Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

bearmeedek

Velice dobrý western a zároveň i jako film. Překvapilo mě, jak Clint Eastwood nenatočil jen přímočarý příběh osobní bolesti a pomsty, ale celkově záživný film. Trošička humoru, různé vztahové epizodky, pocitové změny v chování osob i trocha přitažlivosti. určitě mě to i v té délce celé bavilo. A ještě jeden obecný postřeh na závěr. V dobách dávných byl nepsaný předpis, že film má délku okolo 90-ti minut (s výjimkou několika historických velkofilmů). Westerny už v té době mívaly před dvě hodiny. ()

mira.l

Takový slušný průměr. Řemeslně dobře zvládnutý western (taky jak jinak od Clinta, že ano?), který má asi všechno, co má western mít. Padouchy, málomluvného mstitele (na ty má Clint asi monopol nejen ve westernech), nějakého toho indiána, přestřelky, krajinu Divokého západu. Nicméně po těch letech od jeho vzniku už to není nic, co by našince posadilo na zadek a donutilo otevřít hubu v němém úžasu, dost se to vleče a tolik se toho tam za ty víc jak dvě hodiny nestane. Jo a těch tabákových flusanců mohlo být asi míň. Takže takový slušný průměr, jak jsem byl už pravil v úvodu. ()

junxi91

Být psancem má také své výhody: člověk rezignuje na to, aby někam zapadl, a místo toho se potlouká z místa na místo, přibírá k sobě nové lidi s podobným osudem, a především jde za svým cílem – za pomstou. Přesně tak je to také v případě Joseyho Walese. Josey Wales byl poklidným farmářem v Missouri až do osudového dne, kdy jeho manželku a syna zavraždila skupina Červených nohou, což je jednotka prounijních militantů Jayhawker z Kansaské brigády senátora Jamese H. Lanea, vedená brutálním kapitánem Terrillem. Josey si trénuje střelbu a pak se připojí ke skupině pro-konfederačních vojáků z Missori, které vede William T. Anderson.Chvíli bojují proti vojákům Unie, ale nakonec se pod vedením kapitána Fletchera rozhodnou vzdát Unii a odevzdat své zbraně, za což mají dle senátora Lanea dostat amnestii. Je to však past a Terryho Červené nohy všechny muže postřílejí kulometem, s výjimkou Joseyho a mladého Jamieho, kteří se odmítli vzdát. Josey a Jamie ty šmejdy pokosí a utečou přes řeku Missouri, a když se za nimi vydávají Červené nohy na voru, taženém lanem, tak jim přestřelí lano a nadělí jim „plavbu po Missouri“. Jamie a Josey se potkají se dvěma lovci odměn, které se jim povede zabít, ale Josey pak umírá na následky střelného zranění. Na Joseyho je vypsána odměna 5000 dolarů, což přiláká pozornost lovců odměn. Josey během svého cestování přibere starého Čerokéze jménem Lone Watie, mladou Navajsou indiánku Little Moonlight a také dvě ženy z karavany poutníků, které zmasakrovali loupeživí Komančové – starší ženu Sarah Turner z Kansasu a její vnučku Lauru Lee. Josey to dá dohromady s Laurou a starý chlípník Lone si pod dekou užívá s mladou Little Moonlight. Ve městě Santo Rio se k nim připojí také dva muži Travis a Chato, který se znají se Sarah Turnerovou. Josey Wales tak dá dohromady celkem různorodou skupinku, která společně putuje krajinou a drží pohromadě. Všichni se společně usídlí v ranči, který kdysi patřil Tomovi, zabitému synovi staré Sarah. Josey se ovšem musí vyrovnat s Komanči, kteří unesou Travisa a Chatem, což dopadne dobře – dojde k uzavření pokrevního míru. Pak jsou tu však ještě lovci odměn v čele s kapitánem Terillem, kteří po návštěvě Santa Ria najdou také ranč. Nakonec tu zbývá jenom zrádce Fletcher, který však ukáže svou dobrou stránku a předstírá, že Joseyho nezná. Podle mě dost povedený film se skvělým příběhem, ukazující, že drsný a mlčenlivý Josey Wales, který si tak rád odplivával (nechutný zvyk), měl uvnitř svou lidskou stránku a nikdy neodmítnul pomoc bližnímu. Clintovi se tento film povedl jak herecky, tak režisérsky. ()

marlon

Skvelý, prekvapivo málo známy western, pre "tolerantných" Američanov s nie veľmi populárnym námetom, čo bude nejako súvisieť. Jeden z najlepších realistických filmov tohto žánru obsahuje prvky road movie i revizionizmu, nakoľko hrdinom je "psanec" bojujúci s americkou kavalériou, ktorá tu nerobí armáde USA práve najlepšie meno. Odkazuje na osudy ľudového hrdinu v štáte Missouri, "bushwhackera" Billa Wilsona, pre ktorého je rovnomenný názov filmu jeho filmovým pseudonymom. Clint je proste macher a ako aj tu vidíme, nielen pred kamerou! Jeho cit pre vedenie režinej práce je premyslený a je dôkazom, že sa niečomu od Leoneho i Siegela priučil. S každého obrazu dýcha život, príbeh si plynie sám svojim tempom, nič nechce urýchliť a neobsahuje žiadne hluché miesta. Drsnosť je okrenená nápaditým humorom ("Když se mi někdo líbí, tak hned zmizí" "Všiml jsem si, že rychle zmizí i ten, kdo se ti nelíbi!") a sú tu nielen pľúvance, po ktorých sa "ide na to", ale aj množstsvo prenikavých myšlienok o ľudskom spolužítí (viď Clintov plamenný prejav, ktorý bol jeho najdlhším, ktorý kedy na plátne predniesol). A nebyť tej úvodnej scény, kde Walesa unionisti "ostránili" naozaj prihlúplo, bolo by o hviezdičku viac! ()

Tamdydam

Filmy s Clinten Eastwoodem, které nemám rád, poznám snadno už předem - režíruje je ( až na vyjimky ) Clint Eastwood. Clint coby Josey Wals je tu opět tradičně obklopen osobnostmi co nejubožejšího a nejprohnilejšího kalibru, aby v kontrastu s nimi co nejvíc vyniklo jeho charisma, smysl pro čest a neohroženost. Tento efekt navíc v tomto případě umocňují povětšinou ubozí herci ztvárňující ony prohnilé osoby ( a pro jistotu i ty kladné ). Občasné pokusy odlehčit film decentrím vtipem nevycházejí, stejně jako nevychází snaha dojmout, napnout, nebo jakkoli vtáhnout do děje. Film atmosférou nepřirozeně kolísá od nepovedené komedie k drsnému thrilleru, dialogy jsou o ničem a povětšinou zbytečné a konec téhle stupidity ne a ne přijít. Psanec Josey Wales na mě působí jako čistokrevné béčko a jen mě utvrzuje v přesvědčení, že se Clint Eastwood měl věnovat především herectví. ()

PaRi

Měl jsem co dělat film dokoukat až do konce. Rozvleklé a zbytečně pomalé. Považuju film za slabší práci Eastwooda. Nedá se srovnat s jeho Nesmiřitelní. ()

godspeed

neoriginální, tuctové a dlouhé. klasická ukázka, kdy zápletka/scénář jsou zralé tak na maximálně 100 minutový film, ale režisér to dojí a dojí a dojí a ...... ()

Gromit

Vynikající western, za který by se nemusel stydět ani Sergio Leone. Je vidět, že se od něj Clint Eastwood mnohému naučil a že měl režírování v malíčku už dávno předtím, než získal Oscara za Nesmiřitelné. A aby té chvály nebylo málo, patří charismatický desperát Josey Wales k nejlépe zahraným Eastwoodovým postavám. No prostě lahůdka, co vám budu povídat! ()

Arsene

Clint Eastwood prchá před vojáky a myslí na pomstu. Cestou přibírá do party týranou indiánku, indiánského starce z rezervace, který se pomalu rozpomíná na své dávné schopnosti zděděné po předcích žijících v divočině (jednu z nich ještě příliš nezapomněl a proto si neváhá užít s onou indiánskou ženskou večer při ohýnku). Zanedlouho se skupina rozroste také o, zlotřilci skoro znásilněnou, holku poutnici (té nakonec podlehne její zachránce hlavní hrdina a vyspí se spolu na seně) a stařenu, která neustále blábolí o lidech z Kansasu a vrahounech z Missouri. Do toho pistolníci rychle tasí své kolty, kulky nacházejí cíle i bez míření, zúčastnění nestíhají pohřbívat mrtvoly a nikdo neujde Clinťákovu plivanci žvýkacího tabáku. Prostě nehorázná psina. ()

Izz

Ničím nevyčnívající western,který je důležitý zejména tím,že si v něm Clint podruhé (a kvalitněji) osahal westernový žánr i jako režisér.Josey je skutečně lepší a o poznání méně nudnou žánrovou podívanou než Tulák z širých plání,zároveň sympaticky kombinuje film z občanské války,western a revenge movie,ale jako celek nepůsobí tak nosně a stylově,jak by sám chtěl.Holt se Clint řemeslu teprve učil... ()

AshT

Nadprůměrný western s Clintem Eastwoodem v roli psance Joseyho Walese. Ze začátku má film pomalejší tempo, ale potom se rozjede. Eastwood jako vždy výborný a Chief Dan George nezaostává 80%. ()

TaNya_

K mým oblíbeným filmů s Clintem se tenhle určitě nezařadí. Stopáž byla až moc natažená a ani příběh mě tady tolik nezaujal. Rádoby blonďatá krasotinka působila unyle a osobně netuším, co na ní mohl Clint vidět. Úplně nejvíc mě vytáčelo neustálý odplivávání, a když už to potřetí udělal na psa, nejradši bych ho sama z toho koně skopla. ()

Knor

Clint se pro tenhle žánr narodil. Výpravnej příběh Joseyho Walese o pomstě má skvělou zaprášenou atmosféru drsnýho divokýho západu, zajímavý postavy a především Clinta Eastwooda s jeho věčně nasraným výrazem, v tomto případě ještě poháněnej starou dobrou pomstou. ()

Bigfuckman

Vcelku podařený western, který však nevyniká ničím vyjimečným. Ono taky když nás Eastwood zasáhl v podobě 3 westernových majstrštyků (znalci vědí) jde to jen stěží natočit něco opravdu brilantního a líbivěho. Outlaw Josey Wales neurazí, ale staví se spíše do lepšího průměru filmu tohoto žánru. ()

skalicky

Nejsem oblíbenec Eastwooda jako herce ale spíše jako režiséra a jako herec mě příjde že hraje pořád stejně,ale tato role mu byla šitá přímo na míru!!moc sem se bavil při tomto westernu!85% ()

Hulkee

Čtyři za naprosto perfektní atmosféru a opravdu skvělý humor. Eastwoodovo plivání je opravdu skvělé a tenhle western jsem si celkvě perfektně užil. Krása. ()