Cesta

• USA The Road (více)

Otec (Viggo Mortensen) a jeho malý syn (Kodi Smit-McPhee) bojují po zničení světa o přežití. Nikdo přesně neví, co se stalo. Byl to jaderný útok? Nebo naši planetu napadli mimozemšťané? Jedno je jisté - miliony lidí zemřely, ať už v důsledku katastrofy, vyhladovění či zoufalství z pomalého umírání lidí kolem poté, co se zastavily dodávky energií. Snaží se dostat na pobřeží a doufají, že tam najdou zásoby jídla, bezpečí i někoho, s kým by mohli sdílet budoucnost. Veškerý majetek si vezou v nákupním košíku vybaveném zpětným zrcátkem, aby viděli, zda je někdo nesleduje. Cestou překonávají řadu překážek a děsivých situací. Naráží na zástupy zoufalých, nepřátelských přeživších, loupeživých gangů i kanibalů. Nemají nic než jeden druhého a snaží se zachovat si alespoň zbytky lidské důstojnosti. (HBO Europe)

Gallagher

Těšil jsem se na zfilmování mé asi nejoblíbenější knihy vůbec. Nedopadlo to špatně. Někdy sice, trochu film trpí úspávacím tempem vyprávění, ale co taky vydolovat z námětu o dvou lidech a (téměř) prázdné planetě. Z tak těžké předlohy, toho John Hillcoat vytěžil opravdu hodně a The Road se určitě nestane filmem, na který člověk zapomene v následujících pár dnech/týdnech/měsících. Silné, lidské, dojemné, poutavé. ()

Kosmik 1

Jsem rád, že stopáž tohoto filmu nepřesáhla dvouhodinovou zátěž. Takhle je to akorát a film nabídne pěkný příběh a vztah otce se synem. Bohužel film nenabídne tolik "akce" jak jsem si zprvu představoval a je to místy mdlé, ale nápad je pěkný a výrazně jsem se nenudil. 65% ()

Avari.73

Dost rozporuplný film, který může dostat jak plný počet, tak minimální. Pomalé tempo snímku nemusí vyhovovat každému, ale jde asi o nejdepresivnější podání konce světa, co jsem viděl. Film drží především atmosféra a skvělý výkon Vigga Mortensena. Kdo by v něm poznal Aragorna? Všechny herecké výkony jsou ale na vysoké úrovni a podtrhují celkovou syrovost. Scény ve sklepě s chovem mají až hororovou atmosféru. Škoda, že ta není častější. Takhle tu máme jen road movie thriller, kde se cestuje z bodu A do bodu B. ()

Puyi

Zvláštní film, pořádně nevím, jak ho ohodnotit. Film je proveden vlastně skvěle - zničená okolní krajina, celé prostředí a dobrá, ponůrá atmosféra...tohle se mi opravdu líbilo, co se mi ale nelíbilo a co hlavně mi ve filmu i uplně chybělo bylo napětí, které mohlo vlastně díky celému scénáři být po celý průběh filmu, ale pár chytlavějších scén tam přecejen bylo... Trochu zbytečné mi připadali i prostřihy s Charlize Theron. Takže jak film ohodnotit? Váhám mezi 3 a 4 hvězdami...asi hlavně díky Viggu Mortensenovi dávám 4, ale přesvědčen o tom nejsem. :) ()

J-o-k-e-r

Zážitek opravdu velký! Ale rozhodně ho nehodlám opakovat. Post-apo - Viggo se synem - zákon přežití - hledání traceného ráje! Smutný, drsný až místy depresivní snímek o vztahu otce-syna, a také lidských vlastnostech v situaci, kdy jde o holé přežití. Nechybí vraždy, krádeže, kanibalismus apod....Krásná hudba! ()

Miki8888

Prvních 50 minut super, pak to šlo z kopce. A upřímně neustálé kecání, skuhrání kluka odpovídající tomu, jak kdyby měl místo mozku pytel exkrementů mi dost lezlo na nervy. ()

s.e.p.p

S ohledem na to, jak neakční a poměrně dost popisná je předloha, musím uznat, že adaptace nedopadla vůbec špatně. Knihy se drží až překvapivě věrně a herecky ani filmařsky v podstatě není co vytknout. S čím mám tedy problém? Po depresivní a atmosferické knížce je film přece jenom slabší odvar. Při čtení knihy jsem sám jakoby vdechoval všudypřítomný popílek, a chlad, vlhkost a beznaděj post-apokalyptického světa na mě skrze stránky působily až neuvěřitelně autenticky a tísnivě, Takovéto naprosté pohlcení se bohužel u filmu nekoná a myslím si, že se z toho přeci jen dalo vyždímat trochu víc. ()

