Muži, kteří nenávidí ženy

• Švédsko Män som hatar kvinnor (více)

Před čtyřiceti lety zmizela Harriet Vangerová z rodinného setkání konaného na ostrově, který vlastnil a obýval mocný klan Vangerů. Přestože nebylo Harrietino tělo nikdy nalezeno, je její strýc přesvědčen, že šlo o vraždu, jejímž pachatelem je někdo z jeho rodiny. Rodiny, jejíž členové jsou mezi sebou sice spjati pevnými pouty, ale která je jinak zcela nefunkční. K vyšetření tohoto případu si proto najme investigativního novináře Mikaela Blomkvista (Michael Nyqvist), kterému pomáhá drsná potetovaná počítačová hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Lisbeth Salanderová je mladá žena jako vystřižená z Tarantinových filmů, s tajemnou minulostí, za kterou se mstí a která z ní učinila skutečného outsidera. Je hackerkou světového formátu - s naprostou samozřejmostí se pohybuje ve virtuálním světe, kde je schopná získat jakoukoliv informaci, kterou chce. Kromě toho je neobyčejně inteligentní a má skvělou fotografickou paměť. Jakmile Blomkvist a Salanderová zasadí Harrietino zmizení do rámce četných podivných vražd, které se staly téměř před čtyřiceti lety, začíná se rozplétat temná a děsivá rodinná historie… (oficiální text distributora)

Tomatáš

Vše jsme už někde viděli, ale právě skvěle namixovaný koktejl, okořeněný skandinávským prostředím a skvělými herci, by si člověk určitě neměl nechat ujít. Nenudil jsem se ani jedinou minutu z pomalu tříhodinového filmu. A právě atmosféra, která je mnohdy dechberoucí, je tím největším důvodem, kvůli kterému určitě stojí za to, tento snímek vidět! ()

lykan9

První díl skvělé trilogie. Noomi Rapace a Michael Nyqvist jsou díky svým hereckým výkonům v současné době mnou vyhledávanými, ať již hrají v americké produkci nebo své domovské. Co se týče Mužů, kteří nenávidí ženy, tak tento bych, ač je to neuvěřitelné, připodobnil k filmu Predátor. Oba filmy totiž dokázaly skvěle začít určitým žánrem a ladně přejít do úplně jiného žánru, ještě k tomu mého oblíbeného hororového. Ostatní díly jsou sice o něco slabší, ale tento první film by měl být povinností pro každého fandu filmu. ()

fabecc1222

Hodně znepokojivý film, který nabídne dost těžce stylizovaných brutálních sexuálních scén, při kterých se opravdu stahuje žaludek. V rámci žánrového zařazení klasická thrillerová věc ze staré školy, jako vystřížená z devadesátek, plná konspirací a starých rodinných křivd. Knižní sérii jsem nečetl, takže nedokážu hodnotit pro porovnání s předlohou. ()

ghatos

Detektivka s více dějovými linkami. Stopáž je dlouhá, ale nenudí. Plusem je kvalitní zpracování explicitního násilí a bonusové prvky, které se běžně v tomto typu filmu neobjevují. Pěkné a epické. ()

Ichabod

Kniha může být mnohem popisnější a tedy bude asi působit ještě lépe, ale filmové podobě filmu nelze vytknout zhola nic. Film stojí na velmi dobře napsaném detektivním příběhu s velmi dobře načrtnutými postavami a to zejména ve dvou hlavních rolích, jejichž perspektivou sledujeme rozplétání příběhu a projdeme celým pátráním po zmizelé ženě. Postavy jsou díky nijak zvláštně vycíděným a rozhodně ne plochým charakterům velmi uvěřitelné. Zápletka je dobře napsaná (ačkoliv míchá témata již viděná), že celé to dává smysl a film je díky tomu opravdu velmi povedeným. Kvalitní kamera si místy půjčuje záběry či celé obrazové koláže z mnoho jiných filmů, ale nahání husí kůži s velkou jistotou a několikrát jsem skutečně nadskočilv křesle. Tenhle film upoutá pozornost záhy po začátku a až do konce ji neztratí. Bohužel po zkončení filmu člověku dojde, že film má dvě a půl hodiny a mohlo to být o tu půlhodinku kratší. ()

L_A_D_A_S

Myšlenka dobrá..to jo..ale tak nesympatický hlavní hrdiny jsem dlouho neviděl.. Každou minutu jsem se modlil ať na tu emoholku spadne piáno a Nyqist má charisma Jiřiny Bohdalové. Celkově průměrný film se světlými okamžiky.. 4* si ale nezaslouží.. ()

blackJag

"ŽIJI SEN KAŽDÉHO MUŽE. BERU SI, CO CHCI..." Upřímně, nevěřil jsem, že by mne severská detektivka, trvající dvě a půl hodiny, mohla tak chytnout. Celková premisa nezněla opravdu nijak zvlášť lákavě, věhlas knižní předlohy udělal ale svou práci dobře a do kina mne přitáhl. A udělal jsem dobře, že jsem se nechal zlákat. To, že jsem knihu nečetl, mi samozřejmě v lecčems vstřebávání snímku usnadnilo. I přes vědomí, že kniha jistě nabízí komplexnější zážitek (je tomu někdy jinak?), však k zhlédnutému mohu vytknout jen velmi málo. Líbilo se mi prostředí, tempo, obsazení a většinově i scénář, který nejvíce hapruje až v nastavovaném závěru. Z celkového pohledu jsem byl ale spokojen a nenudil se ani minutu. Podle očekávání, americký remake je už na cestě :-) II Scénář: Nikolaj Arcel, Rasmus Heisterberg (adaptace stejnojmenné knihy švédského novináře a spisovatele Stiega Larssona / první díl z celkové trilogie, MILÉNIUM - vyšla i u nás). Hudba: Jacob Groth. 80% ()

klima777

Knihu jsem nečetla. Film se mi líbil. Hodně. Severská kriminálka (nebo drama?), jež se vyznačuje velkou dávkou tvůrčí poctivosti. V kodeinovém tempu. Velice vydařené. Pokud jste ovšem naladěni na podobnou strunu. 3,5*. ()

Kurikmoon

Celkom zaujímavý krimi-thriller. Osobne som sa nenudil. Film plynul a ja som zvedavo sledoval ako sa to vyvinie. Postava Lisbeth bola rozhodne najzaujímavejšia zložka filmu. A rozhodujúci prvok, kvôli ktorému by som pridal hviezdičku. Michael mi vôbec nevadil. Takže z môjho pohľadu sa oplatí vidieť už len kvôli Lisbeth. Ostatok je klasické krimi, ktoré rozhodne neurazí... ()

R´Hell

Při sledování mě napadlo, že musím upozornit na drobné vynechávky, které byly v knize docela důležité, jako třeba, že Mikael to pátrání nedělá pro peníze, ale především pro to, aby získal informace o Wennerströmovi. A také že Erika není jen spolupracovnice. Ale ke konci jsem pochopila, že tento film není podle knížky, jako spíše na motivy knížky od Larssona. Jinak to je povedený evropský film a nebýt té působivé a v mnohém zajímavější předlohy a předlouhých 152 minut neměla bych žádnou velkou výtku. Nicméně i tak se těším na americkou verzi a potajnu doufám, že v ní nebude tolik pozměněných scén jako je tady. Jo a český dabing jsem přes srdce nesla těžce. ()

Meijin

Film letí neskutečným tempem, není čas zabředávat do detailů, na kterých je naopak založená kniha. Mám dojem, že pro diváky, kteří knihu nečetli, to musí být docela jiný film než pro lidi, kteří knihu znají. Vynechaných míst a zkrácených scén je tu opravdu dost. Občas místo vysvětlování musí stačit pouhá vizualizace. Jindy musí být člověk všímavý a umět si spojovat informace z počátku i konce, aby správně pochopil. Přesto má film své kvality a dobré herecké obsazení. Musí být rovněž zajímavé číst knihu až po jeho shlédnutí. ()

s.e.p.p

Těžce nevyužitý potenciál knihy. Je mi jasné, že to nešlo filmovat stránku po stránce a spousta materiálu musela pryč, ale tady mi to okleštění přišlo nesnesitelné. Film je příšerně uspěchaný, spoustu podstatných věcí ignoruje a hlava nehlava lepí jednu scénu na druhou. Vůbec si nejsem jistý, jak by mohl divák, který předlohu nečetl, pochopit, proč postavy jednají tak jak jednají - ani já jsem si místy nebyl jistý. O napětí se u kriminálního případu nedá ani mluvit a chtíč, který vás u knihy nutil hltat jednu stránku za druhou se jednoduše vytratil. Film má problém diváka udržet pozorného a už po 45 minutách jsem myslel, že umřu nudou. Většina důležitých momentů vedoucích k vyřešení případu je podána dost chladně a nevyvolává ty emoce, které by měla (fotografie s Harriet v okně, na kterou jsem se obzvlášť těšil, mě neskutečně naštvala). O dost víc se dalo také vytěžit z mrazivého severského prostředí a atmosféry izolovaného ostrova. I občasný prostřih na zasněženou přírodu by s atmosférou udělal divy (ne, jedna scéna ve které se Blomkvist klepe zimou ji divákovi dostatečně nepřiblíží). Vizuální stránka filmu a hlavně kamera nejsou vůbec špatné, je ale škoda, že si tvůrci nedali pozor na detaily a zbytečně tak kazí zážitek z filmu (když Henrik ubytuje Blomkvista v jeho chatrči a střihne se na jiný úhel kamery, je slyšet Henrikův hlas, ale několik vteřin je jasně vidět, že Henrik neotvírá pusu). Casting některých rolí také není nejšťastnější a herci podávají dost nevyrovnané výkony. Výjimkou je snad jen Noomi Rapace, která zahrála dobře, i když to není tak úplně ta Lisbeth, kterou popsal Larsson. Moc nerozumím všem zastáncům švédské verze, protože mně to přišlo jako rutinérsky odvedená práce. A nemyslím si, že by to bylo tím, že jsem věděl, jak to dopadne. Není to první film, u kterého jsem dopředu znal rozuzlení. 45% ()

Handy8

Chápu, že věrnost předloze je pro film irelevantní, přesto se ale čtenář neubrání srovnávání s knihou. Proto mě mrzelo několik, podle mě, zbytečných odchylek od předlohy, a ani Michael Nyqvist se mi do role moc nepasoval. USA:Švédsko 1:0 ()

MI-380

Dílko plné schémat a šablon, to vše je ale smícháno skoro dokonale. Knihu jsem nečetl, prý je uvěřitelnější. 80%. ()

Autogram

Myšlienkovo pre mňa príliš cudzie, týranie už len z princípu je veľa na akúkoľvek krimi, skôr by to malo byť predmetom hororu. A práve krimi časť, ktorý som očakával, je neskutočne nudná a dlho zaplietaná a nakoniec vyriešená šmahom autorovho pera pomerne jednoducho a bez nápadu. ()

Mr.KarlAdler

Promakanější (neříkám věrnější) a emocionálně tíživější přenesení do filmu. Oplevova o něco kratší verze obsahuje víc podstatného a kulervoucího než Fincherova. Je ještě napínavější a živočišnější. Navíc vedlejší postavy Vangerovic rodiny nepůsobí stylem - udělej si názor na jejich vinu či nevinu - jsou složitější, a díky tomu všemu nejde tak snadno odhalit jednak celou podstatu vražd, ale ani jejich původce. Noomi Rapace je jiná než Rooney Mara. Nejde říct, jestli lepší nebo horší, ale možná si mě získala ještě o něco víc. Stojí taky zato, soustředit se ke konci na měnící se výraz ve tváři starého Henrika při onom "překvapení". Tohle je k nezaplacení, ten děda to snad totiž ani nehrál, jak byl přesvědčivej. ()

JohnSmith

Bohužel jsem nejprve viděl americký remake.Musím uznat, že oba snímky jsou výborné a vůbec mi nevadilo, že se vlastně koukám na skoro to samé. Je to prostě výborný thriller, který je o něco málo drsnější, než jeho americká kopie. ()

Pedross800

Zdejší hodnocení neklame, tohle je fakt hustá a naprosto úchvatná krimoška s dechberoucí atmosférou! Koukám, že existuje i tříhodinová verze, no sem s ní!! To postupné, pomalé a důkladně budované odhalování pravdy a skládání tak složitého puzzle možných pachatelů dávného zločinu bralo dech a udržovalo mou mysl napjatou jak struna od začátku do konce. Knihu jsem nečetl a tak nemám s čím srovnávat a můžu s klidem na srdci napsat, že tohle byl dokonalý filmový zážitek! ()

drackula

Nerád porovnávam knihu a jej adaptáciu, ale v tomto prípade nemám vážnejšie výhrady. Samozrejme v knihe je množstvo zaujímavých scén, ktoré by som rád videl adaptované, ale ak by sme ich chceli napratať do filmu, mal by asi 6 hodín. Tvorcom sa v tomto prípade podarilo extrahovať to zásadné a aj napriek dlhšej minutáži to stále šlape. Ústredné duo je sympatické a najmä Lisbeth je skvelá. 80% ČT ()

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

Muži, kteří nenávidí ženy míří do televize

29.05.2020

Protože těch adaptací slavné severské krimi Muži, kteří nenávidí ženy spisovatele Stiega Larssona stále ještě nebylo dost, chystá nyní Amazon svoji vlastní seriálovou verzi. Ta bude pochopitelně… (více)

Zemřel Michael Nyqvist, padouch z Johna Wicka

31.12.2016

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

Lisbeth v Lucerně: Film a prodej nové knihy

24.08.2015

Příznivci knih a jejich filmového zpracování se obvykle dělí do dvou nesmiřitelných táborů, a do velké míry to platí i pro Milénium - Muže, kteří nenávidí ženy i další pokračování ságy. Internetové… (více)