Na počátku přijíždí policie na místo vraždy, kterou ohlásil úspěšný cévní chirurg Richard Kimble. Obětí se stala jeho milovaná manželka Helena. Lékařovu vyprávění o jednorukém muži, se kterým se v bytě utkal, však policie nevěří a z vraždy podezřívá právě Kimbla. Šokovaný lékař je odsouzen k smrti. Spolu s dalšími vězni nastoupí do vězeňského autobusu. Když se dva vězňové pokusí o útěk, sjede během rvačky autobus ze silnice a převrátí se na železniční trať. Kimblovi, kterému řidič sundal pouta, aby mohl pomoci zraněnému dozorci, se podaří uprchnout. Na místo nehody dorazí FBI vedená agentem Samuelem Gerardem. Ten se okamžitě vydává po stopách uprchlíka. Střetnou se v tunelu kanalizace, kde se Kimble snaží agenta přesvědčit o své nevině. Gerardovi je to však jedno. Má jej chytit a ne soudit. Lékaři se opět podaří uniknout, dostat se do Chicaga, kde se okamžitě pustí do pátrání po jednorukém muži. Zjistí si v nemocnici, jaký typ protézy vrah nosí, a poté si vytipuje pět mužů, z nichž jeden by mohl být hledaným pachatelem. Gerard, který je lékaři v patách, brzy pochopí, že Kimble hledá jednorukého muže, o němž se zmiňoval. Nepřestává však pronásledovat svého uprchlíka, který si začíná uvědomovat, že případ je mnohem složitější, než se zpočátku zdálo. Dostává se na stopu nebezpečného podvodu s novým lékem, do něhož je zapleten také jeden z jeho kolegů. (TV Nova)

charlee.dog

Film jsem viděl po delší době a tak jen něco málo, neboť napsáno už asi bylo vše. Harrison Ford a Tommy Lee Jones v jedinečné honičce, při které jde o očištění svého jména a nalezení vraha své ženy. Dnes už je to starší film, ale pořád nový. Podle mě ve svém žánru ještě nebyl překonán i když už bylo natočeno moře podobných. Navíc zaujme diváky svou inteligencí. Zápletka je sice trošku ohraná, ale velmi dobře zpracovaná. Film je plný zvratů v ději, herecké výkony nadstandartní plus pěkná hudba. To vše diváka připoutá k židli a pustí ho až při závěrečných titulcích. ()

Astonko

Hlavným dôvodom, prečo má film taký úspech je podľa mňa jeho tempo - rýchle a napínavé. Celé je to však aj skvelo vymyslené, napísané a do detailu premyslené. Nie som veľký fanúšik Harrisona Forda a výkon Tommy Lee Jonesa by som tiež neoznačil za oskarový, i keď je výborný. V súčasnosti už však nejde o tak výnimočný film, aký to mohol byť v tej dobe, to ale samozrejme nevylučuje, že sa k nemu ešte nevrátim 8/10 ()

jackalsc

Kvalitní drama a honička kde hra kočky s myší je vždy velmi proklatě těsná. Dobré obsazení a dobré herecké výkony. Hlavně oceňuji, že se to obešlo bez zbytečných blbostí. Klišovitost se najde vždy, ale zde je pěkně v rámci mezí. Film zůstává seriózní až do poslední sekundy a nejsou zde žádné fanfáry. Film splnil má očekávání. Jeden z nejlepších filmů Forda. ()

SmisekPA

Doporucuji vsema 10! Koncert filmovy vas prilepi k obrazobce a neodlepi do sveho poctive gradujiciho finale. Garantuji, ze vam dlouho budou virit otazky hlavou, zda byste se zachovali tak a nebo uplne jonak??? Hlavni housle nehraje jen mistr "Indiana Jones" ztvarneny nezapomenutelne Harrison Fordem, ale soucasne jeho protivnik v podani jedinecneho Tommy Lee Jonese. Snad jen malickosti bych vytykala (jako pad z prehrady ci schopnost doktora ohanet se pestmi bez jakekoli predesle zkusenosti). Nebudu hlidat kazdou noticku a aplausuji ve stoje! ()

PeteBuck

Tento film som videl asi stokrát. Čo k tomu dodať? Parádny thriller, neustále sa niečo deje, skvele vygradované. Keď likvidovali videopožičovňu u nás na sídlisku, tak som to z nostalgie kúpil, hoci na môj VHS-prehrávač už iba sadá prach. Možno to niekedy pustím a pripomeniem si staré časy. Podľa mňa tu Harrison Ford hral skvele, rovnako Tommy Lee Jones, oskara si odniesol Tommy. Jeden z najlepších filmov Harrisona Forda. ()

Heywood

Když je policie slepá a blbá ...a tvůrčí tým vybere výborné herce, lokace i zápletku a vše zkombinuje do skvělého výsledku. ()

Andrrew

Má očekávání nebyla příliš velká – pustil jsem si Uprchlíka s předpokladem, že se jedná o poctivou žánrovku, která pracuje s již několikrát zpracovaným námětem (kde se navíc, stejně jako ve filmu 48 hodin v Paříži, opět objevuje Harrison Ford prakticky v totožné roli), kterou náhodou nasnímal Michael Chapman (můj oblíbenec) a v podstatě nic víc než dobře odvedené řemeslo jsem neočekával. Jenomže ačkoliv se jedná o námět, potažmo schéma, velmi známé, způsob vyprávění (který je do detailu výstižně popsán v komentářích Mattyho, Douglase, JitkyCardove a dalších zdejších uživatelů, jejichž úsudkům a interpretačním schopnostem lze důvěřovat) povýšil tenhle snímek úplně na jinou úroveň. Úchvatná práce s diváckým očekáváním, dávkováním informací, rytmizací a ústřední dvojící – zarytým, neoblomným agentem Gerardem, který si jde tvrdě, ačkoliv ne zaslepeně, za svým na jedné straně; nesmírně inteligentním, prozíravým a houževnatým kardiochirurgem Kimblem na straně druhé. Hned od prvních minut to neskutečně šlape, nenudil jsem se ani sekundu a až na místy trochu přepjatou hudební složku (chápu, že i ta má svůj význam a místy mi naopak přišla velmi příhodně zvolená a intenzivní), pár dějových kliček a drobných zjednodušení je to skvělý. ()

Kozlowski8

Úspěšný a oblíbený lékař se stává k trestu smrti odsouzeným vrahem a posléze vězněm na útěku, snažícím se očistit své jméno... Právě to, jak snadno a jednoduše lze někomu přišít vraždu a uložit trest smrti (v Evropě nemožné), je jediná skutečnost, která mi ten - jinak dokonale šlapající příběh - trochu shazuje. Nemění to ale nic na faktu, že Uprchlík je jednou z nejchutnějších thrillerových lahůdek 90. let. Skvěle propracovaný příběh má neskutečný spád a napětí, což značně podporuje vynikající technické a řemeslné zpracování (kamera,střih, zvuk, krásná hudba...) a také dvojice hlavních představitelů - Harrison Ford a Tommy Lee Jones v nezapomenutelných rolích doktora Kimbla a agenta FBI Gerharda. Úžasně zábavné a napínavé dílo, které neztrácí ani po letech své kouzlo. 90 %. ()

serdehelan

Rewatch 2022. Jeden z klasických špičkových thrillerov z devadesátek a aj po 30 rokoch funguje ako hodinky. Samotný úvod filmu, kde behom úvodných titulkov je predstavená hlavna postava a jej situácia, je úplne fantasticky natočený a zostrihaný a má neskutočné tempo. Ford a Tommy Lee Jones obaja vo vrcholnej forme. Pôvodný seriál som nevidel, ale funguje to výborne ako film. David Twohy si odskočil o scífka a dodal tomu výborný scenár a príbeh. ()

