elisinka

Skvělý režijní začátek Toma Forda, který mě velmi příjemně překvapil. Velmi citlivý snímek natočen s nevýdanou grácií, jedinečný výkon Colina Firtha pro mě jednoznačně jeho osudová role, úžasná Julianne Moore. Georgův byt prosycený samotou a bolestí, nádherné kostýmy talentovaného Toma Forda, psychika postav dovedena téměř k dokonalosti to vše v doprovodu poetické, dechberoucí hudby. Mé delirium z konce filmu nelze slovy vyjádřit. Jednoduše dokonalé dílo! ()

Ronee

Bola to krásna "podívaná." :-) Pretože! Áno, všade tu spomínané, skvelé herecké výkony, doslova herecký koncert! A tiež výrazové prostriedky, stačilo mi pozerať, už tak som mala očný orgazmus:-)) Všímala som si v tom filme detaily, aké knihy postavy čítajú a tak..a to ma baví, mám potom z toho veľký zážitok, úplne som sa ponorila do toho filmu a myslím, že je to veľmi veľmi vydarený debut...takéto filmy sú presne pre mňa..z reálneho prostredia, s premýšľajúcimi postavami, vtipnými a duchaplnými dialógmi, situáciami, občasnými výbuchmi citov, kúpanie v nočnom mori (juuj), krásnou hudbou, odkazmi, ktoré si stačím všímať:-) (ten plagát Psycha jeeej) a 60. roky milujem. A že film-metrosexuál? Ale no, zas nemiešajme hrušky s jablkami...:-)) ()

Hallam

Jak bych popsala tento film? Výtečná hudba i herecké výkony-samozřejmě. Nejednou je zde kladen důraz na detail a střih, při kterém vám uteče jeden zdánlivě nepodstatný okamžik z filmu. Na první pohled zaujme výtvarné zpracování - to, jakým způsobem se zde pracuje s barvou je velmi neotřelé. Mám ale dojem, že je v tom filmu něco hlubšího, než jen to. Něco jako třeba tohle: Někdy je svět jako sluncem vyšisovaný papír. Barva se mu vrátí tehdy, když přijdou klíčové momenty života, které jsou však převlečené za zdálivě obyčejné, a tak na ně časem zapomeneme. George (voice-over): "A few times in my life I've had moments of absolute clarity, when for a few brief seconds the silence drowns out the noise and I can feel rather than think, and things seem so sharp and the world seems so fresh. I can never make these moments last. I cling to them, but like everything, they fade. I have lived my life on these moments. They pull me back to the present, and I realize that everything is exactly the way it was meant to be." ()

fantomas19

* Colin Firth * Julianne Moore * bolestná strata * forma pohľadu, farba vs čb * hudba * Americká dráma z roku 2009, ktorú režíroval Tom Ford, je príbehom človeka bojujúceho so stratou milovanej osoby. Anglický profesor George (Colin Firth) nevie prekonať bolestnú stratu priateľa Jimmyho (Matthew Goode). Georgeov život v samote a smútku je na hranici znesiteľnosti, navyše depresívny stav je umocnený spoločenskou nenápadnosťou až neviditeľnosťou vďaka príslušnosti k homosexuálnej menšine. Okrem každodennej rutinnej práce na škole v Los Angeles je mu najväčšou oporou dlhoročná kamarátka Charley (Julianne Moore). Na začiatku šesťdesiatych rokov 19.storočia, počas vrcholiacej kubánskej krízy a strachu z atómovej vojny, sa George jedného dňa rozhodne radikálne zmeniť svoj neutešený stav, prežiť nevšedný deň, byť milý k ľuďom, v škole diskutovať so študentmi otvorene, stráviť bujarý večer s kamarátkou, a decentne ukončiť deň i život. Ale nájde George dostatok odvahy na svoj plán, nie je nič a nikto, kto by zmenil jeho rozhodnutie? Film zvláštnou formou sleduje jeden deň človeka, ktorý práve tento deň považuje za svoj posledný. Striedajú sa čiernobiele obrazy s farebnými, normálne sekvencie so spomalenými, vnímanie je doplnené občasnými pohľadmi na detaily, a samozrejme nezanedbateľnou súčasťou vytvorenia komplexného obrazu vnútorného sveta tvoria spomienky na minulosť a krásna emotívna hudba (Abel Korzeniowski). Film je brilantnou sondou do rozorvaného vnútra trpiaceho človeka, ktorý je obklopený samotou, smútkom a bezvýchodiskovým stavom svojej situácie, v úlohe profesora exceluje impozantný Colin Firth. ()

Honziczech

Mám rád tyhle filmy ze kterých si člověk neodnese jen otrhlý lístek z kina a za týden přemýšlí: o čem vlastně byl ten film? Naopak, donutí mě přemýšlet nad věcmi, nad kterými se jindy ani nepozastavím. Silný příběh, který není ani tak smyšlený jako naprosto reálný, obyčejný a do detailů propracovaný. Se špetkou černého humoru a nadsázky. Dramaticky vizuélně vkusné a citlivě ztvárněné dílo. Nejlepší režie, kamera a scénář se kterou jsem měl za poslední dobu tu čest... ()

