Alenka v říši divů

• USA Alice in Wonderland (více)

Alenka Kingsleyová je devatenáctiletá dívka, kterou od malička pronásleduje jedna a ta samá noční můra o podivných bytostech. Nemůže kvůli ní spát, jediným lékem je milující otec, který ji vždy utiší. Po otcově smrti se dívce nejen vrátí noční můry, ale její obrovská představivost jí v mnohém komplikuje život. O 13 let později je z Alenky půvabná, trochu svérázná a bystrá dívka, která své okolí překvapuje podivnými nápady a nevšedními úvahami. Jednoho dne ji ale čeká nemilé překvapení, její matka ji hodlá provdat za přihlouplého, nevzhledného, avšak bohatého lorda Hamishe. Alenka prchá ze své zásnubní hostiny do lesa a utíká za králíkem ve vestě. Spadne za ním do hluboké jámy a ocitne se v podivném světě, aniž by si pamatovala, že už tam jednou byla. Vypije nápoj s nápisem "Vypij mě" a zmenší se na takovou velikost, aby mohla projít malinkými dvířky do fantastického království... (TV Nova)

JASON_X

Další fantastická fantaskní práce Tima Burtona (která mě mimochodem přiměla přečíst si konečně knižní předlohu). Malým špuntům bych tuhle bizarní pohádku ale určitě nepouštěl. Vizuálně překrásná, pestrobarevná, surrealistická, psychedelická, místy až horrorová podívaná. A aby člověk dokázal vstřebat tu spoustu úžasných výtvarných detailů, je třeba film vidět minimálně dvakrát. Okouzlující film se svébytnou poetikou. ()

duklak2

Potvrdilo se, že režisér Tim Burton a herec Johnny Depp jsou zárukou toho, že film se povede. Dokázali to i zde. Vidíme nádhernou krajinu s kouzelnými postavami. Hudba je nadmíru povedená. Dokáže v divákovi probudit pocit, že se ocitl v "jiném" světě. Nesmím zapomenout pochválit efekty, protože ty byly jedním slovem úžasné. Pořád přemýšlím, jak se mohou tak dokonale natočit. Děkuji vám pane Burtone, že jste nezklamal a já si tento snímek plnými doušky vychutnal. Jen mě mrzí, že jsem neviděl 3D verzi, protože tu promítají až večer a to mám zrovna jiné plány:-) Hodnotím lepšími čtyřmi hvězdami. ()

Mikah

Od tohoto filmu jsem si hodně slibovala, jako od plodu spolupráce Tima Burtona, Johnnyho Deppa, Heleny Bonham Carter, Alana Rickmana a Dannyho Elfmana. Rovněž jsem předpokládala, že si Tim nemohl vybrat námět lépe, neboť pro jeho osobitý styl jakoby byla Alenka v říši divů od Lewise Carrolla jako stvořená. Bohužel jsem se dočkala něčeho jiného, než jsem si slibovala. Bylo skutečně poznat, kdo je režisérem, krásná vizuální stránka, dobrá hudba, originální postavy, kouzelná atmosféra a některé scény jako z říše snů, ale i přesto mi to jako celek připadá málo Burtonovské. Odpustila bych mu, že se odklonil od předlohy, ale to, že se odklonil od svého typického stylu, pro který ho milujeme, mě zklamalo. Bohužel musím Alenku zařadit mezi slabší snímky Tima Burtona, ale to neznamená, že to není povedený film. ()

Bauer

Od Pána prstenů tady nebylo žádné fantasy, které by na mě dýchlo tak dobrou atmosérou, jako Alenka v říši divů. Tim Burton má nadání chytnout diváka od první vteřiny a jen tak ho nepustit ze svých talentovaných spárů do posledních vteřin filmu. Tentokrát se podařilo Burtonovi natočit film pro děti, ale i pro dospělé. Samozřejmností je temnotam, která je brilantní. Tak kouzelné postavičky, jako v tomto filmu jsem delší dobu neviděl. Například Tweedledee a Tweedledum byli úžasní. Ale ani třeba Červená královna v podání výborné Helen Bonham Carter s její velkou hlavou a malou postavičkou by neměla být opomenuta. Ostatní postavy byli senzační rovněž. Johnny Depp, tak o tom ani nemluvim. Ty jeho oči a úsměv!!! Dokonalost! Alenka v podání Mii Wasikowski mi taky nevadila, jelikož je to milá slečna od pohledu, ale trošku ošklivá. Nicméně herecký talent jednoznačně má. Příběh je určitě jednodušší, ale snímek je určen předevšim mladšímu publiku, takže to se dá překousnout. A navíc, když je to takto skvěle zpracováno, tak neni, co řešit.. Závěrečná bitva mohla být klidně natažená do 15 minut. Těch 5 minut bylo docela málo. Docela se tešim, až tento film vyjde na Blue Ray Disku a nebo na DVD, protože si ho rád koupim a znovu se na něj rád podívám. ()