Dvojirakri

Nesmírně napínavý akčňák který opravdu frčí a nenechá vás ani dojít si do lednice pro další pívo, ale ta tupost policistů mě prostě vadila, celý film jako kdyby říkal že v Americe, pokud chcete dojít ke spravedlnosti, musíte vzít zákon do vlastních rukou, i kdybyste měli zdrhnout z lochu a skutečného pachatele si najít sami... ()

karnifex

Tak tady se asi s většinou recenzentů neshodnu. Chápu, že na filmu asi negativně zapracoval zub času, aniž ovšem náhradou vytvořil aspoň příjemnou patinu (což by ostatně u filmů z devadesátých let byl značný problém - byla to hnusná doba). Příběh není špatný (i když podle mě trochu překombinovaný), ale film úplně postrádá atmosféru a postavy jsou vesměs nesympatické (a to dokonce včetně Harrisona Forda, kterého považuju za jednoho z nejcharizmatičtějších herců vůbec - zde to ale nějak nefunguje). No a závěrečná konfrontace mi přišla opravdu pitomá - klasické devadesátky. ()

F2003F

Dobrý thriller deväťdesiatok. Nič viac. Hlboko predpovedateľný avšak i tak napínavý. Ford hrá ako obvykle výborne (skočí z kilometrovej výšky do vody, ale nič sa mu nestane), ale čo z toho keď iba on. Jones si asi myslel, že je v telenovele lebo keď Ford na neho mieril v tuneli a on mal zahrať s tou kamennou tvárou veľmi vydeseného fízla tak to nevyzeralo uveriteľne ani na stotinu sekundy rovnako ako celý jeho výkon. Nemožno čakať zázraky od rutinného režiséra Seagaloviek, všakže. ()

v.indruchova

Já tento film měla moc ráda. Udržel vás a nepustil. HJrál si svašimi emocemi. Dnes už "kouzlo" zesláblo, ale pořád má film svou jiskru. V něčem je poplatný své době i v dobrém i ve zlém. ()

Xylobalsam

Vyborne zrealizovany thriller, ktery neustale nabira na obratkach a neustale vas drzi prikovaneho k sedacce. Myslim, ze se jednoznacne da zaradit do klasiky. Skvely je take Harrison Ford, ten podava po Indianu Jonesovi nejlepsi vykon. ()

Vital

Vzláštní, ale v tomto snímku mi nepřišel Harrison Ford nějak extra,i když asi hodně lidí zde říká pravý opak,přišlo mi to předvídatelný a děj nic moc... ()

Marward

Osvědčený Harrison Ford opět nezklamal. Vkusně udělaný thriler, který si jen mírně zapřeháněl. Velice nápadité je, že náš hlavní hrdina na útěku stačí zachránit dva lidské životy. Konec je dobrý a dobře uzavřený s pěkným morálním vyústěním. ()

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

Spin-off Vikingů nabírá obsazení

28.01.2021

Chystaný seriál Vikings: Valhalla od Netflixu nabírá obsazení. Spin-off původních Vikingů, kteří završili svoji cestu v šesté řadě, bude využívat stejných irských kulis a z pozice producenta na něj… (více)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Uprchlík bude mít filmový remake

Uprchlík bude mít filmový remake

28.11.2019

Před časem jsme psali o tom, že se do televize chystá nová verze Uprchlíka s Kieferem Sutherlandem a Boydem Holbrookem. No a zdá se nebude jediná. Studio Warner Bros. totiž pověřilo scenáristu Briana… (více)

Remake Uprchlíka má obsazení

Remake Uprchlíka má obsazení

19.09.2019

Herci Boyd Holbrook (Logan: Wolverine, Predátor: Evoluce) a Kiefer Sutherland (24 hodin, Telefonní budka) byli obsazeni do nového remaku Uprchlíka, který se objeví na chystané streamovací službě pro… (více)