Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

kinej

Nepřijde mi, že by Peter Jackson odvedl horší práci než na kterémkoliv filmu z Pána prstenů. Jestli v něčem Hobit za filmovými předchůdci pokulhává, je to dle mého názoru dáno již kvalitou předlohy. Ta je přeci jen méně vrstevnatá a lehce dětinštější než ostatní Tolkienova díla. A naopak, troufám si tvrdit, že scénáristky Fran Walsh a Philippa Boyens předlohu rošířením dějového rámce pro film vylepšily. Argument že film je moc podrobný padá s tím, že to je přece přesně to skalní fanoušci, milovníci prodloužených verzí, chtějí. A je jedno jestli je to vstřícnost vůči nim, nebo vůči producentům. Otázkou je zda si neměl nechat ty nepůvodní scény spíše pro rozšířenou verzi. Ale jinak Hobit dopadl dle očekávání dobře. Z každého záběru je patrné, že byl film vypiplán nejen s velkou profesionalitou ale i s láskou k předloze. Trochu jsem se obával jak dopadnou některé, z mého pohledu pro filmu ne zcela žádoucí momenty,(písně, nepřehledný počet nevýrazných trpasličích postav…) a zde mě film příjemně překvapil. Pár hračičkovských scén bych klidně prostříhal, ale takové by se našly i ve staré trilogii. ()

Hrabka

1000. komentář je ve správných rukou... Zaprvé bych určitě ocenil méně komických situací a keců, který jednak stojí dost za prd a navíc mnohdy kazí atmosféru (v žánrech chybí komedie), méně ujetých postav (Radegast), děj taky nestojí za moc, není taková chuť to s postavama prožívat jako u Pána prstenů, ale co se dá dělat (s Pánem prstenů je to fakt nemožný srovnávat). Potěšily staré známé postavy (Glum a prsten - nejlepší část), nové postavy jsou naopak víceméně nezajímavé. Exteriéry jsou opět úchvatné, hudba výborná, ale tak s tím se dalo počítat. První půlka byla podle mého názoru o dost slabší než ta druhá. Sice mě to nijak zvlášť nedostalo, ale určitě se těším na další díl. UPDATE 2018: Tento díl je nejlepší, ne ten druhý, jak mi přišlo po prvních projekcích s ročními odstupy. Zaslouží si tedy rovněž plné hodnocení jako dvojka. Trojka jednoznačně nejméně povedená. 85% ()

LiVentura

Očekával jsem od "neočekávaného" více, ale krásně jsem se naladil na linku deset let starou... :-) PS: Bohužel je na starších hercích, převážně tedy čarodějích, znát nelítostný čas, oba, i přes digi-úpravy, zvláště pan Lee, který atakuje devadesátku, jsou jiní.. Těším se na další pokračování. ()

juta

Musím se přiznat, že jsem se díky recenzím a různých příspěvkům bál na tento film podívat. Bál jsem se, že to nebude ono, že to na Pána prstenů mít nebude ani zdaleka. No, člověk by neměl tyto recenze a příspěvky moc číst a rovnou se podívat na film. Moc mě potěšil návrat minulých hrdinů a několik tónů známých písní. I u tak dlouhého filmu jsem se nenudil, ale zase až tak jistých 5* to přeci jen nemá. Musím počkat na pokračování, jak se to nakonec všechno vyvrbí a pak můžu hodnotit. Váhal jsem meli 4 a 5 hvězdami, ale na plný počet jsem se převrátil mimo jiné i proto, že jsem už hodně dlouho žádných 5* nedal. :D ()

MISSha

Tak je to tu. Je 13. prosinec 2012, 10 minut po půlnoci. A já sedím v kině na premiéře filmu, který se stal pro mě snad nejočekávanější za poslední léta… Pravidelně přiživována vlogy z natáčení, 2x přelouskaná kniha profesora Tolkiena, třídenní filmový maraton Pána Prstenů. Dělala jsem vše, pro vyplnění doby do premiéry, a přece jen to tu. Ale první dojmy po skončení první části Hobita, nazvané Neočekávaná cesta, jsou bohužel zcela rozporuplné. Především za to může velké očekávání, které nebylo a možná taky nemohlo být plně vyplněno. Protože Hobit, oproti jak knižnímu, tak i filmovému opusu Pán prstenů, je nevinnou a nenáročnou pohádkou s více méně strohým dějem. Snímek na mě ale působil neuceleně, nedodělaně. Jakoby Jackson, film sestříhával na poslední chvíli a spíchl jej narychlo horkou jehlou (a vzhledem k poslednímu jeho vlogu, nejsem od pravdy daleko). Následkem toho, některé scény působily zdlouhavě, bezvýznamně a některé zcela zbytečně. A to navazuje na další etapu. A to jsou vsuvky, které v knižním Hobitovy nejsou (jsou z Tolkinovy knihy Silmarillion), sloužící k tomu, aby se v Hobitovi rozjelo více dějových linií. Nevím jak ostatní, ale některé spíš uškodily, než prospěli (např. Radagast). Vizuální efekty ve 3D byli mnohdy bez debaty úchvatné. Někdy zase vypadaly až moc digitálně, jako by zrovna vypadly z nějaké počítačové hry (např. úprk skupiny před skřety). Hudba Howarda Shorea byla pro mě vcelku zklamáním, přišla taková vyčpělá, se vší vervou ji zachraňoval hlavní dynamický motiv a píseň trpaslíků Misty Mountains Cold. Mezi nejlepší scény co se ve filmu objevily, bych na první místo zařadila tu s Glumem, a jeho hádankamy ve tmě, ta se vážně povedla. Na co si ale musím postěžovat, je že postavy trpaslíků mi přišli docela málo prokreslené. Výjimky tvořili jen Kili, Balin a hlavně Thorin kterého Jackson postavil do obdobné pozice jako Aragorna. U Gandalfa mi na pár okamžiků přišlo, že Ian McKellen poněkud vypadává z role. Místo prudkého a rychle se rozhodujícího čaroděje, se mnohdy zachovával jako senilní a lehce infaltivní děda. Kdybych měla napsat, co mě na filmu potěšilo nejvíce, byl by to nejspíše vynikající Martin Freeman. Jako Bilbo byl jednoznačnou trefou do černého, nikoho lepšího si momentálně na tuhle roli neumím představit. 80% ()

paascha

Hodnotit trilogii plným počtem hvězd po prvním díle, to vyžaduje buď odvahu mušketýra nebo oko Nostradama. Já si to u toho nedělal jako Verbal :-)), ani nepočítal, jestli počty účinkujících osob sedí s knížkou, prostě jsem se vnořil a užil si to. Jen jsem zvědav, jaký bude další dojem, až si to pustím příště, protože už je těch Pytlíků poslední dobou v mém životě tolik, že se začínám bát, abych jednou svou ženu nanačapal, jak čůrá vestoje:-)) ()

CrypzzXD

Peter Jackson a jeho digitální fetišismus s příliš přepálenými trikovými atrakcemi a naprosto bez emocionálního dosahu, který jsem v původním Pánu prstenů cítil každičkou minutu (viz. finálový CGI duel mezi Thorinem a Azogem nemá žádné emoce ani napětí, a tak je vám nakonec celkem ukradené, jak to celé skončí). Pán prstenů byl dělán srdcem, Hobbit je tvořen skutečně pouze pro komerční úspěch, který se možná ani nedostaví, jestliže se kvalita nadcházejících dvou dílů nezlepší. Pohádková, rodinná a v digitálu se utápějící nuda. Zbytečně natahovaná kaše... 2/10 (The Lord of the Rings saga: The Fellowship of the Ring 7/10 The Two Towers 9/10 The Return of the King 9/10) ()

Fiftis

Vo filme som nevidel jedinú chybu, či už v hereckých výkonoch, hudbe, humore, dialógoch alebo maskách, na ktorých sa podieľal G. Del Toro. Ale filmový "kritik" si asi svoje muchy vždy nájde, preto tie negatívne komentáre. Avšak mne sa Hobit páči možno aj viac než Pán Prsteňov, možno aj vďaka tomu že to už nebolo len o Frodovi a jeho kamarátovi, ale s množstvom zábavných trpaslíkov. Pridám sa k tým niekoľkým fanúšikom, ktorí tento film hodnotili najvyššie. Na film som sa veľmi tešil a opäť ma Peter Jackson nesklamal. ()

Shakers

Svět není v tvých knihách a mapách. Svět je venku. Ubehlo dlhých 6 rokov čakania, ale predsa som sa dočkal a to čakanie stálo za to. Hobit je síce mala knižka s jednoduchým príbehom, ale Jackson už raz dokázal, že vie točiť malé príbehy vo velkom štýle. Hobit vyzerá svojim spôsob presne tak, ako Pán Prsteňov: Spoločenstvo prsteňa. Rovnaký úvod, podobné dobrodružstvo. Niekto to považuje za kopírku, ale treba podotknúť, že je to Pán Prsteňov čo vychádza z Hobita, keďže bol skôr napísaný. Takže ak ho niekto kritizuje za toto, mal by si zistiť fakty! Predovšetkým nemá zmysel porovnávať trilógiu a Hobita, pretože predloha je iná (aj keď podobná). Čo sa týka samotného filmu, tak som rád, že to PJ rozdelil na tri časti, pretože už teraz mi tých 166 minút ubehlo ako voda. No niektorí to môžu považovať za mínus, pretože nemá také svižné tempo a niekedy sa proste dlhšie stojí na mieste. A tu by som povedal, že sa najviac líšia názory a tu padá najväčšia kritika. Niektorým sa to pochopiteľné môže zdať zdĺhavé a nudné čo chápem, ale na druhú stranu ja ako fanúšik som rád, že Jackson doslova sfilmoval každú čiarku, bodku, medzeru a výkričník. Aj keď sme všetci radi opäť v stredozemi, netvrdím, že tento film ocení každí, ocenia ho hlavne fanúšikovia prsteňovej trilógie alebo predlohy. Jackson nečerpal len z Hobita, ale použil aj ďalšie Tolkienové diela ako dodatky z Pána Prsteňov, čo si myslím, že je len plus. Film je tak trochu zaujímavejší a hlavne dospelejší a dlhší oproti predlohe (Dol Guldur, biela rada) a aj z toho dôvodu rozdelený na tri časti. Čo sa týka technickej stránky filmu, tak tu nie je moc o čom hovoriť. Rovnako ako režisér Peter Jackson, tak aj ostatní, štáb, ilustrátori kníh Alan Lee a John Howe alebo väčšina hercov sa vrátili, takže výsledok je rovnako úchvatný. Krása Nového Zélandu od čias Pána Prsteňov ostala nezmenená, výprava, kostýmy či masky vyzerajú tiež rovnako super, aj keď tentokrát sa používalo viac CGI. Moc mi to nevadilo, že Hobit bol viac vyefektovaný, pretože technológia pokročila za tú dobu. Čo sa týka hudby od Howarda Shora, tak som spokojný. Niektoré miesta ako Rivendell či The Shire majú rovnaký soundtrack čo je fajn, no nájdu sa aj nové skvelé skladby ako My Dear Frodo, Misty Moutains, či Over Hill. Howard stále dokáže pracovať cez noty výborne aj s emóciami a záverečný let na orloch je jedna s najkrajších scén stredozeme. Po akčnej stránke za seba môžem povedať, že som spokojný. Nie je ich tu veľa a nie sú ani tak veľkolepé, zato majú nápady, nechýba tam atmosféra, napätie, či skvelá hudba a to je predovšetkým základ. Najlepšie bude Hobita prirovnať k spoločenstvu, pretože tie dva filmy sú v množstve akciách na tom dosť podobne. Taktiež kamera (Andrew Lesnie, oscar za Pána Prsteňov) je tiež perfektná, respektíve znovu perfektná. Herecké obsadenie je skvelé. Návrat starých známych postav potešil (Gandalf, Elrond, Galadriel, Frodo, Bilbo, Saruman) a s tých nových si ma najviac získali (pochopiteľne) hlavné postavy. Richard Armitage ako Thorin a Martin Freeman ako Bilbo, ktorý je pre mňa lepšia postava ako v prsteňovej trilógii Frodo. Ostatný trpaslíci majú pekný vzhľad a ako družina fungujú super, ale vo filme si ich zapamätáte asi tak piatich, pretože ostatý moc priestoru nedostanú. Čo ale nevadí v knihe som si tiež pamätal len pár postav. Na záver už asi len toľko, že scéna s Glumom bola šuper. Hobit je skrátka veľkolepá dobrodružná fantasy prepchaná efektami a strhujúcimi scénami viac ako kýbeľ popcornu, aj keď miestami je trochu zdĺhavejšia. Za seba môžem povedať, že som skoro maximálne spokojný, ale všetci vieme do akej kategórie divákov sa radím. My Precious. Predlžená verzia oproti prsteňovej trilógii nie je vôbec tak dlhá, veľkolepá a ani neponúka vedľajšie dejové línie, ale len obohacuje niektoré scény a robí film o niečo zaujímavejším. Tých trinásť minút nie je veľa, ale ide o chlp o lepší a ucelenejší zážitok. Pridané scény do SE. My Dear Frodo, Axe or Sword, Over Hill, Misty Mountains, The World Is Ahead, Warg-Scouts, The Dwarf Lords, The Edge of the Wild. Proč Bilbo Pytlík? Možná protože mám strach, a on mi dává odvahu. Kino verzia 100% - 5* / Director's cut 100,5% - 5* () (méně) (více)

TedGeorge

Hobit film byl dost pomalý, na půlnočce já ospalý. První ze tří filmů prý, ten pocit mi to kazí. Lidi já sem tak zklamanej, jak já chtěl dát počet plnej. Nechci to už to vidět znovu, místo toho radějc novu. S Civalem já souhlasím víc jak 5 teď netasím. Sralo mě to hodně moc Jackson chytnul tu nemoc. Glum mě bavil nejvíc z toho a to vážně není mnoho. Viděl sem to s titulkami v kině Kotva s holčičkami. Kam zas v dalším díle dojdou nezájem ať klidně pojdou. Drak Šmak možná bude tam, já však už ne říkám vám. ()

lamps

Některé rozporuplné reakce trochu nahlodaly mé neochvějné přesvědčení, že i nová výprava do Středozemě bude minimálně stejně velkolepá a zábavná, jako první dva díly LOTRovské trilogie (ten třetí je kvalitativně nedostižný, ať se na mě nikdo nezlobí). Ovšem jakmile Hobit konečně odstartoval, jakmile poprvé zazněl nádherný a dobře známý hudební motiv a jakmile se celý sál ponořil do hlubin úžasného trpasličího města, připadal jsem si, jako bych omládl o nějakých těch sedm let a říkal jsem si "Je to tady zas". A takový pocit ve mně přetrval až do závěrečných titulků, přičemž v poslední třetině byl ještě několikanásobně silnější a intenzivnější. Jackson je zkrátka muž na svém místě, v oblíbeném prostředí je jako utržený ze řetězu a za vydatné pomoci úchvatných efektů a všech přírodních monumentů se mu daří přenášet svou lásku k dané látce i na diváka, tak jako tomu bylo i v Pánovi prstenů. Hobit sice nemá žádnou tak pamětihodnou pasáž, jako byla třeba Morie ve Společenstvu, a hlavní nebezpečí zde místo všemocného Saurona představuje banda hnusných digitálních skřetů, ale pořád se jedná o prvotřídní dobrodružnou fantasy, která svým magickým audiovizuálním charakterem zcela pohltí a zapracováním svých vedlejších motivů do Tolkienova mnohovrstevného mytologického leporela ani na chvíli nenudí. Vzhledem ke své délce je navíc příběh neskutečně vyvážený, okořeněný příjemným humorem a také naprosto bezchybně gradovaný, takže na novou legendu je podle mě bezesporu zaděláno. Vždyť kolikrát za život se naskytne nějaký snímek, který by dokázal svým vlastním, dokonale promyšleným a nesmírně podmanivým světem zasáhnout a ovlivnit celou diváckou generaci? Já jsem právě napočítal čtvrtý, a nemusím doufám podotýkat, které tři mu předcházely. 100% ()

Jacinda

NUDAAAAAAAAAAAAAAA. brutální nuda. Někdo tu říkal že by se filmu měla useknout půl hodina? Já tvrdím, že hodina. Nebo jednu knihu nacpat do jednoho filmu. První minuty fimu. Zjištuji, že technka ohromně pokročila a vzpomínám na staré trikové záběry z PP. První půl hodina - omg to jsme ještě pořád u Pytlíka v baráku? Scéna s trolly - ježiši kriste. nasraně zatínám zuby, že z dramatu udělali komediální sračku a okřikuji tlustoprdku vedle mé sestry, aby nejedla jako prase. Konečně se dostáváme do Roklinky. Nemýlím li se, roh co zadul nebyl z Roklinky, ale z Lorienu. Budiž. Na chvilku pookřeju, když spatřím čokoládové oči toho sexy elfa a pak si odfrknu, když se trpaslíci (zase) chovají jako dementi. Elrond vypadá mladší a hezčí a nástup Galadriel umocní hlavně ty její šaty. Pak následuje série scén, kdy se: 1) střídají kaskády třpytivých vod s poněkud topornou chůzí Cate (kerá je mnohem hezčí než v jedničce), 2) mocné hlasy Gandalfa (který vypadá jako v jedničce) se Sarumanem (na němž jeho věk není vůbec znát) a 3) Elrondovy pohyby, které spíše než vznešeného elfa, připomínají natěšeného a odhodlaného chlapce. Po Roklince se chvíli vracíme do PP, protože scenérie jsou téměř identické. Akorát místo sněžení prší, místo krásné hudby je tam ten příšerný trpaslický chór a scéna s padajícími kamenými (schody) pěšinami je posunuta právě sem, nikoli do útrob jeskyně. Trpajzlíci utíkající z hory mě vysloveně nudí, návrat ke starým hodnotám je až s příchodem Gluma. Jeho vizualita je geniální a já zjišťuju, že jsem z těch hádanek uhodla jenom vítr. Také strčím do sestry, aby se probrala. Opravdu dojemná je až scéna ušetření Glumova života. Pak si člověk úlevně oddechne, že je konec filmu. Jakýto šok, že příběh ještě pokračuje. Ovšem tyto boje (na stromech) jsou mnohem zajímavější a ze židle mě zvedá přílet Pidgeottů. Škoda, že se to nestalo o dvě hodiny dřív. Nicméně ti ptáčci jsou úžasní a celkově psledních 10minut přebýjí mé zklamání z Hobita. Je mi líto, ale Pánu prstenů to nesahá ani po kotníky. Ono totiž efekty nejsou všechno. A i když herectví Freemana dalece přesahuje všechny ostatní, banda trpajzlíků v karikaturním stylu to zase uhasí. ()

ladynka

Hobbit v jedné věci v mých očích trumfuje Pána prstenů. Tam, kde LOTR všechno ukazuje, Hobbit všechno ještě jaksepatří popíše a tupě naservíruje divákovi až pod nos. Žádný prostor pro imaginaci, domýšlení, kombinaci, nic, co bych jako přemýšlející divák ocenila. Postavy jsou buď moudré a vznešené, netečně vznešené, roztomilé milé, roztomile odpudivé nebo prostě hnusné a zlé (prostě pohádka, všechny zlé postavy jsou pěkně deformované a nelidské). Nejsympatičtější (ve smyslu nějakého mého citového pohnutí vůči nějaké postavě) je pro mě již tradičně Glum, ale pro mě je to na film takového formátu poněkud málo. ()