Sawy

Tak nám Hollywood vzal i toho Tima Burtona! Na konci svého komentáře k Imaginariu jsem napsal,že jsem zvědavý,jak si Alenka povede ve srovnání s ním.A u mě osobně prohrává na celé čáře.Protože zatímco Gilliam si jakž takž dokázal vydupat vlastní vizi filmu,Alenka působí,jakoby ji Burtonovi od začátku do konce nadiktovalo studio.Abychom si rozuměli,film se mi docela líbil,nejedná se o žádný vyložený průser,kterého jsem se trochu bál.Jen je strašná škoda,že s takovým tvůrčím týmem a vysokým rozpočtem vznikl jen nezávadný dětský film,který ve člověku nic nezanechá.Přitom začátek v našem světě působí velmi nadějně. Mia Wasikowska je moc hezká a v roli Alenky správně přidrzlá a zasněná.Kromě toho začátku už ale nemá příležitost svůj talent předvést,protože jakmile se dostane do říše divů,stane se z filmu přehlídka nechutně předigitalizovaných efektů a roztomilých zvířátek,které možná potěší malé děti,ale když je člověk začne porovnávat s vypiplaností a detailností Avatara,je jasné,že Burton prostě není Cameron a jeho svět není ani zdaleka tak pohlcující.Celé je to uhlazené,korektní,nezávadné,na zakázku tvořené a hlavně strašně neosobité.Občas vykoukne nějaký nápad,třeba skákání po maskách na vodní hladině,ale pak zase rychle k přímočaré pohádce.Knižní Alenka v říši divů rozhodně neoplývá velkolepým příběhem,ale spíše takovým volným plynutím,které toho zas tak moc nespojuje.V tom bylo kouzlo.Ale tím,že se Burton rozhodl pojmout film jako pokračování,musel vymyslet příběh jiný.A ten moc nefunguje.Příběh o boji dvou královen o moc by totiž fungoval jen tehdy,kdyby pořádně gradoval do velkolepého a osudového finále,ve které dojde k rozhodujícímu střetu.Ale když nějaký ten potenciálně osudový okamžik vykoukne,okamžitě je shozen nějakou infantilností,ústupkem dětskému divákovi.Nemůžu si pomoct,ale celý ten nový příběh na mě nepůsobil jako snaha o originalitu,ale jako režisérova snaha dát co největší roli Johnnymu Deppovi.Jeho Kloboučník asi je nejzajímavější postava snímku a Depp hraje dobře.On to asi jinak ani neumí.Ale hraje pouze svůj standart,standart,který mě už přeci jen začíná trochu nudit.Jen další zvláštní šílenec v jeho kariéře.To samé se mi zdálo i o hudebním doprovodu Dannyho Elfmana.Je dobrý,ale pořád stejný,Danny se začíná dost opakovat.Helena Bonham Carter opět jemně přehrává,ale je docela roztomilá.Anne Hathaway mi přišla tak nějak moc nuceně éterická.Jediný,kdo mi přišel vyloženě výborný,byl Crispin Glover,ale jeho Srdcový spodek hodně doplácí na příšerně trhané digitální tělo.No jo,Tim mě tímhle filmem docela zklamal.Ne tak,že bych bušil hlavou o zeď,podle prvních reakcí bylo jasné,že velkou bombu očekávat nemůžu,ale přesto mě to mrzí.Je to prostě dětský svět,dosti infantilní,ve kterém hodné postavy prostě neumírají a který si asi právě děti užijí nejlíp.A nejspíš nejen ony.Stačí asi jen přistoupit na jeho pravidla.Mě se to tak docela nepovedlo a Alenka v říši divů pro mě zůstane druhým nejhorším filmem Tima Burtona za tou proklatou Planetou opic.Ta je ale pro mě horší o hodně.60 % () (méně) (více)

Lucasion

Na Alice in Wonderland jsem se hodně těšil. Vzpomínám, jak jsem to poprvé viděl ve 3D v Imaxu a prostředí mě doslova okouzlilo. Nyní to není pouze vizuál Tima Burtona co mě vtáhne do filmu. Za pomocí krásné Elfmanovi hudby se noříme do příběhu Alenky (Mia Wasikowska), se vrací do podzemní říše, ale na vše zapomněla a tak netuší, že jde o návrat, ale je přesvědčená, že sní. O obsazení nejde nemluvit. Johnny Depp v roli Kloboučníka je vynikající. A Helena Bonham Carter co hraje Červenou královnu, je rovněž nezapomenutelná. Burton si v Alence našel výborný kompromis mezi pohádkou a příběhem pro dospělé. Což se mi na jeho tvorbě líbí asi nejvíce. Krásné kulisy a příběh, ale rovněž se nevyhne nějakým těm okamžikům, co bychom v klasické pohádce těžko hledali (tváře mrtvol v příkopu a vypíchlé oko Pentlochňapa) Film tak krásně odsýpá a je doslova kouzelné na něj koukat. Zároveň i úsměvné či dokonce vtipné. U Kloboučníkových grimas nebo u bláznivého králíka je těžké se nesmát. Pak určitě potěší i kocour Šklíba. Vizuál zmíním ještě jednou, protože díky tomu, že je vše animované, muselo dát hercům fušku, aby hráli, tak jak hrají. Přeci jenom byli všichni před zeleným plátnem. Danny Elfman tu pak stvořil možná jeden ze svých nejlepších soundtracků. Zkrátka a dobře, kdo má rád Burtonovu tvorbu, tak Alenkou určitě nepohrdne. Naopak je to jedno z jeho nejpovedenějších děl. (88 %) ()

ScarPoul

Režisér takého mena a formátu ako je Tim Burton spravil asi jeden z najneoriginálnejších filmov svojej kariéry. Alica v krajine zázrakov je vizuálne úchvatná, hudobne nápaditá a postavičkovo rôznorodá, ale príbehovo a významovo sa jedná o príbeh aký neohúri hádam nikoho, kto aspoň raz v živote videl film z podobnou tématikou. Nemusím podotýkať, že kniha je o niečom úplne inom a toto priživovanie alá hollywood len zbytočne sťahuje hercov veľkého formátu do nevďačných úloh, ktoré im očividne nesedia. Ešte nikdy som nevidel hrať Johnnyho Deppa takto kŕčovito. O ostatných hercoch - Miov Wasikowskov začínajúc a Anne Hathaway končiac ani nehovoriac. Najlepšie z toho vychádzajú digitálne postavičky a zvieratká, ktoré ale vďaka tomu že postrádajú nejaké osobité čaro, pretože ich je jednoducho veľa a väčšinou sa len zjavujú kedy sa im to hodí, nedokážu vytvoriť zo svojich eskapád nejaký hlbší dojem. A nemyslím si že sa o to snažia. Úvod a koniec sú jednoducho príšerné a neveril som že niekto ako Burton to naozaj dokáže natočiť tak neskutočne zle ako sa mu to tu podarilo. Postavy sa zjavujú a odchádzajú, bez toho aby bolo vysvetlené prečo prišli a kam odchádzajú a prerod Alenky z ustráchaného dievčaťa na veľkú hrdinku jej už jednoducho divák nedokáže uveriť. Pre mňa jedno z najväčších sklamaní. ()

6thSun

Že Burton předem jasnou megakomerci nenaruší ani kouskem svý šílený imaginace, která by zneklidnila alespoň jednoho z kojenců sedících kolem mě v kině, to nepovažuju za zklamání, ale přímo za zradu! ()

Gwaihir

V podstatě se dá říct, že podivuhodné Alenčino dobrodružství v říši pod králičí norou tentokráte asi nenaplnilo zcela všechna očekávání, která byla na tento příběh kladena. Na druhou stranu však pod rukama Tima Burtona vznikla opět krásně barevná a trochu bláznivá pohádka, která sice není nijak strhující dějem, ale rozhodně je velmi zajímavá vizuálním zpracováním. Jedinou věcí, která do toho opravdu vůbec nezapadla, je závěrečná píseň. 75% ()

maseer2

zábavná, kýčovitá a osobitá jízda pana Burtona, který byl během některých natáčecích dnů asi pěkně v rauši.. ()

PROROK14

Určite to stálo za to si to pozrieť. Príbeh o Alici som poznal, takže som vedel do čoho idem a nemám žiadne väčšie výhrady. Depp ako vždy na úrovni a môžem pochváliť Miu Alicu W. a Anne Bielu kráľovnu H. ()

BoPo

Čistá a ničím neriedená fantázia. Tim Burton je dospelé dieťa, ktoré sa chce stále hrať a má to šťastie že má kamaráta Johnnyho. Nečakal som od toho nič, no dostal som presne taký kus , aby som mohol byť spokojný. Avšak známkou výbornej pohádky je fakt, či sa k nej človek rád vracia. V tomto prípade sa jedná o pohádku na jedno použitie. ()

Tommassi3

"Kloboučník by se neobětoval jen tak kvůli nějaké jiné Alence.." Alenka ze země Oz.. Nejslabší Burton, zoufalá adaptace a pravděpodobně i jeden z nejslabších 3D bijáků.. ()

bouncer

Pěkné, fantastické. Spojení Tim Burton a Johnny Depp jako vždy funguje, ale přeci jen to není úplně ono. Asi ta kombinace Burtonovy poetiky a disneyovské jednoduchosti a povrchnosti nejde dohromady. Vizuální hostina je krásná, ale přeci jen mohla být víc postavená na tradičních maskách a kulisách místo vlezlé počítačové animace a efektů. ()

Martinibaby

Burtona jsem místy ve filmu nepoznávala, ale to nic nemění na mém unešení :) Miluji všemožné druhy wonderlandů a tenhle mi taktéž učaroval - hlavně po herecké a vizuální stránce. Mia, Johnny a Helena, nepopsatelná nádhera. A kostýmy.. ach, kostýmy. ()

BigDeal

Síce sa podľa vizuálu a hudby dá poznať, že ide o Burtona, chýba tomu duša jeho minulých snímkov typu The Nightmare Before Christmas . Nápady tu síce sú (aj keď nie veľa), herci sa hrajú (vyniká Wasikowska, Depp a Carter. Hathaway si z celého filmu podľa mňa aj trochu robí srandu :) ) a preto som zvažoval štyri hviezdičky, no úvodná a záverečná časť mimo Krajiny zázrakov sú proste otrasné. A to najmä tá záverečná, tá mi zhnusila všetko dobré, čo sa dalo na tomto filme nájsť. Proste disneyovský grc. Bodaj by Burton konečne natočil niečo svoje, niečo originálne, neprebrané. P.S.: Tá pieseň od Avril v titulkoch sa k celému filmu ohromne "hodila". ()

Litsarch

Když odečteme nádherné prostředí Říše divů, skvělého kocourka, "magorského" králíka a dobrého Johnnyho Deppa, tak nám zbude... Pořád toho hodně, jelikož toto je krásná moderní adaptace tradiční a moc hezké pohádky. Elfman prostě ví jak složit hudbu pro filmy Burtona a Tim zase ví, jak udělat krásný film, který nenudí a i ve 3D je moc hezky udělaný. :) ()

st.ranger

Nenechte se mýlit, název filmu je nevhodný. Buď Alice in Wonderland 2 a nebo Return to Wonderland. Je zvláštní, že se Burton odhodlal natočit pokračování navazující na kreslený film, starý přes 50 let. To nebyl až takový problém, kdyby nebyl film natřískám nechutnou 3D onanií, která většinou ani není zapotřebí. ()

Malá mořská Hit-Girl

Malá mořská Hit-Girl

08.11.2015

Nové adaptace slavných pohádek jsou teď v kurzu podobně jako comicsové filmy. Alenka v říši divů, Zloba a Popelka vydělaly ohromné peníze, takže vás asi nepřekvapí, že u Disneyho chystají třeba… (více)

Hermiona a zvíře

Hermiona a zvíře

26.01.2015

Disney transformuje Dumba

Disney transformuje Dumba

09.07.2014

Hrané pohádky jsou v současnosti skoro tak populární a úspěšné jako comicsové adaptace. Sněhurka a lovec nebo Alenka v říši divů brzy dostanou druhé díly, nejnověji pak u diváků zabodoval růženkovský… (více)

Kapitán Nemo to nevzdává

Kapitán Nemo to nevzdává