Titulky začali, elfmanovská grandiózna hudba predznamenáva dokonalý filmový zážitok, vizuálny aspekt je doslova podmanivý a ja som si znechutene kládla otázku: ,,Čo, dočerta, sú všetci takí nespokojní?!"......... Počiatočné očarenie z technickej stránky pomaly vyprchávalo a na rad prichádzala túžba po tom, aby z toho tuctu malých i veľkých, krásnych i škaredých postavičiek, malo aspoň pár vnútornú stavbu, aby nešlo len o efektnú prehliadku hviezd a trikov. Charakterový potenciál Alice zostáva zúfalo prázdny, biela kráľovná je len ďalšou z palety rôznorodých bytostí, klobučník je len klobučníkom (aj keď Depp je vynikajúci), mačky, psy, húsenice smiešnymi doplnkami slúžiace na rozplynutie diváka nad tou nádherou. Dejová kostra je na Burtonove pomery nemožne slabá a po Mŕtvej neveste, ktorú milujem z celého srdca, mu takýto prešľap nehodlám odpustiť. Dokonalou postavou s pevnou charakterizáciou je obsiahnutá jedine pekelne odporná Helena Bonham Carter, ktorá sa paradoxne stáva aj mojou najobľúbenejšou kreatúrou. Prečo robí Hollywoodu v dnešnej dobe taký problém napísať scenár tak, aby neslúžil vybrúseného vizuálu iba ako doplnok? Alice by som bez výčitiek prirovnala k letným jednohubkám práve preto, že mi kvôli chabej dejovej linke vyfučí z hlavy skôr než sa stihnem nazdať. Kam sa podela Burtonova morbídno-groteskná romantika plná farebných osobnostných kontrastov?!(22.7.2010)

BAFTA Awards - 2: Kostymy / Masky a vlasy + 3 nominacie: Hudba / Vyprava / Vizualne efekty _______ Tento film by som asi mohol prirovnat len ku KARLIKOVI A TOVARNE NA COKOLADU (2005), kedze je podobne ladeny pre detskeho divaka, je tu taktiez bohate mnozstvo roznych postaviciek, obleceny rozpravajuci kralik a podobne, dalej temperamentne a vdaka tomu humorne spravanie sa niektorych postav, ale hlavne fantasticky svet kreativnych tvorcov pred zelenym platnom. Ta zväcsena hlava a zuzene telo Bonham Carter nemalo chybu :-) Film som videl v kine v 3D verzii, ale ani tento zazitok ma nedokazal presvedcit k tomu, aby som mu dal plny pocet hviezdiciek. Takze ak by som zrekapituloval moje najoblubenejsie Burtonove filmy, tak su to uz spominany Karlik alebo NOZNICOVORUKY EDWARD (1990) a najslabsi MARS UTOCI! (1996). Dokonca PLANETA OPIC (2001) sa mi pacila viac, ako Mars. ________ Mia Wasikowska - (Alenka) +++ Johnny Depp - (Kloboučník) +++ Helena Bonham Carter - (Srdcová královna) +++ Christopher Lee - (Tlachapoud) +++ Anne Hathaway - (Bílá královna) +++ Alan Rickman - (Houseňáka Absolem) +++ Matt Lucas - (Tweedledee / Tweedledum) +++ Stephen Fry - (Kocour Šklíba) +++ Produkcia: Tim Burton +++ (Videl v kine 09.03.2010) +++(11.3.2010)

• Hal_Moore

Tim Burton u mě každým svým posledním filmem ztrácí kredit a něco ze svého vizionářského kouzla. Karlík byl ještě v mezích dobrého vkusu, u Sweeneyho jsem už pochyboval a nyní přišla Alenka. Klasické Burtonovské postupy a témata tu nezvykle selhávají a stávají se tak možnou alternativou halucinogenních látek pro narkomany. Měl jsem obrovské problémy se soustředit a nedokázal jsem se ani vcítit do žádné z postav. Všechny mi byly díky přespříliš umělému vzhledu lhostejné (ukradené) a působily neosobně, až na jednu výjimku. A tou nemůže být nikdo jiný než (ne, není to Johnny Depp) Mia Wasikowska, která jako jediná působí živým dojmem a trošku zahřívá studené prostředí říše divů. Škoda jen, že zde nemůže předvádět svůj nesmírný talent (všem doporučuji seriál V odborné péči), Alenka je totiž charakter plochý jako Keira Knightley bez push-upky. Nebavil mě dokonce ani Johnny Depp (snad poprvé) a upřímně mi jeho postava vadila. Doufám tak jen, že obrovský finanční úspěch zajistí Timovi vysoké rozpočty pro osobitější filmy.(1.10.2010)

Scénář: Linda Woolverton .. Dobře von. _ Teda spíše dobře vona! Mia Wasikowska jako Alenka je moje oblíbenkyně už z doby, kdy ještě chodila na Odbornou péči. Pusou prostořeká a vzhledově velice sympatická slečna. Je velkým kladem snímku, ale také jediným výrazným. Nejde totiž o Burtonovku, ale o Disneyovku, která má navíc velké rezervy. Místy sice pobaví, pár nápadů v odklonu příběhu není špatných, 3D efekty ujdou, ale celek je i tak dosti nevýrazný respektive ničím nevykračuje v hladiny průměru. Kasička se ovšem naplnila ba přetekla (miliarda$$$), tak snad se Tim Burton příště poctivě odváže od požadavků studia, protože jinak tu podruhé nalomenou hůl dolomím.. 50%.(9.3.2010)

„Proč je havran jako psací stůl?“ Tim Burton je stále tím rozpustilým klukem i když mu(nám též) čas neúprosně odkrajuje. Tak proč si nedopřát trochu toho rozmaru, když to štědří producenti i digitální technologie umožňují. Alenka v říši divů je zábavná, hravá, pestrobarevná, potřeštěná, prostě ta „nejúžasnoucnější.“ Mrňousové jí budou zbožňovat a velcí budou vzteky zarývat nehty do sedadel, aby tuto „kýčovitost“ přetrpěli. I když možná… :))(16.8.2010)

• - Johnny Depp uvedl, že oranžové vlasy Potrhlého Kloboučníka jsou důsledkem otravy rtutí, ke které kdysi při používání chemikálií k výrobě klobouků skutečně docházelo. Volbou nejrůznějších líčidel a kostýmů pak Depp a Burton potrhlost této postavy ještě více zvýraznili a zároveň vytvořili celou škálu Kloboučníkových nálad. (Andrew78)

• - Predstaviteľka Alice (Mia Wasikowska) s pomocou špeciálnych efektov menila svoju veľkosť z 15 cm až na 6 m. (Very_kuul)

• - Toto je sedmý film Johnnyho Deppa pod taktovkou Tima Burtona a šestý pro Helenu Bonham Carter. (salamandrr)