Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

Ollie235

Je až k nevíře, jak moderně vypadá Uprchlík i po 20 letech. Jedna z klasik, na kterých se tok času vůbec nepodepsal a kterou si vždycky rád zopakuju. Kromě poněkud povrchního úvodu a trochu přehánějícího Tommyho Leeho Jonese navíc nemám absolutně co vytknout. Především scénář zaslouží nebývalou pochvalu. ()

filipvrbik

Mrzí mě, že jsem neviděl seriál! Tak aspoň tento skvělý thriller ve filmovém vydání. Doktor Kimble jako geniální uprchlík -neprávem??!! Obviněný z vraždy své ženy se za každou cenu snaží dokázat svoji nevinu.....s časem možná lehce zastaralo ale pořád vynikající...90% ()

mira007

Strhující podívaná o pronásledování nevinného doktora obviněného z vraždy vlastní manželky. Postup pátrání a vypátrání skutečného pachatele a objednavatele. ()

laepus

Zrovna nedávno byl tenhle kousek v bedně večer, a i když jsem měl druhý den brzo ráno vstávat do práce (myslím, nebo na něco jiného, to je teď jedno), tak jsem se prostě musel už zase (podvacáté) na Uprchlíka podívat. Je to precizní řemeslná práce - film má obrovský tah na bránu a žádnou ani trochu zpomalující scénu, to se dnes jen tak nevidí, že něčeho takového byli schopni navíc už před více než dvaceti lety. Tommy Lee Jones i Harrison Ford mají čas dobře rozdělen a oba ho dokážou využít zcela a plně, ostatní pouze nenápadně přicmrndávají a nahrávají na hlášky a (pro mě) nezapomenutelné scény. A to mi vůbec nevadí, že mám moc rád i Leslieho Nielsena a jeho Utopenec na útěku dává Uprchlíkovi pořádně na frak. ()

Oralfabet

Vzhledem k jednoduchosti zápletky považuji stopáž za lehce přestřelenou, ke konci už to chvílema působilo trochu natahovaně... Ale jinak jde o nepřekvapivě dobrý film s nepřekvapivě dobrým Harrisonem Fordem a několika úžasně napínavými scénami. 8/10 ()

Emo-haunter

Čas od času se stane, že nějaký kultovní film mě absolutně mine a nezanechá ve mně téměř nic. I když mám moc rád Forda a Jones je tu rovněž skvělý, je film pro mě hodně fantasmagorický, těžko uvěřitelný, totálně děravý v logice a celkem nudný. Nemohu si pomoci, a vážně mě mrzí to, že v těle na tento film nemám buňky. Škoda. ()

Vronsky

Vražda manželky, falešné obvinění, odsouzení k trestu smrti - v ďábelském tempu je odstartována trnitá cesta za poznáním pravdy, jejíž divákovo absolvování znamená stotřicetiminutovou seznamku s jedním z nejlepších filmů posledních let. Nemalou překážku na nesnadné dráze směr svoboda však představuje velezkušený agent Sam Gerhard v podání právem oscarového Tommyho Lee Jonese, jehož nevyrovnaný duel s neméně přesvědčivým Harrisonem Fordem tvoří alfu a omegu celého snímku a s trochou nadsázky hravě překonává i hollywoodský crossover Freddy Vs. Jason. Byť jen příležitostný divák by se tak měl s železnou pravidelností opíjet tímto takřka bezchybně vyváženým mixem perfektních hereckých výkonů, strhujícího napětí a nerušícího humoru. To aby nezapomněl, že ani dnes není akční žánr jen megalomanským muzeem navoskovaných umělotin typu xXx, v honbě za maximální stylovostí ztrácející vědomí o významu slova vkus. ()

