Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

honx

Od spousty mých známých jsem se doslýchal, jak je tento film úžasný a dojemný. Z mého očekávání se ale nevyplnilo absolutně nic. Hodinu a půl jsem se neskutečně nudil a tápal jsem v nesmyslném scénaři, který to nespravil ani rádoby smutným koncem- a to svým citům moc rád u filmu povolím uzdu. Tohle opravdu nezafungovalo... ()

ecceHOMMO

Pekný príbeh o svete, kde žijú ľudia poznačený výchovou, aby bez vdoru umierali pre iných. A ikeď sa tu našlo nesporné množstvo emočne napätých scén, film ako taký so mnou citovo nepohol a zostal iba ako príbeh originálne podaný. A ako reflexia na spoločnosť v ktorej žijeme a žiť budeme. ()

Sfinkter

Výstižná ukázka moderní antiutopie. Nebýt několika nezodpovězených otázek (jak a případně komu se děti narodily, komu jsou určeny darované orgány atd.), snímek by zasloužil plné hodnocení. ()

viperDavid

Tak já se minu ostatním a řeknu, že se mi to prostě nelíbilo. Ano silný příběh, skvělí herci bla bla bla, ale prostě tomu dost chybělo. Nemělo by to být až tak moc komorní, jak to je. Žádná velká akce, jen slova, čekání na smrt a to se mi prostě nelíbí. ()

Johnny.ARN odpad!

Načo toto vzniklo? Aby mali ženy pričom plakať? Alebo ako návod pre niekoho, kto by takéto školy zaviedol? Inak bezbrehá nuda. Strata času pre normálneho človeka. ODPAD! ()

VittaBella

Námět filmu je velmi zajímavý, ale první nedostatky jsou už ve scénáři, který postrádá jakékoliv klíčové scény a akci. Děj je zkrátka příliš táhlý a nezáživný. Škoda, mohl to být zajímavý film a když už tady všechno tak kritizuju, tak alespoň pochválím Carey, která se své role jako vždy zhostila skvěle. ()

Javad

XY-tý príklad toho, ako film podľa knižnej predlohy plnej vnútorných pocitov postáv a ich detailného vykreslenia nefunguje. Nie je to chyba režiséra, ktorý sa snaží diváka ohromiť krásnymi zábermi ako len vie, ale ani chyba hercov (sa mi páčili). Tu zlyháva film ako prostriedok vyrozprávania určitého príbehu. ()

terunka003

Děsivé, sci-fi, nenaplněné, dovršené, Hailsham, Carey Mulligan. Knížka byla děsivá sama o sobě, a zfilmování se jim povedlo. Hudba, prostředí, představitelé postav, jejich city, prázdné emoce, chlad, mohla bych pokračovat. Herecké výkony skvělé, včetně dětí. Nevšední snímek, na který musíte mít náladu. Přečtěte si, prosím, nejdříve knižní předlohu, abyste pochopili, proč byly postavy tak prázdné! "Galerii jsme pořídili ne kvůli tomu, abysme vám nahlédli do duše, ale abysme zjistili, že vůbec nějakou duši máte..." ()

uiu

Ocitáme se ve fiktivním světě (je to rok 1957, ne blízká budoucnost, jak se píše v popisku filmu zde ;)), kde vychovávají děti v různých zařízeních, aby až vyrostou darovaly orgány. (To není spoiler, divák to zjistí už tak 20 minut na začátku). Hlavní hrdinka Kathy je už od mala zamilovaná do Tommyho. Tommy si ale začne s její kamarádkou Ruth. Kathy je moc ostýchavá a zakřiknutá, aby mu někdy vyznala lásku a tak jen mlčky sleduje, jak se ti dva líbají nebo souloží. Celá ta romantika mě nudila a spíš mě zajímal svět v pozadí, který ale moc prostoru nedostane. S Kathy jsem vůbec nesympatizovala (co ta očividná dlouhovlasá paruka na začátku...?), protože byla až moc uťáplá a nechala se sebou orat, Ruth je zase moc velká svině hrající si na nej kámošku a přitom souložící s klukem, o kterém ví, že ho Kathy miluje a Tommy typický hlupák, který nevidí, co má přímo před očima. Příště méně romantické zápletky a více okolností. Už mě unavují tyto romantické filmy o naivní lásce z dětství, která trvá až do dospělosti a nikdy neměli jiného partnera, jen sní o svém princi z dětství... PS: Hlubší smysl a srovnávání s filmem Ostrov jsem v tom vážně neviděla. ()

ivan bohatyr

Takle se hraje na "velký" film. Nápad jistě zajímavý a hodný zfilmování. Když si přečtu obsah, tak mě napadne dobrý, promyšlený film, který mi možná promluví do duše a zanechá spoustu vzpomínek = velký film, ale kdeže, nic takového! Táhne se to, skoro nic se neděje, sem tam se ukáže lepší stránka, ale celkově tahle maškaráda nemůže být velký film. Celkem jsem se nudil. Dobrý nápad, který se po zfilmování ocitne pouze jako průměrný a to mě na tom vadí nejvíc. ()

Pavlínka9

Hodně zajímavý příběh, nad kterým když opravdu zapřemýšlíte, tak si uvědomíte, že "život" těch "lidí" je úplně o něčem jiným. Téma mě až ohromilo, jelikož představa takového života je až šokující, ale jelikož oni neznali jiný způsob bytí a kontakt se společností byl pro ně zážitkem na celý den, čekali pouze na splnění svého úkolu. Herecké výkony nebyly zas tak vyšperkované, hlavní je to téma. Určitým způsobem mi snímek připomínal film POKÁNÍ. Nejsem si přesně jistá čím. Možná tím, že šlo také o trojici osob, dvě ženy a jednoho muže, nebo o britské prostředí a nebo jen Keirou Knightley. Rozhodně film nedoporučuji někomu, kdo není schopen přijmout depresivní prostředí a hlavně téma smrti. Jelikož smrt, ta je prostoupena v celém tomto filmu. ()

venison

Komorní variace na "Ostrov", ale naprosto geniálně natočená.. Tradiční milostný trojúhelník zanesený do retro sci-fiinky.. Keira Knightley herecky velmi překvapila a Andrew Garfield společně s Carey Mulligan mají velmi dobře našlápnuto k budoucím kasovním trhákům a zářným oceněním.. ()

mikestiff

Rádoby drama pro nedospělé holky, které ve svém chaotickém stavu emocí, které neumí popsat si ve filmu najdou spoustu otázek, které stejně zůstanou bez odpovědí. Alternativní svět, který by nikdy nemohl fungovat a promarněných 103 minut čekáním na nic. ()

T-pack

Tenhle film má název i fazónu nablblýho romantickýho filmu pro náctiletý, se svým hereckým obsazením a opravdu barevně sytým obrazem, že pro mě bylo trochu zarážející srovnat tuhle skutečnost s tím syrově pre-post-apokalyptickým příběhem čistě utilitární společnosti, který má vlastně happy end? Hele, já ho tam cítil, ale chápu, proč spousta lidí ne, a proč je pro ně celý námět takovej bezútěšnej. Se svým osudem je vždycky těžký se smířit, i když ho neznáme a můžem si ho představovat optimistickýma očima, takže jak se s tim maj smiřovat ti, co to maj nalajnovaný. Je to dobře natočeno. Věrné předloze. ()

Pump

Film je leporelem příběhů, které začínají v jednom velmi chmurném internátu. Manipulace a nesvoboda jako stavební kámen potlačení pudu sebezáchovy v souvislosti s nalézáním sebe sama a objevováním skutečností, o kterých byste raději nevěděli. Z počátku dětsky a naivně přijímané, se stává v dospělosti bojem o holý život. Velmi silný příběh s jistou paralelou pro pasivní a konzumní způsob života. ()

VasaX

První co mě mátlo při sledování tohoto filmu bylo, že jsem si nebyl jist, zda je to historický, nebo spíše fantaskní svět. Nakonec jsem dosplě k tomu, že je to fikce. Zajímavý milostný trojúhelník, sympatické obsazení, dobrý příběh (ale s několika "ale", o tom však až dále), celkem dobře plynul a kamera byla očividně v dobrých rukou. Hlavní zápletka není nikterak náročná, jenže je tu mnoho situací, chování a vztahů, které člověka nechávají přemýšlet, především v tázacích větách začínajících "Proč...?". Naštěstí zármutnost, dojemnost a tah příběhu nenechávají na přemýšlení dost mentální kapacity. Jenže stejně, i kdyby se na to člověk zaměřil, stejně by si musel, často i logicky a reálně, avšak sám, odpovědět. A já nemám rád, když si musím od začátku do konce doplňovat všechny otazníky sám, obzvlášť když mi většinu z nich film v průběhu nedoplní. A zde to tak bohužel je. Neberu to ale jako velkou chybu, protože film je spíše jako střípek několika osudů a nikde není záměr a ani pořádný důvod říkat co je to za zrcadlo života, natož ukazovat toto zrcadlo v celé jeho složitosti. ()

Jolinar

Podmanivé obrazy, melancholická hudba, talentovaní herci... přesto se nemůžu zbavit dojmu, že film klouže jen po povrchu a skutečné hloubky se nedotýká. ()

Blue.Poison

Myslím, že tenhle film měl několik velmi silných momentů a už kvůli nim to za zhlédnutí stálo. Ta ryzí naivita "milostného" dětského trojúhelníku na začátku byla tak čistá, že to téměř přivádělo k slzám. Na podobném principu pak fungovala i druhá polovina příběhu, kde šlo prakticky o totéž, ale již z jiného pohledu - z pohledu dospělého zlomeného člověka. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)