Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

petaspur

V malé osadě se mírumilovní obyvatelé věnují postávání u řeky a rýžování zlata v pánvičkách, což velkopodnikatel s drahými kovy LaHood nehodlá nechat bez odezvy. Chce totiž vlastnit všechny pozemky kolem zlatonosné řeky a ochotu k prodeji pozemků získává za nezištné pomoci starého dobrého násilí. Patrně by mu tato obchodní taktika brzy přinesla očekávané výsledky, ale budoucí nedobrovolní prodejci nečekaně získávají naději. V osadě se totiž ubytuje Kazatel, který na ochranu spravedlnosti používá spolehlivou trojkombinaci - víru, pěsti a kolty. ()

Aky

Western ctící všechna pravidla svého žánru. Samozřejmě, že je to trošku pohádka - to proto, že je to western. Eastwood je v této poloze stejně výtečný jako vždycky, několik skutečně originálních nápadů, které se jinde nevidí, několik okamžiků, kdy napětí skutečně jen drnčí a tajemný pootevřený konec jako závěrečná ozdůbka. Není to absolutní vrchol, také nedávám 100%, ale 80, ale solidní western solidní Eastwood určitě. ()

Deimos

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +Clint Eastwood a Sydney Penny, režie, dialogy, prostředí, postavy -málo dramatické, málo akční/// Clint Eastwood si vybral trošku klidnější látku. Ne že by tu byla nouze o akci nebo o napětí, ale přeci jen známe vyhrocenější filmy. Nijak zásadně to však nevadí. Film mě i tak dokázal vtáhnout do sebe a celkově jsem s ním spokojen. Zaujal mě. Hlavní hrdina byl charismatický, drsný, přitom slušný a laskavý. Tento film sice nepatří mezi špičku žánru a ve výsledku ani mezi TOP od Eastwooda, ale má své kouzlo a to je důležité./// Celkem 77%/// ()

Ruut

No Bledý jezdec je mistr průměrnosti. Jo jo Clint je dostatečně chrabrý, tajemný a chladnokrevný. Přesně jak jej mám rád. Bohužel všechno ostatní stojí za starou bačkoru. Záporák nemá charisma ani co by se za nehet vešlo. Banditi jsou spíš trapáci permanentně se chovající jako banda lemplů. A celé je to navíc hrozně roztahané a povrchní. Ještě že se Clint s rolí pistolníka rozloučil o pár let později o poznání lépe. ()

kingik

Stárnoucí Eastwood nudil k smrti. Obehraný western bez špetky originality a se slabým prostorem pro akci. Jeden z nejhorších filmů s veteránem stříbrného plátna. 20% ()

Anderton

Skoro by to bolo aj na štyri hviezdy, ak by si zápletka bohate nevystačila s o 15 minút kratšou stopážou, pretože film sa takto začína trochu naťahovať. Inak hrdina - kňaz, jedna krutá pomalá poprava a záverečné zúčtovanie si myslím skutočne stáli za to. Zápletka je typicky westernová, osamelý jazdec prichádza do mestečka, tentokrát niekde pod horami, urobí humbuk a odchádza, ale "to vnútri" je celkom zaujímavé a nie príliš typické. Ak som ale nedávno dal Sile života z poslednej doby za štyri, tak tu zaokrúhlim smerom dole. 70% ()

PetrPan

Westernové drama, které ač oplývá přidanou hodnotou lidštěji působících charakterů a motivací, ctí pravidla původního žánru. Clintův hrdina je  parádní šedesátkový osamělý cizinec s tajemnou a krutou minulostí, přijíždí ale na místo, kde nejsou jen načrtnutí obyvatelé Divokého Západu, ale skuteční lidé se skutečnými osudy, tedy ti kladní. Ti záporní jsou jako vystřižení z rodokapsu a zejména finální banda opláštěných šerifů žoldáků rozhodně nedělá drsnému akčnímu westernu ostudu. Western v osmdesátých letech skomíral a ač jej svým Bledým jezdcem Eastwood rozhodně nevzkřísil, tak jej určitě ani nepohřbil. Podařené. ()

Slarque

Clint jako další bezejmenný drsňák, ale to rozhodně neznamená, že by ten film byl nějak pitomý nebo nestál za to vidět. Dokonce se nebojí takového přístupu, že protivníky proti hlavní postavě představí až po půlce filmu. Není to zrovna typický kousek a rozhodně patří k těm povedenějším Eastwoodovým westernům. ()

WANDRWALL

Bledého jezdce jen tak něco nezaskočí. Zavede pořádky i tam, kde o nich nechtějí ani slyšet a vzpouzejí se jim.***(5.10.2010) ()