Axiris

Just get through the goddamn day. Samota, prázdnota a opuštěnost, vše zde zachyceno velmi jemně a uveřitelně. K tomu navíc zajímavá hra barev, kdy každodenní šeď střídají živější barvy nebo černobílá k dokreslení atmosféry a pocitů hlavní postavy. To vše doprovázeno krásnou hudbou a v neposlední řadě úžasný Colin Firth. ()

lebik

70 minut se chce buzik zabit, 5 minut se zabit nechce, 10 minut pak umira...vse zabaleno do maximalne nudneho obalu bez jakehokoliv spadu s dialogy typu, "Na skole nemohu rikat vse co si myslim, dochazi pak k nedeoruzumeni." Colin Firth by se mel drzet roli, ktere mu jdou nejvice a to zhrzenych 40catniku za horizontem, jejichz nejvetsi problem je, ze si nemuzou narazit babu.vyjimkou budiz oscarovy kokta. ()

Judy24

V tom filmu se toho možná tolik nestane, ale forma, zasazení do 60. let je to, co vás oslní, stejně jako magická hudba. Během 96 minut poznáte George Falconera a dokonale pochopíte jeho myšlenky, jeho cíle i jeho celoživotní touhy. Jsem oslněna skvělým Colinem Firthem a celým tím aranžmá (nádherný nápad, hrát si s barevností kamery), ale také drobnými myšlenkami, které tam byly a jednou za čas se prostřednictvím jednoduchého dialogu dostaly k pozorovateli. Jsem oslněna... ()

wito

podmanivá sonda do vnútra muža, ktorého život pomaly uniká v oslnivých zábleskoch nádeje. prijal by som ešte o trochu viac filozofických rozjímaní o životných pocitoch... ()

Chasida

Lone, I'm alone. Nevím, jestli to bylo společností, kterou jsem byl obdařen při sledování tohoto snímku nebo alkoholem, který jsem před tím pozřel, ale ano, tohle byl TEN film. Ale úplně nejspíš to bylo mnou. A tenhle film je o mně a pro mě. ()

karlee

Velmi dobré zpracování v čele s výborným Firthem, takže hodnotím vysoko, i když mě příběh plně nevtáhl (na můj vkus trochu moc sebezpytné). Z detailů mě zaujal ed-woodovský mohérový svetřík, co nosil ten hoša student, nevím sice přesně, co se v Americe v 60, letech nosilo, ale myslím, že by v tom úplně nezapadl, ()

hekla

Film stopáží krátký, ale zážitkem a emocemi přesahující své trvání několikrát. Asi nikdy jsem neměla tak subjektivní zážitek a neprožívala tolik empatie s hlavní postavou. Už od začátku jako bych byla v jiném časoprostoru, každý moment, každá scéna jakoby byla věčná, neopakovatelná. Každý detail jsem vnímala všemi smysly. Nevím, jestli to bylo nepřekonatelnou kamerou (kouř ze rtů, pohyby těla), zpomalenými scénami (jízda autem), ladným střihem, dechberoucí hudbou či faktem, že vše brzy skončí. Prožívala jsem poslední den spolu s Georgem jakoby v jeho kůži. Colin Firth předvedl něco, co jsem asi ještě nikdy neviděla. Každý jeho pohled, slovo, pohyb ve mě vyvolával proud emocí, vše tak přesvědčivé, citlivé a reálné. Myslím, že by mu měl být udělen titul Sir, když ne ten Oscar (což asi nikdy nepochopím). Jeden z nejsilnějších a nejcitlivějších zážitků mého filmového života. 6* a nejhlubší poklona pro režijní debut Toma Forda, a také Abel Korzeniowskiho za nádherný soundtrack. Nejoblíbenější scéna: https://www.youtube.com/watch?v=65WoUIo4rAw ()

Solverino

Krásně snové, poetické, romantické a .... a smutné. A je celkem jedno kdo jaké pohlaví preferuje :) Výborně zahrané, podmanivá smutná hudba, moc se mi to líbilo! Super film. Maximální počet. ()

PetrC.

Jeden den George Falconera. Single Man nabízí kvalitní zhuštěný příběh plný dvojsmyslů a všeobjímající přetvářky. Špičkový Colin Firth přesně zapadá do své role. Ztvárnil ji tak do hloubky, že fakta i činy vyplývají jen z náznaku, aniž by byly vyřčeny. K perfektní hudbě, střihu, hře s barvami, propracované výpravě a precizní režii netřeba nic dodávat. Je vidět, že i z relativního mála se dá vytěžit velmi hodně, a to právě precizností a smyslem pro sebemenší detail. 91 % ()