Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

grogodil

Emocionálne ma to lizlo, myšlienkovo a atmosfericky zaujalo, no prevedením totálne minulo. Nevravím, že som očakával, že budú lietať vzduchom vlakové nápravy ako v Ostrove, no ten odovzdaný, bezvzdorovitý postoj všetkých postáv, idúcich si v kľude ako teliatka na porážku, proste postráda logiku a tým pádom človek s takýmto odovzdaným stádom (ktorému síce funguje srdce, no očividne nie mozog) nedokáže súcitiť, nech sa ho režisér snaží akokoľvek emocionálne ždímať. ()

Patw

Krásný romantický film... ALE film ve mě zanechal asi milion otazníků. Proč se nepokusili nedarovat, utéct, zničit si své orgány třeba kouřením nebo alkoholem.. Proč se chovali jako ovce ve stádě. Proč učitelky (majitelky galerií) nedarovaly a žily až do staré smrti. Krásný, ale film naprosto bez vysvětlení.. ()

kajas

Smutný film, který donutí diváky k zamyšlení. Hlavním problémem pro mě byla představitelka hlavní hrdinky, já zkrátka Carey za dobrou herečku nepovažuji. Andrew s Keirou byli ovšem skvělí a taky chválím Rachel Portman za krásnou tklivou hudbu. Jo a... neplakala jsem ;). ()

Dont

Depresivní a bezútěšný film, do kterého se mi nepodařilo se vžít a nějak jsem o to ani nestál. Carey Mulligan hraje dobře, Keira Knightley taky, po řemeslné stránce slušně odvedená práce, ale ten příběh jsem prostě nepobral. ()

kalap

Aby mňa niekto rezal a vyberal zo mňa, čo sa mu zachce, tak to ani hovno, je v mojej riti, tak moje je. Ľudkovia vo filme boli odovzdaní a bezbranní, lebo tak boli urobení a vychovaní až som mal chuť kričať bežte utekajte po planéte život je Váš. ()

Sheldra

Tak tohle jsem nečekala! Obávala jsem se mírně slabomyslný romantický slaďárny (nevím vlastně, co mě k tomu vedlo, ale prostě je to tak). Pak koukám, že je to natočený podle románu Kazua Ishigura (jehož dílka si budu muset fofrem přečíst), současníka Iana McEwena (pro kterýho mám až úchylnou slabost), o němž jsem slyšela jen to nejlepší. Tak idea je to stejně šáhlá jako děsivá a mrazení se dostavilo prakticky neprodleně. Do toho se jako třepetání motýlích křídel začal rýsovat vztah tří bohem zapomenutých hlavních postav, kterej byl podanej natolik citlivě a bez zytečný cukrový polevy, že jsem si zpětně vyčítala svoje neopodstatněný předsudky. Tradičně výborná Carey Mulligan, Keira Knightley v jedné ze svých skvělých rolí (ona to má jak na horský dráze) a odzbroujující Andrew Garfield (na Boy A budu muset kouknout). Dávám čtyři, ale je to skoro na pět. Prostě síla. ()

Lennnnna

Bez citového vydírání a zbytečných slzavých scén (za to jsem ráda) působí snímek velmi realisticky, sugestivně a také velmi chladně. Ano chlad a tíseň nahlodávající člověka ze všech stran a věcnost s jakou postavy svůj osud přijímají, působí na diváka extrémně depresivně, znepokojivě, nekompromisně a krutě. Pocit beznaděje a mizérie, který člověka soustavně pronásleduje a zanechává za sebou hořkou příchuť. ()

fmash

Rozvážně a bez přehnaného patosu vylíčená nenápadná katastrofa člověčenství. Mírný obraz se stává pochmurnějším nikoli přidáváním temných barev, ale postupem poznání, že se vlastně nic zvláštního neděje. Má ovečka Dolly šanci na lepší život, a jaký existuje její vztah ke všem nešťastným pokusným králíkům světa, kteří přišli na svět „normálně“?            Neopouštěj mě je velmi podceněný film, disponující kromě silné myšlenky také mírnou poetikou, za kterou diváci rádi chodí do asijských filmových vod. Film o „odpovědích na otázky, které si nikdo neklade“. 4¾            Poznámka: Vzhledem k symbolickému charakteru příběhu necítím potřebu vést polemiku na téma sociálních tradic anglické společnosti, v jejímž rámci by podobná situace možná nemohla vzniknout. Případně o absenci autodestruktivní revolty hrdinů, jež má ostatně i racionální základy. A řada literárních ostrovních dystopií mě v tomto postoji utvrzuje. ()

Scylla

Četla jsem před nějakým časem stejnojmennou knihu a předlohu pro tenhle snímek od Kazua Ishigura. Nemohu tedy jinak, než srovnávat a to se obvykle u knižních adaptací nevyplácí. Herci jsou vybráni na jedničku (můj oblíbenec Andrew Garfield spolu s Carey Mulligan a Keirou Knightley - všichni hrají jak o život). Teskný hudební podkres, poetická kamera, pozvolné tempo... to vše zapadá. Jak to však u adaptací bývá, hodně se tu po stránce dějové krátilo a škrtalo ... a výsledek na mě působí ploše a příliš jednoduše... Postavy by zasloužily hlubší popis a postrádám tu pár velmi působivých scén z knihy, které byly podle mého pro chování postav a jejich vzájemný vztah zásadní. Divák prakticky nemá šanci vcítit se do postav a pochopit je, skoro nic o nich neví... A navíc myslím, že samotná propagace filmu, kdy je prozrazeno hlavní téma již v první větě popisu filmu, mu dost škodí a ubírá na atmosféře (i když je mi samozřejmě jasné, že na něco nalákat musí...). Zatímco při četbě knihy jen postupně zjišťujete a poznáváte děsivou realitu, tady vám to naservírují ještě než samotný děj začne. 4* s odřenýma ušima. ()

berusche

Bohužel, jediná věc, která mě po dobu celého filmu napadala, byla: "Tak to je super, budem teď vytvářet prakticky ne-lidské bytosti, jejichž ne-lidskost ještě dokazujem, a to kvůli dárcovství. Co po tom, že nám pak po darování jater skutečně zemřou, nejsou to lidé, proto se k nim tak nemusíme ani chovat. Jsou pouhý materiál"... Takže vlastně podle pravidla jeden za jednoho. Ta hnusná beznadějnost, která na mě čišela z celého snímku, spolu s tou příšernou představou, jak se ti lidé museli cítit, přebily snahu zamyslet se nad nějakým romantickým příběhem. A je to decentně utahaný (no trochu víc než decentně), což bych vám třeba i odpustila, kdyby Garfield nevypadal od začátku svého dospívání jako feťák. No, oni totiž záběry na vyklidněné lodě a pláže a louky jsou sice odpovídající příběhu, ale šíleně otřepané, takže nudné. Možná kdyby tam občas někdo řekl rychlejší větu, mohl i ten spád vypadat jinak. ()

ilemas

Film vůbec není špatný a zasloužil by ode mne větší hodnocení, bohužel je velmi nudně zpracovaný.Originální námět, depresivní, kruté, šokující, ale jaksi mě to nechávalo chladným přes svoji ukecanost. Herecké výkony výborné, ale raději sáhnu po knížce, v té příběh vynikne líp. ()

honajz2

Po filmařské stránce je to fakt precizní a většinu času to má i dost podmanivou atmosféru. I ten podivný námět se mi docela zamlouvá. Proto mě mrzí, že nemůžu dát vyšší hodnocení, ale kvůli tomu scénáři to fakt nejde. On by ten námět totiž skvěle fungoval, kdyby ho někdo pořádně domyslel - ale to se tu bohužel nestalo. Jako sorry, ale to fakt nikoho z nich nenapadlo se tomu vzepřít? Někam zdrhnout? Proč všichni byli tak poslušní? To se nikdo z nich nezamiloval do normálního člověka? Jak moc legální ta instituce je? Kdyby někdo zdrhnul, půjde po něm policie nebo ne? Všichni jsou tu v nějakém institutu vychováni jen proto, aby mohli v určitém věku darovat veškeré orgány (tím pádem dobrovolně zemřeli), ale všichni to útrpně přijmou a jestli v tom má prsty nějaká zvláštní výchova či něco takového se vůbec nedozvíme. A to jsou jen základní nevysvětlené otázky co k tomu mám, které už takhle dost dobře ukazují, jak je celý ten námět nepromyšlený. A je to škoda, protože potenciál to má velký, ale režisér ho využil jen k hloupému prvoplánovému dojáku. Navíc psychologický ten film není ani trochu. 3* ()

M.i.k.e

ISLAND pro fajnšmekry.Zvolna plynoucí lovestory,zasazenou do nepříliš typického prostředí z mého pohledu ubíjí nedostatek uvěřitelných emocí a absence jakési podstaty,na které celý tamní svět,do kterého sme bez jakéhokoliv vysvětlování vrženi,stojí a funguje.Tak trošku zklamání (a vžádném případě na thriller,jak evokuje zdejší popisek)...60% ()