Pepinec

One man show Gandalfa, kterému statečně sekunduje boží příroda Nového Zélandu a jíž pánové Howard s Péťou uplácali takové sexy tělo, že je mi skoro až jedno, jakou má duši. Ono to stejně na víc než na jednu noc nebude, Pytlíku. Kdyby ovšem každé záležitosti na jednu noc předcházelo stejně vymazlené intro jako v Hobitovi, možná bych se taky jednou fakt ozval... ()

KlárkaS

Tříhodinová reklama na Nový Zéland, maximum průletů nad chodícími trpaslíky a tři hodiny stopáže, která sice nenudí, ale naprosto nevyužívá svojí časovou dotaci na rozvoj postav. Je tady vlastně nové společenstvo, které ale nefunguje, žene se za víceméně ničím, s trapaslíky, co nevypadají ani jako zástupci svojí rasy (Thorin?), s deux ex machinou Gandalfem a s hobitem, který je sice v názvu filmu, ale moc toho ani za celý film neřekne, ani neudělá. A škoda mluvit o množství uměle přídaných pánoprstenovských prvků, laciných vtípků a prvoplánových 3D efektů. Stejně jako knížka je i tohle jako pohádka fajn a věřím, že další díly budou už jenom lepší, ale zdá se, že na Jacksonův smysl pro detail a fantazii už jsme si zvykli, a tak není proč hltat každou minutu epična . (Druhá a třetí projekce v originálním zněním bez 3D zla už byla o něco lepší) ()

Jhershaw

Přes svou délku mě Hobit 1. část nenudil. Stále se něco děje, postavy někam putují, utíkají, bojují, padají, je to jako na horské dráze. Na druhou stranu, myslím si, že dobrý film, spíš než akce, dělají intenzivní momenty, a to tady nějak chybělo. Po těch třech hodinách nejsem schopný říct, co se v těch třech hodinách dělo, resp proč to ty tři hodiny muselo trvat. Jeden dlouhý / dva kratší filmy by byly akorát. Též nevím, jestli je Hobit pro děti, místy mi přišel brutálnější/krvavější než Pán prstenů. Trojice Bilbo - Gandalf - Thorin, resp. McKellen - Freeman - Armitage skvělá, ovšem polovina trpaslíků mi splývala. Výtku mám i k hudbě. Ve Společenstvu atd se mi líbilo, že každá část, místo, postava měla svůj hudební motiv, že i soundtrack vyprávěl příběh. Tady se akorát recykluje nebo po-xté zopakuje jeden hlavní motiv. ()

forsberg

Hobit je knížka pro děti (a taky jediná knížka, kterou jsem v životě ukradla, respektive hanebně vyměnila - omlouvám se knihovně v Luhačovicích, ale v osmdesátých letech fakt nebyla k sehnání a to Třikrát Perry Mason byla slušná náhrada, ne?). I čekala jsem pohádku a dostala pohádku, takže spokojenost naprostá. Jen doufám, že si Cate Blanchett nevyvrátila kyčle při režisérově úporné snaze dostat jí do polohy co nejvíc důstojné a mocné. A taky doufám, že ta věc na Radegastově tváři nebyla to, na co vypadala. ()

Boogeyman

Nechutně přepálené akční sekvence, trapný patos, postavy legračně pózují, aby každej screenshot vypadal děsně osudově, je to natahované až hanba, dialogy jsou tak hluboko(nes)myslné až jsou k smíchu a některé efekty vypadají dost lacině. Ale nostalgie je sviňa, Shoreova hudba geniální a Středozem je prostě Středozem. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM