Cesta

• slovenský

Apokalypsa: Cesta smrti

Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2009, 107 min

Opojně pomalé, beznadějně depresivní, se všemi odstíny šedé, špínou, kterou nesmyjete a vizí před níž nelze utéct. Hillcoat zahalil Ameriku do nejponurejších barev a zadaptoval McCarthyho knížku s takovým důrazem, že začnete ve sklepě vršit zásoby a učit se střílet z luku, stahovat místo filmů králíky a hledat nejrychlejší cestu k nejbližšímu krytu. Mortensen je sázkou na jistotu, Kodi Smit-McPhee je příjemným překvapením, ale klobouk letí k nohám Hillcoata, který publikum válcoval už v Proposition. Apokalypsa, ze které běhá mráz po zádech. Řemeslo, které hřeje. A film, jenž nutí k zamyšlení.(15.1.2010)

The Road – film s najhnusnejšou postapokalyptickou budúcnosťou, kde si nepoviete ako pri ostatných snímkoch ako je to fajin zobrazené ale že tu by som teda rozhodne nechcel žiť. Charlize Theron i keď sa objavuje len v spomienkach odohrá najsugestívnejšiu scénu filmu a to keď nechce porodiť dieťa do toho beznádejného sveta. Viggo tradične dobrý a jeho filmový syn, ktorý je v tomto filme len mladým chutným mäskom pre kanibalov, ako keby naozaj Charlize Theron z oka vypadol. Roberta Duvala ako samotárskeho starčeka som absolútne nespoznal. Garret Dillahunt tiež vystrúhal za tú chvíľku charizmatického kanibala a výstup Guy Pearcea potešil. Výborne zahratý film s dokonalou atmosférou, i keď je len o ceste dvoch osamelých duší spustošeným svetom snažiacich sa prežiť tak ako každý iný, dokáže strhnúť i bez akčných scén a dať pocítiť to čo prežívajú hlavný hrdinovia. Putovanie otca so synom a jediným koltom s dvoma nábojmi, pre neho i syna keby bolo najhoršie, rozhodne nie je optimistickým filmom i keď filmový zážitok to je príjemný.(10.1.2010)

Zobrazenými událostmi se film od knihy příliš neodchyluje, odlišný je ovšem emocionální dojem. Kniha je opravdu neustálá nepřerušovaná deprese, film příliš zjemňují jímavé tóny a časté flashbacky, díky tomu působí po značnou část stopáže spíš melancholicky. Co se povedlo dokonale je ztvárnění prostředí a výprava. Dobrý film, ale ke knize by sedl dle mého mnohem syrovější přístup.(4.5.2010)

V tomhle případě nebylo zrovna výhrou, že vůbec někdo přežil, nicméně situace kolem nás je taková, že jeden nikdy neví, co se může stát a jaké se pak probudí mé vnitřní utajované nebo i překvapující jávství. Cesta smrti byla spíš mysteriózní než dobrodružná (z toho pro mě vyplývá alespoň něco pozitivního, ale tady ani omylem), velmi sugestivní, smutná a drastická. Viggo hrál velmi přesvědčivě, až mě mrazilo v zádech. Atmosféra byla tak ponurá, že já osobně bych si raději hodila mašli nežli něco takového podstoupit. Nevím jestli bych se na to podívala, kdybych tušila, že to bude mít až takový dopad na mojí nervovou soustavu. Takové vlhko a nic se tam ani nezazelenalo...........?(22.4.2017)

Prakticky dost presna a aj verna adaptacia. Tak ako v knihe aj tu sa ciele menia, pretoze jedinym cielom je cesta a ist. Zastavenie totiz znamena rezignovat, rezignacia vedie k zmeraveniu a to napokon k smrti. Mnohi sa jej poddali, hrstka ma vsak volu nevzdat sa - podobne ako ohen, ktory bojuje do poslednej iskry a tlejuceho drievka. Atmosfera nicoty, ponurosti, sklucenosti a stagnacie presvedcivo navodena, herecky dobre zvladnute (ten maly chalan fakt ako keby Charlize z oka vypadol). Jeden z mala filmov kedy nemam takmer ziadne vyhrady a predsa nieco malinko neidentifikovatelne chyba - mozno prave vdaka tomu, ako "verne" sa to drzi predlohy. Ovsem v ramci postapo zanru v poslednom obdobi jedno z najlepsieho, co som videl [kino].(15.1.2010)

• - Film je adaptací stejnojmenného románu Cormaca McCarthyho. (Chatterer)

• - Stejně jako u The Proposition, předchozího filmu režiséra, jsou autory hudby Nick Cave a Warren Ellis. (Asgy)

• - Spoiler: Postavy ve filmu nepoužívají jména. Jediný, kdo se představí, je starý muž, kterého otec se synem na cestě potkají. Ukáže se však, že o svém jménu lhal. (-bad-mad-wolf-)