Lischai

Je snadné natočit dojímavý film o tom, že vám partnera, co ho máte rádi, rozřežou na orgány. Never let me go je ale i pěkné na kouknutí, s citlivou pointou v pár posledních větách, takže proč nehodnotit vysoko? Vhodné pro sledování v páru, nevhodné pro sledování před operací v nemocnici. ()

kaposlav

Film je o skupine idiotov čo vedia, že im vyrežu orgány z tela a oni s tým nič nerobia, nepokúsia sa újsť, alebo niečo. Chovajú sa akože je to normálne, a že robia nejaku dobrú vec, ale isto nie pre seba. Pointa je v tom, že mi ich máme lutovať a máme byť z toho dojatí :) kravina! Nedomyslene, nelogicke, nedotiahnute. Toto môže zapôsobyť len na labílnych, slabomyselných a fanatikov. Keď odmyslim scenár a dej tak je to pomerne slušne natočene a preto aspoň 2* ()

HappySmile

Hodně originální nápad na zpracování. Celkově mě film opravdu zaujal a i herecky to bylo velmi dobře odvedené, ale pořád se mi přitom honilo hlavou jakto, že se nenašel nikdo, kdo by se zkusil tomuto systému vzepřít nebo utéct, že to není přirozené. Ale takový byl celý film - popisoval skutečnost bez emocí. Prostě jen oznamoval, jak to je. Ale asi je to tak lepší, jinak by se z toho díky tématu stal další americký doják, kde by na konci nezůstalo jedno oko suché... ()

Marqta

Au, tenhle film hraje na ty nejhlubší emoce a to tím nejbrutálnějším způsobem. Dokonalé melancholické depresivní prostředí deštivého anglického venkova a potom ještě více depresivní tmavá léčebná zařízení jejichž jediným úkolem je aby pomohla zotavit někoho, kdo bude vzápětí stejně poslán na smrt, ale je nutné, aby přitom byl v co nejlepší kondici. Prostředí i hudba jsou hnané do naprosto dokonalého obrazu- ale zároveň tak strašného, že z toho člověku běhá mráz po zádech a do očí se mu hrnou slzy. Souhlasím s těmi, kdo tu píší, že je to extrémně hnané na city, že to je nereálné a že jen těžko se dá vžít do hlavních postav. Ale právě to byl podle mě účel filmu tak hrozivý příběh pojatý z té nejcitlivější lidské stránky a zahraný tak dokonale aby tomu lidé uvěřili. - Což se podle mě skvěle podařilo, protože na mě to tedy působilo po emocionální stránce hodně ( a to já nejsem ten typ člověka co brečí u každýho "dojemnýho" filmu). A k tomu, že to není domyšlené- to opravdu není- protože něco takového by ani promyšlené být nemohlo, vždycky by se našlo něco nereálného, něco co prostě nejde a něco co nesedí- protože celý ten příběh JE ABSURDNÍ A NEREÁLNÝ- proto je právem označen za sci-fi a dobře, že tak. ()

Havaj8

Zřejmě mě to nedojalo, tak jak by mělo. Přitom to byl krásnej příběh plnej emocí, ale směrem ke mně tomu chybělo to propojení s herci, díky čemuž to nedokázalo vyvolat ten pocit bezmoci. Někde se tím pádem stala chyba a u mě to nebylo. Protože jiní režiséři to se mnou umí sakra dobře, že člověka doženou až k slzám. Druhá věc, spousta otázek, na který chceme znát odpovědi, ale nedostaneme je. V tomhle případě je to až na škodu. ()

MA.KI

Bez vlastní invence natočené drama podle bestselleru anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura o postupném usmrcování dárců orgánů, aniž by se byť na vteřinu připustila možnost jejich vzepření se. ~ Mě snímek neuspokojil především kvůli nedostatečnému racionálnímu vysvětlení fungování onoho systému (jedná-li se o jakési scifi, jsem ochoten přistoupit téměř na jakákoliv pravidla, musí mi však být v dostatečné míře sděleny), a z tohoto důvodu plynula i nemožnost ztotožnění se s hlavními postavami, dostavil se jen náznak empatie (při scéně, kdy Tommy musel vystoupit z auta). Ani časová (ne)ukotvenost není šťastná. ~ Ačkoliv jsem poměrně senzitivní člověk, takto podaný příběh se mnou nedělal vůbec nic. A stejně tak si nemyslím, že se film ve větší míře zabývá otázkou etiky klonování. Pro mě tedy pouze průměr s nevyužitým potenciálem. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)