Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

silent64

Šialenstvo...kam je až človek ochotný klesnúť? Najhoršie zvery sa nesprávajú k sebe tak ako ľudia, otázne je, či sme ešte vôbec hodní tohto pomenovania. Bol som trochu prekvapený, pretože nie je moc vo zvyku, aby sa v takýchto filmoch zobrazovali negatívne stránky obidvoch strán. Ukazuje sa, že české obyvateľstvo nebolo o nič lepšie ako Nemci, keďže boli svojim spoluobčanom schopní spáchať takéto veci, keď s nimi žili pred vojnou v mieri. Skutočná povaha človeka však vždy vyjde najavo v najkritickejších životných chvíľach... ()

miza

Pořádně udeřil někdo hřebík na hlavičku.Po staletí se táhnoucí nesváry a roztržky. To je soužití Němců a Čechů. Kde se to vzalo to nikdo dnes již neví.Pokaždé to však byla většinou smutná historie prolitá krví. Tento film je ukázkou toho jak křehký byl led těsně po válce ale nehledá vinu všeho toho násilí.Nutí nás o tom přemýšlet.A to je dobře. ()

JoshuaMach

Dané téma se mi velice líbí a myslím si,že z tohoto důvodu měl tento film veliký potenciál. Jenže u toho to taky zůstalo. Samotné zpracování mi totiž přišlo při nejmenším pokulhávající. Ani ne herci, kteří svými výkony určitě nezklamali. Spíš režisérská a scénársitická práce. Často necitlivě useknuté scény, které jsou tím pádem nedořešené. Během filmu jsem si několikrát pokládal otázky, co, kde, jak a proč? Bohužel jsem se většinou odpovědi nedočkal. Proto dávám 3 hvězdičky, ikdyž bych velice rád dal víc. ()

jirka.maso

Tohle je koprodukční křeč… Příběh němce, který se stal morálně největším Čechem, obalený na stokrát ohrané klišé o dobrákovi, který špatně dopadne. Pro mě zklamáni roku, a to jsem se na režii Juraje Herze těšil. Nečekal jsem, že mlýn bude za a) tak laciný – viz směšně natočená sabotáž nacistického důstojníka, za b) scenáristicky děravý - Hans jde na procházku zrovna ve chvíli a na místě, kde sou zastřeleni němci, za c) nevěrohodný – závěrečný lynč Habermanna vesničany, aniž by nám režisér opodstatnil důvod jejich mrdnutí v hlavě (měl na to hodinu a půl), za d) nedá se to poslouchat! - jak mohli vzniknout tak šílené postsynchrony, zvláště pak u hlavní role?! Jediné co se dá vyzdvihnout je hudba a přijatelná délka. Třetí hvězdu dávám za Rodena a budu doufat, že snad budou Lidice lepší. ()

jaňule

Tématika druhé světové války pro mě byla, je a bude velice zajímavá. Tento film by se mi zdál lehce nadprůměrný nebýt velice emočně silného a vypjatého konce. Projevila se zde pravá česká povaha. Navíc Rodenův výkon opět velice profesionální. ()

benqsiemens

Moc hezky natočené válečné drama. Opravdu jsem si to užíval a byl jsem zhnusen chováním nácků a později čechů, prostě mě tento film od začátku do konce pohltil. Pan Herz je Pan Režisér, který přesně ví co od herců chce a ti to do posledního puntíku dělají. K tomuto dílu jen těžko dodávat něco negativního. Pro mě sic ne na pět hvězd, přesto super a dík. ()

veverysiak

Jednoznačná hra na city pozostalých generácií, a je jedno, na ktorej strane barikády ich predkovia boli, nedajme sa však pomýliť dobovou atmosférou, ľudia nie sú beštie len v časoch vojny, tá len zvýrazňuje ich diabolské stránky, nevidíme to prvýkrát a nevidíme to radi, lebo jednak sa hanbíme za príslušnosť k človečenstvu, jednak viacmenej tušíme, že by sme v podobných situáciách robili rovnaké zverstvá, škoda, že tento film sa väčšinou obmedzuje na zobrazenie síce nadmieru emocionálnych, ale len povrchných výjavov zo života jednotlivých postáv, preto ich konanie je niekedy zahalené tajomstvom až nepochopiteľnosťou, napriek tomu takéto silné príbehy treba, aby sme sa nezabudli hanbiť, takže 75%. ()

pcarogers

Tři a půl. Téma výborné, herci výborní, nenudil jsem se. Každopádně jakoby se Juraj Herz bál kousnout do tohoto kyselého jablka na plno. Na to jak je toto téma opravdu hrůzostrašné a skrz naskrz prolezlé bolestmi a krutostmi té doby, je film vlastně takové piánko. Skoro jakoby se nic nestalo, pár lidí umřelo, ale že bych z toho byl v šoku (a z takových věcí by člověk měl být v šoku) to ne... Zkrátka tomu chyběla to pravé dráma, nervy drásající nespravedlnost, šokující krutost, cokoliv, co by ze mě nevyprchalo za půl hodiny. Leckeré dokumenty na tohle téma ve mě vyvolaly mnohem větší reakce. Takže... tři a půl, víc nedám. ()

Honzad007

Je možné, aby naši duši, lidskost a porozumění porazila čirá nenávist? Je. Mohli bychom vypsat pár aspektů, jež divákovo sledování občas rušily (přehnané filtrování obrazu do zelených barev, scénáristické nevysvětlení motivací vedlejších postav, občasné useknutí scény, která mohla ještě doznít), ale ve výsledku je mnohem důležitější zmínit, že Habermannův mlýn prostě jako celek funguje naprosto skvěle. Juraj Herz dokázal natočit věrný, uvěřitelný, atraktivní a rozhodně zábavný a strhující historický snímek velké úrovně, který poctivě staví na tom nejdůležitějším, a svým dopadem a působivostí se výrazně zapisuje do historie české kinematografie. Ať už je to výborná kamera, lahodná audiovizualita, zkušené herectví (dané famózním castingem) nebo na české poměry dechberoucí výprava- to všechno dává naději a zapamatovatelný pocit. Jak reagovat na kritiku rádoby historiků, kteří nejsou ochotni oddělovat filmy od kruté reality? Ten snímek přece nedává žádnou odpověď! Nabízí několik úhlů pohledu, několik variant, není černobíly, nestylizuje hrdiny na dvě znepřátelené strany, kde každou prezentují jiné vlastnosti a druh nenávisti. Servíruje nám všechny druhy charakterů, u kterých nezáleží na tom, zda je někdo Čech nebo Němec. Každou postavou sděluje něco jiného a je už jen na divákovi, kterou z nich pochopí nejvíc. Herz a scénaristé rozhodně neměli v úmyslu dát najevo, že ta nebo ta strana byla horší, ačkoliv hlavně filmově skvělá poslední fáze přilívá olej do ohně na českou stranu (přestože věřím, že to tak tenkrát opravdu bylo - ovšem v návaznosti na jiné události). V konečném důsledku je ale celek Habermannového mlýna poctivá filmařina, výborně zrežírovaný, výborně zahraný a divácky extrémně zábavný snímek evropského charakteru. Bravo, překvapení a velká spokojenost! ()

Kada80

Téma,které musí zaujmout všechny diváky.Tenhle snímek by mohl být o hodinu delší a pořád by to bylo málo.Tohle je minimálně na seriál,aby jsme se do toho pořádně ponořili.Ale i tak je to vydařený snímek a ukázka toho jak se z lidí stávají ty největší svině. 80% ()

Hanz_knife

Po dlouhé době zase jeden český film, který nezklamal. Ba co víc, film se mi dost líbil. Plusové body dostává ještě za zobrazení tématu, o kterém se zde nemluví rádo. ()

Carlos.Meo

Povedený a působivý film bez kvalitativního kolísání v jeho průběhu. Jen ta gradace do nevyhnutelného závěru mohla začít dříve a finále mohlo na diváka dopadnout z daleko větší výšky a drtivěji. Taky jsem měl problém s některými postavami. Celkově vzato ale spokojenost s kvalitou tohoto snímku. Zasloužených 80%. ()

geedee

V průběhu filmu jsem nějak zapomněl, že se jedná o českou produkci (dobře, tak koprodukci). Po shlédnutí tohoto dílka musím jenom jásat. Pane Herzi, gratuluji, úžasná podívaná. ()

tombender

Zfilmovat vyhnání sudetských Němců jako komedii - či ještě lépe - nepovedenou parodii všech povedených snímků s touto tematikou? Úkol hodný talentu Juraje Herze. Třešničkou na dortu/filmu plném pokažených dialogů a uměle vygradované pointy ( -Pročs mi neřek', že jsem Židovka? -Já přeci chtěl, ale nikdy nebyla vhodná chvíle..) byla německá herečka v roli 'nejkrásnější české holky' v celém okolí. Jediní, kdo film dle mého drželi nad vodou, byli pánové Roden s Hrušínským. ()

Obchodka95

Tento film můžu vidět i po několikáté a nikdy mě nepřestane bavit. Nejvíce mi bylo na konci líto Habermanna když ho umučili k smrti. Celkem k dojetí film. Opravdu doporučuji.! ()

saillor

Úvodní vstup a seznamování s postavami mě navnadilo, ale pak už jsem se jen nemohla zbavit pocitu, že je to tak nějak "nedotažené". Je načtrnuta spousta postav a jejich jednotlivých příběhů, ale jakoby v závěru autoři zjistili, že mají jen pár minut a nějak to musí rychle všechno uzavřít. A přestože se vše odehrává v tíživé atmosféře války, drsné téma odsunu Němců, atd. vše plyne jako podle šablony tématicky obdobných snímků, takže jen trochu obeznámený divák dobře ví, jak to asi všechno skončí. Obzvláště mi vadila postava Maška, jehož existence na statku opravdu nebyla žádným šokujícícím odhalením, ale očekávatelná od počátku. Nejvíc potěší postava Karla Rodena jako nejlepšího přítele hlavního hrdiny, ale už jsme si asi všichni zvykli, že Roden je vždy zárukou nadstandartní kvality. Zasloužil by si lepší využití. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc