Chlapec v pruhovaném pyžamu

• USA The Boy in the Striped Pajamas (více)

Osmiletý Bruno žije se svojí rodinou v Berlíně, kde má i spoustu přátel. Jednoho dne se ale musí rodina přestěhovat, protože Brunův otec, nacistický voják, dostal novou práci na venkově. Nový domov je chladný a plný nacistických vojáků, a protože v okolí nikdo jiný nežije, vypadá to, že Bruno nové kamarády jen tak nenajde. Hned v první chvíli si ale všimne „farmy“, na kterou vidí ze svého okna. Farma je ve skutečnosti koncentrační tábor... Bruno se stále nudí, rád by vyrazil někam ven, ale smí být pouze před domem. Brunova sestra Gretel tráví hodně času s nacistickým vojákem Kotlerem. Jednou Bruno náhodou objeví cestu z domu. Také si všimne černého kouře, který vychází z „farmy“, pak upadne. Pomocník Pavel Bruna ošetří a jeho matka mu za to poděkuje. Pavel býval kdysi lékař, teď škrábe brambory. Brunovi se podaří zmizet z domu a na svojí výpravě narazí na tábor, za jehož plotem sedí osmiletý chlapec Shmuel. Bruno se s ním skamarádí a chodí ho často tajně navštěvovat. Bruno pořád nechápe, kde to vlastně Shmuel žije, ale ví, že je Shmuel Žid. Dvakrát týdně mají Bruno a sestra domácího učitele, který je učí nacismu. Z malé Gretel se stává nacistka a věří v Hitlera, její matka je z toho v šoku... Za Brunem a jeho rodinou přijede na návštěvu děda, babička odmítla přijet, protože je proti tomu, co její syn dělá. V den slavnostní večeře se Brunova matka dozví, že je tábor vyhlazovací a s manželem se hrozně pohádá. Od té doby se Brunova matka chová jinak. Na večeři se voják Kotler prořekne, že jeho otec utekl ze země, protože nesouhlasil s tím, co Hitler dělá. Brunův otec to slyší nerad. Kotler je z rozhovoru velmi nervózní, a když sluha Pavel omylem rozlije víno, Kotler ho na chodbě umlátí k smrti. Gretel pak řekne Brunovi, že „farma“ je pracovní tábor a že Židé jsou nepřátelé. V domě se chystá promítání a slavnostní večeře a Shmuela poslali, aby tu leštil sklenice. Když mu dává Bruno jídlo a povídají si, přistihne je Kotler. Bruno Shmuela zapře... Brunův otec pak promítá lživé video o tom, jak krásné je to v táborech, a Bruno mu uvěří... Bruno chodí za Shmuelem každý den, ale ten tam není, až se jednoho dne zase objeví. Shmuel má poraněné oko, někdo ho zbil. Bruno se Shmuelovi omlouvá a on mu odpouští. Brunova babička zemřela během bombardování a na hrob jí poslal kytku i Hitler. Brunova matka chce kartičku s jeho podpisem sundat, protože ví, že by ji tam babička nechtěla, ale Brunův otec jí to zakáže. Brunovi rodiče se pak doma pohádají, Brunova matka nazve svého manžela nestvůrou a chce i s dětmi pryč. Brunův otec tedy dětem oznámí, že se budou druhý den stěhovat. Bruno tu ale chce zůstat... (TV Prima)

sospik

Začátek trošku pokulhává, řekl bych nuda.. přechodem do domu se mění prostředí i rodina, z dcerky se stává stupidní kravka, která hltá nacionalistickou kulturu, otec se stává bezcitným velitelem koncentráku, máme z toho začíná hrabat a syneček to celé nechápe, je to celé podané jeho bleděmodrýma očima... a má to grády, setkává se s klukem z druhé strany, se židem za ostnatým drátem, nosí mu jídlo a postupně chápe co se to děje.. nakonec se za ním podhrabe.. a.. posledních patnáct minut.. za to stojí vidět film :o) ()

Olafa

Pohled na zvěrstva války ze strany ovlivnitelných dětí, které dospělákům tolik věřily. Příjemná kamera i režie, uvěřitelný scénář a velice silný příběh. ()

Trescha

Pro mě velké překvapení.Nacistická zrůdnost zrcadlená v dětských naivních očích má fak brutální dopad.Dojemný příběh esesáckého synka a jeho nového malého kamaráda oděného neustále do pruhovaného pyžama a žijícího na "farmě" ohraničené ostnatým drátem. Nelze na tenhle film nahlížet jako na faktograficky film z koncentračního tábora,ale je to spíše takové podobenství..... ()

mimuzik

Velmi slušně natočené drama, které vám poskytne druhý pohled na válku. Film má velmi silný příběh, který vás ani na chvilku neodpoutá. Herecké výkony, především ty dětské, jsou na vysoké úrovni a líbila se mi také hudba pod taktovkou Jamese Hornera. Příjemná byla hlavně stopáž filmu, hodina a půl je tak akorát. Jen ten konec jsem tak trochu očekával, ale i přesto mě to dostalo. ()

anillvap

Film pojednávající nejen o lidské naivitě, ale také o hrůzné neinformovanosti lidí své doby, jež mohla mít tragické následky. Příběh, kde ostře kontrastuje dětská nevinnost s krutostí světa dospělých, kteří jsou schopni udávat své nejbližší jen pro to, že oni nebo jejich příbuzní nevyznávají stejnou filozofii jako oni. Tento film mne překvapil a získal si mne nejen pro to, že zpočátku nenápadné zpracování vyvrcholí v obrovské emoce v závěrečných minutách, ale také pro to, že se dokáže na obtížnou problematiku dívat očima osmiletého chlapce. Takové scény jako například ta, kdy chlapec obejme svého otce nacistu poté, co tajně zhlédl část pokryteckého filmu o koncentračních táborech, protože je na něj hrdý, donutí člověka zamyslet se. ()

