Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Aidina

Bez ohledu na rasu, národnost či víru, která strana dělala větší svinstvo? A kde zůstala lidskost a obyčejná slušnost? Ty, kdo jsi bez viny, hoď kamenem! Velmi povedený snímek. Ano, Juraj Herz natočil svůj film tradičně, bez výrazného experimentování a jiných blbinek. Vše stojí na silném příběhu, kvalitní výpravě a na hercích, co opravdu umí hrát. Zde opět dominuje Karel Roden. Dobře zahraná je i postava Jana Hrušínského, kterému tato slizká figura sedla jako ulitá. ()

sto7ra

to nejlepší z celého filmu byla asi hudba. poté následuje nepřikrášlující vyobrazení hrůzných povah jak čechů tak němců za války a těsně po válce. vadilo mi, jak "vyprávění" přeskakovalo z jednoho místa na druhé a člověk se nemohl pořádně vžít do postav. na druhou stranu drastické scény mlácení, střílení, mučení apod. bylo zpracováno tak věrně, že se vám nakonec postav zželelo (ale to i těch, které se ve filmu objevily jen v ten daný moment). knihu jsem nečetla, takže nemůžu říct, jak se film shoduje. každopádně znám jiné filmy, jejichž námětem je toto a další témata týkající se druhé světové války, které mne zaujaly více. jinak herecký výkony "manželů habermannů" jsou vydařené, stejně jako skoro závěrečná scéna mučeného majitele mlýna. ()

mrsin

Propaganda, která se směle vyrovná té komunistické, akorát na problém nahlíží z opačné strany. Původně jsem chtěl dát odpad!, ale vzhledem k tomu, že je snímek po filmařské stránce opravdu vydařený, shledávám jako přiměřené hodnocení jednu hvězdu. ()

halberdier

Určitě jeden z těch lepších českých filmů posledních let nedosahují ale kvalit např. Musíme si pomáhat. Slušná výprava, slušní herci a především kvalitní zobrazení jedné z černých událostí československé historie a potvrzení, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestaný. (7/10) ()

zigy

Herz natočil životní film! Závěr plný bolesti Vám sevře srdce a donutí k hlubokému zamyšlení nad českými dějinami a lidským charakterem. Klobouk dolů před všemi zúčastněnými, s výjimkou hlavního hrdiny - Mark Waschke mi moc nesedl, byl dost nevýrazný. Představte si v jeho úloze takového Ondřeje Vetchého, to by bylo žrádlo! ()

mikimiki09 odpad!

No jo, podivný film nám podivně ukazuje, že Němci vlastně nebyli až zas tak špatní (až na vyjímky v uniformách SS, samozřejmě) a češi se k nim po válce zachovali hrozně nespravedlivě. Nebo jsem film nepochopil a šlo tu o to, že Němci za svá zvěrstva dostali ještě málo. Nevím. Asi mám v sobě málo soucitu k fanatikům, kteří ve jménu devianta s knírkem vraždili a mučili milióny lidí. Ale pseudohumanisté tleskají myšlence filmu a roní slzy nad chudáky fašouny.. ()

petr.al

Až nyní jsem si dal tu práci a příběh mlynáře Habermanna z okresu Šumperk jsem si tzv. vygoogloval. Velké zklamání, že tvůrci filmu opírající se o skutečnou žijící postavu převrátí vše dokonale naruby a prakticky ani náznakem se nedrží historických pramenů. Táži se, proč knižní předloha, na kterou se filmaři odvolávají, vůbec pojednává o osobě jménem Habermann, když vše podstatné je překrouceno? Lidé kolem filmu ,,Habermannův mlýn" mají dozajista právo natočit dramatické události z českého pohraničí po svém, avšak měli by to uvésti do titulků. Pokud však pominu vše výše napsané, tak ,,Nevím-koho mlýn" je po filmařské stránce zdařilý. P.S. Pokud se bude točit nějaký nový film např. o Heydrichovi, mohl by být na něj spáchán atentát v momentě, když prolétával nad Prahou ve svém ručně poháněném letadélku a až na vymknutý kotník přežije! ()

Merenre

Na naše poměry solidně natočený film, syrový, bez nějakého kýče nebo patosu, se silnou atmosférou a velmi dobrým obsazením. Určité zdlouhavosti se to ovšem nevyhnulo a taky ten Habermann byl zas až moc velký taťka tereza, aby to bylo důvěryhodné, jinak bych střelil i plný počet. ()

redfoxik odpad!