Autogram

Nikto nevie, čo sa stalo, ale už v priebehu filmu ma to prestalo zaujímať. Neustále nudné presúvanie a utekanie pred niekým, zháňanie jedla v čierno-šedo-zelenom podaní sa strieda s chvíľami jasnej farebnej minulosti. Charlize sa na škodu filmu na plátne zdrží minimálne. –––– Když tě chytnou, víš co máš dělat. –––– Umíraní hladem trvá pěkně dlouho. ()

Jaro.Krafcik

Postapokalyptická dráma ktora hrá na nervy celý čas. Láska medzi otcom a synom dobre vyobrazená, ale niečo mi tam chýbalo. Film mal až príliš pomalé tempo a veľa sa tam toho neudialo. Niekomu sa film bude páčiť, je to niečo podobné ako kniha prežitia alebo mad max ale kvalitou sa to na vymenované tituly neťahá. 3* ()

Vironey

Laciná instantní deprese. Kdyby tam nebylo tolik naprostých nelogických nesmyslů, tak by se ještě jakž takž dalo příběhu uvěřit... Jenže - jak mám uvěřit tomu, že zbytky lidstva už 10 let přežívají bez jakýchkoli zvířat a rostlin (protože prej všechno mrtvý, holý stromy, žádná tráva, hlína, prach) - kurděje by je sežraly všechny do jednoho roku - určitě by nebylo možný, aby bez jakýhokoli masa, vajec a čerstvý zeleniny a ovoce přežilo a dokonce vyrostlo dítě. K tomu hlavní hrdina, který je tak neuvěřitelně opatrný, prozkoumává terén, neustále se schovává, najednou vleze do obrovskýho zabydlenýho baráku, kde evidentně žije skupina lidí a vesele si to tam prohledává - samozřejmě že je z toho průser. A dítě je naprosto otravný, přehnaně ukňouraný a veskrze hloupý - ale ano, chápu, že za to patrně může nedovyvinutý mozek z nedostatku stravy a vyšinutý tatík, který mu neustále strká pod nos zbraň, že se jednou bude muset zabít jako maminka... A "šťastný konec"? Ne, to opravdu ne. ()

HomeAlone

Jeden z tych filmov , na ktory ma nalaka trailer a potom film pekne zklame . Nebol to sice uplne zly film , ale bol to dost tazky film a mal som problem dopozerat a dokonca netrval ziadnych 111 min ale horko tazko 80 min . A dopozeral som ho len preto , lebo som kazdu chvilu cakal na nejake to odovodnenie - co sa stalo . Inac som sa fakt dost nudil , aj ked atmosfera bola dobra , herecke vykony tiez , ale to na dobry film nestaci . A asi najviac mi vadilo , ze dej filmu ako keby chodil stale dokola a takmer vobec nenapredoval , tym myslim ze sa drzal v jednej rovine . V zhrnuti to bol velmi jednoduchy film . Ale musim uznat ze tak pekne ma trailer ojebal uz davno , asi som mal velke ocakavania . ()

zolo23

Krásna apokaliptická dráma sústredená na lásku a obetavosť otca k synovi. John Hillcoat nato, že nenatočil veľa filmov svoju robotu odviedol na výbornú. Nesúhlasím s AngelAngie, že nevidela puto medzi otcom a synom,podľa mňa to s Viga len tak sršalo. Ale maskérky odviedli svoju prácu naozaj dobre, (Vigo vyzeral naozaj ako posledný bezdomovec,ktorý jedol asi pred pol rokokm)lebo Roberta Duvalla som spoznal až po niekoľkých minútach. Mňa tento film príjemne prekvapil a to je dôležité. ()

jamalka

Hillcoat dokale vystihl Cormackův popis apokalyptického světa- takhle nějak jsem si to představovala během toho, co jsem četla jeho knihu. Film určitě patří k těm zdařilejším adaptacím knižní předlohy, tvůrcům se podařilo dokonale ztvárnit dějovou linií. Ovšem myšlenky, pocity hlavního hrdiny, kterými kniha oplývá jsou zde zachyceny jen velmi povrchově. Navíc mi zde chybí dynamičnost- zatímco knihu čtete jedním dechem, film Vás celou dobu až tak nezaujme. 70% ()

Pecival

Dokonalá depresivní atmosféra ruku v ruce s kvalitním soundtrackem ještě nemusí dělat dobrý film. Likvidační absence příběhu a naprosto nulový vývoj. Po technické stránce skvělé a ačkoliv jsem se nenudil, ani nadšením jsem nejásal. ()

sellsakul

To čo nám chcel tento film povedať, by sa dalo zhrnúť do 60min, maximálne do 90min. Hilcoat nám ponúka skoro dve hodiny nudy, prázdnych záberov a takmer nulového napätia. Celú pointu + záver uhádnete asi po hodine a tú druhú hodinu môžete ísť na pivo, aj tak o nič neprídete. Zase na druhej strane pochvala patrí Mortensenovi, ktorý ako vždy kvalitne zahral, ale inak nič dobré v tomto filme nie je, slabých 50%. ()

Josefin

John Hillcoat mě se svou Cestou těžce zklamal. Krásná náběhová šeď od začátku až dokonce:-( all in exclusive. Pořád jsem čekala, že se něco vyjímečného stane a ono.........., děsné lokace se divím , že jsem u toho vůbec vydržela, no a Viggo Mortensen se zas na natačení nemusel koupat. Tohle ztvárnění se mi ani za mák nelíbilo, šedivej opus o cestě, která nikam nevede. 3* je maximum, ale po ztránce kompozice i 2*. ()

iantomasik

Nejsem sice žádným fanouškem otrockých převodů knih na plátno, ale v případě Cesty, musím učinit výjimku, neboť těžko zachovat rezonující osamělost díla jiným způsobem, než jaký je užit v knize, tedy nezúčastněně zobrazovat bezúčelné putování otce a syna syrové, vlhké, šedé a bez příkras. Pro fanoušky postapokalyptických světů musí být Cesta buď dosud neviděnou slastí, nebo něčím opovrženíhodným, neboť proti tradiční béčkovým zvyklostem nezobrazuje zdevastovanou Zemi jako dětské hřiště, postrádající pravidla a tedy otevřené nekonečným možnostem, ale jako zcela vyčerpané, zbytečné a nechtěné peklo, které v ironické zoufalosti nedokážete opustit, protože za ním je už jen tma. Podrobněji na : http://buranfilm.xf.cz/#cesta ()

spikey1

knihu jsem nečetl, po diskuzi s kamarádem který ano, mi bylo jasné že na konci se snaží *SPOILER*pomrknout na diváka tím, že se objeví živý brouk a good guys.a to mě na tom štve, když postapo a existenční drama, tak na dřeň! jinak dokonalé, teskné a tvrdé! ()

Philoun1

Z Cesty mám trochu rozporuplné pocity, ze začátku se film slibně rozjíždí, pochmurná atmosféra umírající krajiny je skvělá, všude jsou padouši co žerou lidi, ale to se potom změní a film sklouzne do melancholické roviny s příslibem, že vše bude zase v pořádku. Škoda toho happyendu. ()

Madlene

Neuvěřitelně silný příběh s životním rytmem a atmosférou, jaký by asi takový svět mohl mít. Rozhodně film, který se vryje do paměti. ()

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

Zemřel oceňovaný autor Cormac McCarthy

13.06.2023

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

Michael Fassbender s kolty proklatě nízko

22.09.2013

Divoký západ jej láká už nějakou dobu. Hrál třeba padoucha v propadáku Jonah Hex a měl se objevit v hlavní roli problémového a mnohokrát přeobsazeného westernu Natalie Portmanové Jane Got A Gun. K… (více)

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

Ridley + Cormac: Tahle země JE pro starý

05.02.2012

Lépe řečeno, pro starý machry ;-). Cormac McCarthy je mnoha čtenáři a literárními odborníky považován za nejlepšího žijícího amerického spisovatele. Kromě předloh pro filmy jako Tahle země není pro… (více)

James Franco chce adaptovat McCarthyho

James Franco chce adaptovat McCarthyho

07.01.2011

Ben Affleck nám předvedl, že i z chlápka považovaného za prkno s hezkým obličejem se může stát velmi dobrý scénárista a režisér. V jeho stopách chce nyní kráčet James Franco. Ten už dokázal, že je i… (více)