Sedm kapitol ze života studentů jedné blíže neurčené estonské střední školy. Introvertní Joosep se stal terčem nejapných her svých spolužáků, které dráždí svou uzavřenou povahou. Žerty postupně přerostou v šikanu, jež vyústí v tragédii - k překvapení všech - i diváků. Mrazivé svědectví o ponižování lidské důstojnosti. (oficiální text distributora)

berusche

Obávám se, že síla námětu a okamžiku hraje ve snímku víc, než on sám může nabídnout. Ať jde o motivaci dle pravdivé události nebo ne, nemyslím, že bychom měli zavírat oči před filmovým uměním jen proto, že nás film dostane na morální dno. I když to hraje svou roli. Nabídnu alespoň k porovnání například Zlo mezi námi nebo Král z ostrova Bastøy. ()

Lyncha

Tak nevím, jaké že tam na nás mělo čekat překvapení - konec je celkem předvídatelný od samého začátku, stejně jako všechno ostatní, co se ve filmu stane. Téma také není originální, ostatně šikana se řadu let řeší a její průběh je vždycky stejný. Film je ale opravdu působivě natočený, od počátečních neškodných vtípků spolužáků až po tragickou odvetu. ()

MartinNDL

Na to, aby sem to označil za drsný a šokující, by to mělo bejt drsný a šokující. Filmy o zlých dětech sou vděčný, protože sou zábavný, výchovný a vůbec sou dobrý. Ale musíte jim to věřit a já se spíš smál. Extrémně vysoký hodnocení místních uživatelů mi zase jednou nakopalo prdel. Bohužel konstatuju - moc čitelný a průměrný. Je to škoda. ()

Lischai

Dá práci natočit uvěřitelný film z prostředí střední školy. Neubránil jsem se srovnání s německým Die Welle (jiné téma, stejné prostředí) a musel uznat, že Klass vystřihla studenty a středoškolské prostředí ještě o fous věrněji a realističtěji. Úplně mi to vrátilo vzpomínky na patnáct let a méně zábavné doby školní docházky. :o) Až se vás někdo zeptá, co je školné šikana, pusťte mu Klass. Jediné, co mi trochu scházelo, byla hlubší motivace přítelkyně hlavního hrdiny, jinak panuje spokojenost. A navíc malé plus za černě nalíčenou gothku v první lavici, která za film řekne jen jednu větu a přitom krásně vyexponuje pointu celého filmu. ()

SallyZen

Docela brutální snímek, který je především depresivní a negativní a hnusnej a odpornej a bylo mi z něj ouzko. Fakt Síla. 90% ()

Aljak

Ako môže byť niekto taký krutý? Je mi zle z takých hajzlov ako Anders a spol. - to už je len "hrdinstvo", keď šiesti mlátia jedného alebo keď v súboji jeden na jedného niekto vytiahne nôž. A čo bolo na tom najsmutnejšie? Pre mňa určite to, že ako náhle sa niekto zastal slabšieho tak bol všetkým na smiech, len preto aby náhodou neukázali pred najväčšími machrami triedy, že aj oni majú súcit. No ešte smutnejšie je to, že takéto veci sa bohužiaľ aj reálne dejú na školách (aj keď asi až nie v takomto rozmere). Nechutné ako si niektorí stavajú imidž na tom, že šikanujú bezbranných. A možno to bude znieť škodoradostne - ale ten koniec sa mi páčil! Aj keď na druhú stranu je zlé, že si to často odnesú aj nevinní. Inak, v období jeden a pol roka po vydaní Klass sa vo Fínsku odohrali dve tragédie na školách (Jokela a Kauhajoki) - že by sa niekto priamo inšpiroval? ()

Martin741

Reziser Ilmar Raag natocil len dalsiu nudnu variaciu na Hafstromov film Zlo mezi nami. Pred kamerou sa sice odohrava kruta a drsna sikana voci mlademu chlapcovi z akejsi estonskej skoly, a je aj dost uveritelna. Ako som ale spominal, Raag sa az prilis inspiruje svedskym Zlom mezi Nami. Reziser je neskuseny, amaterizmus vladne na kazdom druhom kroku. Herci nevedia hrat, takze herecke vykony su mizerne, alebo ziadne. Ano, suhlasim s tym, ze sikana je zlo, ktore musi byt trestane, ale film ma tolko logickych chyb, ze mi az hlava toto neberie. Tak napriklad jedna z mnohych : ucitelia dobre vedia o problematike, ale nijako nezasiahnu a vedu len prazdne tlachanie a kopu nezmyslenych dristov? No akoze ... LOL. No nic, ostanem verny svedskemu Zlo mezi nami, a tato estonska variacia pre mna fuckt nie je. 63 % ()

Tuomi

Velmi emotivní a silný snímek, který nikterak nepřekvapí svým dějem, ale surovým zpracováním daného příběhu. Tento film mi na dlouho utkví v paměti... ()

Abes

No toto. Pošlete k nám toho kapitána týmu a dostal by bídu! Kopal bych ho do koulí, dokud by si nezvyk! A co ten blonďáček? Takový účesy vídám na ženských a s takovým prospěchem by byl hlavním aspirantem na otloukánka. Seveřani to maj nějaké přeházené. Film chladný a temný jako tamní zima, řízný a přímočarý jako vodka, ostrý a palčivý jako březové roští. Zkažená mládež je zkrátka ostrá. ()

MrPierc

Děti jsou větší svině než dospělí, protože ve třídním společenství platí právo silnějšího nebo drzejšího. Pár jedinců šikanuje tichého kluka a zbytek třídy tomu jen se smíchem dohlíží, protože by se museli stavět proti názoru silnějšího. Hlavně holky jsou vděčné obecenstvo a ještě přilévají do ohně, jejich strach je větší než ostatních, ale oni ho schovávají za to, že jsou jen holky. Přítelkyně silnějšího z dvojice je ještě k tomu taková mrcha, že se nakonec přidá k ostatním. A když šikana dožene naše dva hrdiny ( ANO HRDINY ) do místa, odkud se už nedá couvat, tak se pak celá třída a okolí diví, jak se to mohlo dostat až sem. A právě proto pak v šoku sleduje celý svět, jak je možné, že ten a ten mladistvý vystřílel celou školu. ()

Jino

Úderně natočený film na téma šikana. Navzdory všem předpokladům, že pro většinu herců to byla první vážná role a pro jeho nízkorozpočtový vzhled hned od úvodních titulků, jsem Zkaženou mládeží příjemně překvapen... což bych asi neměl :-). Ze začátku mi to sice ve třídách připomínalo moji noční můru (seriál Ulice), ale jakmile Raag přitvrdí, dostane film jiné hodnoty. Z neherců se rázem stanou hlavní tahouni a drama vyplouvá více na povrch. Jediný problém jsem měl jen v charakterech postav. Nejvíc mi vadilo, že hlavní grázl byl tak trochu stranou, i když by si rozhodně zasloužil větší přízeň scénáristy a kamer. Pro výchovné parametry však nemohu ohodnotit jinak, než plným počtem. Ps.: Já mít takovou třídu a možnosti, tak se asi taky neudržím. ()

Nautila

Nebýt silného příběhu, o tomhle filmu by se sotva slyšelo. Možná, že bez filmových přikrášlovátek působí reálněji, ale jako film je to čistý průměr. Avšak jako varování a poukázání na tuhle problematiku funguje. ()

shyster

Až teprve druhá severská zkušenost z filmy o šikaně na středních školách se povedl. Tam, kde švédské Zlo bylo jen úsměvnou klišoidní vykulkalovaností, Class boduje na plné čáře. ()

Daji

Když váš přítel hodí po hlavním záporákovi v průběhu filmu svou nedojedenou housku, věřte, že vás to přinejmenším zaskočí. Hlavně po tom, co jste sami hledali jakýsi předmět, kterým byste hodili a neublížili přitom své obrazovce. Říkáte si, "Je to špatně!?".. Naopak! Vyvolat takové emoce nedokáže každý film. Obzvlášť když v první půlce filmu začnete tušit, jak to přibližně dopadne, netrpělivě si okusujete nehty, kdy už to konečně přijde a jestli jste měli pravdu. Pak to přijde... Zběsile fandíte těm postavám, do kterých jste se snažili v průběhu vžít. Tento příběh ve vás zanechá určitou stopu. Během něj si kladete otázky, hledáte všemožná řešení, jak byste se bránili vy. Asi se sami se sebou neshodnete. Při každém rozhodnutí dojdete domů s modřinami a pocitem ponížení. Nebo snad ne..? ()

joker.george

Zatím nemám se šikanou žádnou osobní zkušenost, naštěstí. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že byly postavy neskutečně hloupé, tedy aspoň ty dospělé, ale nejsem si jistý, jestli jsou to chyby filmu nebo se prostě všichni chováme tak, že nic nevidíme. O to horší tedy musí být, když k šikaně skutečně dojde... Snímek dokáže správně vyburcovat, poukázat na skutečný problém, čemuž pomáhá autentická kamera a obsazení neherců do role studentů. Závěr dokáže ochromit, ale byl až příliš přímočarý a bez napětí. ()

ad

Pekelně působivý film, který ale přes všechny svoje vnitřní kvality působí na venek jako trochu drsnější televizní inscenace (proto nevím, jestli patří přes všechnu svoji pozoruhodnost, do nejlepších 200, ale to je vedlejší) ... Myšlenka a děj jsou ale tak silné a sugestivní, že všechny ostatní věci se dají lehce zapomenout... Co je čest? Co je sebeúcta? Kdo se za sebe bude víc stydět - pitomoučká konformistka Tea, nebo idealista Kaspar? Nebo všichni kteří jen přihlíželi? - navíc, když je člověk sadistický primitiv, je jím už na škole a nízký věk mu na krutosti neubírá, jen si toho nikdo nevšímá... plus je ve filmu jasně čitelná zajímavá konotace s jistým aktuálním tématem (nebudu říkat jakým, abych nezkazil sledování)... Takové myšlenky mi běží v hlavě pět minut po skončení, tak snad už máte dostatečný obrázek, aby jste si ten film pokusili sehnat a užít :) ()

nithiel

Zase jeden z těch filmů, u kterých si člověk říká - hlavně ať to neskončí tak, jak se zdá - a ono to tak samozřejmě dopadne. Ale jak by to mohlo taky dopadnout, šikana dobré konce nemívá a člověk si uvědomí, kam až může být lidská bytost zahnána okolnostmi. Naturalismums scén zde je jen prostředkem, jak ukázat pokřivenost uvnitř lidské mysli. ()