Chlapec v pruhovaném pyžamu

Scénografie:

Martin Childs

Kostýmy:

Natalie Ward

Rozpočet $12,5miliónaTržby USA $9,046,156Tržby Celosvetovo $44,083,403Tržby za predaj DVD v USA $12,395,116 //počet predaných kusov 235,475║ Malý komorný snímok z veľmi originálnou nosnou témou, o priateľstve dvoch chlapcov, líšiacich sa v podstate len vo svojom duševnom vyznaní(Nemec a žid) a tým že ich od seba delí ostnatý plot zajateckého tábora ale to im nezabráni aby si v mysli vytvorili svoj svet cez pohľad na danú situáciu vlastným pohľadom. Po výbornom Predčítači tu je ďalšia silná dráma z neprebádaného zákulisia chladnej 2.svetovej vojny. /80%/(14.12.2008)

Nemůžu si pomoct.. ano, náckové jsou zmrdi - ale využít tuto tématiku k tak násilnému citovému vydírání diváka mi přijde trapné a ubohé. Tento nepravděpodobný kýč plný nepravděpodobných událostí (Herr Kommandant se přestěhuje se svou rodinou tak blízko k vyhlazovacímu táboru, jen co by kamenem dohodil - když už, tak by se jistě malý klučina Bruno nedostal tak lehce až k jeho oplocení - když už, tak by si tam asi nemohl v klidu povídat s židovským chlapcem Shmuelem - a největší šílenost.. Shmuel si v táboru pobíhá jak se mu zachce a vůbec pro něj/ně není problémem zahrát si dámu, natož 'propašovat' Bruna dovnitř) se snad ani nesnaží působit uvěřitelně. SPOILER Všechno sází na 'šokující' a 'dechberoucí' závěr, kdy chlapci, společně se směšně stroze působícím komparzem, okusí ve 'sprše' pachuť Zyklonu B. FUJ, že se Mark Herman nestydí. Vážně - raději sáhněte po nějakém slušném dokumentu - tohle není pocta, ale výsměch obětem této zkurvené války.(29.3.2009)

Koho nenávidět nejvíce? Boha, že potrestal náckovské rodiče za jejich hříchy smrtí nevinného? Otce, který se dobrovolně účastní systematického vyhlazování, považuje to za svoji vojáckou povinnost a maskuje to fiktivními dokumenty? Matku, která se emocionálně nedokáže srovnat s těmito hrůznými činy, ale řěší to jen zbrklým útěkem před realitou místo, aby jí čelila, aby vyjádřila jasný nesouhlas, aby proti ní začala bojovat? Blonďatého nácka, který spere každého Žida, jenž je při ruce, jen proto, že se nedokáže srovnat s tím, že otec emigroval před režimem? Rodinné drama za zdí velitelského baráku koncentráku, viděné pohledem osmiletého kluka a jeho dětskou logikou, kterou glosuje všeobecně známé a děsivé skutečnosti. S těmi je divactvo dobře srozuměno a právě díky tomu vybičují tyto okamžiky emoce na maximum, i bez naturalistického zobrazování holé podstaty smrti. Konec samozřejmě vše napraví a pak nezbývá nic jiného než slzy, které kanou nejen za dva malé chlapce, ale za všechny lidské bytosti, jejichž život je (byl) tak nedůstojně a hanebně ukončen. Však já si dovolím nesouhlasit s onou křesťanskou interpretací, která je nad tím cítit, děti za hříchy svých rodičů nejsou zodpovědni a nejsou jejich nositeli. 80%(5.2.2009)

Příklad toho, že ne každý film musí mít vysoký rozpočet. K tomu, aby film s divákem něco udělal, nebo aby v divákovi něco zůstalo ještě po jeho skončení, musíte mít pouze silný příběh. Tenhle patří mezi ty nejsilnější. Pohled naivního chlapce na život "na farmě". Přiznám se, že ten konec mě fakt dostal. Nemám, co bych k tomu víc řekl. Snad jen, že hudba byla hodně vydařená. V tomhle filmu je totiž vše naprosto vyvážené, od hereckých výkonů až právě po hudbu. Mohu jen doporučit.(1.4.2009)

• Jezinka.Jezinka

Tak dlouho jsem to chtěla vidět, až jsem to tedy viděla. Ta snaha nebýt melodramatický jak měšťácká opereta je pozitivní, ale celkově to působí dojmem lodě v láhvi, sice to vypadá zajímavě, ale má to dvě zásadní vady, je to zbytečně složité a k ničemu. Nebudu spoilerovat, ale v závěru mě napadlo: "Prosím, my se tady dusíme."(29.6.2014)

• - Přestože ve filmu není zmíněno, o jaký koncentrační tábor se jedná, pravděpodobně jde o Osvětim, protože to byl jediný tábor smrti se čtyřmi krematorii. Když důstojníci SS diskutovali v kanceláři velitele o konstrukci budovy, Brunova (Asa Butterfield) matka přerušila jejich jednání, přičemž se v knize podle Bruna mluvilo o "Out-with", což také směřuje k Osvětimi. (hellstruck)

• - Lze si všimnout, že Vera Farmiga (Elsa) nosí ve snímku snubní prsten na pravé ruce. V Německu je to ale naprosto běžné a jedná se tak o znamenitě přesný detail. (GudMen)

• - Ve filmu má Bruno (Asa Butterfield) 8 let, zatímco v knize je 9 let. (Maulincio)