Hobit: Neočekávaná cesta

• USA The Hobbit: An Unexpected Journey (více)

Dan9K

Potěšilo mě, že se Jackson rozhodl dostat trochu pohádkovosti Hobita i do tohoto megafilmu. Potěšila mě JEDNA nová melodie Howarda Shora, potěšil mě Martin Freeman, Glum a fakt, že jsem měl chvílemi pocit, jakobych sledoval nějaké nové Monty Pythony. Ačkoliv vlastně nevím, jestli to poslední bylo úplně žádoucí. Věcí, které mě nepotěšily, bylo víc. Už jen fakt rozdělení třísetstránkové knihy na tři části, je úplně absurdní. Jestliže se v jiných, normálních, filmových adaptacích různé detaily z knihy škrtají, zde se vesele přidává. A to jedna blbost za druhou. Fakt nic z toho, co autoři přidali ze své iniciativy, filmu neprospělo, ale učinilo z něj naopak o něco více vymletější podívanou. Nejhorší je ten skřetí záporňák, který svou vizáží a mluvou celý film sráží na úroveň nějakého podprůměrného komiksu. Další věc, byl jsem sice rád, že jsem uviděl Christophera Leeho živého a zdravého, ale prostě v Hobitovi být nemá, stejně jako Galadriel nebo Frodo. Ale je jasné, že staré známé postavy pár lidí do kina přilákat mohou. Peter Jackson je strašný megaloman a až na pár výjimek jsem z jeho filmu neměl ani trochu stejný pocit, jako jsem měl při čtení knihy. Ta na mě s výjimkou závěrečné bitvy působila takovým komorním uvolněným dojmem. Opravdovým dobrodružstvím. Z filmu je naopak nechutná patetická slátanina, ve které se bije pohádkovost s přebujelou závažností. Ten patos zvlášťě během závěrečné bitky Thorina s jeho úhlavním skřetím nepřítelem, to jsem šel prostě do kolen. A neustálá přítomnost deus ex machina je fakt na palici. Jackson chtěl, aby tam byla v jednom kuse nebezpečná bezvýchodná akce, ale je jasné, že se nikomu nesmí nic stát, protože se jim nic nestane ani v knize. Opravdu povedly se v mých očích hlavně a pouze dvě části; začátek v Hobitíně a Glum v jeskyni. K druhému a třetímu dílu jsem velmi skeptický, neboť je jasné, že si Jackson smlsne na Bitvě pěti armád, která bude trvat 120 minut a půlhodiny budeme u Medděda a do toho přidá ještě pár vylepšení typu kamenožrout nebo Radagast. Do kina na to už nepůjdu. ()

kulyk

Tak jsem nevydržel pnutí, nepočkal tedy do prasince té.er., abych popatřil na šarádu vcelku, a nakoupil velice solidní verzi, kterou si kulda pustil na plazmičce a z metru hledal hnidy. Protože jsem ohledně Středozemě přečetl ještě jako pták neochmýřený vše, co Tolkien naškrábal, nemusím si na rozdíl od místních lembafilů (jejichž značná část četla maximálně tak Coura a Courka, an staví obecní mlékovod) dokazovat, že to znám a přejdu rovnou k hodnocení. Všude, kde se děj odklání od knižního, nastávají nejasnosti, nelogičnosti, příběhové pasti, díry ve stavbě vypravování..... prostě sračky. Které jsou neumětelsky maskovány pompézním a často až překotným kladením jedné akční krávoviny za druhou. Jasně se potvrzuje má prvotní sudba - v touze po zlatě natáhnout Hobita do tří celovečeráků nelze bez zprasení kouzla knihy pro malé a ty ještě menší. Ty vole, to je strašná věta!.... Ovšem za vidění to stojí, pročež osmdesát procent jako vyšitých. ()

PinokKio

Deja-vu .. narážím tím na fakt, že první Hobit jakoby z oka vypadl schématu Společenstva prstenu. Ale přesto nabídl příjemnou podívanou, i když možná až příliš natahovanou (proč diváka neoškubat pořádně a místo jednoho filmu či dvou dílů jim tuhle knížku nenaservírovat v kině rovnou třikrát), trikově dokonalou a hudebním podbarvením bohužel vesměs recyklovanou z LOTRa. ()

JANARYBA

Pro mne spíš šok - tohle je tu momentálně 124. nejoblíbenější film...kdyby P.J. nacpal všechny 3 plánované díly do této extrémně dlouhé stopáže, tak by to mohl být docela fajn film. Ty nekonečně dlouhé řežby a efekty pro efekty si mohl zrealizovat třeba v nějaké počítačové hře. ()

Hild

Nostalgie je mocná čarodějka a toto je dokonalý příklad toho, jak nás všechny dokáže zaslepit. Když si tak pročítám všechny ty komentáře, tak jsem snad nenarazila na žádný, kde by nebyla nějaká výtka, ale když se člověk podívá na to hodnocení, tak tomu moc neodpovídá. A ono k tomu stačí jen pár záběrů Středozemě, slyšet známe tóny, a aby se před plátnem mihl Frodo a hned má divák na krajíčku (mluvím za sebe). Jenže Hobit je pohádková knížka a rozhodnutím o rozdělení do tří částí vznikl nejutahanější film roku. Tolik naprosto zbytečných scén a během první poloviny jsem se místy trochu nudila a hlavně jsem postrádala alespoň špetku osudovosti Pána prstenů. Za první polovinu bych rozhodně nedala více než 3*. Film, na který jsem doufala, že jdu, začal až po více než první polovině a ano, pak vše funguje. Konečně přijdou emoce (slitování se Bilba nad Glumem) a přijde i pocit, že se dívám na velkolepý příběh, který je na svém počátku. Stále musím myslet na to, jak úžasné to mohlo být, kdyby se to nerozdělilo do tří částí, nebo kdyby se alespoň první část zkrátila. Film je natočen pro milovníky Pán prstenů, ostatním vlastně ani návštěvu kina nedoporučuji, nepochopí, co na tom ostatní vidí. Hobit je fajn fantasy pohádka, událost roku se však nekoná. ()

Ded@M@tes

Neočekávané dobrodružství je zpět se spoustu trpaslíků, Gandalfem, Thorinem a Pytlíkem. Efekty našlapaný příběh, který rozhodně splnil očekávání a nezklamal nějak moc. Trochu to občas vypadá jak procházka růžovou zahrádkou, ale i tak jsem pevně sledoval, každou vteřinu s napětím. Zvědavost na další díly a hlavně na draka je veliká, uvidíme snad si série udrží kvalitu. ( Hodnocení: 9/10 ) ()

Spooner

Chvílemi dosti rozpačité a bez debat nesmyslně natahované, ale na druhou stranu často také dosti kouzelné a plné nápadů. Být to o hodinu kratší a vystříhat zbytečné pasáže z Roklinky či počáteční s Frodem, tak se to tomu Pánu Prstenů možná i vyrovná. Takhle zůstal Peter Jackson někde v půli cesty. Herecky je to ale prvotřídní, bezchybné triky nemá cenu komentovat, je to velkolepé až na půdu a Glum je stále největší borec. Středozem má zkrátka i s jistými mráčky stále velikánské kouzlo, akorát jsme v ní tentokrát pobyli déle, než bylo zdrávo. ()

HOCKEYKA

Prekrásny návrat do čias,kedy som bola ako človek najšťastnejšia.Peter Jackson je môj režisérsky Boh.Keby som niekedy mala tú možnosť stretnúť sa s ním zoči-voči,zrejme by som pred ním padla na kolená a úprimne mu poďakovala za všetko,čo pre mňa ako pre diváka urobil.Celá trilógia je dokonalá a zaslúži si obrovské uznanie.Hobit ma opäť urobil šťastnou,a to sa len tak hocikomu nepodarí. ()

belldandy

Myslím, že tenhle film je o pořadný kus lepší než jeho pověst. :) Docela hodně souhlasím s Douglasovým rozborem, kde srovnává Hobita s Pánem prstenů. - Mám podezření, že v jistém smyslu jsem nikdy nemilovala filmové zpracování LOTRa tolik, abych teď plakala nad tím, jak mě zklamal Hobit. Je-li Hobit přetažený, byl přetažený filmový Pán prstenů taky. Jsou- li v Hobitovy mnohé scény přehnané, byly v Pánu prstenů rozhodně taky. To, že se Jackson v Pánu prstenů odvážně dopouštěl interpretace, zatímco Hobit je otrocky věrný předloze (jak se občas traduje), to je vysloveně lež. Jistě v Pánu prstenu Jackson zápletku spíše krátil, zatímco nyní ji spíš nastavuje. Každopádně interpretace se dopouštěl v obou případech. A doznávám většina jeho interpreatcí se mi vlastně líbí. (Příklady: 1. Když jsem o Bilbově útěku ze Dna Pytle četla ve Společenstvu, představovala jsem si právě takhle - iracionální nerozumné náhlé podlehnutí impulzu zažít něco mimo stěny svého domova. V samotném Hobitovi mě ta scéna vlastně zklamala. A Jackson mi ji vrátil, takovou, jakou jsem si ji přála mít. 2. Asi budu také jediná osoba na světě, které se líbí Radagast. "Radagast hnědý, Radagast hlupáček", tak zněla pohrdlivá Sarumanova slova. Přiznávám, nikdy jsem si Radagasta nepředstavovala, ale když jsem spatřila toho Jacksonova františkánského mnicha, řekla jsem si ... ale ano .. to je Radagast. On a sv. František jistě mají cosi společného. :) A na to, že jsou v Jacksonově pojetí čarodějové docela akční postavy jsem si už zkrátka zvykla v LOTRovi. 3. Jeho trpaslíci jsou heročtější než v originále, stalo se z nich třináct odvážných v čele s vůdcem Thorinen, jenž je tu do značné míry Aragornovou obdobou. A Kdo si proboha myslí, že by tohle v sobě vůbec neměli mít?) Závěr: V knižní předloze je mezi Hobitem a Pánem prstenů propastný rozdíl, zatímco film tyto rozdíly zahlazuje. Ale kdyby to Jackson neudělal, měl by s naivní pohádkou pro děti úspěch? Jsem přesvědčená, že Hobitovi slabiny byly už slabiny Pána prstenů a proto mluvit o tom, že LOTR byl super, zatímco Hobit zklamal mi připadá docela nefér. A mimojiné - třebas za to, jak Jackson po celý první díl NEUKAZUJE draka, v éře digitalizace, kdy něco ukázat je tak snadné, za to ho skoro miluju.:) ()

Davies182

Proč? Proč mě to tak bavilo, i když jsem se mohl v několika scénách nakrásně nudit, znechuceně prskat nad infantilním humorem či nesmrtelností hrdinů a říkat si stále dokola, že LotRa už nic nepřekoná? Inu, možná proto, že je Peter Jackson filmový kouzelník a jeho bravurní dávkování magického dobrodružství, akce a dialogů, dechberoucí práci s emocemi a osobitý styl vyprávění prostě můžu. Nebudu skákat radostí nad tím, že jsem "byl zase zpátky" ve Středozemi, neboť mi už bohužel není sedmnáct - stejně tak ale nemohu tvrdit, že ve mě tenhle povedený fantasy výlet neprobudil jakousi hluboko ukrytou nostalgii. Věděl jsem, že to zmákneš, PJ. Těším se na 48 FPS. UPDATE 08.11.2013: Tak jsem si to po roce dal na vlastní prodloužené blu-ray verzi znovu, a kaji se. Je to skutečně ve všech ohledech (až na závěrečnou překombinovanou akci v dolech a dál) jedinečné dobrodružství, kterého jsem si zprvu nevážil, jak jsem měl. Tohle není točené pro peníze, PJ Středozemí žije a jde to vidět. Takže ano, mám místo mozku z lembasu kostku a nestydím se to přiznat, ty první dvě hodiny jsou tak kouzelné, že maximálnímu hodnocení prostě nelze odolat. A jo, ti orli ve finiši mě fakt štvou, ale takhle to napsal mistr Tolkien, tak co :-P. ()

gogo76

Po niekoľkých vlažnejších recenziách som išiel na Hobita (2D v pohode) s miernymi obavami, no mňa sklamanie neprepadlo ani na chvíľu. Neviem kde boli ostatní, ale ja som bol opäť v čarovnej Stredozemi. Tej istej, z ktorej sa všetci nespokojenci v Pánovi prsteňov rozplývali. V tej istej, kde všetko ožíva a nič nie je nemožné. Tam, kde sú noci temné a nebezpečné, plné obrov, orkov, škretov, drakov, ale i zákerného a milovaného Gluma. Presne tam, kde sú bojovníci na čele s udatným Thorinom, tak odvážny a odhodlaní, že im držíte aj palce na nohách. Pokojnejší úvod možno niektorých sklamal, no potom je to už iba jedno dobrodružstvo za druhým a je na čo sa pozerať. Tesne pred záverom som bol do filmu zažratý tak, že sa mi z kina nechcelo odísť. Záverečnú výbornú Pieseň osamelej hory , ktorej inštrumentálna podoba sprevádza takmer celý film, som si vychutnal a pri záverečných titulkoch som odchádzal z kina medzi poslednými. 80%. ()

Amarcord_1

75% - Co jsem čekal, to mi bylo dopřáno. Čekal jsem vyprávění na motivy knihy a přál jsem si, aby hluchá, nebo nudná místa (jak už to bývá, když dospělák sleduje opětovný boj pohledného dobra proti ošklivému zlu) byla přebita sílou 3D grafiky, přesvědčivostí hereckých výkonů, narativní schopností Jacksona a hudbou H. Shorea. Vše bylo splněno (Hudba nenadchla, ale dobře ve filmu fungovala). Viděno v 3D originále. Super oddechovka, o které jsem myslel, že budu lehce trpět, ale nakonec jsem se celou dobu dobře bavil. Nevím, co jiného čekat od pohádky :o) Pokud vám už ani příliš nevadí omšelý příběhový systém počítačových her typu "intro-mlácení potvor-cut scene a nalezení epických zbraní-mlácení potvor-MMMulti kill!-cut scene a zajetí-heroický únik-mlácení potvor-MMMMonster kill- cut scene a boss fight- end of mission-next mission: redo from the start", budete na tom podobně jako já :o) ()

Tom_Lachtan

Neskutečné, první minuty návratu do Středozemě sem si raděj zakrýval klín obávaje se erekce, celá doba strávená v kině utekla až nechutně rychle... A že některé věci vypadali moc počítačově? No a? Veškeré postavy mi přišly životné, nic zdlouhavé, zkrátka skvělé. Dosti sem byl potěšen přítomností písniček i příjemně švihlým Radagastem, stejně tak přítulným lybyškožroutem. Prodloužená verze : sice neposkytuje tak ultimátní vylepšení, jako je tomu u trilogie Prstenu, zato zas dodává stejně tak na humoru, jen je tu místo Gimlogasových humorů např. víc písniček (Velký Skřet!), u kterých bych nevěřil, jak dobře můžou fungovat. Pořád je to hlavně kurevsky dobrám dobrodružná zábava. Ale Petere, příště si můžeš odpustit záběry na nahé, v kašně skotačící cgi trpaslictvo (o; ()

Xmilden

Prodloužená verze toho obsahuje trošku méně než jsem očekával, ale přesto hlavně díky tomu že už vím jak to celé dopadne má pro mě určitě větší význam. První díl určitě není špatný, samozřejmě Společenstvo je někde jinde, ale návrat do důvěrně známých míst potěší. Digitální šílenství (zatím bez Legolase) vůbec nevadí a naopak bych řekl že téhle pohádce docela i sluší. Dobrodružství se rozjelo a Azog má můj daleko větší obdiv. První díl na svých bedrech hodně táhne náš nejmenší hrdina a jestli bych měl někde označit slabší místo, dejme tomu že by to byl zmatený Radagast. 90% ()

Arbiter

Z filmu nejsem tak nenaložený, jak to z následujících řádků asi působí. Kritika totiž směřuje na věci, díky kterým není tak úžasný, jak být mohl. O to je má reakce víc hořká: Já bych nadával, až bych brečel. První díl Hobita je výpravou přehnaně opulentní, často prázdná schránka na (díky vysokému rozlišení) místy papundeklově působící kulisy, odkazy k LotR trilogii a 3D fičury. U Pána prstenů jsem nadával, že se zkracovalo. Tady nadávám, že se nekrátilo. Pohádkový rastr se tluče s Lotrovským, Shore je až na trpasličí track výrazný jen ve starých známých motivech (proč nepřizvali nikoho jiného, vždyť to byla composer-sebevražda) a celkově má člověk pocit, že sleduje fetišizující vzpomínkovou běhanou volakerých figurek a předlouhou seznamku. Hobit se ztrácí mezi prázdnou atrakcí, které na zvolenou stopáž chybí témata, berličkou staršího bráchy, místy příliš doslovnou adaptací a naštěstí i svébytným hravým snímkem. Těším se na další filmy: věřím totiž, že v nich skončí poklonkování minulosti a ke slovu se dostane víc z Dodatků a vlastní invence Jacksona a del Tora. Nyní alespoň děkuji za mnoho kusých potěšení v poměrně zvoraném celku. Radagast, Hádanky ve tmě, slibně rozjetá nehobití dějová linka a scénáristická odvaha při zasahování do pár zásadních okamžiků z knihy budiž laskavou záchranou. To, že Hobit tenduje ke hře na malého LotRa, mě ale neba stejně, jako zběsilé pohazování trpaslíky a sutinami, jen aby hladová REDka dostala nažrat. EDIT: po druhé projekci mám z filmu poměrně lepší dojem a zhisané místo se zapouzdřilo jen na poslední třetinu filmu. Do opuštění Roklinky moc fajn, po té, až na hádanky ve tmě, ubíjející a nudná nálož akce pro efekt. ()

Phobia

Nejspíš jako kovaný čtenář fantastiky dostanu pořádně najebáno za uši, ale musím se upřímně přiznat, že můj pokus přečíst "Hobita" skončil nezdarem. Bylo to na mě příliš dětské v době, kdy jsem jako duševní potravu vyhledávala akci, Pytlíka jsem si neoblíbila, trpaslíci mi taky mohli olízat morek a ten potměšilý hajzl Gandalf mé sympatie taky nezískal. Někdy v polovině jsem četbu zařízla a jen jednou se pokusila o návrat - tentokrát v angličtině, kdy jsem s kulhavým až zchromlým čtením cizího jazyka flákla už po několika stránkách. Přesto jsem byla zvědavá, jak hračička Jackson převede pohádku na filmové plátno (a byla si celkem jistá úspěchem). Když baby Jesus nadělil pod stromeček lístky do kina, bylo rozhodnuto. Po dlouhých letech jsem opustila noru, abych se zase jednou uvelebila na nepříliš pohodlné, vrzající sedačce mezi množstvím dalších diváků. Od dob mého dětství v tom kině vyměnili snad jen oponu (jestli jim nezměnila barvu při praní). S prvními vteřinami filmu se rozlehlo sálem všemožné šustění, sykání otevíraných lahví a šeptání. Naštěstí je "Hobit" dlouhý, takže pažravým hovadům došly zásoby křupavých pochutin už někdy v polovině. Zážitek už teda kurvili jen šeptalové a prdilové, upouštějící do okolí výpary ze střevy přefiltrovaného bramborového salátu. Úroveň sledování bych proto ohodnotila jednou hvězdičkou: bylo to velké, hlučné, nepohodlné a smradlavé. Český dabing nebyl nepovedený, ale věřím, že za tím originálním zaostává o parník. Zbývá tedy pochválit efektní podívanou, kdy Jackson z pohádky pro smrkáče udělal temný fantastický příběh pro dospělé, dobře obsazený (hlavně Pytlík v těle Freemana byl sympaťák), lehce se lze zamračit nad pár nepovedenými scénami (byla nezbytná přesdržková skalních obrů nebo ten infantilní chuj se zaječím spřežením?) a trpělivě či netrpělivě čekat na zbylé dva díly. Tentokrát nebyl dojem dokonalý, ale věřím, že celá trilogie si těch 5 cípatých nakonec zaslouží. Zatím snad až příliš štědrých 90%. Spíše 85%, ale já mám prostě chuť zas jednou šoupnout nějakému filmu plný počet aster. ()

-bad-mad-wolf-

Poněkud smíšené pocity mám, Frodo... echm. Největší nedostatek Hobita tkví v tom, co se s obavami očekávalo už před jeho premiérou - zatímco Pán prstenů dal vzniknout třem tříhodinovým filmům na motivy tří obsáhlých knih, Hobit nechává vzniknout tři tříhodinové filmy na motivy JEDNÉ útlé knihy. Vzhledem k tomu, že tvůrci neměli tolik odvahy, aby meziprostor vyplnili vlastní mytologií (pokud pomineme četná camea Pána prstenů), je Neočekávaná cesta roztahaná a plná vaty - úvod s příchodem trpaslíků je jedna z nejotravnějších scén, co jsem v poslední době viděl. Problémů je ale víc. Tím možná ještě zásadnějším je absence opravdu pamětihodných scén. Zažili jsme průchod Morií, osvobození Theodena, úsvit pátého dne a útok Rohirrů - nic takového tu zdaleka není. Ne, že by tu bylo akčních a epických scén málo, naopak; jenže všechno to na efekt postavené hopsání a padání z kilometrových výšek, doplněné o celkové zinfantilnění látky (ok, tahle výtka není na místě, protože i knižní Hobit mířil na děti mnohem více, než pozdější Pán prstenů) fakt není nikterak záživné. Zoufale absentuje rovněž silnější motiv či osudovost, což jsou prvky, které díky Pánu prstenů člověk ve Středozemi očekává - Hobit nabízí náznaky čehosi pouze ve chvílích, kdy se někdo zmíní o Sauronovi, prstenu či Mordoru a Gandalf se tajemně zachmuří, jakože ví něco, co ostatní (kromě diváka) ne. No a protože drak je zatím v nedohlednu, filmu chybí i výraznější záporák. Víceméně anonymní skřetí albín to nezachrání. Když přičteme přemíru kýče, patosu a přebarvených obrázků (ne, fakt to není stejný, jako v Pánu prstenů), vyjde nám, že... jsme tentokrát skutečně někde jinde. Teď se může kdokoliv zastavit a říct, že Hobit přeci není Pán prstenů. Není, jenže je za něj vehementně vydáván. Dva světy, které jsou sice příbuzné, zároveň však odlišné a odlišně pojaté, jsou tady spojeny do jednoho, přičemž se i přes snahu tvůrců nepovedlo smazat onu rozdílnost. Bije se to. Bije se to mezi sebou. Bije se to s očekáváními. Tady se odvíjí většina výše zmíněných nedostatků, které vlastně samy o sobě nedostatky být nemusely. Jako samostatná akční fantasy nicméně Hobit pořád funguje lépe než podstatná většina konkurence. Jackson prostě umí a pozitiv navzdory dosavadní kritice vůbec není málo - vytoužený návrat do Středozemě, tradičně nádherná hudba, přemíra barvitých postaviček, skvělé triky a špičková akční choreografie, díky níž Hobit nenudí tak, jak jistě mohl. Závěrečná bitka, kdy do hry vstupují stromy, vrci, trpaslíci, orlové a úchvatný hudební motiv je možná přepálená, ale taky perfektně nakopnutá a strhující. Navíc je tu pořád naděje, že po roztahaném prologu v podobě tohoto filmu přijde v pokračování něco lepšího. Je mrzuté, když si člověk uvědomí, že filmy původně měly být pouze dva, což by tvůrce donutilo stříhat a možná i dodatečně zasahovat do scénáře - jsem skoro přesvědčený, že by výsledek uhrál bodů víc. Jenže drahý film je v první řadě byznys a návratná investice, takže ekonomický rozum velí. Tři filmy, více peněz z kin. Komerční aspekt drtivě vítězí a omluva "vždyť divák dostane to, co dobře zná a má to rád" není tak úplně dostatečná, pokud tvůrcům chybí nosný materiál... () (méně) (více)

darkrobyk

*****vizuál, ***speciální efekty, **hudba, **příběh, odpad! 3D, odpad! dabing, odpad! film podle předlohy. Místo velkého očekávání přišlo zděšení větší než u Společenstva prstenu. Naprosto otřesné 3D (proboha, když už ho dají k ledu), triky velmi nevyrovnané - placatá Roklinka jako kulisa z levné hry, vrrci na rozdíl od LOTRa těžce digitální, útok kamenných obrů odfláknutý a k smíchu (což asi být nemělo), někdy rozmazané pozadí, jindy celý obraz. Příroda jako vždy bezchybná, některé scény - v lese, Osamělé hoře či pod Mlžnými horami nebo útok draka - fascinující. O dabingu na zvracení snad raději nepsat! Děsivě namluvený Glum jako z LOTRa, nemluvě o králi skřetů, který byl nejen postavou komický, ale s dabingem doslova směšný. Kvůli dětem se Jackson vzdal i zelené krve z LOTRa, i když noční útok vrrků jistě nějakou noční můru způsobí. Těžce jsem litoval, že jsem znovu přečetl knihu před filmem, jelikož jsem ji dost pozapomněl. Mně nevadí, že Jackson předlohu mění, ale vadí mi, co dělá z původně milého příběhu. Trpaslíci jsou v knize na Bilba po delší dobu nabručeni, ale nějak snesitelně. Ve filmu jsou na něj zlí tak, že našinec by od nich dávno utekl. Připomíná mi to přesolené drama Froda a Sama během cesty do Mordoru. Pak zase přijdou nasládlé scény a závěr s lepkavou hudbou je jak od R.Pilcherové. Ostatně hudba je nevýrazná, obyčejná, bez nosných motivů. Ty jsou převzaty z LOTRa. Místo pohádkového vypravování špinavý příběh. Kdyby Jackson natočil Hobita jako prvního, mohl být vřelý jako je kniha. Laťka nasazená LOTRem včetně monumentálních bitev mu to však již nedovolí.... ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021

Amazon kupuje MGM