Naby

Velice zajimavy pohled maleho kluka na valecne Nemecko. Vubec nejde o valku, ale o samostatny vyvoj maleho kluka v teto dobe. Klucina je sice v nekterych otazkach nad miru chytry, v jinych zase malinko pozadu, ale jinak film budi dojem opravdoveho pribehu, ktery vas potaha za slzne kanalky ;-). Opravdu perfektni vykon hercu a cely kvalitni pribeh nominuje film na jeden z nejlepsich, co jsem za posledni dobu videl. 4,5* se nebojim zaokrouhlit na vybornou 5*. ()

Mr.Hackels

Velmi dobrý film. Ale k absolutnímu hodnocení mi něco chybělo. Na sympatického Davida Thewlise teď bohužel nahlížím trochu jinak než když jsem si ho oblíbil v Harry Potterovi :) Naivita Very Farmiga je těžko uvěřitelná. Naopak u Bruna výborná. Při "proměně" jeho sestry mi běhal mráz po zádech. Souhlasím s cheyenem, že ta anglicky zpívaná píseň tam byla opravdu jako pěst na oko. ()

DarkViper

Film ve své podstatě ukáže, jak se vymývaly mozky a pokřivovalo vnímání proti židům. Velmi silná atmosféra, z celého filmu nejvíc vzpomínám na to jak se Bruno zeptal toho židovského chlapce: B ,, Je tvůj otec zlý člověk´´ ŽCH: ,,ne není´´ B: ,,a jsi na svého otce pyšný ?´´ ŽCH: ,, Ano, jsem a ty ?´´ B: ,, .............´´ Hodně zajmavý film doporučuji. ()

Tominko12

Zaujímavý jednoduchý film, ktorý rýchlo prebehne. Námet II. svetová vojna, koncentračné tábory, väznenie a malé dieťa v hlavnej úlohe je vždy atraktívny. Spracované je to veľmi zaujímavo a tak celkom príjemne strávených 90 minút. Zaslúžené 4*, avšak...neviem, či by ma to bavilo pozerať opäť. ()

DrahciiiRe

Moc, moc se mi to líbilo. Zajímavý a dle mého názoru zdařile zpracovaný námět způsobil, že tento film se u mně umístil hodně vysoko :) ()

Majklkm

Dojemná, srdcevoucí sonda do naivní, svět kolem sebe objevující mysli osmiletého chlapce v průběhu 2.světové války, kdy on, syn nacistického pohlavára, se seznámí s chlapcem za ostnatým drátem jiného světa, světa koncentračního tábora. Přátelskému poutu chlapce židovského původu s chlapcem árijské rasy však nepřeje tehdejší situace ve společnosti, kde ostnatý drát překáží dokonalosti jejich přátelství. Dětská vynalézavost však tento problém vyřeší - bohužel. Dialogy mezi oběma chlapci, kteří ani zdaleka netuší vážnost situace, kdy si část převádí svým vlastním dětským rozumem, srdcem a z další části věří povídačkám dospělých, jsou na jednu stranu k pousmání, na druhou stranu k pláči. Podle mně originální příběh, příběh k zamyšlení. ()

Rozmarýna

Velmi dobrý film. Dala bych i pět hvězdiček, kdyby mi ve filmu nechyběla němčina. Ten konec mi drásal nervy, chlapců mi bylo strašně líto i Brunovy matky, ale když ukazovali otce Bruna, tak jsem se slyšela, jak v duchu říkám: "Dobře ti tak, ty hajzle." ()

jdosek

Nebudu se pouštět do přechytralých rozborů, všeználků je tu evidentně dost. Řeknu jen, že jde o dobrý nápad, skvěle natočený, dobře zahraný. Někteří lidé ohodnotí jako skvělý pouze takový film, který splní jejich očekávání definované zažitými postupy najatých scénáristických týmů. Toto je ale jiné, v mnohém lepší... ()

Cor-Angar

Není to úplně čistých 5*, ale film mě prostě zaujal a zasáhl a jestli nějaké chyby měl, tak jsem je rád přehlížel. Ten kontrast skutečné války a dětského (ne)chápání je sám o sobě zajímavé téma a tady se mi to zpracování líbilo (i dětští herci). Ve filmu je taky několik silných scén, které si po skončení budete pamatovat a můžou donutit k zamyšlení. No a pak ještě jedna poznámka, která je sice trochu mimo, ale taky patří k plusům tohoto filmu - Vera Farmiga je opravdu nádherná :) ()

Scorsese zavrhl Di Capria

Scorsese zavrhl Di Capria

18.03.2010

Neměl ale na výběr. Hrdina jeho nového filmu totiž bude mít pouhých 12 let, a přestože je Leo „věčný kluk“, tohle bychom mu asi neuvěřili. A tak se Marty musí alespoň dočasně vzdát svého oblíbeného… (více)