Neobjektivní pohled na situaci v pohraničí od třicátých let do konce války. Popírá aktivní podíl sudetských Němců na rozbití Československa a jejich teror vůči Čechům, Židům a německým antifašistům. O Mnichovu se aktéři dozvídají z rádia. To je skutečně vtip. Stejně jako český starosta v okupovaných Sudetech, což bylo zcela vyloučeno. Zaměstnávání Čechů jakbysmet. Sudetští Němci během války nic nedělali, byli hodní, avšak všude jsou ti proradní Češi. Kradou dřevo, podvádějí, dělají odboj, který může všechny přivést do neštěstí, místo toho, aby byli rádi, že mají práci. Jejich proradnost se projeví po válce, kdy chudáka "svatouška" Habermanna zabijí. Scény z odsunu jsou nesmyslné, zkreslené a falešné. Celkově vzato se jedná o paskvil, který se pohybuje plně v pohledu sudetských Němců na válku. Tedy v neobjektivním zkreslení historické skutečnosti bez trošky vlastní sebereflexe. Je škoda, že tomuto se propůjčil Juraj Herz. ()

0kozel odpad!

Je to škvár! Fuj! Je mi z toho na blití! Ten film asi platili sudeťáci. Jasně němci jsou všichni dobrý a hodní, nikomu před a během války neukradli majetek, nevraždili a nemrzačili Čechy. Vlastně by si žili jako v ráji, kdyby jim ti zlí Češi neubližovali a to i za války. Tohle má jako být podle skutečných událostí? Tak to tvůrci museli čerpat leda tak z Goebbelsova deníčku. Když jsem to konfrontoval s vyprávěním pamětníků, tak to absolutně neobstálo, ale říkal jsem si, že po tolika letech už nemusela paměť tak dobře sloužit....Ale existuje i dostatek historických písemných pramenů a v konfrontaci s nimi nejenže snímek neobstojí, ale ukáže se v plné nahotě jaká to je neskutečná blbost a kálení si do vlastního hnízda! ()

pold

Tenhle film přesně ukazuje, co jsme zač. Možná se mezi námi najde pár Morávků, Balabánů nebo Kubišů, ale většinou jsme přesně to stádo, které je s každým rychle hotové a jakmile je šance, jde si vzít "co mu patří". Ostatně mám vážně obavy, že být na tom místě, tak se dost možná svezu s davem a chovám se úplně stejně. ()

BosMutus

Nevím, téma je jistě zajímavé a má v sobě dost potenciálu, ale to provedení prostě drhne. S postavami se nelze nijak ztotožnit, všechno je to takové nepřirozené. Postsynchrony počínaje a chaotickou kamerou s podivnými barvami konče. Postavy jsou bez hlubší psychologie a některé herecké výkony jsou spíše až na hranici karikatury - za všechny např. postava ztvárněná Janem Hrušínským. Nikdy jsem ten film vlastně nedodíval, aniž bych u toho byl myšlenkami jinde. ()

Saxos

Jeden z nejlepších filmů o vztazích Čechů a Němců hlavně v Sudetech v době II. Světové války. Spoustu jsem toho slyšel od dědy a babičky. Jen co před koncem války začali zdrhat Němci z území Protektorátu Böhmen und Mähren a připojených Sudet, tak se vyrojilo tisíce revolucionářů a dlouhodobých bojovníků proti fašismu. Závěr: doporučuji. ()

spawnxp odpad!

Celkem neuvěřitelná manipulativní fikce. Citlivej němec, skoro odbojář umlácen odpornejma hrabivejma čechama... Ani se mi nechce hodnotit jak to je "technicky udělaný". Prostě odpad ()

JokerBaby

Andrej Hryc - vo filme Habermanov film si zahral miestneho starostu . Keď fašista - štubanfirer Kozlovsky vstúpi na Krstiny Habermana ktorý má ze ženu židovsku nastane ticho. Tu prikročí k fašounovi Andy Hric a podá mu pohár vína z boku a prehovorí hanz Hartl - Burgermajster . Celé je to zahrané ako perfektná filmová scéna. Občas si ju púšťam opakovane. Film je veľmi dobre natočený a na dosť dobrej úrovne. Videl som ho viac krát , taký je dobrý. Oplatí sa pozrieť doporučujem. ()

jackalsc

Hodně solidní. Hodně se mi líbilo surové zobrazení lynče, kde se z lidí doslova stávají stvůry. Jestli někdo řekne, že to bylo přehnané. Viděl jsem daleko brutálnější dochované záběry také ze Sudet, kde člověk jen kroutí hlavou jak takového hnusu může být někdo schopný. Ti co si to zaslouží, ať to dostanou, ale zde film krásně vykresluje, že msta mnohdy probíhala na nevinných lidech co zrovna přišli pod ruku. ()

DAJAAAA odpad!

Překrucování dějin na to vás užije.Dokonce jsem se doslech, že Němci vydali knížku o tom, že za vznik 2.světové války můžou Češi.Už nechci být Čech,ale hrdý Evropan.🇪🇺 ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc