver osobitne vyzdvihnem záverečnú cca 45 minútovku, ktorá je bezpochyby vrcholom katastrofického žánru. Na 5* to kvôli prehnanej dĺžke a desivo nudnému úvodu nebude, ale veľmi silné a poctivé 4* tomu bez problémov udelím. 80% ()

Zagros

Klasický katastrofický film z filmových sedmdesátek… povedené obsazení, dobré herecké výkony, pečlivě budovaná atmosféra, jednoduchý příběh a dobrá gradace. Přes banální zápletku se napětí dá místy krájet a napoprvé dokáže Skleněné peklo diváka nekompromisně připoutat k obrazovce. Postavám jsem fandil a vůbec nevadilo, že jsem předtím přečetl knihu… tedy jednu ze dvou, ze kterých film vznikl. Spolupráce Warner Bros a 20th Century Fox a spojení dvou různých předloh bylo nezvyklé, ale určitě se vyplatilo. Na první setkání jsou to poctivé čtyři hvězdy. Jak už je ale u podobných snímků obvyklé, při jejich opakování se napětí může vytrácet. Proto dávám nakonec o hvězdu méně. To by vás ale od sledování nemělo odradit. Kdyby se vám Skleněné peklo líbilo, doporučuji k němu i další katastrofický film rovněž z roku 1974 – Zemětřesení. ()

Han22

SPOILERY: Skleněné peklo je asi nejslavnější katastrofický film, který mě prakticky nikdy nedokázal strhnout. Prostě je to něco jako Smrtonosná past bez teroristů ale s ohněm a já radši ty teroristy. A ještě do půlky jsem to na 5* neviděl ani tentokrát. Dvouapůlhodinová stopáž, jako vždy u žánru dlouhý rozjezd a poté bezcílné bloudění mrakodrapem a marná snaha uhasit neuhasitelný požár. Nicméně tvůrci v druhé půlce rozjeli opravdu velkolepou šou. Hnusné umírání ať už pádem či uhořením (nebo i ta voda), monumentální záběry vybuchujícího a hořícího mrakodrapu, scény s venkovním výtahem či lanovkou, ze kterých se člověku se strachem z výšek zvedá kufr. A vše završí opravdu heroic monumentální finále s odpálením nádrží. K tomu megahvězdné obsazení, kde je silnější cynický a stále utahanější hasič McQueen než za všech okolností správňácký architekt Newman. K tomu Holden, Dunawayová, ultraslizký Chamberlain a v malé velké roli si svým tragickým příběhem pro mě film ukradl stařičký Astaire. A za takovou megalomanskou a profi filmařinu si to prostě ten plný počet zaslouží, něco podobného do té doby umělo pouze pár historických či válečných velkofilmů. PS: Oskarová písnička byl totální kalkul svést se na vlně Poseidonovské Morning After. Stejná zpěvačka, podobný styl, jen o třídu horší a nezapamatovatelná píseň. Kalkul vyšel, nic jiného v tom roce prakticky nevzniklo. ()

Lukiš

Skleněné peklo je nejlepší katastrofický film všech dob se skvělým hereckým obsazením. Viděl jsem ho nejméně třikrát a pokaždé jsem byl nadmíru spokojen. 10/10 ()

Hopper

Na 30 rokov starý film, ktorý by dnes v digitálnej dobe mohol pôsobiť smiešne - či už trikovo, alebo po príbehovej stránke, ide o dôkaz, že skutočne dobrý film je nadčasový. Jeden z míľnikov v rámci katastrofického žánru, tak obľúbeného v svojej dobe, ktorý sa nám ako keby znovu vracal. Doteraz som mal najradšej Poseidóna, ale Sklenené peklo určite s ním bude súperiť a výsledok je veľmi tesný. Steve McQueen, Paul Newman a rada ďaľších veľkých či menších hviezdnych mien sú síce žánrovo zaškatuľkovaní a čierno-bieli, ale akosi to sem patrí. Keďže aj trikovo je film veľmi slušne ošetrený, ani vyše 160 minútová stopáž nehrozí nudou. ()

joshula

myslim, ze tenhle film trochu predbehl dobu a to nejen kaskaderskymi triky a ruznymi efekty, ale i hereckym nasazenim dvou hvezd tohoto filmu... ()

cab

I po 40 letech nic neztraci ze sve krasy, akcnosti, dramaticnosti a dokonalosti. Tresnickou na katastrofickem dorte je (Steve McQueen). 100% ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson