Alenka v říši divů

• USA Alice in Wonderland (více)

Alenka Kingsleyová je devatenáctiletá dívka, kterou od malička pronásleduje jedna a ta samá noční můra o podivných bytostech. Nemůže kvůli ní spát, jediným lékem je milující otec, který ji vždy utiší. Po otcově smrti se dívce nejen vrátí noční můry, ale její obrovská představivost jí v mnohém komplikuje život. O 13 let později je z Alenky půvabná, trochu svérázná a bystrá dívka, která své okolí překvapuje podivnými nápady a nevšedními úvahami. Jednoho dne ji ale čeká nemilé překvapení, její matka ji hodlá provdat za přihlouplého, nevzhledného, avšak bohatého lorda Hamishe. Alenka prchá ze své zásnubní hostiny do lesa a utíká za králíkem ve vestě. Spadne za ním do hluboké jámy a ocitne se v podivném světě, aniž by si pamatovala, že už tam jednou byla. Vypije nápoj s nápisem "Vypij mě" a zmenší se na takovou velikost, aby mohla projít malinkými dvířky do fantastického království... (TV Nova)

panMartin

I mistr tesař se někdy..... Ale poslední dobu posere na co šáhne...Mnoho povyku pro nic, aneb bezzubý Tim Burton. Že má Alenka slabý příběh není nic nového, jenže ona nemá ani hloubku či zábavnost, to už je ale problém, dokonce tak veliký, že se mi hodně rychle film vykouří z hlavy. Ani trochu mě to nebavilo, pronudil jsem se od začátku do konce. Nejhorší byla asi Bílá královna, která mi přišla značně nesympatická, možná to bylo tím, že mi celou dobu přišla,že je pod opiáty. Nebavil mě dokonce ani Johnny Depp a upřímně mi jeho postava vadila. Helena Bonham Carter mě srala od počátku do konec. Mia Wasikowska místy solidně tápe, ale na druhou stranu je několik jejích momentů skvělých. Nevím za co si říká o tak vysoky honoráře Depp když tam hrál sotva 15 minut. Kloboučník pro mě "paradoxně" nejmíň zajímavou postavou. ()

COF_666

"Burton na tripu" - to tento film vystihuje i když to není úplně ono. Já bych totiž právě od Tima Burtona (ještě k tomu ve spojení s takovou bizardní předlohou jakou alenka bezesporu je) čekal ještě více přitlačení na pilu šílenosti - vizuálně je to samozřejmě pestrobarevná jízda jakou jsem od Tima očekával. Já si ale užíval hlavně herce. Od krásné Wasikowské přes šíleného Deppa, "zhulenou" Anne Hathaway až po H.B.Carter, která byla prostě výborná. Alenka rozhodně není v žádném případě zklamání. Jen je prostě vidět že se i Burton musí pod značkou Walt Disney poněkud omezovat. Škoda - 4 hvězdičky jsou ale zasloužené. ()

Hafran

Příjemné, ale studené. Několik výborných momentů (a epických soubojů), 3D brýle a barevnost drží tenhle film nad vodou. I když zvláště ve 3d verzi je stále na co se koukat, nenajdete nic co by ste už u Burtona neviděli. A po sentimentální čistotě a naivitě jeho Big Fish či Corpse Bride je více než překvapivé že nic z toho se nedostalo do nejnaivnějšího a nejpohádkovějšího příběhu všech dob. Burton který v střihorukém Edwardovi a Sleepy hollow ukázal obrovský výtvarný talent svými posledními filmy dokazuje že to byla pouze náhoda. ()

Triple H

3D bolo veľmi pekné. Miestami dokonca lepšie ako pri Avatarovi. Na to akú fantáziu si táto látka pýtala, je výsledný produkt IMHO dosť fádny a predovšetkým sterilný. Chýba tomu život. Je to slušné a celkom to pobaví, ale to je všetko. Jediný, kto trčal nad celkový priemer dosť výrazne bol Johnny Depp. Klobúčnik sa mi od designu až po Deppov výkon veľmi páčil a ako postava dýchal životom. Helena Bonham Carter tiež dobrá. Tri dávam hlavne za 3D a Deppa. Dabing stál za prd. ()

Cedr

Zklamání. Vzhledem k obsazení (tím myšleno samozřejmě hlavně Johny Depp), režisérovi a slibnému tématu je potenciál Alice in Wonderland žalostně nenaplněn. Dalo by se z toho vytřískat tak moc, kdyby to bylo aspoň z poloviny tak ujeté jak to ujeté mohlo být. Znalci s vytříbeným vkusem jistě zavzpomínají na dokonalou herní adaptaci American McGee's Alice, které tato filmová adaptace nesahá ani po kolena, co se týče ujetosti tak ani po kotníky. Škoda, škoda... celé je to příliš (vzhledem k možnostem) civilní a "disneyovské". Jinými slovy místy dosti prázdné, nudné a nevýjimečné. Ačkoliv se na to dívat dá, o nic nepřijdete, pokud si toto Alenčino dobrodružství necháte ujít. 50% ()

Gonzi

překvapivě nezajímavé, bez nějakých pořádných nápadů, bez překvapení, bez myšlenky a od Burtona bych vážně čekal víc. Kudos za skutečně sympatického kloboučníka - jedinou postavu, která mi nějak víc přirostla k srdci. ()

Doudis19

Říše divů jaksi béčková, kouzlo animované Alenky fuč, čas od času dost nuda, a tak zbyli jen sympatické postavy, krásná animace, krásná Mia a super Johnny.. Dost slabé čtyři hvězdy ()

LeoH

Naočkován zdejšími negativními ohlasy, neměl jsem vůbec v plánu ji vidět. Když se objevila pod stromečkem (combo DVD+Blu-ray, ho ho ho, náš první Blu-ray, teď ještě pořídit ty maličkosti jako přehrávač a HDTV), zhluboka jsem se ofrněl. Ale jelikož byly ty Vánoce a naše malá, která na ní byla se spolužačkami v kině, celá nadskakovala nadšením, šla Alenka hned na Boží hod do přehrávače a já se usadil v očekávání komerčního sajrajtu. A byl jsem zaskočen tím, jak moc se mi to líbilo. Teď ještě přijít na to, proč. Takže: Za prvé si myslím, že se mimořádně povedla adaptace. Carrollova Alenka samozřejmě je ohňostrojem příběhové i jazykové fantazie, nonsensových hříček apod., ale jak ji čtu já (a ještě víc má žena), jedním z jejích zásadních témat je pohled dítěte na svět dospělých, vzdor vůči jeho bezohledně zaběhaným kolejím, popírajícím naši „svoucnost“, a zároveň probouzení dospělé ženy v dítěti. Líbí se mi, že tvůrci filmu právě tohle téma vyhmátli, přesunuli do popředí a odvyprávěli sice v Carrollových kulisách, ale zcela jinou formou. Že je to forma současné filmové komerce, mi kupodivu nijak zvlášť nevadí, nejspíš právě proto, že na rozdíl od většiny komerce tahle Alenka má nosné téma, že v ní cítím duši a spodní proudy. To za druhé. Za třetí mě nadchlo výtvarné pojetí, přiznaná počítačová grafika nehrající si za každou cenu na realismus, ale důsledně snově půvabná (pro mě umně balancující na hranici kýče, pro někoho možná už daleko za ní), překvapivě podobně jako stařičký Nekonečný příběh. — A už to začíná být dlouhé, takže heslovitě: Praštěná říkanka o Tlachapoudovi jako hlavní dějová linie – další mně hluboce sympatický scénáristický tah; Bílá královna jako tak absolutní klaďaska, až vykazuje jisté neurotické příznaky a dekadentní sklony – tleskám a bavím se. Překlad v „reálném“ úvodu místy zatahal za uši přílišnou doslovností, ale během vlastního příběhu se celkem usadil; hodně pomohla terminologie dovedně zkombinovaná z Císaře i Skoumalových. Dabing únosný (až na příšerně prkenný přednes úryvku z básně o Tlachapoudovi), ale je jasné, že až si to někdy pustíme s titulky, většina hereckých výkonů jako obvykle vystřelí o dvě třídy výš. A mínusy? Asi přece jen ty komerční úlitby, hlavně nepoetická vyhrocenost konfliktů (jo, u Carrolla jsou taky místy vyhrocené, ale tak nějak abstraktněji) a náběhy k akčňáku. No, i tak mi z toho vycházejí velmi silné ****. ()

Estrellita

S Alenkou mám jeden jediný problém, který se jmenuje Tim Burton. Nepopírám, že mu tento typ příběhu sedí úplně dokonale, ovšem mně jeho přeumělkovaná idea upřímně otravuje. Většinou. Ovšem Johnny Depp je jako vždy k zulíbání a výjimečně musím pochválit i český dabing. 55% ()

chelseaman22

Nic nového pod sluncem. Burton si přivedl svou skvadru, aby uskutečnil něco, co ze zcela nepochopitelných důvodů už bylo natočeno xkrát. Alenka je ošklivá dívka, která si i ve dvaceti říká Alenka (jaj Boha!). Piková Belatrix v úžasné ráži! 68% ()

Mr.Ripley

Tohle že je Tim Burton? Ale kdeže! S Timem to má společné pouze jeho jméno v titulcích a několik málo typických rysů, jako je prstíková polévka Bílé královny. ()

Tyny

Dojem z prvního shlédnutí jsem měla opravdu dobrý, dala bych i deset hvězdiček. Poté, co jsem Alenku v říši divů viděla podruhé, stále mně to bavilo, ale už to nemělo takové kouzlo. A takový film, si plný počet hvězdiček nezaslouží. I přesto, že je to kouzelný film, který vždy pozvedne náladu a fantazie Tima Burtona je zcela nevyčerpatelná. ()

lucieK

Moc mě mrzí, že jedno z nějvětších očekávání letošního roku, mě zklamalo. Nevím čím to, ale během celého filmu jsem se kousala nudou a k lepší zabávě mi ani moc nepomohly opravdu povedené scény s Helenou Bonham Carter. Tohle se Burtonovi nepovedlo, sice to nebylo tak hrozné jako Planeta opic, ale do Velké ryby nebo Karlíka a továrny na čokoládu to mělo hooodně daleko. Z takhle špatného výsledku se dá vyvodit jen jediné, buďto máš Time velmi živou fantazii a nebo moc málo. Malá rada pro příště, pokus se nevybírat pisničky od tak "znamenitých" zpěvaček jako je Avril Lavigne popř. Miley Cyrus, to už tam pak rovnou může zpívat Lunetic. Jelikož ale věřím v posvátnou neomylnost Tima Burtona, pokladám tento krach výlučně za chybu Walta Disneyho. ()

LordSnape

Filmy Tima Burtona mám strašně rád. Viděl jsem je všechny a moc obdivuji tohoto režiséra. V případě Alenky podle mě však zklamal scénář. Film negraduje, je prázdný. Ale za to režisér nemůže. Tim se snažil, aby se bylo na co koukat, ale to nestačí. Prakticky se nic neděje, Alenka furt jen pobíhá sem a tam... Herci jsou však skvělí. Crispin Glover v roli Srdcového kluka je vynikající, též Johny Depp, bez kterého si Burtonovku nedokážu už ani představit. Anne Hathaway jsem málem ani nepoznal! Malebně barevné prostředí, skvělé postavy a hlasy (hlavně Christopher Lee v roli draka!!!), to vše funguje, ale je to jen povrchní záležitost. Tentokrát Burtonovi sekl hlavu prázdný přepis skvělé halucinogenní knihy (Lewis Caroll bral kokain). P.S. Hudba od dvorního Burtonova skladatele Dannyho Elfmana funguje skvěle a soundtrack je více než pohádkově kouzelný. Tož mé dojmy. ()

SG_ever

Jeden z těch horších Burtonových snímků tj. jeden z těch lepších pro mne. Tim holt místy tlačí moc na pilu a spoléhá se na to, že to krásná Mia a skvělý Depp nějak zachrání - a ono se jim to i daří... (70%) ()

capák

Mě osobně tedy Tim Burton rozhodně nezklamal. Jakmile se po krátkém úvodu Alenka ocitne v říši divů, začíná fantastická cesta po kouzelném světě plném nejrůznějších bytostí, postav a fascinujících možností, která v kombinaci s 3D zážitkem a krásnou hudbou způsobí, že se vám do reálného života nebude chtít zpátky. Přesně tak na mě působil i Alenčin návrat do světa nad káličí norou. Je sice pravda, že 3D technologie Burton poměrně často zneužívá (zejména díky postavě králíka, který po vás neustále hází všelijaké předměty), ale to na kráse magického světa nijak neubírá. Český dabing se poměrně vydařil a stejně jako například u Avatara vám umožní naplno si vychutnat vizuální efekty. Příběh je vcelku jednoduchý, což je vzhledem k tomu, že jde o pohádku, pochopitelné, ale přesto bych k němu jednu výhradu měl. Chápu, že dobro musí zvítězit nad zlem a každej záporák musí být řádně potrestán, ale trest, který stihne hlavního záporáka tady, bych nepřál ani nejlepšímu kamarádovi své přítelkyně. A co se týče hereckých výkonů, Johnny Depp si drží svůj standart a nijak výrazně nepřekvapí, zato Helena Bonham Carter je v roli zlé královny naprosto úchvatná a snadno jí tak odpustíte i to, že chce ve filmu neustále každému stínat hlavu. No a na Miu Wasikowskou v roli Alenky jsem se po celou dobu nemohl vynadívat a tajně jsem si přál, aby jí ty krásný modrý šaty po každém vypití kouzelného lektvaru spadly a ukázala nám pravou říši divů. Nic takového se ale bohužel nekonalo, a tak musím chtě nechtě ubrat jednu hvězdičku. Jinak ale krásný filmový zážitek. ()

Sonnik

You've got a very important date. Hezky se na to dívá, ale to je tak všechno. Ani tomu Deppovi ten Kloboučník moc nesedel, zato Helen a jeji královna je parádní. Jako celek úplně obyčejná Disneyovka, která těží pouze z Carrollovy knihy a kromě 3D nepřináší nic zajímavého. "Have you any idea why a raven is like a writing desk?" ()

Mrkvič

Žádný odklon Tima Burtona od jeho stylu se nekoná! Je mi líto všech, co si film nedokáží užít se všemi těmi nápady a vtipy. Začátek z prostředí staré Anglie je kratičký a přesto úderný. Vtip a absurdnost doby. Pár maličkostí a každý si mladou Alenku musí zamilovat. Stejně tak to ale udělá Burton i s dalšíma postavama. Po hodině je film zalidněný (nebo spíš zapostavičkovaný) a s každou postavou divák dýchá. Po kýči ani památka, protože tady se něco, co se jindy prohazuje pořád dokola, totiž nekoná. Děj jede svižně a nic není zdlouhavě vysvětlováno. Buď přistoupíte na kouzelný svět a užíváte si nádhernou animaci, bizardní postavy a skvělé herce, nebo začnete hledat spojitosti se studiem Disney a další pitomosti, které tu vůbec nejsou. Tohle není film pro malé děti, ale pro diváka, který se chce bavit stejným stylem jakým se rád baví Tim Burton. A jakým se asi rád baví i Johnny Depp, Helena Bonham Carter nebo Anne Hathaway. Ta snad dokonce zastíní ostatní hvězdy, protože dosáhne ujetosti své postavy svýma schopnostma, a nepotřebuje k tomu obrovskou hlavu nebo přeplácaný vzhled. Dokonalé to ale bohužel není. Je místy až otravná všudypřítomná animace triků. Animovaný kat? Proboha proč? Animovaný pes? Ježiši proč, když je normální. Snad i obyčejnému psu může hubou zahýbat počítač. Někdy to opravdu tluče do očí až běda. Aspoň že u taneční scény režisér dlouho nezůstal. To byl jeden z mála momentů, který se mohl přiblížit té kritizované škatulkovanosti Disneyho. Za zmínku stojí ještě příjemná hudba Dannyho Elfmana, která se pěkně poslouchá i při závěrených titulkách. ()

Malá mořská Hit-Girl

Malá mořská Hit-Girl

08.11.2015

Nové adaptace slavných pohádek jsou teď v kurzu podobně jako comicsové filmy. Alenka v říši divů, Zloba a Popelka vydělaly ohromné peníze, takže vás asi nepřekvapí, že u Disneyho chystají třeba… (více)

Hermiona a zvíře

Hermiona a zvíře

26.01.2015

Disney transformuje Dumba

Disney transformuje Dumba

09.07.2014

Hrané pohádky jsou v současnosti skoro tak populární a úspěšné jako comicsové adaptace. Sněhurka a lovec nebo Alenka v říši divů brzy dostanou druhé díly, nejnověji pak u diváků zabodoval růženkovský… (více)

Kapitán Nemo to nevzdává

Kapitán Nemo to nevzdává