Kroupa

Opravdu tak trochu nechápu, co je na tomhle filmu tak úžasného. Je to celkem slušná akční detektivka s výbornými hereckými výkony a slušným scénářem i brilantní režií. Jenomže prostě nejde za hranice žánru. Pěkné pokoukání, ale vysloveně jednou a dost. ()

waits

Po letech jsem shlednul znovu a musim pridat jeste jednu hvezdu na maximum. Ten film ma vsechno, co ma thriler mit, vcetne dvou hlavnich charismatickych postav. Tomm Lee Jones je trochu vic cool, ale tak to ma take byt a pribeh to koneckoncu vyzaduje. Vyborne! ()

andrewz

Civilní a pro mentálně vyspělé publikum určený thriller, jenž vás navzdory své nadstandartní stopáži nebude nudit? To souhlasí. Zasluhuje se o to vyvážený a relativně inteligentní scénář, tradičně dobrý Ford a zručná režie Andrewa Davise, která vám ani na okamžik nedovolí uvědomit si, že to celé je vlastně jenom film. Ovšem filmový unikát, jenž s vámi takříkajíc zacloumá a na nějž budete i po letech vzpomínat? Kdepak, k tomu Uprchlíkovi schází více dějových překvapení a především nosnější myšlenka, než že člověk, který vlivem křivého obvinění přijde o vše, co ve svém životě budoval, vynaloží veškeré úsilí, aby svůj život vrátil do normálních kolejí. Pro oblíbenost snímku u zámořských diváků mám vzhledem k návaznosti na populární seriál z šedesátých let celkem pochopení. Ale u našinců? Pro to skutečně nemám byť jediné vysvětlení. Stejně tak pro ocenění průměrného Tommy Lee Jonese Americkou filmovou akademií, obzvlášť když současně byl nominován i Ralph Fiennes za famózní ztělesnění Amona Goetha v Schindlerově seznamu. Suma sumárum - nečekejte zázraky a budete spokojeni. Nic víc, nic míň. 80 % ()

Pawlisman

Ano, napětí si udržující film od začátku do uplného konce. Ale toť tak vše. ničím jiným mě film nenadchl. Krom roho opět nemálo příběhových nelogičností a klasická omšelost už tolikrát viděná. No nevím, nevím kam s tímto pohledem na kinematografii (hodnocení tohoto filmu jako totální špička a bomba) diváci a sever ČSFD spěje. 8/10 ani o píd víc ()

no2

8/10 – Zdařilé, nadprůměrné dílko tohoto žánru, bez nějakých výraznějších „přesahů“ či nezapomenutelných přestřelek, kterými se chlubí top filmy tohoto druhu. Chtěl jsem vidět film, při kterém se nebudu nudit, a Uprchlík mi toto přání splnil. Nic víc, nic míň. ()

Pitrsss

Jednoznačně nejlepší "devadesátkovej" triller a dost možná nejlepší triller všech dob. Harrison Ford a Tommy Lee Jones ve svých životních výkonech, každý na jedné straně barikády. Neskutečně paranoidní a vystupňovaná atmosféra s perfektním přízrakem bezrukého zabijáka. Miluju to. Oblíbený film. ()

Bivoy

Nemám ráda Harrisona Forda, ale tahle role mu sedla. A Tommy Lee Jones zahrál postavu policisty posedlého "spravedlností" naprosto dokonale... skoro jako by z oka vypadl Javertovi z Bídníků... teda, až na ten konec. ()

ChillThomas

Bylo tam takový to malý napětí, po 35 minutách to bylo už jen milé zpříjemnění času. Harry byl velice velký lišák :D jeho převleky a schovky byly k popukání :D :D a finální scéna byla asi z Americké filmové bible :) ještě že nám na konci všichni zatleskali :D Trošku na pohodičku .. nic extra ale nic se nezkazilo .. 74% Ale také dost lehký, primitivní film u kterého se jen dá odpočinout a podle mě tomu nikdo míň jak 3 dát nemůže .. Andrew Davis a jeho Nico .. se Segalem má větší grády . . Komentáře,které mají podporu ode mě jsou od Loleq7 a můj oblíbený Kingik ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)