Rocky62

Nepatrná odchylka z typického aroma amerických westernů, co se týče obsahu, formální stránky i charakteru hlavní postavy. Eastwood protentokrát není Callahanem, nýbrž dobráckým tulákem, bezcílně se toulajícím po Středozápadě. Neosvětlení jeho minulosti přidává na mysterióznosti a nevšednosti tohoto westernu. Nechybí zde realistické přestřelky, jejichž nasnímání je chvályhodně naturalistické a bez jakýchkoliv servítek. Napětí patří rovněž mezi silnější stránky filmu. PS:Tenkrát na Západě je zdobeno, co se týče krásy Claudií Cardinale. V tomto případě se o zkrášlení vizuálu postarala kouzelná Sydney Penny. ()

dopitak

Výborný western se skvělým Clintem Eastwoodem. Jen dvě věci byly špatně. 1) Plést do příběhu čtrnáctiletou holku (Sydney Penny byla už ve svých reálných čtrnácti dost pěkná holka) nabízející svou poctivost prošedivělému pastorovi- že by lehká pedofílie pana režiséra? To byla zbytečná obscénost nemající opodstatnění.___2) Příliš snadné vyřešení sporu na konci připomínalo spíš cvičnou střelnici v Hrdlořezích než tak dlouho očekávaný souboj proti beznadějné přesile zabijáků.____ ()

SeBig

Takovej kántry western, kterej mě teda moc nebavil. Jednu dám třeba za to prostředí a pocit tepla a pohody a druhou za výstřel Ístvůdovi bouchačky. ()

Chrustyn

Clint Eastwood opět jako nejmenovaný, tajemný poutník, který přijede, do malého městečka, kde po svém sjedná nápravu. Jediný rozdíl je v tom, že je zde Clint za kněze ale to rozhodně neznamená, že neumí střílet. ()

Arsenal83

Starý dobrý Clint, kráľ vystrieľaných remingtonov, v role tajomného pomstiteľa, dnes už ale s názvom, ktorý by musel prejsť komisiou pre politicky korektnú cenzúru, lebo pripomína niekomu bledosť to už je skoro na paragraf. Pritom ale Clint možno aj inšpiroval Daniela Landu, len ten jeho jazdec nemá meč nad hlavou. ()

triatlet

Westernová pohádka, v níž dobro (Kazatel= Otec=CE) přestřílí/pobije neskutečné množství padouchů. Scéna bitky s kusem "dobrého ořechového dřeva" je skoro jako z Mrazíka. Patrná snaha o řemeslně efektní podívanou (příroda, hudební podkres) u mě postrádá efektivitu. Jediný mrtvý ze skupiny trýzněných si za svou smrt může sám (alkohol, vychloubačnost). Sydney Penny si podobnou roli dospívající dívky (také Megan/Meggie) obdivující dospělého muže zahrála už v sáze Ptáci v trní. ()

jojinecko

Až netradične tradičný western, pomalý, možno menej dynamický, ale skvele sa na to pozerá...Clint ako málovravný pastor- pištolník v roli, v ktorej mu môže konkurovať málo kto...Nič prevratné, nič komerčné, Pale Rader je "len" maximálne vynikajúco odvedená rutina, ale presne kvôli tomu mi je "nekomečný" Clint oveľa viac sympatický ako "oskarový" Clint...PS: znalcov bondoviek určite poteší, že sa tu objaví aj kultový obor "Jaws" alias Richard Kiel:) ()

Flakotaso

Já vím, kvalitou to na pět hvězdiček nemá, ale já... prostě nemůžu jinak. Clint je mi svým pojetím, myšlenkami a celkovým poselstvím nesmírně sympatický, je to borec. Všechny ty jemné náznaky, žádný patos, jenom hrdý bezeslovný odjezd...jo, tohle já mám rád. Clint Eastwood forever. ()

rikitiki

Drsná příroda, drsný lid a do toho vpadne odnikud - možná z nebes, možná z pekla - drsný, málomluvný kazatel, který se spíše než na slovo boží spoléhá na štěkavé promluvy svých zbraní. Solidní western, ale nepřináší nic převratného k zamyšlení. /14. 9. 13./ ()

honajz

Eastwoodův pokus navázat po letech na tehdy nosného Tuláka z širých plání, včetně oné mysteriozní linky, jenže na dvě hodiny je ten příběh o fajn skvělých zlatokopech a zlém fuj fuj movitém zlatokopovi, kterému se vedlo daleko víc, takový povrchní a plytký. Navíc mne překvapuje, že se zde setkáme s pedofilními prvky, a to docela jasně, byť dcera během děje dospěje do věku 15 let. Ta scéna u hrobečku psa je fakt jak z jiného filmu. Navíc (nejenom) dcera se chová jako debil. Jen tak si, kdoví proč, zajede na koni ke kutištím a záborům konkurenční party plné chlapů, a pak se děsně diví, že jen tak tak unikla hromadnému znásilnění. Nebo je fakt na palici scéna, kdy chlap najde větší kus zlata, a nenapadne ho nic jiného, než sebrat dva syny a jít se pochlubit do města soupeři. Co jako čekal? Nějaké uznání, nebo co? Jinak ale atmosféru to má, kameraman si s horským pozadím vyhrál, jak jen to šlo, ale prostě je to chabé. ()